V prvom trimestri ovládli hodnotenie SP JT Bö a Dorothea Wiererová. Nórsky biatlonista pôsobil perfektne od začiatku ročníka a v mužskej časti pretekal bezkonkurenčne. Wiererová má za sebou najlepšie obdobie kariéry, ale na žltý dres sa aj tak tvrdo nadrela.
 
 
ilustrak 19 muzi skupina nmnm sta
Ilustračný záber z NMNM (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Mladý nórsky vietor sfúkol francúzsku legendu
 
Johannes Thingnes Bö pokračoval v nasadenom trende z minulej sezóny. Pred rokom vyhral počas úvodných troch kôl SP päť pretekov, tentoraz bol úspešnejší až v šiestich prípadoch. Na lyžiach nemá konkurenciu, v tomto smere sa mu nevyrovná žiadny súper. Jeho perfektný beh je natoľko dominantný, že o víťazstvo ho neobrali ani štyri či tri chyby zo stíhačiek v Novom Meste a Pokljuke. Momentálne musia súperi čakať na jeho zaváhania na strelnici, a tie prichádzajú, ako sme mohli vidieť v stíhačke v Hochfilzene a vytrvalostných pretekoch v Pokljuke. Napriek jasnému vedeniu na čele SP má čo zlepšovať v streleckej časti (jeho úspešnosť prekračuje 86 percent), lebo po novom roku sa očakáva, že jeho súperi budú ešte silnejší a niekoľko streleckých chýb mu už nebude musieť stačiť na víťazstvá. Nepochybujeme, že si pokúsi vylepšiť túto úspešnosť, lebo nábeh na celkový triumf vo SP musí byť pre neho veľmi motivačný.
 
Sľubne odštartoval aj jeho brat Tarjei. Po bežeckej stránke patrí k tomu najlepšiemu, i keď tu vidíme priestor na zlepšenie. Dvakrát sa dostal na stupne víťazov a vždy to bolo práve vtedy, keď výborne strieľal. Streľba je jeho najväčšou slabinou, presnejšie stojka, kde dosahuje úspešnosť iba 81 percent. Tarjei Bö teda vie, na čom má pracovať pre zvyšok sezóny. S vylepšenou streleckou položkou určite dostane šance na veľké výsledky. Bjöntegaard a L'Abée-Lund boli rýchli na lyžiach a vybojovali niekoľko pekných umiestnení, ale musia ešte zabrať na streľbe, aby sa m darilo častejšie.
 
 
bo 19 bratia na podiu ruky sta
Bratia Böovci na pódiu (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Martin Fourcade napriek tomu, že získal dve výhry, nemôže byť spokojný so vstupom do nového ročníka. Po triumfe vo vytrvalostných pretekoch v Pokljuke následne vybuchol v šprinte a stíhačke. Zdalo sa, že svoje problémy prekonal v Hochfilzene, kde predviedol vynikajúce výkony, ale potom ukázal svoju horšiu stránku v šprinte v Novom Meste. Strelecky je na tom výborne, jeho úspešnosť na oboch streľbách prekračuje deväťdesiat percent, no aj v tomto smere badať u neho výkyvy, ktoré ho dostávajú do zbytočnej nepohody. Veľkým prekvapením je však jeho beh. Na JT Böa stráca v priemere na jeden kilometer až 2,20 sekundy, na čo sme neboli naučení v predchádzajúcich sezónach. Jeho takmer dokonalá bežecká kondícia tentoraz nezažiarila a nechajme sa prekvapiť, akým smerom sa vyšvihne v novom roku.
 
Vo francúzskej ukazujú ohromnú chuť súťažiť Desthieux, Guigonnat a Fillon Maillet. Prví dvaja menovaní paráde bežia, ale horšie strieľajú, Fillon Maillet zase nie je taký rýchly bežec, ale na strelnici je presvedčivejší. Všetci sú však výborne pripravení, a keď sa im snúbia k spokojnosti beh so streľbou, dokážu atakovať vysoké pozície.
 
 
desthieux 19 nmnm pod podiom sta
Simon Desthieux (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Na svoje najlepšie výkony v kariére nadväzuje Alexander Loginov. Ruský pretekár je veľmi silný na lyžiach a drží si aj dobrú streleckú úspešnosť, preto sa mohol objaviť štyrikrát na pódiu a len dvakrát chýbal v Top 10. V ruskej reprezentácii bol najsvetlejším momentom, lebo ostatní jej borci zaostávajú najmä v bežeckej položke. Na začiatku ročníka vytiahol svoju najlepšiu formu Simon Eder, ktorý strieľal najlepšie spomedzi všetkých biatlonistov. Stabilné výkony ho dostali až na priebežné tretie miesto vo SP, a keď mu vydrží takáto strelecká fazóna, absolvuje vydarený ročník. Štyri prieniky do najlepšej desiatky ponúkol Julian Eberhard. Bol tradične skvelý na lyžiach, ale musí zlepšiť svoju 80-percentnú streleckú úspešnosť.
 
V nemeckom tíme čakali viac. Jeho zástupcovia neboli na lyžiach dostatočne razantní a ani na strelnici príliš nevynikali. V najlepšej forme sa predvádzal Dominik Doll, ktorému to išlo na lyžiach a aj dobre strieľal, ale postupne mu klesala úspešnosť na strelnici. Po prvom kole SP sa začalo dariť Peifferovi, ktorého výkonnosť putovala smerom hore v behu i streľbe, no taký Schempp stále zaostáva za očakávaniami, a to najmä v behu. Dobre si zatiaľ počínal Weger. Švajčiarsky pretekár dosahuje pekné čísla v oboch položkách. Taký Hofer zase beží veľmi rýchlo, ale dosahuje len 80-percentnú úspešnosť, a Fak je na tom presne opačne. V českom tábore dosahuje najlepšie výsledky Krčmář, ktorý sa trikrát prepracoval do Top 10. Ako strelec dosahuje peknú úspešnosť, ale v behu sa pred neho dostávajú viacerí konkurenti. Moravec strieľa tradične kvalitne, no brzdí ho nedostatočná bežecká položka.
 
 
schempp 19 nmnm trat sta
Simon Schempp (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 3. kole v NMNM
1. BÖ Johannes Thingnes 428 0
2. LOGINOV Alexander 312 -116
3. EDER Simon 266 -162
4. DESTHIEUX Simon 266 -162
5. FOURCADE Martin 263 -165
6. GUIGONNAT Antonin 263 -165
7. BÖ Tarjei 236 -192
8. FILLON MAILLET Quentin 235 -193
9. EBERHARD Julian 226 -202
10. DOLL Benedikt 225 -203
53. OTČENÁŠ Martin 26 -402
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie rebríčka národov mužov po 3. kole SP
1. NÓRSKO 2413 0
2. FRANCÚZSKO 2276 -137
3. NEMECKO 2169 -244
4. RUSKO 2104 -309
5. RAKÚSKO 2102 -311
6. ŠVÉDSKO 2058 -355
7. TALIANSKO 1825 -588
8. ČESKO 1785 -628
9. UKRAJINA 1738 -675
10. ŠVAJČIARSKO 1725 -688
18. SLOVENSKO 1171 -1242
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

 
 
Wiererová napreduje, ale čaká ju tuhý boj
 
Svoj potenciál začala ukazovať v maximálnej miere Dorothea Wiererová. Ako vždy perfektne pripravená po streleckej stránke udivovala na strelnici rýchlou streľbou, ale ani ona sa nevyhla niekoľkým zaváhaniam, a to najmä na stojke. Veľký progres však ukázala v behu, keď sa zaradila medzi najrýchlejšie pretekárky, čo ju posunulo na vyššiu úroveň. Celý čas podávala stabilné výkony, ani raz neskončila horšie ako deviata, preto zaslúžene nosí žltý dres. V Novom Meste už pôsobila v masovom štarte vyčerpaným dojmom, preto bude potrebné, aby počas krátkej prestávky poriadne nabila baterky a vydržala pretekať na takejto úrovni až do konca sezóny.
 
Výkonnostný pokrok zaznamenáva aj jej kolegyňa Lisa Vittozziová. Jej najväčšou zbraňou je streľba, v ležke i stojke presahuje deväťdesiat percent, v tomto smere sa jej vyrovná len málokto zo svetovej špičky, a podobne ako Wiererová sa výrazne zlepšila aj v bežeckej časti. Len dvakrát finišovala mimo najlepšej desiatky, ale zase ani raz na stupňoch víťazov. O pódium ju vždy obral jeden nepresný terčík.
 
 
talianky 19 nmnm trening sta
Talianske duo ťahá svoju krajinu v rebríčku národov (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Do nového ročníka vykročila s parádnou formou Kaisa Mäkäräinenová. V Poljuke a Hochfilzene vyhrala troje preteky, raz skončila druhá a zaujala najmä vynikajúcou streľbou, čím zaskočila väčšinu svojich súperiek. Keďže zostávala veľmi rýchla na lyžiach, presná strelecká položka ju dostávala na najvyššie priečky a ukazovala v mimoriadnej verzii. Zlom nastal na Morave, kde sa dostala do streleckej mizérie a úplne poprela to, ju zdobilo v predchádzajúcich kolách. Budeme zvedaví, či to bolo len jednorazové zaváhanie a znovu sa dokáže naladiť na kvalitnú streleckú vlnu.
 
Jedno z najúspešnejších období kariéry prežíva Monika Hojniszová. 27-ročná poľská pretekárka predovšetkým výborne strieľa a úspešnosťou patrí medzi najlepšie biatlonistky. V behu má síce rezervy, ale dokáže podávať stabilné výkony, čo jej zaručuje vysoké pozície vo svetovom pohári. Po prvom trimestri tak dostala šancu, aby atakovala životný výsledok v hodnotení SP. V nórskej zostave zaujala Marte Olsbuová a to najmä výkonmi v šprinte a stíhačke v Novom Meste. Tam pridala k výbornému behu aj presnú streľbu, čo jej chýbalo v predchádzajúcich kolách SP, a mohla si vychutnať prvé triumfy vo svetovom pohári. Na začiatku ročníka mala menšie zdravotné problémy Tiril Eckhoffová, ale nijako to neovplyvnilo jej bežeckú fazónu. Ale ako jedna z najrýchlejších biatlonistiek stále nedosahuje potrebné parametre v streľbe.
 
 
olsbu 19 podium radost nmnm sta
Marte Olsbuová (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Francúzsku zostavu držala nad vodou Anais Chevalierová, ktorej výkony postupne gradovali, ale stále má potenciál, aby sa zlepšovala po streleckej i bežeckej stránke. Talentované biatlonistky Braisazová a Simonová potrebujú stabilizovať výkonnosť a aj u nich je priestor, aby sa zlepšili v obidvoch sledovaných parametroch. Úplne bez formy pretekala Anais Bescondová, ktorej strelecká úspešnosť klesla pod osemdesiat percent. Nemecký tím bol slabý na lyžiach. Aj keď Hildebrandová, Preussová s Hinzovou pomerne dobre strieľali, v bežeckej časti zaostali za očakávaniami.  A tradične rýchla na lyžiach nebola ani Herrmannová, no po novom roku očakávame v tomto smere viditeľné zlepšenie. Dôvod na optimizmus im ponúkol návrat Laury Dahlmeierovej a jej výkony v Novom Meste. Po dlhšej prestávke bola znovu silná na lyžiach a kvalitne jej to pálilo, preto je veľký predpoklad, že do nasledujúcich kôl SP vletí ako víchor.
 
Pomalšie sa rozbieha Hanna Öbergová, ale švédska biatlonistka na začiatku sezóny povedala, že najlepšiu formu si chce šetriť na MS, ktoré sa konajú v Östersunde. Preto u nej stále vidíme pekný priestor na napredovanie. Ruskú zostavu dostávala do najlepšej desiatky Irina Starykchová, ktorej sa darilo najmä na strelnici, ale po novom roku musí zabrať aj v bežeckej časti, lebo úroveň konkurencie sa bude zväčšovať. Dobrý deň dokáže využiť na pekný výsledok Jurlovová a presne to sa jej podarilo v Hochfilzene, kde skončila v šprinte tretia. Ukrajinské biatlonistky naďalej strieľajú celkom presne, ale len toto im nezaručí želané výsledky. Irina Kryuková sa cítila dobre na strelnici i v bežeckej časti, takže vybojovala niekoľko pekných výsledkov v Top 10. Presnosť streľby Veroniky Vítkovej atakuje 95 percent, ale česká pretekárka sa ani raz nedostala do najlepšej desiatky. Brzdil ju pomalý beh, ktorý musí zlepšiť, inak jej perfektná strelecká forma vyjde nazmar.
 
 
oberg 19 nmnm zo strelnice sta
Hanna Öbergová (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Priebežné poradie SP žien po 3. kole SP v NMNM
1. WIERER Dorothea 381 0
2. FIALKOVÁ Paulína 345 -36
3. VITTOZZI Lisa 276 -105
4. MÄKÄRÄINEN Kaisa 268 -113
5. HOJNISZ Monika 242 -139
6. ROEISELAND Marte Olsbu 237 -144
7. KUZMINOVÁ Anastasia 237 -144
8. CHEVALIER Anais 227 -154
9. KRYUKO Irina 219 -162
10. PREUSS Franziska 217 -164
62. FIALKOVÁ Ivona 14 -367
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie rebríčka národov žien po 3. kole SP
1. TALIANSKO 2254 0
2. FRANCÚZSKO 2212 -42
3. RUSKO 2135 -119
4. ŠVÉDSKO 2069 -185
5. NEMECKO 2062 -192
6. NÓRSKO 2036 -218
7. UKRAJINA 2006 -248
8. ČESKO 1768 -486
9. RAKÚSKO 1749 -505
10. SLOVENSKO 1706 -548
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Na Slovákov sa bližšie pozrieme pred 4. kolom SP v Oberhofe...