Naše ženy minulú zimu zažili najúspešnejšiu sezónu histórie. Síce by s tým trio Halinárová - Mihoková - Murínová asi polemizovalo, ale tri olympijské medaily Nasti Kuzminovej, piate miesto Paulíny Fialkovej i piata pozícia štafety pod olympijskými kruhmi jasne hovoria o tom, že fanúšikovia i naše pretekárky zažili skvelé momenty.
 
Štafetový výkon bude zrejme ešte aj ocenený na galavečere Športovec roka, ktorý sa bude konať 21. decembra (žiaľ, práve počas 3. kola SP) v kategórii najlepších výkonov družstiev. Rovnako sa v tejto ankete očakáva prvenstvo Anastasie Kuzminovej a do najlepšej desiatky sa dostane zrejme aj Paulína Fialková. To len svedčí o tom, že biatlon je na Slovensku sledovaný, docenený a najmä úspešný šport.
 
Okrem úspechov sa však čoraz viac na povrch dostával alarmujúci stav, že už nemáme konkurencieschopnú piatu pretekárku a ak jedna reprezentantka nemôže nastúpiť na štafetu, atraktívnu disciplínu musíme vynechať. Už vlani sa tak stalo dvakrát, hoci na OH sme sa žiarili, teda je to veľká škoda a nevyužitie potenciálu.
 
Rovnako ako u mužov sa aj ženám venujeme v tomto článku postupne podľa veku. Požiadali sme aj o vyjadrenia ich trénerov. V závere tiež prinášame krátky exkurz do mladších kategórií. 
 
 
strelba zeny 18 oprava
 
 
beh zeny 18 oprava
 
 
Kuzminová si užíva záver kariéry, chce ešte zabojovať o medaily na MS
 
Pre vystihnutie vlaňajšej sezóny u Anastasie Kuzminovej si stojíme za vetou "Z ladenia formy na OH sa vykľula veľká zimná fantázia." Nasťa začala "biť" súperky už v druhom kole SP v Hochfilzene a pokračovalo to aj v Annecy. Daniel Kuzmin musel odrážať otázky, či jej forma neprišla príliš skoro. No keď perfektne zvládla aj Oberhof s Anterselvou, začala sa objavovať na čele celkového poradia SP. Už sa bojovalo na dvoch frontoch. Dá sa povedať, že oba zvládla. Najprv na OH vybojovala dve strieborné medaily zo stíhacích aj vytrvalostných pretekov, aby famózne zvládla masový štart a získala tretiu zlatú medailu na tretej olympiáde po sebe. Následne v Holmenkollene ďalšími skvelými výsledkami získala náskok v rebríčku SP, no v Ťumeni napokon podľahla Kaise Mäkäräinenovej iba kvôli nevydareným dvom kilometrom. Veľký krištáľový glóbus teda nezískala, no navždy sa jej budú vo vitríne vynímať aspoň malé za rýchlostné a stíhacie preteky. Doplatila na zvláštne pravidlo o nerátaní OH bodov do SP, ktoré platí od Soči, ale je nezmyslom, pretože OH sa jazdí za rovnakých pravidiel aj podmienok ako MS.
 
Po takej úspešnej sezóne prišli otázky, či bude pokračovať, alebo skončí na vrchole. Už v marci bolo v biatlonovom prostredí známe, že to skúsi aj v tejto zime a zabojuje minimálne o medaily na MS, ktorých nemá veľa. Dve, no datujú sa ešte na roky 2009 a 2011. Možný atak na glóbusy sa vyvŕbi počas sezóny. Daniela Kuzmina sme sa pýtali, či sa im už pripravovalo a prípadne bude pretekať bez veľkých tlakov, keďže toho toľko dosiahli a táto sezóna je akýmsi bonusom. "V športe je tlak stále prítomný. Nie je to teda tak, že by dnes už nebola pod tlakom. Aj po úspešnej sezóne chce byť športovec úspešný naďalej, čiže určité napätie cítime, hlavne pred začiatkom sezóny."
 
Nasťa mala podobnú prípravu ako v minulosti, aj keď častejšie bola doma. Čo-to sa prispôsobilo aj chlapom, s ktorými bola v tíme. Všetko začalo na vylyžovaní v Sjusjoene v apríli a letná príprava mala potom model Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Pokljuka, Oberhof, Nové Mesto, Dachstein, Lenzerheide, Obertilliach. To boli všetko sústredenia s chlapmi. Avšak medzitým ešte bola lyžovať aj na Kamčatke, čím získala zaujímavú výhodu oproti súperkám. "To bola novinka. Nešli sme už v lete na Nový Zéland, ale tam. Trochu si tam polyžovala, ale robil sa tam hlavne všeobecný tréning. Tiež si zapretekala na Blink festivale v Nórsku. Takže to boli také dve spestrenia," povedal nám Kuzmin.
 
 
kuzminova 18 globus sta
Anastasia Kuzminová a jej tím po zisku glóbusu (© Igor Stančík / SZB)

 
Novinkou bol aj príchod streleckého trénera Tomáša Kosa, ktorý i jej dal viacero rád a pokúsili sa trochu vylepšiť streleckú bilanciu na úrovni 81,1 %, čo je síce na naše pomery i jej minulosť vysoké číslo, ale taká Laura Dahlmeierová prekonala 90 % a všetky pretekárky svetovej špičky dosiahli minimálne 85 %. Ak by sa zlepšila o hoci aj jediný sklopený terč na kolo SP, mohlo by to priniesť ešte perfektnejšie výsledky. "Keď vidí, že si viem poradiť sama, nechá ma tak, ale keď vidí, že už si hľadám pomoc, príde a povie: Nasťa, rob to tak a tak," vravela Anastasia o novom trénerovi v rozhovore pre RTVS.
 
Spojenie s mužmi a až sedemčlennú tréningovú skupinu vníma pozitívne: "Je to veru niečo iné, keď sa zrazu musíš prispôsobovať veľkej skupine športovcov, samozrejme, prísť na čas, nemeškať. Myslím si, že zmena je dobrá pre mňa aj pre nich. V príprave ako takej som trochu zvoľnila, lebo organizmus by sa mohol potrhať, ak by som pokračovala v takom tempe ako minulý rok. Jasné, že nevynechávam drinu, ktorú cítim, že je potrebné urobiť, ale niekedy si trošku aj povolím. Teším sa a vravím, že ak sa mi bude dariť, bude to skvelé a dúfam v tie štyri nuly. Ale keď sa už dariť nebude, jednoducho môj čas vypršal. Rozlúčim sa a prenechám miesto pre ďalšie pretekárky, ktoré sú talentované," doplnila.
 
Pôvodné informácie hovorili o tom, že v Pokljuke vynechá úvodné miešané štafety aj vytrvalostné preteky tak ako tomu bolo vlani, no posledné šumy hovoria o tom, že budúcu stredu možno predsa len nastúpi. Je to teda otvorená otázka. Zaujímavosťou je, že stačí jej získať už iba 124 bodov k prekonaniu hranice 5000 bodov v pretekoch svetového pohára.
 
 
kuzminova 18 oberhof strelnica slavik
Anastasia Kuzminová na strelnici (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Poliaková je dobre naladená, počas prípravy už konečne nemala problémy
 
Terézii Poliakovej sa dlhodobo nedarí, už dve sezóny sa nedostala do stíhacích pretekov vo svetovom pohári, no našťastie 22. februára tohto roka prišla tá skvelá olympijská štafeta, kde podala taký výkon, že sme mohli až do konca bojovať o popredné umiestnenie. Najdôležitejší deň sezóny zvládla. "Výborne šla tú štafetu a ja som jej už pred zimou vravel, že by sa mala nastaviť na ten deň, lebo to bude jej chvíľa a ak tá štafeta uspeje, bude môcť ďalej robiť biatlon a usilovať sa o obrat v kariére," povedal nám jej staro-nový tréner Daniel Kuzmin. Všetci fanúšikovia tohto športu určite veria, že ju to motivovalo k ďalšej práci.
 
Celú prípravu bola s Nasťou a tiež mužmi, teda vo veľkom kolektíve. "Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že som kolektívny typ. Dobre sa mi pracovalo v tomto veľkom kolektíve, naučila som sa dochvíľnosti a rôznym veciam, aby som nerobila problémy, nemuseli ma čakať a podobne. Bol to veľmi dobrý rok," teší sa Terézia. Dlhodobo mala problémy s kolenom a nevedela zlepšiť svoj bežecký výkon. Teraz už dúfa, že sa to podarí. "Po rokoch som v celej príprave vôbec necítila koleno. Bol to skvelý pocit, že ma nič neobmedzuje a môžem ísť naplno. Výborným základom bol aprílový Sjusjoen, kde som bola tri a pol týždňa a potom, keď som si prvý raz obula lyže na jeseň, som sa cítila ako doma. Posunula som sa aj v spirotestoch, ale na lyžiach pracujú svaly inak, na trati človek v hlave bojuje s telom, ktoré už nevládze, takže nechcem to preceňovať."

"Ja som ju viedol v sezóne 2015/16, no mala tam zdravotné problémy a prišla trošku stagnácia aj v tých ďalších sezónach. Mala problémy s kolenom. Je to ale človek, ktorý neurobí všetko na 100, ale 157 percent, no nedarí sa jej. Stále jej niečo nevychádza, nie je to ideálne na strelnici ani trati. Uvidíme, či sa jej podarí zlepšiť," vraví tréner. Terézii to dlhodobo nejde na strelnici a tým pádom si vôbec neverí, hoci aj ona zažila skvelé strelecké obdobia. Veď pred troma rokmi v prvom trimestri mala 87 % úspešnosť. Ťažkou úlohou pre Kuzmina, Kosa aj ju samotnú je nájsť v jej hlave Teréziu z decembra 2015. "To by som veru chcela. Je pravdou, že moja hlava je kľúčovým faktorom a môže byť pri mne najlepší tréner na svete, keď budem mať v hlave problém, na strelnici to nezvládnem. Mali sme trošku inú prípravu, viac suchej streľby, to bolo veľké plus. Snažila som sa a verím, že som nastavená dobre, no tréningy nikdy nie sú pretekmi, ťažko sa to hodnotí. Uvidíme až postupne v súťažiach. Chcem dúfať, že mi prvé štarty vyjdú a naskočím na pozitívnu vlnu. Často to tak býva, že keď sa chytíte, zrazu to ide."
 
 
poliakova 18 ruhpolding stadion slavik
Terézia Poliaková v minulej sezóne (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Paulína Fialková smeruje na vrchol, pracovala najmä na detailoch
 
Paulína Fialková je už takmer hotovou športovkyňou. Videli sme ju na pódiu vo SP, uspela tiež najvyššom fóre pod olympijskými kruhmi. Ostávajú jej teda dve méty, tie najvyššie -  víťazstvá a preniknutie na popredné priečky v celkovom poradí SP. Ak v tejto sezóne chce atakovať desiatu-pätnástu pozíciu, potrebuje sa mierne posunúť v oboch základných štatistikách - behu aj streľbe. Vlani sa jej podarilo zrýchliť o pätnásť sekúnd na 7,5 km, ak by tento progres zachovala, už by podľa nášho odhadu mohla túto métu dosiahnuť. "V globále som spokojná s prípravou. Svet sa posúva a určite až do konca kariéry budem mať čo riešiť, ak budem chcieť konkurovať najlepším. Aj tento rok sme s Martinom Bajčičákom pracovali na množstve detailov. Je to o sekundičkách. Funkčné testy mi namerali dosiaľ najvyššie hodnoty, takže chcem veriť, že všetko je nastavené dobre. Veľmi sa teším," vravela nám Paulína.
 
V minulej sezóne dosiahla streleckú bilanciu 79,1 % a tak ako sme písali pri Anastasii, špička siaha až na 90 %. Fialková dokonca nemala ani jedny čisté preteky, špeciálne v šprintoch to nebolo ideálne, a potom musela do obľúbenej stíhačky vybiehať príliš zozadu. Ak by to zmenila, bola by to úplne iná sezóna. "Celý rok som sa v príprave pohybovala nad úrovňou 90 %, takže verím v zlepšenie aj na pretekoch. Myslím si, že sa mi tie dve nuly v šprinte môžu kedykoľvek podariť, je to sčasti aj o náhode, veď vo štvorpoložkových pretekoch strelím dve nuly bežne, takže dá sa to aj tam. Podarilo sa nám dostať ku kvalitným nábojom, vyladili sme ich so zbraňou, takže sme pripravení," s úsmevom konštatovala piata žena vytrvalostných pretekov v Pjongčangu.
 
 
fialkova 18 ostersund stoji slavik
Paulína Fialková v minulej sezóne (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Na náboje sme sa pýtali aj trénerky, lebo po vlaňajšej sezóne už nemali trpezlivosť na množstvo hrán, ktoré nepadli. "Toto sa nám podarilo vyriešiť k spokojnosti, groupingy naozaj vyzerajú lepšie. Dokonca máme aj náboje do väčšej zimy. Paula tiež mierne zmenila polohu, lebo bola dosť otvorená a často mala rany na jedenásť hodín. Snažili sme sa urobiť maximum, uvidíme, ako sa to prejaví v pretekoch," povedala nám Anna Murínová, ktorá v streľbe vynikala. V sezóne 2003/04 bola s 88,5 % druhou najlepšie strieľajúcou pretekárkou sveta.
 
Paulína sa výborne pripravila na vrchol poslednej sezóny, asi nikto teda nemá obavy, že sa jej nepodarí naladiť formu na marcový šampionát. "Začiatok sezóny bude po tom psychickom vypätí možno divoký, tento týždeň sme takmer nič netrénovali a psychika je dôležitá. V nedeľu ale chcem nastúpiť. Neočakávam zázraky, ale nemám strach. Bude to dobrá sezóna. Príprava sa nám až na pár problémov so snehom, čo ale trápilo všetkých, podarila a som aj zdravotne oukej. V Östersunde sa mi zvykne dariť, všetko sa uvidí podľa priebehu sezóny." Počas nej sa určite pokúsi dosiahnuť métu tisíc bodov v pretekoch SP. Zatiaľ má na konte 909.
 
 
fialkova 18 hochfilzen zjazd slavik
Paulína Fialková v minulej sezóne (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Ivona Fialková sa pokúsi zoskočiť z horskej dráhy, vyrovnanosť = výsledky
 
Pre mladšiu zo sesterského dua Fialkových bola vlaňajšia sezóna veľmi zaujímavá. Síce sa jej nepodarilo individuálne presadiť na vrchole sezóny a vyšla jej až štafeta, rovnako ako rok predtým na MS, ale na trati zrýchľovala a keď sa jej raz podarilo vyčistiť všetky terče v rýchlostných pretekoch, vypálila na deviatu pozíciu. Je to pekná ukážka, kam by sa mohla dostať, ak by stabilizovala streleckú výkonnosť. To aj sama považuje za kľúčové, pretože predchádzajúce sezóny boli sprevádzané mnohými chybami. 71-percentná úspešnosť vyjadruje fakt, že zatiaľ nevyužíva svoj potenciál.
 
Jej základným problémom boli pretrvávajúce bolesti chrbta, ktoré ju výrazne obmedzovali pri streľbe v stoji, kde nemohla zaujať ideálnu polohu a prichádzali chyby. To ju napríklad stálo fantastický výsledok v stíhačke na Holmenkollene, kde už strieľala zo stavu číslo šesť. V záverečnom kole SP dokonca kvôli bolestiam nenastúpila na štart posledných pretekov. "Bol to veru rozporuplný koniec sezóny, bolesti sa vystupňovali a dobre som vedela, že ma čakajú dôležité vyšetrenia. Žiaľ, mám pocit, že už poznám asi všetkých lekárov na Slovensku. Nikto neurčil presnú diagnózu. Súperili sme s tým celý rok a nepodarilo sa to úplne odstrániť. Pravdepodobne s tým budem musieť žiť a zmierňovať to, ako sa len bude dať. Skrátka preťaženie, ktoré nastáva pri podaní výkonu, je enormné."
 
 
fialkova i 18 oslo strelba detail slavik
Ivona Fialková v minulej sezóne (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
V závere sezóny nastávali bolesti pri jej ideálnej polohe na stojke, teda musela voliť inú a už to nešlo. Ako to bude teraz? "Časom sme zistili, že streľba je iba dôsledkom toho, v akom stave príde telo na strelnicu. Môžem teda zaujať svoju starú-známu polohu, len sa špecializujeme na to, aby som na štadión prichádzala v dobrom stave, lebo keď ma chrbát bolí, poloha už môže byť akákoľvek, riziko chýb sa zvyšuje. Ja som pozitívna. Máme za sebou veľa práce s fyzioterapeutom, robili sme mnohé špeciálne cviky, sčasti sme aj zmenili tréningový plán. Niektoré veci som vynechala, na iné sa naopak zamerala. Veľký dôraz sa kládol na regeneráciu. Takže uvidíme, až samotné preteky a sled štartov ukážu, či to bude v poriadku," vysvetlila nám tému jej zdravotného stavu Ivona a dopĺňa ju trénerka Murínová: "Ivka je tiež veľmi dobre pripravená, za Paulínou zaostáva minimálne, ale tento chrbát je veľmi nešťastný. Debatovalo sa aj o tom, či by pre jej organizmus nebolo lepšie vynechať celú sezónu a v pokoji to riešiť so špecialistami, ale nechcela o tom ani počuť. Uvidíme teda, pozerám sa na to optimisticky, ale neprekvapí nás, ak sa tie bolesti ukážu. Nadväzuje na to množstvo vecí, napríklad keď to už cíti, ani si neuvedomuje, že sa trochu upustí dopredu a všetky rany jej padajú vpravo dole."
 
Najmladšia členka nášho ženského A-tímu verí, že sa posunie dopredu na trati i strelnici a stabilizuje svoje výkony. "V mojom veku sa už, samozrejme, nerobia veľké zásahy do techniky. Snažili sme sa s Martinom Bajčičákom dbať na detaily a získavať sekundičky rôznymi drobnosťami. Veľa sme o tom diskutovali. Na strelnici je mojím cieľom vyrovnanosť, lebo to tam bolo ako na horskej dráhe. Máme za sebou náročné obdobie, ale verím, že sa dostanem do psychickej pohody a pôjde to správnym smerom k vrcholu v Östersunde. Podarilo sa mi vlani dostať k čiastkovým cieľom ako Top 10 či masový štart a stále treba ísť ďalej. Hlavne vyrovnanosť je kľúčom a prídu výsledky."
 
 
fialkova i 18 ruhpolding trat slavik
Ivona Fialková v minulej sezóne (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Program sezóny sestier Fialkových vysvetľuje Anna Murínová: "Neviem sa teraz (štvrtok večer, pozn. red.) presne vyjadriť k nedeli. Paulína bude štartovať, ale Ivona je trochu otázna kvôli tomu chrbtu a faktu, že do Pokljuky prídeme až v piatok večer. Nemôžeme si dovoliť preťažiť ju, lebo ak sa ozve chrbát hneď na začiatku, sme nahratí. Uvažujem nad tým, že ak bude vyzerať dobre, šla by single mix, kde je pauza medzi úsekmi. Musíme sa ale dohodnúť s celým tímom. Nemôžem hovoriť za nich. Prvý trimester absolvujeme klasicky celý. Potom cez sviatky by sme chceli byť doma, to bude novinka oproti minulosti, lebo sezóna je o týždeň posunutá, takže do Oberhofu netreba hneď cestovať po Novom roku. Druhý trimester tiež celý. Otázne sú zámorské kolá. U Paulíny bude veľa záležať na jej postavení v rebríčku SP. Zrejme pocestujeme do Kanady. Ale s Amerikou príliš nerátam. U Ivony obe zámorské kolá vylučujem. Nemôže v tomto zdravotnom stave toľko hodín sedieť v lietadle. Radšej nech nastúpi na ME. Možno aj Paulína ak nepôjde do Ameriky, ale to sa ešte uvidí. Všetko chceme vyladiť na svetový šampionát."
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Anny Murínovej o priebehu prípravy "Fialiek"
zdroj: Biatlon-Info.sk
 
 
Budúcnosť treba vnímať s obavami, no talentované dievčatá sa nájsť dajú
 
Na rozdiel od mužskej reprezentácie, ktorá by mohla postupne zvládnuť náhradu Kazára, neskôr Otčenáša, u žien je situácia horšia. Biatlonový dôchodok Nasti Kuzminovej je na spadnutie a ak budeme chcieť postaviť štafetu, nutne potrebujeme už na budúci rok konkurencieschopnú pretekárku. To je však viac ako neisté. Alžbeta Majdišová sa po rokoch trápenia rozhodla skončiť a ostali už iba mládežníčky, ktoré zatiaľ na SP výkonnosť nemajú a zrejme ešte tak skoro mať nebudú. Veronika Machyniaková (1997) by mala aj v tejto sezóne jazdiť IBU Cupy a posunom juniorskej kategórie dostala ďalšiu šancu. V polovici decembra uvidíme, ako na sebe pracovala. Pred Vianocami jej spoločnosť bude robiť rovesníčka a bývalá bežkyňa na lyžiach Aneta Smerčiaková, ktorá bez akéhokoľvek predchádzajúceho medzinárodného štartu v ženskej konkurencii zažije krst ohňom. Vzhľadom na nedostatok dievčat a prenechanie priestoru pre juniorské IBU poháre mladším, sa iná možnosť neponúkala.
 
Všetky dievčatá pokračujú v príprave v Obertilliachu, rozdelia sa až pred cestou do Ridnaun, resp. Lenzerheide, kde bude juniorský IBU Cup. Tam si miesta cez kontrolné nominačné preteky tento týždeň vybojovala trojička Henrieta Horvátová (1999), Mária Remeňová (2000) a Barbora Horniaková (2001). Zákulisné informácie hovoria, že obe kadetky síce ešte nestrieľajú špičkovo, ale prezentujú sa slušným fyzickým fondom možno aj na Machyniakovej úrovni, čo je pre také mladé pretekárky nádejné. Naša minulosť v mládeži jasne hovorí o tom, že ak pretekár nestačí konkurencii na trati, darmo bude na strelnici hviezdiť, do špičkového biatlonu sa nedostane. Zároveň treba konštatovať, že ak by sme aj hypotetizovali o ich budúcnosti ako náhradami za Kuzminovú či Poliakovú, nestane sa tak o rok ani dva a úspešných pretekárov v mládežníckých kategóriách, ktorí sa nikdy nepresadili vo veľkom biatlone, tu už bolo mnoho. Je to beh na dlhé trate.
 
Bez medzinárodných súťaží v prvom trimestri ostanú ďalšie naše nádeje, s ktorými sa ráta na MS juniorov a kadetov, resp. budú o šampionát bojovať. Napríklad Veronika Haidelmeierová (1999), Zuzana Remeňová (2000), Júlia Machyniaková (2000), Michaela Hubačová (2001) a uvidíme, či bude mútiť vodu prípadne aj mladučká Ema Kapustová (2002). Otáznikom ostáva Lucia Michaličková (1999). Vlaňajšia juniorská majsterka SR v cestnej cyklistike sa cez triatlon a bežecké lyžovanie dostala až k biatlonu. Aj ona bude chcieť zabojovať o šampionát. Uvidíme, ako jej to pôjde v konkurencii dievčat, ktoré majú biatlon už roky v krvi.