Hneď úvodné kolo svetového pohára nám ukázalo, že sa máme na čo tešiť v novej sezóne. Martin Fourcade sa presvedčil, že počas letnej prípravy konkurencia nespala, a v ženskej časti predviedla razantný vstup na scénu Denise Herrmannová.
 
 
video v clanku ikonkaVideo sumár 1. kola SP (v angličtine)
 
 
Fourcade pocítil kvalitu nórskej zostavy
 
Najstabilnejšiu výkonnosť počas troch súťažní dní v individuálnych pretekoch predviedol Martin Fourcade, ktorý sa vždy dostal na pódium, ale na svoje jediné víťazstvo v stíhačke sa musel celkom nadrieť. Vo vytrvalostných pretekoch doplatil na dve strelecké chyby, v šprinte nestrieľal čisto a v cieli mu chýbali desatiny sekundy, preto si náramne vychutnal triumf v stíhačke, kde deklasoval konkurenciu na strelnici, hoci ani tentoraz nepredviedol stopercentný strelecký výkon. Francúzsky pretekár sa presvedčil, že súperi budú pripravení využiť akékoľvek jeho zaváhanie, preto sa bude musieť poriadne koncentrovať najmä na svoju streľbu, pretože v bežeckej časti sa mu vyrovná len zopár konkurentov.
 
Francúzsku reprezentáciu potiahol aj Quentin Fillon Maillet. 25-ročný biatlonista sa dostal na pódium vo vytrvalostných pretekoch a v stíhačke s kvalitnou streľbou, no jeho bežecké výkony ukrývajú ešte potenciál. Fillon Maillet aj v minulej sezóne zvládol na výbornú prvý trimester, preto budeme zvedaví, či si tentoraz udrží formu dlhšiu dobu.
 
Výbornú pripravenosť na olympijskú sezónu potvrdili nórski reprezentanti. JT Bö sa ukázal ako seberovný bežec k Fourcadovi, a keď sa mu podarí predviesť takú parádnu streľbu ako vo vytrvalostných pretekoch, môže triumfovať v akejkoľvek disciplíne. Vo výbornom svetle sa predviedol v šprinte aj jeho brat Tarjei, ktorý už veľmi potreboval vybojovať víťazstvo vo SP. Táto výhra ho určite pozitívne naladí pred OH, keďže v nej predviedol potrebnú streľbu a silný beh. Kvalitné výkony podával aj Emil Hegle Svendsen, ktorému v šprinte a stíhačke chýbal len malý kúsok, aby sa dostal na stupne víťazov. Jeho beh bol v poriadku, miestami strieľal veľmi dobre, takže úvodné kolo SP mu poskytlo pekný odrazový mostík na začiatku dôležitej sezóny.
 
 
bo jt 18 ostersund palec hore slavik
Johannes Thingnes Bö (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
V nemeckej zostave predviedol najlepší výkon Erik Lesser, ktorý sa dostal v šprinte na tretiu priečku. Lesser je na začiatku sezóny výborne bežecky pripravený, ale ak chce dosahovať vysoké umiestnenia, musí sa vyvarovať streleckých nepresností, aké predviedol v stíhačke. Solídne výkony predviedli v šprinte Simon Schempp a Johannes Kühn, ktorí sa prezentovali v Östersunde dobrou bežeckou fazónou, ale v nasledujúcich kolách SP musia predviesť lepšiu streľbu, inak sa nebudú objavovať v Top 10.
 
Jedným z hrdinov úvodného kola SP bol Jakov Fak. Slovinský borec nemá za sebou vydarené predchádzajúce sezóny, ale vo švédskom stredisku sa pohyboval medzi najlepšími a v stíhačke vyskočil na druhú priečku. Pre tohto spoľahlivého biatlonistu, ktorý dokáže rýchlo bežať i presne strieľať, nemohla začať sezóna lepším spôsobom. Ruskí pretekári sa vždy rozbiehajú pomalšie v novej sezóne, ich najlepším výkonom bolo piate miesto Antona Babikova vo vytrvalostných pretekoch. Najväčšia ruská hviezda Anton Šipulin sa nevyhol streleckým nepresnostiam a nepodržal ho ani potrebný beh, ale v nasledujúcich pretekoch môže nadviazať na svoj výkon zo stíhačky, kde si polepšil o sedemnásť pozícii.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 1. kole
1. FOURCADE Martin 162
2. FILLON MAILLET Quentin 131
3. BÖ Johannes Thingnes 118
4. SVENDSEN Emil Hegle 116
5. FAK Jakov 114
6. BÖ Tarjei 103
7. LESSER Erik 103
8. EBERHARD Julian 99
9. LINDSTRÖM Fredrik 92
10. SCHEMPP Simon 90
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Vidíme nástup novej hviezdy medzi ženami?
 
V ženskej časti smerovala hlavná pozornosť na Denise Herrmannovú, ktorá dokonale potvrdila zvesti o tom, že sa výrazne zlepšila na strelnici. Nemeckej biatlonistke pomohla neprítomnosť Koukalovej a Dahlmeierovej, ale oba jej triumfy niesli známku vysokej kvality. Základom jej úspechu bol skvelý beh, ktorý nemá konkurenciu v štartovom poli. Preto dokázala vyhrať stíhačku aj s dvomi streleckými chybami a v šprinte si mohla dovoliť jednu nepresnosť, aby aj tak zvíťazila s prehľadom. Herrmannová si vyslúžila rešpekt hneď na začiatku ročníka, preto sme zvedaví, ako sa bude vyvíjať jej výkonnosť v jej prvej plnohodnotnej biatlonovej sezóne.
 
Nemecká pretekárka dvakrát porazila na páske Justine Braisazovú, ale mladá francúzska biatlonistka bola aj tak veľmi spokojná so svojimi výkonmi v úvode ročníka. Braisazová systematicky pracuje na svojej výkonnosti,  ako 21-ročná vie, že môže mať pred sebou úspešnú kariéru, preto postupne buduje svoju výkonnosť. V Östersunde jej vyšla streľba v šprinte a stíhačke, ale ani v jednom prípade jej nestačila stopercentná úspešnosť na víťazstvo. So zlepšenou bežeckou časťou by na prvú výhru vo SP nemusela čakať príliš dlho.
 
 
braisaz 18 ostersund strelnica slavik
Justine Braisazová (© Petr Slavík, Český biatlon)

 
Premiérové víťazstvo v kariére dokázala vybojovať Nadežda Skardinová, ktorá si postrážila streľbu vo vytrvalostných pretekoch, a aj v ďalších disciplínach patrila medzi biatlonistky s najlepšou streľbou. Na strelnici ukázala presné výkony vo vytrvalostných pretekoch Synnoeve Solemdalová a v stíhačke ju nahradila na pódiu Marte Olsbuová. Obidve nórske reprezentantky zatienili Tiril Eckhoffovú, ktorá sa prezentovala vo švédskom stredisku slabou streleckou bilanciou.
 
Pódiovú radosť zažila aj ukrajinská zostava. Julia Džimová vybojovala tretie miesto vo vytrvalostných pretekoch a v šprinte, zakaždým predviedla bezchybnú streľbu, a tento víkend patril medzi najlepšie v jej kariére. V každej disciplíne bojovala naplno Kaisa Mäkäräinenová, ale fínska pretekárka draho zaplatila za nepresnú streľbu. Vo vytrvalostných pretekoch a stíhačke minula dokopy sedem terčov a jedna strelecká chyba ju pripravila o pódium v šprinte. Aj Mäkäräinenová sa presvedčila na vlastnej koži, aká je rýchla Herrmannová, nemecká reprezentantka ju dokázala pokoriť v bežeckej časti v šprinte i stíhačke. V úvodnom kole sa len pomaly rozbiehala Marie Dorin-Habertová, ktorá má však dostatok času, aby pred OH vyšperkovala svoju výkonnosť. Teraz ju neposlúchala streľba a ani jej beh nepatril k tomu najlepšiemu.
 
 
Priebežné poradie SP žien po 1. kole
1. BRAISAZ Justine 142
2. HERRMANN Denise 138
3. SKARDINO Nadežda 127
4. SOLEMDAL Synnoeve 119
5. DŽIMA Julia 116
6. OLSBU Marte 115
7. MÄKÄRÄINEN Kaisa 104
8. VITTOZZI Lisa 103
9. SEMERENKO Valj 87
10. VÍTKOVÁ Veronika 84
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Slováci začali ako vo sne, z ktorého sa ale veľmi skoro zobudili
 
Úvodný deň vo svetovom pohári bol pre naše nové farby veľmi priaznivý. Ivona Fialková s Martinom Otčenášom začali slušnou trinástou pozíciu v single mixe, ktorý ako disciplína ani jednému z nich nevyhovuje. Podvečer prišiel v klasickej miešanej štafete veľký slovenský boj nie len o malé či dokonca veľké pódium, ale nepochopiteľne až víťazstvo, od ktorého kvarteto P. Fialková - Kuzminová - Hasilla - Kazár delilo iba 7,7-sekundy. O tom sa už popísalo veľa. Bolo to veľmi dôležité vykročenie do sezóny pravou nohou, škoda, že viacerých individuálne disciplíny zrazili na zem.
 
K najlepšiemu výsledku v Östersunde sa dostala Paulína Fialková, ktorá v menej obľúbených vytrvalostných pretekoch dokázala útočiť na víťazstvo. Bola rýchla aj presná a piatym miestom jasne zavelila k životnej sezóne. Na konte mala hneď štyridsať bodov. Lenže vydala zo seba maximum, a aj to ju stálo zdravie v piatkových rýchlostných pretekoch. Jej telo nedokázalo zregenerovať. Necítila sa dobre a štyrikrát zakrúžila v trestnom kole. Možno bolo aj šťastím, že nepostúpila do stíhacích pretekov, pretože si mohla o to lepšie oddýchnuť. Trénerka Anna Murínová to zhodnotila veľmi trefne: "Nielen, že tá 15-tka bola sama o sebe ťažká, ale bolo veľmi chladno, Paula čakala na vyhlásenie, riešila novinárov, potom sa šla vyjazdiť. Myslím, že sme trošku podcenili oblečenie a strávila na tom mraze príliš veľa času trošku v takej eufórii. Ale nebolo to iba o zdraví. V piatok nemala svoj deň. Nespoznávala som ju na strelnici. Stojku vysypala celú hore na 11-12 hodín. To sa, samozrejme, stáva, ale pravdupovediac som si nemyslela, žeby sa ešte mohla nedostať do stíhačky." V čom to teda bolo? "Okolo toho piateho miesta sa vytvorila bublina, nechali sme sa uniesť emóciami. Keďže sme pred sezónou uzavreli stávky, riešili sme moju parochňu. Zisťovali si ako je to so štartovými skupinami, keď je v Top 15 hodnotenia SP. Rozptýlili sme sa rôznymi vecami a bol to varovný signál, že sa musíme vrátiť na zem a s pokorou koncentrovať na každý deň, lebo nie sme zvyknutí na takéto úspechy a nevieme sa ešte s nimi vyrovnávať tak ako to robia krajiny svetovej špičky. Určite sme sa z toho poučili."
 
 
fialkova 18 ostersund stoji slavik
Paulína Fialková po 5. mieste (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Dve nuly v miešanej štafete a aj úvodná čistá ležka v šprinte predikovali Anastasii Kuzminovej veľký výsledok v šprinte, ale prišla stojka, kde nechala dva terče. Po perfektnej tréningovej bilancii a spomínanom vyčistenom úvode tomu v trestnom kole sama nemohla uveriť, no vďaka výbornému bežeckému výkonu sa dostala k 15. miestu. Pre slovenské farby to bol výborný výsledok, no Kuzminovci sa nádejali, že vďaka ušetreným silám z vytrvalostných pretekov zabojujú o víťazstvo či pódium. Ukázalo sa to na trati. V piatok mala šiesty a v nedeľu dokonca tretí najrýchlejší bežecký čas, nevytuhla ani v záverečných kolách. V stíhačke ju ale zradila streľba, sedem chýb bolo priveľa. Napodobnila tak minulú sezónu, keď sa jej v tejto disciplíne nedarilo. V Pokljuke, Hochfilzene i Kontiolahti klesala dolu, vo Fínsku dokonca takmer rovnako ako teraz, z 15. na 35. pozíciu. Zhodnotila to trefne: "Nedokázala som strieľať tak ako viem, teda bez emócii a zaváhania, rýchlo a presne. Škoda, bežecký čas bol konečne slušný a hlavne postačujúci na kvalitnejší výsledok. Preto je biatlon taký zaujímavý, lebo nestačí iba rýchlo behať, treba mať šťastie aj na strelnici. Ale nevadí, sezóna len začala. Tvrdo sme pracovali. Nevzdám to, ideme ďalej." Zo Švédska odchádzala s 31 bodmi. Určite ich chcela získať viac, ale Nasti ide najmä o olympiádu, takže žiadna nervozita nie je na mieste.
 
Ivona Fialková pri všetkých troch štartoch zažila krízu na stojke, ktorá vyzerala podobne. Začala strieľať dobre, ale po treťom/štvrtom terči sa zasekla. Minula až štrnásť terčov a odstavila sa od výsledku. Škoda, pretože tým zatienila excelentnú ležkovú bilanciu, ktorú v Östersunde mala na 92-percentách. Ak k tomu prirátame rýchle nohy, mohla sa pozrieť aj do Top 10. Už pred sezónou sme písali, že Ivona sa bude potrebovať čo najskôr chytiť a keď to z nej opadne, prídu výborné výsledky. Vo Švédsku sa tak zatiaľ nestalo. V šprinte jej navyše nezahralo do karát počasie: "Strašne namŕzali podložky a Ivka už keď prišla na stojku, skoro tam padla. Veľmi sa jej šmýkali nohy, nevedela nájsť správnu polohu a rany boli rozhádzané. To sú také záležitosti, ktoré verejnosť nepostrehne," povedala nám trénerka.
 
 
fialkova i 18 ostersund trat slavik
Ivona Fialková na trati (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Terézia Poliaková sa chcela na sezónu dobre naladiť v Sjusjoene, no pokazila tam streľbu, ktorá ju práve má držať nad vodou. Na druhej strane v jednom zo šprintov zaostala za Herrmannovou na trati iba minútu a pol, teda ak by takýto výkon zopakovala v pretekoch najvyššej ligy, bol by to bežák zhruba na úrovni 40. pozície, aj keď je to iba teória, pretože trať i podmienky sú vždy iné. Našťastie ju tá zlá streľba v Nórsku nerozhodila a vytrvalostné i rýchlostné preteky odstrieľala bez chyby na ležkách a celkovo s 87-percentami. Bola ale oproti Sjusjoenu až o minútu pomalšia ako lietajúca Nemka, a to ju stálo stíhacie preteky. "Musím ju pochváliť, lebo mohla prísť rozhodená bez nálady, ale celý čas sa usmievala a v tréningoch nulovala," povedala o Terézii Murínová. Čo sa ale stalo s bežeckým výkonom? "Odchádzali jej holene, nemohla ísť na sto percent so stuhnutými nohami. To sa v minulosti stávalo aj Fialkám, ťažko sa s tým bojuje. Ale keďže býva s Nasťou, ktorá má perfektného fyzioterapeuta, budú musieť do piatku niečo vymyslieť. Aj Terka má špeciálny prístroj na prekrvenie nôh. Škoda, sklamaní sme, lebo v Nórsku pekne bežala. Mohla sa aj ona chytiť. Bolo to zaiste aj tou zimou, poznáme ju, že nemá v tele skoro žiadny tuk, takže pri takýchto teplotách stuhne. Teploty nad nulou budú pre ňu lepšie."
 
 
Muži sa k výkonom z miešanej štafety nepriblížili, vo Švédsku nebodovali
 
Slováci v úvodnom kole SP nebodovali prvý raz od sezóny 2007/08, ak bol dejiskom Östersund, podarilo sa im to vždy. V posledných dvoch rokoch sa tam presadili všetci traja starší súčasní reprezentanti. V sezóne 2015/16 dokonca zožali 58 bodov. Matej Kazár ukončil sériu piatich Östersundov na bodoch. Znie to príšerne, ale súčasná generácia ešte tak zle do sezóny nevstúpila. Nepodarilo sa im to ani napriek tomu, že 26. novembra odjazdil Hasilla životných 7,5 kilometra a aj Kazár predviedol jeden zo svojich najlepších štafetových výsledkov.
 
Žiaľ, chlapi nedokázali výborné bežecké výkony preniesť do individuálnych nekontaktných disciplín. Keď k tomu pridali aj problémy s presnou muškou, dopadlo to tak ako dopadlo. Kompletný program absolvoval iba Matej Kazár, ktorý sa vo vytrvalostných pretekoch nepopasoval s prvými výstrelmi a na trati dostal viac ako štvorminútovú lekciu. Bolo to v kontraste s tým, ako si pred sezónou veril. Šprint už bol trochu lepší, no aj dve chyby boli priveľa na to, aby bodoval. V nedeľu sa ešte pokúsil posunúť z 51. miesta, ale keďže opäť nebol ani raz stopercentný, vyšlo to iba na 49. priečku. Maťo stále čaká na prvú položku 5 na 5, vo všetkých dvanástich sa aspoň raz netrafil.
 
 
kazar 18 ostersund strelnica slavik
Matej Kazár na strelnici (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Druhé najlepšie výsledky, hoci to prídavné meno nie je príliš trefné, predviedol Martin Otčenáš. Vo vytrvalostných pretekoch mal body nadosah, no druhá stojka ho o ne pripravila a skončil 58. Na trati dostal ale nepríjemné tri a pol minúty, s čím spokojný byť nemohol. V rýchlostných pretekoch to už vyzeralo dobre, po zvládnutej ležke mal šancu, no dve chyby na stojke ho zasa odbili od stíhačky. Na trati zasa nakúpil viac ako minútu a pol, čo bolo viac ako sme čakali. Budeme zvedaví, či sa mu podarí zlepšiť. Je našim jediným mužom, ktorý už vyčil ležku i stojku, škoda, že iba raz.
 
Tomáš Hasilla už po výbornej štafete odkazoval, že musíme ostať na zemi, lebo ostatné disciplíny sú niečo iné a mal pravdu, hoci určite nečakal, že si zapíše 69. a 98. miesto. Vo vytrvalostných pretekoch bežal z našich najrýchlejšie. K strate 2:53 a 43. bežáku sa v tejto disciplíne nedostal nikdy. Dokonca horšie dopadol aj na posledných ME. Pozitívny bežecký duch ale vydržal iba krátko, lebo v Östersunde pokazil dve stojky, kde minul až sedemkrát, a to s lepším výsledkom nemohlo mať nič spoločné. Zatiaľ pôsobí veľmi nevyrovnane, pretože ostatné dve stojky zvládol 5 na 5. O tom, že nie je v pohode, vravia aj dlhé strelecké časy, ktoré negujú slušný beh.
 
U Michala Šímu nič nového. Aj na neho platí diagnóza, že slabé bežecké výkony nevie vynahradiť dobrou streľbou. Ani on, tak ako Kazár, nezostrelil v SP ani raz všetkých päť terčov. S tromi chybami v šprinte skrátka nemá žiadnu šancu na stíhacie preteky. Taktiež ako Poliaková, ani on nemal v sobotu na lyžiach taký dobrý deň ako v Sjusjoene, kde od Tarjeia Böa nedostal ani minútu a pol. 91. a 88. miesto nesvedčia o žiadnom medzisezónnom posune.
 
"Ja som po štafete avizoval, že prídu aj horšie dni, ale toto už bol po smiechu vyslovene plač. Na trati sa chalani nezhoršili, ale znova sme nedokázali strieľať nuly. Bez toho to jednoducho nepôjde. Pretekárovi sa hneď lepšie beží, keď je na prahu výsledku, ale keď ho strelnica zdeptá, je to zlé. Tréner za tým ďalekohľadom čaká, že teraz to už bude dobré, tento dá nulu, tak aspoň tento... A stále nič. Úplným vrcholom boli v sobotu tie štyri chyby Tomáša. To už akoby človek dostal kladivom po hlave. Hlavne Tomáš s Michalom strieľali tak, že pekné centrové rany, a potom zrazu strhnutá dva centimetre mimo niekde hore. Viacero momentov riešili chalani zbrklo. Určite sme sa z Östersundu poučili a ideme ďalej, už to môže byť len lepšie," vyznal sa nám tréner Milan Gašperčík.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria štatistík Slovákov v Östersunde (© Biatlon-Info.sk)