V týchto dňoch pracujeme na veľkých sumároch sezóny našich žien aj mužov, ale rozhodli sme sa ešte na tomto mieste publikovať krátky všeobecnejší článok zahrňujúci spoločné štatistiky slovenských biatlonistov a aktualizovanú historickú bilanciu. Ďalšie grafy dodáme do osobitných článkov - sumárov sezóny. Viaceré nájdete aj v sekcii štatistík.
 
Najskôr sme sa pozreli na to, koľko medzinárodných pretekov Slováci absolvovali a kto bol z našich najvyťaženejší. Vlani najviac pretekov odjazdil Tomáš Hasilla, ktorý mal životnú sezónu a pravidelne štartoval v stíhacích pretekoch. Tento rok ale zaznamenal väčší pokles a na "tróne" ho nahradila Anastasia Kuzminová. Tá sa vlani rozbiehala s rozumom, keď absolvovala iba 14 pretekov, ale v tejto sezóne vyskočila až na 30 štartov, teda iba na štyri menej ako vôbec bolo možné dosiahnuť v pretekoch SP. Vynechala úvodné vytrvalostné preteky (stálo ju to veľký glóbus), dve štafety plánovane a jednu neplánovane (tú v Hochfilzene). Je jedinou Slovenkou, ktorá absolvovala všetky kolá najvyššej ligy. Najviac precestovaných kilometrov má ale na konte Tomáš Hasilla, ktorý okrem deviatich zastávok najvyššej ligy šiel aj na dva zahraničné IBU poháre.
 
Po Kuzminovej nasleduje Paulína Fialková s 29 štartmi, vynechala Oberhof aj dva masové štarty, ale štartovala na ME. Matej Kazár sa priblížil 26 pretekmi, ale ostatní reprezentanti už zaznamenali poklesy. Najviac spomínaný Hasilla, ktorý prišiel o päť štartov a dokonca aj Ivona Fialková o štyri. Naopak, najvýraznejšie si pomohli juniori Matej Baloga s Veronikou Machyniakovou, ktorí poskočili o desať, resp. sedem pretekov s medzinárodnou účasťou. Veronika sa dokonca dostala až na čísla Kubaliaka či Bartka, a to bola v decembri chorá.
 
 
Celkový počet štartov v sezóne 2017/18 a zmena oproti 2016/17
1. Anastasia Kuzminová 30 sipka hore16   - Michal Šíma 19 sipka dole3
2. Paulína Fialková 29 sipka hore2   10. Šimon Bartko 18 sipka hore2
3. Matej Kazár 26 sipka hore2   - Michal Kubaliak 18 0
4. Terézia Poliaková 23 0   - Veronika Machyniaková 18 sipka hore7
- Tomáš Hasilla 23 sipka dole5   13. Matej Baloga 16 sipka hore10
6. Martin Otčenáš 22 sipka dole3   14. Róbert Valenta 8 sipka hore5
7. Ivona Fialková 21 sipka dole4   15. Laura Chovanová 5 0
8. Alžbeta Majdišová 19 sipka dole1          
 
- zaradili sme tých biatlonistov, ktorí nastúpili v SP alebo IC, im sme potom už rátali všetky medzinárodné podujatia vrátane MSJaK a MEJ.
 
 

 
 
Nasleduje bilancia Slovákov v dvoch najvyšších ligách biatlonu. Na koľkých podujatiach súťažili a do koľkých pretekov nastúpili. Vo svetovom pohári sme tento rok videli rovnaký počet pretekárov, keď Gerekovú vymenil Bartko. V IBU Cupe to ale bolo o dvoch menej ako vlani a až o deväť menej ako pred dvoma rokmi, čo je výrazne zdvihnutý prst pre budúcnosť nášho biatlonu! Tento rok sme ale zaznamenali mnohé odstúpenia kvôli dostihnutiu o celé kolo. Stiahli nám z trate dve mužské štafety, jednu ženskú, jeden slávny mix a potom jednotlivcov v individuálnych pretekoch I. Fialkovú aj Kazára v stíhacích pretekoch.
 
 
Slováci vo Svetovom pohári 2017/18 + OH (všetky štarty) - naj. výsledok
Anastasia Kuzminová (10 podujatí / 30 pretekov) 1. Pjongčang (masový štart) - OH
Paulína Fialková (9 podujatí / 27 pretekov) 2. Ťumeň (masový štart)
Matej Kazár
(9 podujatí / 22 pretekov) 18. Ruhpolding (vytrval.)
Ivona Fialková (9 podujatí / 19 pretekov) 9. Holmenkollen (šprint)
Martin Otčenáš (9 podujatí / 18 pretekov) 21. Anterselva (šprint)
Tomáš Hasilla (9 podujatí / 18 pretekov) 45. Anterselva (šprint)
Šimon Bartko (6 podujatí / 10 pretekov) 63. Kontiolahti (šprint)
Terézia Poliaková (5 podujatí / 10 pretekov) 67. Östersund (vytrval.)
Michal Šíma (5 podujatí / 8 pretekov) 68. Annecy (šprint)
Michal Kubaliak (2 podujatia / 2 preteky) 72. Anterselva (šprint)
 
 
Slováci v IBU Cupe 2017/2018 (všetky štarty) - naj. výsledok
Alžbeta Majdišová (8 podujatí / 19 pretekov) 22. Chanty-Mansijsk (superšprint)
Michal Kubaliak (7 podujatí / 16 pretekov) 28. Chanty-Mansijsk (superšprint)
Terézia Poliaková (6 podujatí / 13 pretekov) 15. Chanty-Mansijsk (stíhačka)
Michal Šíma (5 podujatí / 11 pretekov) 21. Sjusjoen (šprint)
Veronika Machyniaková (5 podujatí / 11 pretekov) 27. Chanty-Mansijsk (superšprint)
Matej Baloga (5 podujatí / 9 pretekov) 49. Arber (šprint)
Šimon Bartko (3 podujatia / 8 pretekov) 17. Lenzerheide (šprint)
Tomáš Hasilla (2 podujatia / 5 pretekov) 25. Obertilliach (šprint)
Martin Otčenáš (2 podujatia / 4 preteky) 5. Ridanna (individuál) - ME
Matej Kazár (2 podujatia / 4 preteky) 13. Brezno-Osrblie (šprint)
Paulína Fialková (1 podujatie / 2 preteky) 4. Ridanna (stíhačka) - ME
Ivona Fialková (1 podujatie / 2 preteky) 10. Ridanna (šprint) - ME
Róbert Valenta (1 podujatie / 2 preteky) 83. Brezno-Osrblie (šprint)
Laura Chovanová (1 podujatie / 1 preteky) 91. Lenzerheide (šprint)
 
 

 
 
V štafetových rebríčkoch sa naši po troch rokoch konečne dostali do najlepšej desiatky, no ak by sa rátal olympijský mix, tak nie... Muži znova klesli, z jedenástej pozície cez trinástu na sedemnástu. Vzhľadom na to, že sme žiadnu nevynechali, je to veľmi nepríjemné. Budeme sa tomu venovať v príslušnom sumári. Ženy sa z najhoršej pozície v našej histórii (19.) vlani dostali na štrnástu pozíciu, no kvôli dvom absenciám a jednej totálne pokazenej padli na nové dno v podobe 21. priečky. Ale tá na OH sa nerátala. Miešanú štafetu sme konečne vrátili k vysokým priečkam, konkrétne deviatu, ale to ma tiež za následok fakt, že zbabraná olympisjká sa nerátala. Škoda, že sú štafetové rebríčky v OH sezónach menej relevantné.
 
 
stafety 18 final
 
 
Veľmi dôležitým rebríčkom je ten, kde bodujú traja pretekári v rýchlostných i vytrvalostných pretekoch a všetkých štafetách. Je to štatistika, ktorá najvýstižnejšie prezentuje silu jednotlivých krajín, pretože je v nej oveľa viac údajov ako napr. v poradí štafiet. Na základe tohto rebríčka národov IBU prispieva reprezentáciám a podľa neho sa určujú aj nominácie na nasledujúcu sezónu. Rovnako sa podľa nich žrebuje nástrel pred pretekmi, ktorý potrebujete dostať na ležkové terče, teda do Top 15. Naše ženy sa v sezóne 2017/18 zaradili na slušné trináste miesto. Bolo to očakávané, pretože po dvoch rokoch trápenia sa už naplno prejavili body Kuzminovej, hoci dve štafety by nám ešte pomohli. Muži sa, žiaľ, nedostali do najlepšej pätnástky, tesne obsadili šestnástu pozíciu. Ako môžete vidieť v grafe, vo všetkých kolách SP budú môcť v jedných pretekoch Slováci nasadiť štyroch pretekárov, nominovať budú môcť piatich. Žiaľ, muži na MS v Östersunde budú môcť postaviť iba troch. Dúfajme, že sa v budúcej zime podarí ženám udržať pozícia v tretej päťke a muži sa tam dostanú.
 
 
rebricek narodov 18 final
 
 

 
 
V tejto sezóne získali Slováci najviac bodov v histórii, až 1533, a vylepšili si svoje osobné skóre. Dve tretiny si zapísala Kuzminová, takže je to najmä jej zásluha. Upozorňujeme, že sme rátali všetky body vrátane tých z OH, aj päť Nastiných šrtnutých, pretože v našej historickej bilancii zaznamenávame všetky, ktoré si zaslúžili a navyše zo Salt Lake City, Turína aj Vancouveru sa body započítavali, takže by v tom bol chaos, ktoré nie, ktoré áno.
 
 
body slovakov graf po 17 18
 
 
body slovakov m z graf po 17 18
 
 
Pre zaujímavosť dopĺňame aj graf, ako by vyzeral bodový zisk Slovákov bez Kuzminovej. Jej bodový prídel je zobrazený červenou farbou, takže sa dá ľahko odmyslieť.
 
body slovakov bez kuzminovej graf po 17 18
 
 

 
 
V historickej bilancii Slovákov si viacerí polepšili. Najťažšie je to, samozrejme, v horných poschodiach, kde sa už stúpa ťažko. Paulína Fialková poskočila už na siedmu pozíciu našej histórie, keď prekonala Kazára s Ma. Matiaškom. Stále aktívny Kazár si teda pohoršil zo siedmej na ôsmu pozíciu. Martin Otčenáš s Tomášom Hasillom sa dostali cez Ľubomíra Machyniaka na 13., resp. 14. miesto. Raketový vzostup predviedla Ivona Fialková, ktorá prvý raz bodovala až v tejto sezóne a keďže si hneď pripísala 54 bodov, preskočila 14 biatlonistov a už je sedemnásta. Nižšie si môžete v .pdf súboroch rozbaliť podrobné štatistiky.
 
 
slovaci body all time prepocet 17 18
 
 
Historická bilancia slovenských biatlonistov na vrcholovej scéne: