Druhé kolo svetového pohára osvieži spomienky na ostatný svetový šampionát a prvýkrát v tejto sezóne ponúkne ženské a mužské štafety. Slovenskí biatlonisti budú chcieť nadviazať na to najlepšie, čo predviedli v Östersunde.
 
 
Program 2. kola SP v Hochfilzene

Hochfilzen 08.12. piatok 11:30 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Hochfilzen 08.12. piatok 14:15 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Hochfilzen 09.12. sobota 12:15 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Hochfilzen 09.12. sobota 14:45 PU stíhacie preteky žien na 10 km
 
Hochfilzen 10.12. nedeľa 11:30 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
 
Hochfilzen 10.12. nedeľa 14:10 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
 
 
Na Fourcada si trúfajú viacerí

Po minuloročných majstrovstvách sveta sa vracia Hochfilzen na svoj tradičný termín, druhý decembrový víkend, a pretekárom ponúka svoj osvedčený program šprint, stíhačku a štafety. V mužskej časti v individuálnych disciplínach očakávame pekný súboj medzi Martinom Fourcadom a nórskou reprezentáciou, no dopredu sa bude chcieť natlačiť aj nemecká zostava.

Martinovi Fourcadovi hneď skraja ročníka pripravili krušné momenty Johannes Thingnes Bö a Tarjei Bö, ktorí ho dvakrát porazili a boli na tom bežecky rovnako silní ako on. Francúzsky biatlonista však stále disponuje spoľahlivejšou streľbou,  ktorá je nesmierne dôležitá pri vyrovnanosti viacerých pretekárov. Ak v minulej sezóne získal víťazstvo aj po nejakých streleckých chybách, zdá sa, že v tomto ročníku bude musieť koncentrovane pristupovať ku každej streleckej položke, lebo súperi sa zlepšili po každej stránke.

Dve výhry v úvodnom kole SP vytvorili dobrú náladu v nórskej zostave, no dôvod na maximálnu spokojnosť nemôžu mať. JT Bö a Tarjei Bö predviedli po jednom vynikajúcom výkone, ale v ďalších prípadoch ich zradila strelecká nemohúcnosť. Obidvaja vedia, že práve konzistentnosť sa od nich bude očakávať v nasledujúcich súťažiach. Nádejný vstup do sezóny predviedol Emil Hegle Svendsen, ktorý bol rýchly na lyžiach a strieľal pomerne presne, už si len musí upratať streľbu v tých rozhodujúcich okamihoch. Ole Einar Björndalen sa neukázal v Östersunde v najlepšom svetle, keď predviedol rezervy v bežeckej časti, a podľa vlastných slov potrebuje na zlepšenie výkonnosti len tvrdo trénovať a pretekať.
 
 
bjorndalen 18 ostersund start slavik
Ole Einar Björndalen (© Petr Slavík, Český biatlon)
 

Nemeckí biatlonisti boli vo švédskom stredisku silní na lyžiach, ale vo viacerých momentoch ich nepodržala streľba. Výnimku tvoril Erik Lesser v šprinte. Predovšetkým Simon Schempp má predpoklady, aby napodobnil svojho tímového kolegu a objavil sa na stupňoch víťazov, v predchádzajúcich rýchlostných pretekoch bol k tomu veľmi blízko. A zlepšená streľba určite vylepší umiestnenie aj Kühna či Dolla. Turbulentné obdobie ohľadom olympijských hier prežíva ruská reprezentácia, preto budeme zvedaví, ako sa podarí jej zástupcom skoncentrovať na Hochfilzen. So svojim výkonmi v úvode sezóny nebol spokojný Anton Šipulin, ale ruský borec verí, že natrénované sa postupne začne prejavovať aj na pretekoch.

S veľkou motiváciou sa postavia na štart rakúski biatlonisti. Najmä Julian Eberhard bude chcieť predviesť svoje najlepšie výkony, ktorými sa vytiahol v minulom roku. Trojnásobný víťaz šprintu vo SP sa bude sústrediť na túto disciplínu, kde bude chcieť odčiniť zaváhanie z Östersundu, kde v šprinte chyboval až tri razy. Keď bude presný na strelnici, potom sa môže oprieť o kvalitný beh. Na domácej pôde sa dokáže vyburcovať k výborným výkonom aj Simon Eder, ktorý sa už môže pochváliť jedným triumfom z tejto sezóny. V pozitívnom rozpoložení bude chcieť vydržať čo najlepšie Jakov Fak, ktorý musí byť po predchádzajúcom kole SP nabitý energiou, a dobré výkony sa čakajú aj od Quentin Fillon Mailleta, ktorý počas uplynulého víkendu ukázal veľmi dobrú formu, a to najmä v streleckej časti.
 
 
eder 18 ostersund strelba slavik
Simon Eder v Östersunde (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Atraktívny súboj Herrmannová - Dahlmeierová

Medzi ženami sa budeme tešiť na to, čo opäť vyvedie Denise Herrmanová a ako sa vysporiada s úlohou favoritky. Zloženie disciplín jej bude vyhovovať a s pevnými nervami na strelnici môže bojovať o ďalšie triumfy. Jednou z hlavných tém druhého kola SP bude návrat Laury Dahlmeierovej. Minuloročná víťazka kryštálového glóbusu vynechala Östersund kvôli prechladnutiu a do Hochfilzenu pricestuje s týždňovým tréningovým výpadkom, preto nemá príliš veľké očakávania. Najskôr sa potrebuje vrátiť do súťažného rytmu, ale už len jej prítomnosť dodá pretekom poriadnu šťavu, najmä z pohľadu jej tímovej kolegyne Herrmannovej.

Vo francúzskej zostave zažiarila v predchádzajúcom kole Justine Braisazová, ktorá vstúpila do novej sezóny bez rešpektu k starším súperkám. Cieľavedomá pretekárka chce v prvom rade zbierať cenné skúsenosti, ale s výkonnosťou, akú predviedla minulý víkend, môže myslieť aj na ďalšie úspešné výsledky. Marie Dorin-Habertová nepredviedla v Östersunde také kvalitné výkony, aké sa jej podarili pred rokom vo švédskom stredisku,  keď jej nevyšli ani beh, ani streľba. Budeme zvedaví, či počas nasledujúcich dní predvedie zlepšenie, alebo všetko stavia len a len na OH.

Začiatok sezóny zastihol vo výbornej forme Nadeždu Skardinovú, Juliu Džimovú, Synnoeve Solemdalovú a Marte Olsbuovú, ktoré patria medzi kvalitné strelkyne, a na svoju presnosť sa budú spoliehať aj v Hochfilzene. V uplynulom kole dokázali využiť zaváhania výsledkovo zdatnejších súperiek, preto budú mať pred sebou silnú výzvu, aby nadviazali na svoje výkony z Östersundu.


dzimova 2017 me tlacovka jaro
Julia Džimová (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)


Tradičným spôsobom odpálila sezónu Kaisa Mäkäräinenová. Fínska pretekárka doplnila parádny beh niekoľkými streleckými chybami, čo ju pripravilo o lepšie umiestnenia. Sme však presvedčení, že jej strelecký tréning, ktorý absolvovala počas letnej prípravy, prinesie želané výsledky už čoskoro. Na strelnici musí pridať aj Tiril Eckhoffová, ktorej po streleckých zaváhaniach nepomohol ani výborný bežecký výkon. Po úvodnom kole SP priznala, že jej nepresnosti zapríčinilo aj prepálené tempo na lyžiach, po ktorom nedokázala ustáť svoju streľbu.

Na lepšie výkony si trúfala Dorothea Wiererová. Talianska reprezentantka nebola presvedčivá v šprinte v bežeckej časti a v stíhačke ju naopak zastavila nekvalitná streľba. Wiererová ukázala dobrú pripravenosť na olympijskú sezónu, ale zdá sa, že potrebuje absolvovať viacero pretekov, aby sa dostala do pohody. V Hochfilzene budeme zvedaví, čo predvedie na domovskom štadióne Lisa-Theresa Hauserová, ktorá patrí medzi najlepšie strelkyne zo všetkých pretekárok, a vo veku 23 rokov čaká na svoje premiérové pódium v kariére.
 
 
herrmann 18 ostersund zjazd slavik
Denise Herrmannová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Naši si chcú spomenúť na vydarený svetový šampionát
 
Slováci sa vracajú do dejiska posledného svetového šampionátu v mierne pošramotenej nálade, ale spomínať môžu na pekné februárové výsledky. Kuzminová bola 8., P. Fialková 10., Hasilla 16., Otčenáš 24. či Kazár 29. Snáď sa im tieto spomienky vybavia a zabudnú na divoký Östersund. Ženy aj muži sa presunuli do Rakúska v rovnakom zložení ako odštartovali sezónu.
 
Anastasia Kuzminová predviedla vo Švédsku vynikajúcu streľbu aj bežecký výkon, no nie naraz. Ak to skombinuje v jeden deň, môže zabojovať aj o víťazstvo, minimálne o pódium. Bude sa snažiť dostať vyššie aj v celkovom hodnotení SP, kde jej patrí 32. pozícia. Fanúšikovia tiež čakajú, či sa jej v nedeľu podarí zopakovať výkon z úvodného mixu. Naša štafeta rozhodne má šancu na najlepšiu osmičku, uvidíme, ako trénerka zoradí úseky. V tejto zostave pôjdu naše dievčatá iba druhý raz. Premiéra presne pred rokom v Pokljuke nedopadla dobre, Nasťa aj Ivona si zakrúžili a brali sme až 16. miesto.
 
 
kuzminova 18 ostersund strelnica detail slavik
Anastasia Kuzminová (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Paulína Fialková si mala možnosť po nevydarenom šprinte oddýchnuť a zatriediť myšlienky. Nič nenasvedčuje tomu, aby sa do najlepšej desiatky nemohla znova pozrieť. Zajtra popoludní by malo snežiť, takže uvidíme, či jej komplikované podmienky sadnú. Do tímu sa pridal už aj Martin Bajčičák a trénerka Anna Murínová, ktorá absolvovala minulotýždňový šprint v červenej parochni, hlási zmenu kurzu: "Povedali sme si, že sa nenecháme ničím rozptyľovať. Už žiadne stávky robiť nebudeme. Parochne som sa vo Švédsku zbavila a veríme, že tam s ňou ostalo všetko zlé. Povedali sme si, že do Hochfilzenu ideme úplne nanovo ako od začiatku bojovať o pekné body."
 
Ako vyriešia stojkársky problém Ivony Fialkovej? "Ivka prosto musí to čo vie na tréningu preniesť do súťaží. Nevravím, že stojky na tréningu nuluje, ale robím si záznamy a je tam na úrovni osemdesiatich percent. Teda ak minie jeden terč, ok. Je to o hlave, bojujeme s ňou. Jasné, je stále mladá, Paulína je o tie dva roky vyzretejšia, ale nechcem už hovoriť, že má čas. Nemá čas, je to olympijská sezóna a treba sa presadiť. Ďalšia olympiáda príde až o štyri roky," pripomína Murínová.
 
Naše ženy sú pred druhým kolom SP na desiatej pozícii v rebríčku národov a chcú zbierať čo najviac bodov, aby sa v januári pri nástrele pred pretekmi posunuli vyššie k ležkovým stavom, pretože teraz ich na základe vlaňajšej sezóny žrebujú v skupine od 16. do 20. miesta, teda vo väčšine pretekov nevedia prísť na ležku strieľať z daného stavu a tlačia sa tam so slabšími pretekárkami na 13-15. stave. Rozhodne je v našich silách, aby sme po Hochfilzene aj Annecy ostali v Top 10 a v druhom trimestri sa tak razantne posunuli dopredu. Určia to ich výsledky.
 
 
fialkova 18 ostersund trat vecer slavik
Paulína Fialková (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Muži sa pokúsia o úplný reštart, potrebujú začať nulovať
 
Ani jednému chlapovi sa vo Švédsku nepodaril strelecký výsledok nad 80 %, a to je základná méta, ktorú musia prekročiť, aby sa dostali k lepším výsledkom. Opäť sa nesplnila túžba trénera Milana Gašperčíka, aby sa v každom štarte presadil aspoň jeden pretekár. Ako sme písali vyššie, spomienky na toto stredisko majú dobré. Tomáš Hasilla tu v minulej zime vďaka dvom nulám dosiahol kariérny výsledok, a to 16. miesto by opäť bral všetkými desiatimi. Na vtedajší 50. bežecký čas rozhodne má, mal by byť pripravený ešte lepšie. Aj Martinovi Otčenášovi sa tu strelecky darilo nadpriemerne. Verí, že mu to tu sadne znova. Matej Kazár zasa využil štvordňovú prestávku medzi súťažami pre návrat domov. Dúfa, že mu krátky pobyt s rodinou pomôže a hlavne už predvedie čistú položku, ktorej sa "úspešne" vyhýba.
 
Tréner Gašperčík sa zasa mohol o súčasnej situácii v našom mužskom tíme dôkladne popremýšľať počas viac ako 2400-kilometrovej cesty autom. "Veru, ja mám za sebou osobný očistec po dvoch dňoch v aute," vraví. Čo podľa neho čaká pretekárov v Alpách? "Do Rakúska sme prišli ako zasneženej krajiny. Budú to mať pretekári veľmi ťažké, lebo nasnežilo tu hádam aj tridsať čísel čerstvého snehu a predpovede vravia, že aj v piatok by malo snežiť. Vzhľadom na to, že nie je príliš veľká zima, iba okolo nuly, s najväčšou pravdepodobnosťou nepríde už taký mráz, aby tie nové vrstvy poriadne stuhli, takže bude sa to asi boriť a rozdiely budú väčšie. Ale aspoň je tu pekne bielo, nesie sa to už trochu vo vianočnej nálade, tak snáď to našim psychicky prospeje."
 
 
otcenas 18 ostersund trat slavik
Martin Otčenáš (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Mladí Slováci budú pretekať aj vo švajčiarskych a rakúskych Alpách
 
Záver tohto týždňa nebude iba o našich elitných biatlonistoch v Hochfilzene. Ďalšie dve partie čakajú IBU poháre. V tom seniorskom vo švajčiarskom Lenzerheide nastúpi klasická trojka Alžbeta Majdišová, Michal Kubaliak a Šimon Bartko. Posledný týždeň trénovali na Štrbskom Plese i v Osrblí. Títo dvaja chlapi by sa maohli pobiť o miesto v A-tíme pre Annecy či už vystriedaním Šímu alebo ešte skôr Otčenáša, ktorý sa rozhodne zrejme v sobotu. Nastúpia aj dvaja juniori - Matej Baloga a Laura Chovanová. Pre Lauru to bude premiéra v pretekoch tohto kalibru. Vo Švajčiarsku ich opäť čaká single mix štafeta, šprint a snáď aj stíhačka. Starší by ju mali brať ako povinnosť, juniori majú za cieľ kvalifikovať sa do nej.
 
Zo zostavy prekvapujúco vypadla juniorka Veronika Machyniaková, s ktorou sa v decembri nepočíta. V Sjusjoene fyzicky nestačila, ozval sa preťažený organizmus. "Vzhľadom na náročnú prípravu, časté dvojtyždňové sústredenia aj v nadmorskej výške bez lekárskej a fyzioterapeutickej starostlivosti - nedostatočnej regenerácii, potrebujem viac odpočinku. Okrem posledného sustrednia v Idre, kde sa o nás staral fyzioterapeut Rado, ktorý tam bol so sestrami Fialkovými, sa to za ten rok nakopilo a moje telo si vypýtalo oddych. S pani doktorkou sa snažíme telo a imunitu znova naštartovať. Dufam, že do januára budem fit," povedala nám Veronika.
 
Tretia časť našej reprezentácie nabrala smer rakúsky Obertilliach, kde jeden junior a osem kadetov nastúpi na juniorský IBU Cup. Predchádzajúca veta napovedá, že Matiaško s Kamenským nominovali veľmi mladý výber, traja budú štartovať pod hlavičkou IBU v medzinárodných pretekoch prvý raz. Všetci budeme zvedaví, komu sa cez víkend v dvojici rýchlostných pretekov podarí najviac ukázať. Štartovať budú Matej Lepeň (1998), Samuel Hubač (1999), Lukáš Ottinger (1999), Tomáš Sklenárik (1999), Henrieta Horvátová (1999), Veronika Haidelmeierová (1999), Júlia Machyniaková (2000), Mária Remeňová (2000) a Zuzana Remeňová (2000).