Náročnosť záverečného trimestra nasledujúceho po olympiáde sa potvrdila, v Lahti sme uvideli niekoľko prekvapujúcich výsledkov. Martin Fourcade a Kaisa Mäkäräinenová si však dokázali urobiť pohodu na líderských priečkach SP.
 
Po krátkej prestávke po OH pre niektorých biatlonistov nebolo jednoduché opäť naskočiť do súťažného rytmu. Kolotoč svetového pohára sa teraz presúva  z fínskeho strediska do Osla, kde sa bude pretekať na legendárnej pôde Holmenkollenu, čo každému jednému zúčastnenému dodá energiu naviac. V programe sa nachádzajú rýchlostné preteky, v minulom roku ich ovládli JT Bö a Mari Laukkanenová, stíhačka (Šipulin, Laukkanen) a štafetové preteky mužov a žien. Tie sa tu neobjavili v predchádzajúcej sezóne, namiesto toho sa bojovalo v masovom štarte (Fourcade, Eckhoffová).
 
 
video v clanku ikonkaVideo sumár 7. kola SP (v angličtine)
 
 
JT Bö mohol na Fourcada zatlačiť viac
 
Martin Fourcade nemal dôvod na úsmev na začiatku uplynulého týždňa, žalúdočné problémy ho vyradili z účasti v šprinte a aj štafetách. Francúzsky jazdec tak len sledoval, ako si bude počínať jeho hlavný konkurent v rýchlostných pretekoch. Aj keď JT Bö nepodal super výkon, s dvomi chybami na stojke skončil štvrtý, ale aj to mu zaručilo pekný bodový zisk do hodnotenia SP a výrazné priblíženie sa k Fourcadovi.
 
Majiteľ žltého dresu však ukázal nervy zo železa a v masovom štarte sa dokázal zmobilizovať. Po výbornom výkone bojoval o víťazstvo, a hoci sa mu ho nepodarilo získať, v cieli musel byť spokojný. JT Bö minul na trati až päť výstrelov a francúzsky jazdec mu vrátil požičané zo šprintu. Fourcade tak drží nepretržitú pódiovú líniu vo SP a v Lahti predviedol, že je stopercentne koncentrovaný na historický zápis. Ak by JT Bö podal potrebný výkon aj v masovom štarte, mohla to byť dramatickejšia zápletka, čo stále je, ale vo fínskom stredisku mal ideálnu šancu prilepiť sa na Fourcada.
 
Ohromnú vôľu ukázal Anton Šipulin. Odhodlaným výkonom v šprinte vybojoval prvý triumf v ročníku. V súboji bezchybných strelcov bol najrýchlejší, jeho forma mala teda skutočne gradovať na vrchole ročníka. Ruský borec patril medzi najsilnejších aj v masovom štarte, s jednou chybou bojoval v záverečnom kole o ďalší triumf, ale bežecká nepozornosť ho posunula na tretie miesto. Šipulin dal jasne najavo, že na záverečnú časť ročníka je výborne pripravený a po svojom najúspešnejšom vystúpení v tejto sezóne chce v tomto smere pokračovať aj v nasledujúcich kolách.
 
Prvý triumf v ročníku ukoristil aj Julian Eberhard. Bolo mierne prekvapujúce, že sa mu to podarilo v masovom štarte so štyrmi streľbami, veď v šprinte vybehol až na päť trestných okruhov. Ale za svoju bojovnosť a odvahu na konci nedeľňajších pretekov si túto odmenu zaslúžil. Triumf vo SP mal na dosah v šprinte Rastorgujevs, ktorý tu mieril stopercentne a v cieli mu chýbalo len päť sekúnd na Šipulina. V dobrej forme sa predviedli nemeckí jazdci, ktorí v oboch disciplínach dostali do Top 10 po troch zástupcov, v tomto smere sa nedarilo nórskej zostave, ktorá sa objavila v elitnej spoločnosti len raz. Na konci sezóny dochádza dych Fakovi, ktorý v Lahti stratil svoju tretiu priečku v hodnotení SP, a z elitnej spoločnosti vypadol Weger.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 7. kole v Kontiolahti
1. FOURCADE Martin 888
2. BÖ Johannes Thingnes 845
3. ŠIPULIN Anton 568
4. PEIFFER Arnd 521
5. FAK Jakov 519
6. BÖ Tarjei 463
7. DESTHIEUX Simon 440
8. HOFER Lukas 437
9. SCHEMPP Simon 424
10. DOLL Benedikt 397
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Mäkäräinenová koncentrovaná na žltý dres
 
V ženskej časti si vytvorila náskok v boji o žltý dres Kaisa Mäkäräinenová, ktorá sa mohla spoľahnúť na stabilitu svojich výkonov. V šprinte a masovom štarte síce neatakovala miesta na stupňoch víťazov, ale vždy sa umiestnila v najlepšej desiatke. V šprinte minula dva terče, v masovom štarte nepresne vystrelila trikrát, ale v jej obľúbenej kontaktnej disciplíne vyskočila na štvrtú priečku. Fínska pretekárka si uvedomuje, čo je v hre, a tomu prispôsobí všetko v zostávajúcich dvoch kolách SP.
 
Jednou z hrdiniek ôsmeho kola bola Darja Domračevová, ktorá v dramatických rýchlostných pretekoch získala tretí triumf v ročníku. Hoci vybehla na jedno trestné kolo, o pár desatín sekundy zdolala Franzisku Hildebrandovú, ktorá strieľala čisto, a nedopriala jej potešiť sa tretím triumfom v šprinte v kariére. Je vidieť, že Domračevová si vychutnáva v olympijskej sezóne každý jeden štart. 
 
Čo ušlo nemeckej reprezentácii v rýchlostných pretekoch, vrátilo sa jej v masovom štarte. Vanessa Hinzová po bezchybných štyroch streleckých položkách vybojovala premiérový triumf v kariére, ostatné súperky nestrieľali bezchybne. Laura Dahlmeierová sa dvakrát dostala do Top 10, v šprinte ju pripravila o pódium jedna chyba, ale akoby jej chýbala tá jej povestná údernosť. Dobrý víkend má za sebou Lisa Vittozziová. Talianska pretekárka vybojovala tretie miesto v šprinte a v masovom štarte finišovala ešte o jednu priečku vyššie. Základom je úspechov bola vynikajúca streľba. O jej kolegyni Wiererovej sa to nedalo povedať.          
 
Veronika Vítková sa predviedla v šprinte, kde vybielila všetkých desať terčov, ale na stupne víťazov to nestačilo, lebo sa našli rýchlejšie súperky. A v masovom štarte už nemierila presne. Jeden prienik do Top 10 predviedla aj Dorin-Habertová, francúzsku zostavu najviac potešila Chevalierová, ktorá v masovom štarte vyskočila na pódium.
 
 
Priebežné poradie SP žien po 7. kole v Kontiolahti
1. MÄKÄRÄINEN Kaisa 666
2. KUZMINOVÁ Anastasia 613
3. WIERER Dorothea 568
4. DAHLMEIER Laura 566
5. DOMRAČEVA Darja 527
6. VÍTKOVÁ Veronika 483
7. VITTOZZI Lisa 469
8. SEMERENKO Vita 437
9. BESCOND Anais 432
10. HILDEBRAND Franziska 429
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Kuzminová so starými streleckými hriechmi, no stále má šancu na glóbusy
 
Slovensko malo pred Kontiolahti veľké očakávania od Nasti Kuzminovej, ktorej vyšla olympiáda a tam bola jasne lepšia ako Mäkäräinenová. Fínka už ale veľký glóbus získala a vie podávať celú sezónu vyrovnané výkony. To Nasti v minulosti príliš nešlo. Vedela sa pripraviť na všetky OH, ale mimo nich sa často trápila na strelnici. Žiaľ, bol to aj prípad Kontiolahti. V šprinte nemôžete urobiť štyri chyby. Šťastím bolo, že nenasledovali stíhacie preteky, do ktorých by musela vyrážať z tridsiatej pozície s mankom 81 sekúnd. Na trati sme mierny útlm očakávali. Formu mala veľmi dlho. V masovom štarte (16. miesto) zároveň jazdila vzadu a nebojovala o triumf, čo pretekára jej rangu psychicky mierne zrazí, rovnako sa podpíšu pod výkon trestné kolá, takže najmä kvôli tomu nabrala na Domračevovú 23 sekúnd straty.
 
Ďalším problémom je strata 53 bodov na Mäkäräinenovú v boji o celkový triumf. Zatiaľ nemôžeme tvrdiť, že je tento boj prehratý, ale ani zisk malého glóbusu za rýchlostné preteky nie je na zahodenie. Tam Nasťa vedie o 19 bodov pred Vítkovou a 31 pred Mäkäräinenovou. Nasti Holmenkollen sedí, vyhrala tu už trikrát, celkovo má šesť pódiových umiestnení. To je najlepšia bilancia zo všetkých stredísk. Zaujímavosťou je, že práve v Nórsku jej to šlo najlepšie na trati.
 
V Kontiolahti sa konečne presadila Ivona Fialková. 23-ročná biatlonistka sa celú sezónu trápila a nevedela dostať na body. Pred OH mala na konte iba dva a nevyšiel jej ani samotný vrchol. Vlani na MS v Hochfilzene ale výborne zvládla svoj úsek v štafete a zlomila to. Do tretieho trimestra odišla odhodlaná zásadne prekvapiť a hneď v nasledujúcom šprinte po bilancii 0+1 obsadila životné 17. miesto, hoci pred tým nikdy nebola v Top 40. Tento rok sa táto situácia zopakovala. Výborne zvládla záver štafety na OH a s rovnakým skóre 0+1 v nasledujúcom šprinte vytlačila maximum na 14. pozíciu. Mala šťastie, že nasledovali preteky s hromadným štartom, do ktorých sa kvalifikovala. Tam už nemala dostatok fyzických ani psychických síl, ale za zmienku stojí aj ďalší skvelý výkon v štafete, tentoraz miešanej. Dobíjala iba dvakrát a tak ako štafetu na prvej pozícii prebrala, tak ju aj odovzdala. To boli pre Slovensko výnimočné momenty. Ivona si už dávnejšie otvorila dvere do širšej svetovej špičky, ale akoby od nich stratila kľúče. Či ich našla, to sa ukáže už tento týždeň. Znova potrebuje zvládnuť kľúčovú disciplínu - rýchlostné preteky.
 
Paulína Fialková tentoraz ostala v tieni svojej sestry. V šprinte útočila na najvyššie priečky nulou na ležke, bežala výborne, ale na stojke prišla málo vídaná galiba. Po úvodnej presnej rane prišli štyri chyby, všetky veľmi tesné na všetky strany. Škoda, že šlo o Svetový pohár a prišla o masový štart, pretože inak by sme to mohli označiť za niečo úsmevné z kategórie - čo všetko sa ešte v tejto sezóne môže stať? Opäť sa expresne otriasla a zdravo nasrdená zničila súperky na svojom úseku miešanej štafety (priznajme, že bol slabšie obsadený ako Ivonin) aj napriek tomu, že trikrát dobíjala. Dá sa aj menej. Nepamätáme si, kedy naposledy po úvodnom úseku odovzdávala ako prvá pretekárka s tromi dobíjaniami. Predpokladáme, že v Osle sa vráti do svojho živlu a opäť sa čistou ležkou v šprinte dostane do najvyššej hry. Bude na nej, ako to dopadne pri streľbe v stoji.
 
 
fialkova 18 hochfilzen zjazd slavik
Paulína Fialková počas sezóny (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Mužský kŕč pokračuje, nálada už v tíme nie je dobrá
 
U mužov predviedol najlepší strelecký výkon Martin Otčenáš. Už nás to prestalo prekvapovať. Pri streľbe v ľahu chybu neurobil, stojky ešte mierne haprujú, v šprinte mu uletela jedna rana, v štafete dve. Nepredvádza však dobré bežecké výkony. V šprinte mal skončiť vyššie ako na 39. pozícii. Sám vie, že má na viac. Martin sa nachádza vo veľmi náročnej situácii a je otázne, ako to s ním bude vyzerať po sezóne. Paradoxne po sezóne, ktorá je pre neho strelecky najlepšia, potrebuje nejakú zmenu. Akoby strácal chuť. To si už vydiskutujú kompetentní. My budeme dúfať, že bude pokračovať a pekné výsledky v Osle i Ťumeni by tomu mohli pomôcť. Je v jeho silách jeden z tých šprintov zvládnuť s 0+0. V stíhačkách je trochu nevyspytateľný.
 
Matej Kazár spadol tam, kde bol pred OH. Kazí položky. V šprinte poslal mimo posledné dve rany ležky. Niečo také sa mu nestávalo. Nie je to ideálne ani na trati, kde stráca minútu a pol, teda s dvomi chybami zvyčajne nemôže bodovať. Rozbieha to strašne pomaly. Budeme dúfať, že zlepší streľbu a vyjde mu ešte niektorý zo štartov.
 
U Tomáša Hasillu pokračuje trápenie na strelnici, hoci 2+1 už nebolo katastrofou. Nutne potrebuje v jednom zo zostávajúcich šprintov stlačiť počet chýb pod tri, teda konečne sa dostať do stíhačky a za ideálnych možností aj zabodovať. Ak bude zdravotne fit, má aj on na to. Veď v minulej sezóne dosiahol 49 bodov. Ak teraz nezíska ani jeden, vráti sa do sezóny 2012/13, kedy v SP debutoval.
 
Šimon Bartko vo všetkých troch šprintoch SP urobil dve chyby (1+1, 2+0, 0+2). Na jeho pomery je to síce slušná bilancia bez výbuchov, no zároveň ho ani neoprávňuje myslieť na lepší výsledok. Tu to bolo 63. miesto. Potrebuje sa už konečne dostať do stíhačky. Žiaľ, nie je ešte na tom bežecky tak dobre, aby to vykompenzoval na trati. Ťažko povedať, či sa ešte v Osle vráti k bežeckej forme z Ridanny a Pjongčangu. Tiež už je zjavne unavený z prvej veľkej sezóny a do Ťumeňa už nebude cestovať. Jeho ďalším problémom sú štafety, kde dobíja ako na bežiacom páse, a aj krúži. Obávame sa nedele. Bolo by dobré, aby sa so sezónou rozlúčil bez návštevy trestného kola.
 
Dobrou správou je, že ak to muži v zostávajúcich troch súťažiach (2x šprint, 1x štafeta) výrazne nepokazia, obsadia v rebríčku národov dôležité 15. miesto. U žien sa črtá o jednu pozíciu vyšší rezultát. Do Osla sa v pondelok presunula rovnaká zostava, teda sedem slovenských biatlonistov.
 
 
Program 8. kola SP na Holmenkollene
Holmenkollen 15.03. štvrtok 12:00 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  Kuzminová ?., P. Fialková ?., I. Fialková ?.
 
Holmenkollen 15.03. štvrtok 14:45 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  Kazár ?., Otčenáš ?., Hasilla ?., Bartko ?.
 
Holmenkollen 17.03. sobota 12:30 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
 
Holmenkollen 17.03. sobota 14:45 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Holmenkollen 18.03. nedeľa 11:45 PU stíhacie preteky žien na 10 km
 
Holmenkollen 18.03. nedeľa 14:30 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
  Slovensko (Kazár, Hasilla, Bartko, Otčenáš)
 
 
V sumároch a preview jednotlivých kôl SP zvykneme publikovať vyjadrenia reprezentačných trénerov. Tentoraz mal však autor povinnosti, ktoré mu z časového hľadiska nedovolili kontaktovať a spracovávať ich slová.