Vo štvrtom kole SP sme videli výraznú mobilizáciu Martina Fourcada, ktorý predvádzal svoj najlepší biatlon, a v rozprávkových výkonoch pokračovala Anastasia Kuzminová, ktorej pohoda a uvoľnenosť kričí na všetky na strany. Tento týždeň sa naša pozornosť presúva do Ruhpoldingu.
 
 
video v clanku ikonkaVideo návratka k Oberhofu (v angličtine)
 
 
Po novoročnom súťažnom víkende v Oberhofe zostávajú biatlonisti na divácky prajnom nemeckom území, svetový pohár sa presunie do Ruhpoldingu. V bavorskom stredisku je nachystaný netradičný program. Druhýkrát v sezóne si pretekári zmerajú sily vo vytrvalostných pretekoch, čo bude zároveň generálka na túto disciplínu pred OH, potom sa opäť postavia proti sebe štafety a v nedeľu uvidíme súboj najlepších v masovom štarte. Aj v minulej sezóne sa zmestili do itinerára štafety, ale fanúšikovia si tu mohli vychutnať šprint so stíhačkou, v ktorých dominovali Martin Fourcade a Kaisa Mäkäräinenová.
 
 
Dvaja najlepší si nič nedarujú
   
V Oberhofe urobil krátky proces v obidvoch individuálnych disciplínach Martin Fourcade. Na jeho presnú streľbu a výborný beh nenašiel nikto protizbraň, preto si užil prvýkrát v sezóne víťazné double a skutočnosť, že JT Bö predsa nemôže predvádzať dokonalé výkony celý ročník. Francúzsky reprezentant mal v šprinte šťastie, že jeho nórsky konkurent urobil dve chyby na ležke, pretože aj s týmto streleckým rezultátom JT Bö zaostal v cieli len desať sekúnd. Jeho bežecká zložka zniesla tie najvyššie kritériá.
 
Aj v stíhacích pretekoch si to rozdali proti sebe Fourcadova streľba a beh JT Böa a aj v tomto prípade triumfoval líder priebežného poradia SP. Francúzsky pretekár si dokázal postrážiť svoju streľbu, urobil len jednu chybu, a to bolo dobre, lebo na lyžiach letiaci Bö nebral ohľad na svoje tri strelecké nepresnosti a bojoval až na cieľovú pásku. Vo štvrtom kole SP sa ak presadili skúsenosti Martina Fourcada, ktorý na strelnici predviedol presne taký výkon, aký potreboval, a po dvoch triumfoch si musel upevniť sebavedomie. JT Bö nemá za sebou najlepší strelecký víkend, ale aj tak dokázal potrápiť svojho francúzskeho súpera. Preto musí vedieť, že ak sa vráti jeho strelecká presnosť zo starého roka, nebude stačiť na neho ani Fourcade. A to sľubuje parádne vyvrcholenie sezóny.    
 
 
fourcade 18 oberhof otoceny slavik
Moment menšej kontroverzie Fourcada (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Výborný súťažný blok predviedla nórska zostava, ktorá vybojovala štyri pódiové umiestnenia. Okrem spomínaného JT Böa sa ukázali na stupňoch víťazov aj Emil Hegle Svendsen a Tarjei Bö. Skúsenejší z nich získal druhé miesto v šprinte, keď trafil všetky terče a aj jeho beh bol na vysokej úrovni. Svendsen mohol obhájiť svoju pozíciu aj v stíhačke, ale tam doplatil na poslednú streľbu, plus fyzickú vyčerpanosť, a skončil štvrtý, ale Oberhof ho aj tak musel správne naladiť pred blížiacimi sa olympijskými hrami. Rovnako je na tom aj Tarjei Bö. Počas uplynulého víkendu výborne strieľal, vybojoval piate a tretie miesto, a to sú presne tie pozície, na ktorých sa chce ukazovať. Preto očakávame, že aj jeho výkony budú po každom podobnom úspechu ešte rásť.
 
Jakov Fak sa tentoraz pohyboval na hranici Top 10. Aj keď strieľal veľmi dobre, jeho beh sa nevyrovnal tým najlepším. V Annecy sa už zdalo, že Anton Šipulin našiel ten správny súlad medzi bežeckou a streleckou časťou, ale šprint v Oberhofe ho znovu ukázal v slabšej forme na lyžiach a nepomohli mu ani dve chyby na strelnici. V stíhačke síce dokázal svoj výkon zlepšiť, opäť výborne strieľal, ale na najlepších to ešte nestačilo. V dobrých výkonoch pokračovali Hofer s Wegerom, ktorí sú pomerne silní na lyžiach, a keď k tomu pridajú aj kvalitnú streľbu, majú veľkú šancu vybojovať miesto v najlepšej desiatke.
 
Nemecká reprezentácia očakávala lepšie výkony na domácom štadióne. V šprinte nemali zástupcu v Top 10 a v stíhacích pretekoch zachránili česť usporiadateľskej krajiny Doll s Peifferom, ktorí sa ešte stihli zmestiť do elitnej spoločnosti. Na štarte pretekov sa vôbec neobjavil Lesser, ktorého trápilo menšie prechladnutie, a len v šprinte sa predviedol Schempp. Najlepší nemecký biatlonista však nepredviedol želaný výkon, preto vynechal ďalšie disciplíny, aby si odpočinul a sústredil sa na Ruhpolding. Po novom roku začala zrýchľovať česká reprezentácia. Dokumentujú to výsledky Michala Krčmářa, ktorý sa prvýkrát v ročníku objavil v najlepšej desiatke, a platí to aj o Ondřejovi Moravcovi, ktorý sa tam takisto dostane, ak bude presnejšie strieľať. V rakúskej zostave sa vrátil do hry po zranení Landertinger a jeho príchod možno povzbudí celý reprezentačný tím, ktorému zatiaľ chýbajú výsledky.         
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 4. kole v Oberhofe
1. FOURCADE Martin 552
2. BÖ Johannes Thingnes 514
3. FAK Jakov 372
4. ŠIPULIN Anton 311
5. BÖ Tarjei 309
6. WEGER Benjamin 289
7. HOFER Lukas 287
8. SCHEMPP Simon 278
9. PEIFFER Arnd 264
10. BIRKELAND Lars-Helge 252
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Kuzminová hľadá rovnocennú súperku, zatiaľ sa nevedia zmobilizovať
 
V ženskej časti nič nové, Anastasia Kuzminová naďalej drží v smútku všetky svoje súperky. Je neuveriteľné, ako dlho si dokáže udržať perfektnú bežeckú fazónu, na čo sa nechytajú ani vychýrené bežkyne, a pri tom všetkom sa pokojne pohybovať po strelnici. Preto eliminovala konkurenciu v šprinte a v stíhačke si odkrútila svoje vlastné preteky.
 
V rýchlostných pretekoch jej dýchala na chrbát Kaisa Mäkäräinenová, ale urobila jednu chybu, no Kuzminovú by nemala šancu pokoriť ani s čistým štítom. Potom sa fínska biatlonistka v stíhačke pripravila o stupne víťazov tromi nepresnosťami, takže platí staré-známe, že na pódium sa nedostane bez kvalitnej streľby. Tú predviedli v stíhacích pretekoch Dorothea Wiererová a Vita Semerenková, ktoré strieľali naozaj vynikajúco, a obidve po bezchybnom výkone predviedli peknú cestu na stupne víťazov. Ani jedna z nich však nemôže byť úplne spokojná s účinkovaním v Oberhofe, pretože šprint im vôbec nevyšiel. S jednou chybou skončili ďaleko v poradí, čo signalizuje, že v bežeckej časti sa musia zlepšiť.  
 
Ani ženská časť nemeckej reprezentácie nedosiahla pred domácimi fanúšikmi najlepšie výsledky. V šprinte sa objavila v najlepšej desiatke iba Hildebrandová, ktorá následne pokazila finále stíhačky a ušiel jej ďalší dobrý výsledok. Laura Dahlmeierová naskočila na štart po chorobe a bolo to vidno hlavne na jej bežeckých výkonoch, ktoré stále nemajú stopercentnú údernosť. Aj tak však dokázala predviesť posun v stíhačke a teraz jej nezostáva nič iné, len veriť, že sa jej budú vyhýbať zdravotné komplikácie, aby sa mohla dostať do najlepšej formy na OH.
 
 
dahlmeier 18 oberhof trat slavik
Laura Dahlmeierová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Po krátkej súťažnej prestávke sa správne navnadila Darja Domračevová, ktorá sústredí svoju pozornosť výlučne na olympijské hry, preto by v nasledujúcich pretekoch mala získavať čoraz istejšiu pôdu pod nohami. Výborný víkend prežila poľská reprezentantka Weronika Nowakowská, ktorá sa dostala do Top 10 v obidvoch individuálnych disciplínach, prvýkrát v ročníku, a pomohla jej k tomu výborná streľba, keď počas dvoch súťažných dní netrafila iba jeden výstrel.
 
Francúzsku zostavu drží nad vodou Justine Braisazová, ktorá sa však v Oberhofe pripravila o lepšie výsledky na strelnici. V šprinte minula dva výstrely, v stíhačke predviedla tri chyby, čo ju diskvalifikovalo z boja o pódium. Veľmi ťažké obdobie prežíva jej krajanka Marie Dorin-Habertová, ktorá v Oberhofe absolvovala len šprint a potom sa stiahla z pretekov. Francúzska biatlonistka sa trápi so slabou formou a veľmi rozmýšľa, ako bude vyzerať jej ďalší priebeh sezóny. Možno si urobí krátku súťažnú prestávku a rozmýšľa aj nad tým, či má zmysel štartovať na OH s takouto výkonnosťou. Uvidíme, ako sa napokon rozhodne, ale na vyriešenie náročnej situácie jej už nezostáva veľa času.
 
Zlepšené výkony začali predvádzať české biatlonistky. Veronika Vítková obsadila v šprinte tretie miesto, keď minula len jeden výstrel a bola rýchla na lyžiach, no v stíhačke ju zabrzdili tri strelecké chyby. V rýchlostných pretekoch sa dostala do najlepšej desiatky aj Eva Puskarčíková, takže česká reprezentácia začína zaberať na plné obrátky v tom najlepšom čase.   
 
 
Priebežné poradie SP žien po 4. kole v Oberhofe
1. KUZMINOVÁ Anastasia 422
2. MÄKÄRÄINEN Kaisa 375
3. BRAISAZ Justine 368
4. WIERER Dorothea 318
5. HERRMANN Denise 301
6. SEMERENKO Vita 285
7. DAHLMEIER Laura 282
8. VÍTKOVÁ Veronika 255
9. DŽIMA Julia 253
10. VITTOZZI Lisa 250
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Nasťa sa si po troch rokoch tréningu vychutnáva pretekanie plnými dúškami
 
Anastasia Kuzminová svojou formou a najmä výsledkami zaskočila nie len svoje súperky či fanúšikov ale aj nás novinárov, ktorým dochádzajú frázy do titulkov a medzititulkov. Treba povedať, že žiadna z jej stálych súperiek ako Dahlmeierová, Mäkärainenová, Domračevová, Dorin-Habertová, (Koukalová)... nemajú najideálnejšiu formu, a tak jej pozíciu uľahčujú. Nové kométy ako Braisazová s Herrmannovou zasa nevedia výkonnosť udržať a predvádzajú aj slabšie chvíle. To ale neznižuje Kuzminovej výkony, veď konkurenciu zdolala v Oberhofe suverénne a nestranných fanúšikov môže mrzieť to, že nevideli žiadnu drámu. Slovákom to ale nevadí, asi všetci sme pri sledovaní niektorých jasných triumfov Martina Fourcada snívali, že by sme mohli v osamotenej pozícii na stojkách vidieť aj nášho reprezentanta.
 
Náskok na čele poradia SP Nasťa dostala už na 47 bodov, a to je veľmi dobrá pozícia oprávňujúca pomaličky myslieť na veľký krištáľový glóbus, ktorý by sa na záver Nastinej kariéry náramne zišiel. Aj z toho dôvodu nechce vynechať štvrtkové vytrvalostné preteky, po čom možno s manželom poškuľovali, no muselo jej stačiť voľno v minulotýždňovej štafete. Nalejme si tiež čistého vína, že pri takejto forme by bolo škoda niečo si na záver kariéry nezarobiť. Veď za každý triumf zinkasujete od IBU 13 000 eur pred zdanením, za glóbus je pripravených 28 000 eur. Na slovenské pomery to už nie sú drobné.
 
Uvidíme, či bude Kuzminovej forma naďalej takto vysoko. Narozdiel od Annecy už v Oberhofe perfektne zvládla prácu s emóciami, preto nevidíme žiadny dôvod, prečo by nemohla predvádzať ďalšie skvelé štarty. Pred sebou má ale najmenej obľúbené vytrvalostné preteky, kde sa jej zo všetkých disciplín darí najmenej, na pódium sa v nich dostala zatiaľ iba dvakrát, aj to už dávno. Ak aj to zlomí, bude to už veru nefalšovaný zázračný príbeh tejto zimy.
 
 
kuzminova 18 oberhof medaila slavik
Nasťa Kuzminová na ceremoniáli (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Sestry Fialkové sa do kolotoča vracajú po trojtýždňovej vianočnej prestávke, ktorú z väčšej časti strávili v Obertilliachu. Tam pracovali na forme a sú veľmi dobre pripravené. Ivona označila podmienky v rakúskom stredisku za perfektné. Tesne pred Vianocami 20. decembra ešte Paulína absolvovala malú operáciu zápästia. "Bola to operácia ganglionu na ľavom zápästí. Robil problémy. Dopadla dobre, ruka sa relatívne rýchlo zotavovala. Cez vianočnú pauzu som preto krátko mala obmedzený tréning, ale od 29. decembra som už trénovala naplno. Zápästie ešte nie je v úplne optimálnom stave. Nemám bolesti, ale hybnosť ešte nie je ok. Štart v Ruhpoldingu to ale neohrozí, nerobí mi to až také problémy, nemalo by sa to odraziť na výkone." Na toto stredisko má krásne spomienky, veď tu pred dvoma rokmi prvý raz poriadne prerazila do svetovej špičky, keď bola v stíhacích pretekoch šiesta a vo vytrvalostných siedma. Urobila vtedy iba jednu chybu. Ak by to zopakovala, vo štvrtok by to mohlo dopadnúť ešte lepšie. Navyše, v týchto jediných pretekoch zabojuje aj o masový štart, teda potrebovať bude na neho cca. 15-17. miesto.
 
Terézia Poliaková bola doma rýchlejšia ako v decembri, no nenašla streleckú pohodu, a tá je v najdlhších pretekoch s minútovými trestami mimoriadne dôležitá, takže máme mierne obavy ako to dopadne. To isté platí u Ivony, ktorá mala v decembri problémy so stojkou, no ak jej sadne deň, mohla by sa celá sezóna zlomiť.
 
 
Muži pokračujú v hľadaní ideálnej formy i zostavy
 
Forma našich chlapov je zreteľnejšia ako žien, všetci minulý týždeň pretekali. V prvej lige nedopadli slávne, nemáme v tíme strelca, ktorý by vyzrel na Oberhof. Jedinú čistú položku zaznamenal Bartko v šprinte na stojke, čo bol poriadny paradox. Hasilla nezlomil svoje problémy. Všetci boli na trati pomalí, fyzicky nestačili. "Nevyhováram sa, ale pravdou je, že chalani neprišli do Nemecka úplne zdraví a v tejto konkurencii keď chcete pretekať so silnými národmi, musíte byť stopercentne fit, aby ste mali šancu. Nemáme pretekárov, aby sme mohli nechať doma niekoho doliečovať sa. Tomáš bol na tom najhoršie, ale pre Ruhpolding už snáď bude v poriadku," dúfa Milan Gašperčík. Dlhoročný tréner mnohých našich reprezentantov chcel túto netradičnú zostavu vidieť v štafete, pretože to zatiaľ pre OH vyzerá iba na jasný štart Kazára s Otčenášom a zostávajúcu dvojicu bude potrebné vybrať. "Veď práve. Dal som šancu týmto chalanom, no v tom vetre a hmle to bola hrôza, z ktorej sa nedalo nič usúdiť a pravdupovediac mi to nijako nepomohlo. Ale jedna možnosť ešte bude teraz v Ruhpoldingu a keďže sa štafety jazdia až v závere olympijského programu, rozhodnem sa podľa aktuálnej formy tam." Zatiaľ to vyzerá tak, že najpresnejší je Šíma, najrýchlejší Hasilla a kde je Bartko nevie po nedeli asi ani on sám.
 
 
hasilla 18 oberhof stafeta slavik
Tomáš Hasilla v Oberhofe (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Po troch týždňoch doma prichádzajú do kolotoča SP Matej Kazár s Martinom Otčenášom. Druhý menovaný sám vie, že má streleckú formu, o ktorú zvádzal dlhočízne ťažké boje. Snáď o ňu nepríde. Chce bodovať. Vo vytrvalostných pretekoch sa mu to zatiaľ podarilo iba raz v živote. Matej je nevyspytateľným pretekárom. Či skončí v tretej alebo ôsmej desiatke, nikoho by tým nemal prekvapiť. Ešte nebodoval, nedokáže z tréningu preniesť najmä ležkovú úspešnosť, stále mu tam niečo nepadne. Bežecky sú obaja stabilizovaní. Z ťažko čitateľného Oberhofu k nim vybral Gašperčík Hasillu s Bartkom. "U Tomáša to bolo viac-menej jasné, bežecky je na tom lepšie a musí ešte dostať jednu štafetovú možnosť. Snáď mu to tam konečne popadá. No a Michal so Šimonom sú na tom tak fifty-fifty, tak keďže Michal šiel doteraz všetky kolá, tak som si v tíme nechal Šimona nech si skúsi štvorpoložkové preteky a tiež som zvedavý na neho v štafete za normálnych podmienok. Michal v Oberhofe nesplnil kvótu, čiže vlastne nemôže nastúpiť v individuálnych pretekoch na OH, tak nech si ju v kľudne vybehne v Arberi. Dúfam, že pridá pekné body," uzavrel náš rozhovor Gašperčík.
 
Slováci pokračujú v ťažkom boji o 15. pozíciu v rebríčku národov, aby mohli na OH nastreľovať z ležkových terčov, či aby mohli na budúcoročných MS postaviť v individuálnych disciplínach štyroch pretekárov. Momentálne sú na 16. mieste so stratou 29 bodov na Fínov, no iba štyri body za nimi sú Estónci.
 
 
Program 5. kola SP v Ruhpoldingu
Ruhpolding 10.01. streda 14:20 IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
 
Ruhpolding 11.01. štvrtok 14:20 IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
 
Ruhpolding 12.01. piatok 14:30 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
 
Ruhpolding 13.01. sobota 14:30 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
 
Ruhpolding 14.01. nedeľa 12:15 MS masový štart mužov na 15 km
 
Ruhpolding 14.01. nedeľa 14:40 MS masový štart žien na 12,5 km