Martin Fourcade potvrdil v tejto sezóne status najlepšieho biatlonistu súčasnosti, vyhral rekordný krištáľový glóbus a darilo sa mu aj na olympiáde. Druhýkrát v kariére získala žltý dres Kaisa Mäkäräinenová, no v ženskej časti panovala vyrovnanejšia konkurencia.
 
 
video v clanku ikonkaVideo sumár sezóny (v angličtine)
 
 
Fourcade to dokázal, ale zapotil sa
 
Ešte nikomu sa nepodarilo vyhrať klasifikáciu svetového pohára sedemkrát, preto mal Martin Fourcade na začiatku ročníka jedinečnú šancu prepisovať históriu. A keďže nás čakala aj olympijská sezóna, francúzsky biatlonista musel byť pripravený ako nikdy predtým. Napokon túto výzvu zvládol, v poradí odrazil bodový atak JT Böa a na olympiáde získal tri zlaté medaily, dve v individuálnych disciplínach. Ale na tieto úspechy sa musel poriadne nadrieť.
 
Od začiatku ročníka mu bol vyrovnaným súperom JT Bö, ktorý pretekal na rovnakej úrovni, a na čosi také nebol Fourcade naučený. Hoci predvádzal svoje najlepšie výkony, v niekoľkých prípadoch sa musel skloniť pred formou nórskeho súpera. Silnou stránkou francúzskeho pretekára je však mentálna odolnosť, toto súperenie ho nedostalo do nepohody, práve naopak, celý ročník ho prinútilo pretekať na najvyššej úrovni. A to rozhodlo, pretože vo SP pohári predviedol jedinečnú sériu umiestnení na stupňoch víťazov, kam sa nedostal len v úplne záverečných pretekoch. Dovolíme si povedať, že ak by JT Bö nejazdil na takej vysokej úrovni, Fourcade by získal viac ako deväť víťazstiev vo SP.  Francúzsky biatlonista tak neopustil kráľovský trón ani siedmykrát v rade, uvidíme, či mu vydrží motivácia aj naďalej a ako sa proti jeho suverenite postaví konkurencia v nasledujúcom ročníku.
 
 
fourcade 18 bo hochfilzen strelnica slavik
Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bö (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Prelomovú sezónu má za sebou Johannes Thingnes Bö, ktorý sa z talentovaného biatlonistu stal horúcim kandidátom na žltý dres. Na začiatku ročníka povedal, že potrebuje ešte jeden rok, aby prekonal Fourcada, a to sa potvrdilo. Nórsky pretekár bol na trati skvelý, mimoriadne rýchly a veľký progres urobil aj v presnosti streľby, ale stále sa mu nevyhli výsledkové zaváhania. Kým Fourcade dokázal skalopevne zbierať pódia ako na bežiacom páse, JT Bö v niektorých prípadoch nebol strelecky presvedčivý. Veľkou skúsenosťou bola pre neho olympiáda, kde sa vytrápil, ale pri tom všetkom dokázal triumfovať v individuálnych pretekoch. Nepochybujeme, že v budúcej sezóne bude ešte silnejší, vyzretejší, údernejší a odhodlaný získať žltý dres. Po deviatich výhrach v tomto ročníku ani nemôže mať menšie ciele.
 
V nórskej zostave sa prezentoval stabilnými výkonmi na úrovni Top 10 jeho brat Tarjei, ktorý prežil najlepší moment v šprinte v Östersunde a potom bol dôležitým členom štafiet. Lepšiu sezónu očakával Emil Hegle Svendsen, ktorého opäť trápili zdravotné komplikácie, hoci ročník rozbehol sľubne, a ťažké momenty prežil Ole Einar Björndalen, ktorý sa kvôli výkonnosti ani nedostal na OH. 
  
 
bjornadalen 2017 rozhovor novinari slavik
Ole Einar Björndalen (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
V súboji o tretie miesto vo SP, o ktoré bojoval zvyšok sveta, sa presadil Anton Šipulin. Ruský pretekár sa výborne pripravil na druhú časť ročníka, kde jeho forma gradovala, ale bol veľmi sklamaný z toho, že mu nebolo dopriate bojovať na olympiáde. Preto na záverečné kolá SP vybehol veľmi motivovaný, aby sa dostal na celkové pódium a ukázal, že je chyba nepustiť kvalitných športovcov na OH.        
 
V nemeckej zostave bol najsilnejší Arnd Peiffer a to nielen z toho dôvodu, že ovládol olympijský šprint. 32-ročný biatlonista predvádzal stabilné výkony počas celého roka a keď mu išla streľba, vedel sa umiestňovať vysoko v poradí. Dostatok bodov nazbieral aj Dominik Doll, ktorému sa darilo najmä na OH a posledných kolách SP. Miernym sklamaním boli výkony Simona Schemmpa. Na začiatku ročníka pôsobil veľmi dobrým dojmom a pomaly svoju formu stupňoval, ale v druhej časti sa akoby zasekol a nedokázal konkurovať najlepším. Preto musel ísť bokom útok na najvyššie priečky v poradí SP.
 
Jakov Fak sa prebudil práve v olympijskej sezóne a dlho patril medzi kandidátov na celkové pódium vo SP, ale na konci mu došla energia. Aj tak však udržal Top 10 a na OH získal striebornú medailu v individuálnych pretekoch, čo sú parádne výsledky po trápení sa v predchádzajúcich ročníkoch. Kvalitnými výkonmi sa prezentoval Lukas Hofer, ktorý sa dokázal pohybovať medzi najlepšími, bol rýchly na lyžiach a predvádzal aj vyrovnanú streľbu. V najlepšej desiatke sa objavili aj dvaja francúzski zástupcovia, Desthieux a Fillon Maillet môžu v nasledujúcom roku myslieť na ešte odvážnejšie ciele.
 
 
Konečné poradie SP mužov v sezóne 2017/18
1. FOURCADE Martin 1116
2. BÖ Johannes Thingnes 1027
3. ŠIPULIN Anton 697
4. PEIFFER Arnd 668
5. HOFER Lukas 637
6. FAK Jakov 602
7. BÖ Tarjei 591
8. DESTHIEUX Simon 579
9. DOLL Benedikt 532
10. FILLON MAILLET Quentin 518
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Každá z najlepších si užila svoj úspech
 
V ženskej časti sa vytvorila zaujímavá situácia. Minuloročnú majiteľku žltého dresu Lauru Dahlmeierovú trápili zdravotné problémy, chýbala Gabriela Koukalová, na olympijskú sezónu sa výborne nastavili Anastasia Kuzminová a Darja Domračevová, a keďže útok na najvyššie priečky v hodnotení SP nepredviedla "nová krv", o najcennejší dres bojovali skúsené pretekárky. A vďaka výbornému finišu ho získala Kaisa Mäkäräinenová.
 
Fínska biatlonistka asi nemala pred sezónou takéto ciele, bojovať o žlté tričko vo veku 35 rokov by bolo odvážnym predsavzatím. Skôr sa zameriavala na čiastkové úspechy vo SP a najmä na olympijské hry. Ale v Pjongčangu opäť nezískala medailu, čo ju muselo sklamať, no nijako neovplyvnilo jej výkony vo zvyšných kolách SP. Šanca na celkový triumf bola veľká a napokon aj jej túžba, preto sa skoncentrovala a najmä v Ťumeni podala výborné výkony. Mäkäräinenová už nevíťazí v takej miere ako pred niekoľkými rokmi, ale jej silnou stránkou je vyrovnanosť výkonov. Aj keď jej niektoré preteky nevyšli, hneď v tých nasledujúcich dokázala všetko napraviť. Fínska pretekárka dokáže prekonať nevydarené predstavenia a táto vlastnosť jej v tomto roku veľmi pomohla.
 
 
laukkanen 2017 oslo strelnica slavik
Kaisa Mäkäräinenová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Anastasia Kuzminová nezakončila životnú sezónu žltým dresom, ale na tento olympijský ročník bude ešte dlho spomínať. Parádne sa skoncentrovala na OH, veľmi dlho si udržala nesmierne vysokú formu, preto bolo zákonité, že v záverečných troch kolách SP už nebude mať energie na rozdávanie. Žltý dres jej pretiekol pomedzi prsty, ale bolo sympatické, ako bojovala až do samého konca, aj keď musela mať biatlonu už plné zuby.          
 
Jednou z hlavných postáv bola aj Darja Domračevová, ktorú motivovali pre návrat do súťaženia olympijské hry. Pred nimi získala vo SP dve výhry, ale špecifické podmienky v dejisku OH skúšali jej odolnosť, až napokon získala striebornú medailu v masovom štarte a bieloruskú zostavu priviedla k triumfu v štafete. Domračevová však pokračovala vo výborných výkonoch aj naďalej a po olympiáde vybojovala až štyri výhry vo SP. V celkovom hodnotení tak obsadila tretie miesto a presvedčila, že patrí k najlepším biatlonistkám posledného času. Jej návrat bol správnym rozhodnutím.
 
Ideálnu sezónu neprežila Laura Dahlmeierová, ktorú v priebehu ročníka zastavili dve choroby, a postupne sa jej rozplynula obhajoba žltého dresu. Hlavnou motiváciou tak zostali olympijské hry, na ktoré sa parádne zmobilizovala a predviedla strojový výkon v šprinte a stíhačke. V dvoch najdôležitejších disciplínach celého ročníka naplno rozbalila svoje kvality a teraz len musí dúfať, že v nasledujúcej sezóne ju bude poslúchať zdravie. V nemeckej zostave sa objavili medzi najlepšími vo SP aj Hildebrandová s Hinzovou, pekný výkonnostný progres predviedla Herrmannová, ktorá by mala byť v budúcej sezóne ešte silnejšia.
 
 
dahlmeier 18 anterselva podium slavik
Laura Dahlmeierová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Dobrú výkonnosť predviedli dve talianske reprezentantky Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová. Prvá menovaná držala svoju formu na vysokej úrovni, ale mohla získať viacero umiestnení na pódiu, lenže v rozhodujúcich momentoch zvykla zaváhať. Vittozziová sa presadzovala presnou streľbou a vedela dosiahnuť kvalitný výsledok aj vtedy, keď sa mnohým biatlonistkám na trati nedarilo. Sezónu musí hodnotiť ako úspešnú Veronika Vítková. Česká pretekárka výborne načasovala svoju formu, na olympiáde získala medailu a vo SP patrila k tomu najlepšiemu.
 
Vo francúzskej zostave získala najviac bodov Anais Bescondová, ktorá sa môže pochváliť aj tromi medailami z OH. Veľký talent ukázala Justine Braisazová, tá teraz potrebuje stabilizovať svoju výkonnosť a čo najdlhšie predvádzať maximálne výkony. S kariérou sa rozlúčila Marie Dorin-Habertová, ktorá si však želala úspešnejší koniec. Napriek chýbajúcim výsledkom však bojovala až do konca ročníka.
    
 
Konečné poradie SP žien v sezóne 2017/18
1. MÄKÄRÄINEN Kaisa 822
2. KUZMINOVÁ Anastasia 819
3. DOMRAČEVA Darja 804
4. DAHLMEIER Laura 730
5. WIERER Dorothea 681
6. VITTOZZI Lisa 588
7. BESCOND Anais 582
8. VÍTKOVÁ Veronika 545
9. HILDEBRAND Franziska 539
10. HINZ Vanessa 522
 
Zobraziť kompletné poradie