Ženská časť našej reprezentácie má pred sebou pozitívne vyhliadky. Janka Daubnerová síce skončila, ale tri naše pretekárky majú reálnu šancu zabojovať o výborný výsledok na OH. Pred sezónou sme sa rozprávali s reprezentačnou trénerkou Annou Murínovou.
 
 
murinova 2016 dalekohlad
Anna Murínová počas minulej sezóny (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Na úvod klasická otázka - aké leto ste strávili, či všetko dobre dopadlo, tréningové plány sú splnené a dievčatá pripravené na sezónu.
 
Môžem povedať, že všetky sústredenia a tréningové bloky, ktoré sme si s Martinom Bajčičákom naplánovali, sme bo bodky splnili. Musím hneď na tomto mieste poďakovať VŠC Dukla aj zväzu za výbornú podporu. Mali sme zvýšený objem finančných prostriedkov a nemuseli sme z ničoho uberať. Bol to dôležitý signál, že v olympijskej sezóne nás kompetentní chcú podporiť a my sa im chceme poďakovať výsledkami. Takže o všetkých päť dievčat bolo veľmi dobre postarané.
 
Bližšie k príprave. Nebola diametrálne odlišná ako v minulosti, ale pár zmien nastalo. Budem teraz hovoriť o sestrách Fialkových. Po sezóne sa ešte šli s Martinom vylyžovať na Štrbské Pleso, boli tam dvakrát. A lyžovať sme šli ešte aj na Dachstein. Potom znova na Štrbské Pleso a nasledoval Ruhpolding. Baby tam v lete nikdy neboli, tak som ich presvedčila, že nás to tam určite nesklame a mala som pravdu. Boli tam aj Nemky, videli sme ako pracujú. V auguste sme boli v Obertilliachu. Nie je to síce až tak vysoko nad morom, ale je tam dobrá klíma a radi tam chodievame, tak sme využili známe príjemné prostredie a aj kontakty. Hotelieri nás za tie roky poznajú. Nasledovali letné MS a po nich mali dievčatá voľno. Tak sme šli na Dachstein, ale aby neprišiel veľký šok pre organizmus, boli sme pred tým krátko opäť na Štrbskom Plese, aby sa organizmus pripravil na výšku. Na Dachsteine sme už prvý raz aj lyžovali. Boli tam prakticky všetci - muži aj tím Nasti. No a v novembri sme po nepríjemných skúsenostiach so silnými mrazmi a následným pošramoteným zdravotným stavom vymenili záverečnú prípravu v Ťumeni za Idre, kde sme boli spolu s mužmi aj mladými. Pravdupovediac som sa bála Idre, lebo chodievali sme tam ešte ako pretekárky a bol tam problém so snehom aj inými vecami, ale neviem či sa zmenil majiteľ, ale už to tu funguje oveľa lepšie, hoci trate boli trochu drahšie. Ale za to kvalitné. Na strelnici nebolo veľa ľudí, niekedy sme mali k dispozícii aj päť stavov. Všetci sa tlačili do Sjusjoenu aj kvôli kontrolným pretekom, ale nám to tu podľa mňa viac sadlo.
 
 
Na viacerých sústredeniach ale Fialky neboli samé, pribrali ste akoby do tímu aj sestry Machyniakové...
 
Radi sme sa s nimi dohodli, aby videli ako vyzerá trochu iný tréning než na aký boli zvyknuté. Aby sa trochu priučili a videli aj Martinove metódy. Boli s nami na Štrbskom Plese, v Obertilliachu, Ramsau aj Idre. Bolo nám veselšie a snáď to všetkým niečo dalo. Som ale prekvapená, že počas celej prípravy za nami neprišiel nikto ďalší s tým, či by s nami nemohli ísť niekam aj ďalšie mladé pretekárky. Hoci len na Štrbské Pleso, kde sme viackrát boli. Aby sa trochu priučili a motivovali pri Fialkových. Veď pre také kadetky musia byť vzormi. Budem sa na to ešte pýtať.
 
 
machyniakova v 2017 osrblie
Veronika Machyniaková v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
Prvý raz sa s Vami nepripravovala Terézia Poliaková. Rozprávali sme sa na konci minulej sezóny, že chcete v tejto súvislosti niečo vymyslieť. Napokon zakotvila aj s Alžbetou Majdišovou v Kuzminovej tíme. Asi ste sa ale úplne neodstrihli, skôr išlo o zmenu prostredia...
 
Áno, všetci vieme, že Terka v minulosti bežala a hlavne aj strieľala lepšie ako v poslednej sezóne. Kvárilo ju to, že do toho dáva absolútne všetko a Fialkové jej unikajú. Mala som problém ju ubrzdiť. Keď bola s nami, stále si pridávala a pridávala. Bola by schopná trénovať bez prestávky a nadnesene povedané aj deň po operácii. Strašne chcela s dievčatami držať krok, ale ničila sa. Potrebovala preto zmenu prostredia. Boli teda dve možnosti - muži alebo Nasťa. Vzhľadom na to, že bola po operácii, potrebovala veľa cvičiť a rehabilitovať, na čo potrebovala fyzioterapeuta. Toho mala Nasťa, tak chvalabohu, že sa s Kuzminovcami aj s Betkou dohodli, takže sa pripravovali s nimi. Myslím si, že to bolo veľmi dobré riešenie a všetky strany boli spokojné. Neboli na druhej koľaji, bolo o nich špičkovo postarané.
 
Dievčatá som teda videla menej, ale stretli sme sa či už doma, alebo boli s nami v Obertilliachu, keď Nasťa vycestovala na Nový Zéland, tiež v Ramsau, kde bola celá reprezentácia. No a štandardne komunikujeme a konzultujeme spolu rôzne záležitosti na diaľku. Nie som zástanca toľkých mikro-tímov v jednej malej reprezentácii, mali by všetci pracovať spolu, ale ak to máme postaviť do roviny, či zachránime alebo nezachránime pretekárku, tak nebolo o čom.
 
 
S kariérou sa na jar rozlúčila Janka Daubnerová, ktorá by určite mala výkonnosť na OH. Je to veľká rana pre slovenský biatlon v takejto dôležitej sezóne. Určite ste sa ju snažili presvedčiť, aby nekončila. Čo teda na to vravíte?
 
Je to obrovská škoda a hlavne mi je to veľmi ľúto, že skončila pred olympiádou. Rešpektujeme to, ale snažili sme sa ju všelijako presviedčať. Vraveli sme najprv, aby si oddýchla, nebehala, nestrieľala, úplne biatlon vypustila z hlavy. No a mala som na ňu vymyslené  také dve pasce, že v lete pôjde už s manželom Lukášom do Ramsau s mužmi a určite jej to nedá a trochu sa zapojí. Lenže Lukáš odišiel z postu asistenta trénera a nešla tam. No a potom sme sa aspoň dohodli, že pôjde s nami do Idre, kde nám bude variť. To vyšlo, tak tu sme sa ju snažili lámať a jasné, že si obula aj lyže a fakt musím povedať, že školila všetkých na strelnici nulami, ale nechytila sa už. Razantne povedala, že nie. Nechceli sme od nej ani žiadny štart vo svetovom pohári. Iba dva mesiace tréningu, nejaký IBU pohár, kde by splnila kvótu, a OH, hoci iba štart v štafete. Vzhľadom na tie roky by sa určite dokázala pripraviť na konkrétny deň. Ešte raz vravím, že ma to mrzí a je jej veľká škoda.
 
 
gerekova 2017 oberhof slavik bi
Janka Daubnerová (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Už na prvý pohľad je zrejmé, že ste mali na túto predsezónnu prípravu k dispozícii najviac prostriedkov, teda určite bola najkvalitnejšia. Môžeme sa teda tešiť na výkonnostný posun pretekárok? V prípade Fialkových už do svetovej špičky.
 
Príprava bola určite najkvalitnejšia, opäť ďakujem Dukle i zväzu a všetci veríme, že úspechy prídu. Vlani Martin prišiel až na jeseň a už pochopiteľne nemohol uskutočniť úplne všetko čo chcel. Pre istotu, aby niečo nepokazil. Potreboval baby spoznať. Teraz už mal úplne voľné ruky, pracoval s nami celý rok, takže sa urobilo o kus viac práce. Sme presvedčení, že to bude mať dobrú odovzu, ale preteky ukážu. Pracovali všetky štáty. Rovnako streľbu sme ladili ako sa dalo. Testy v Salzburgu u Pauly ukázali dobré výsledky a aj keď sme pár detailov chceli zmeniť, nešlo to úplne podľa predpokladov, tak sme to vrátili späť a padalo jej to veľmi dobre. Je to už len o hlave. Vieme dobre, že keď sa jej podarí naskočiť na vlnu, tak už ide parádne. Dúfajme, že naskočí rýchlo, ideálne v Östersunde. U Ivony ukázali testy menšie nedostatky, slabý tlak do ramena a podobne.
 
 
A podarilo sa Vám to s Ivonou zlepšiť? Vieme, že jej položky boli pomalšie a hlavne tie sezónne percentá na úrovni 71 % neboli dobré.
 
Áno, aplikovali sme aj poznatky z tých testov a hlavne veľa-veľa strieľala. Mali sme k dispozícii dostatok nábojov, bolo to dobré. Čo sa týka rýchlosti, počas celej prípravy sme sa sústredili hlavne na prvú ranu, aby jej dlho netrvala príprava. Hodím sa na tú podložku, dám zásobník, ľahnem, potom sa ukľudním a idem svoje. Musím povedať, že to naozaj zrýchlila. Verím, že tridsať sekúnd je v jej silách, teda ak sa bude v rýchlostných pretekoch pohybovať spolu okolo minúty, bude to zrýchlenie o 5-6 sekúnd určite. Ale prioritou ostane presnosť. Nemôže zrýchľovať pod stresom. Zaujme zlú polohu a dovidenia. Samozrejme, nečakajme zázraky, ale bude to lepšie ako v minulosti, určite. X rôznych faktorov rozhodne o koľko.
 
 
V závere prípravy si sestry aj trochu zasúťažili? Určite im prospieva aj zdravá rivalita a už sa pomaličky dostávajú do štádia, že medzi nimi vek nebude hrať rolu.
 
Šli sme v Idre také kontrolné preteky s českým mužským B-tímom a veľmi ma potešili. Strieľali úplne rovnako. V šprinte 0+1 a Paula bola rýchlejšia o pätnásť sekúnd. V stíhačke znova veľmi pekne 0+0+0+1 a Paula bola iba o päť sekúnd rýchlejšia. Takže rozdiel medzi nimi bol zanedbateľný. Bodaj by to takto šlo aj v ostrých pretekoch, no vieme, že keď si dáte na seba to sveťákové číslo, je to už iný tlak. Samozrejme, ťažko z čohokoľvek pred sezónou niečo vyvodzovať. Veľmi dobre vieme, že všetci šperkujú svoju formu a sú v očakávaní olympijskej sezóny, takže bude to náročné. Tešíme sa.
 
 
fialkova 2017 kontio radost bi slavik
Paulína Fialková pri 5. mieste (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
V nedeľu začínate miešanou štafetou. Vieme už z predchádzajúcich rozhovorov, že by ste asi mali postaviť ten štvorčlenný tím najsilnejšie, aby to slúžilo ako test pred Pjongčangom... 
 
Áno, Nasťu som chcela do klasického mixu, lebo nemá dobré spomienky na Kontiolahti, tá disciplína single mixu jej nesadla. Postavím teda zrejme k nej Paulínu a Ivona si odbehne single.
 
 
Chcete, aby v štafetách naďalej Paulína jazdila prvý úsek?
 
Ona je veľmi dravá a už veľakrát ukázala, že jej sedí, takže asi áno. Mala som popravde v hlave na olympiádu takú dobrú štafetovú taktiku, ale základným problémom je, že v nej bola Janka, takže to mi padlo. Uvidí sa počas sezóny, nevylučujem nič. Paule by určite sedel aj záver len by sme potrebovali nájsť vhodnú adeptku na rozbeh.
 
 
A nemáte snáď z Kuzminovej tímu informácie, žeby chcela nejaké štafety vynechať. Párkrát sa to v minulosti z rôznych dôvodov stalo.
 
No dúfam, že nie. Mala by ísť všetky okrem Oberhofu, kde štartovať nebudeme. Dôležité sú aj body do národov. Už keď jednu vynecháme, klesneme pred OH aj v poradí štafiet. Tiež je dôležitá pozícia kvôli nástrelu. Takže ostatné potrebujeme ísť v najsilnejšom možnom zložení a chcem veriť, že budeme mať aj šancu na výsledok.
 
 
kuzminova 2017 stafeta strelnica bi slavik
Nasťa Kuzminová v štafete v Ruhpoldingu (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Povedzte nám, prosím, plán sezóny, aký scenár ste jej napísali.
 
Prvý trimester chceme ísť celý vo štvorici, dúfam, že sa všetky baby chytia a budeme môcť sviatkovať v dobrej nálade, hoci krátko, keďže pôjdeme 28. decembra opäť do Obertilliachu na prípravu. Aj preto s Fialkami vynecháme januárový Oberhof, pretože potrebujeme tréningový blok, aj to stihneme asi iba dvanásť dní. Vzhľadom na to, že do Oberhofu sa cestuje jedenásť hodín a je tam štafeta, kde štyri pretekárky aj tak mať nebudeme, odporúčila som aj dievčatám Terke s Betkou, aby tam nešli a tiež potrénovali. Navyše, chcela by som, aby nastúpili v Osrblí na IBU pohári a potešili domácich fanúšikov. Snáď by im to aj mohlo sadnúť. Viem, že ľudia by radi videli v Osrblí Fialky, ale skrátka to v olympijskom roku nejde, naozaj ma to mrzí. Do Nemecka by teda šla iba Nasťa, ktorá je samostatnou jednotkou. Chcela by ísť všetky kolá, takže v poriadku. Ruhpolding a Anterselvu pôjdeme v plnom zložení.
 
Majstrovstvá Európy končia tri dni pred odletom do Kórei, takže to bude "na knap".  Plán máme taký, že Nasťa do Ridnaunu nepôjde, ale ostatné pretekárky sa ME zúčastnia. Terka s Betkou pôjdu vytrvalostné preteky, pretože tam sa veľa strieľa, ak by im sadol deň, mali by šancu uspieť. Paula s Ivkou by štartovali v šprinte a podľa výsledku by sme riešili stíhačku. Na OH odletíme v pätici, pôjde určite aj Betka ako náhradníčka kvôli štafete aj keby nesplnila kvótu. Ešte zistím, či budeme môcť do rýchlostných pretekov postaviť všetkých päť pretekárok vďaka Nastinmu zlatu. A záverečný trimester by sme mali ísť tiež celý vo štvorici.
 
 
Dievčatá nechceli byť príliš konkrétne, ale trénerka ako zodpovedná osoba musí pomenovať predsezónne ciele.
 
V Idre sme sa o tom so sestrami Fialkovými vážne rozprávali a dokonca sme uzavreli aj nejaké stávky, tak budeme zvedaví, kto vyhrá a prehrá. Ja určite chcem, aby sa Paulína viackrát dostala do Top 6 a verím, že sa prvý raz postaví aj na ozajstné pódium. Ivona určite má na najlepšiu desiatku. Ak sa nám budú vyhýbať choroby som presvedčená, že to dievčatám vyjde. Bude záležať aj na priebehu sezóny, mentálnom rozpoložení. Na olympiáde bude určite veľmi ťažké presadiť sa, ale hoci to znie ako fráza, robíme všetko pre to, aby im to tam vyšlo. V celkovom poradí SP bola Paula vlani 31., tak verím, že na Top 20 má.
 
U Terézie je otáznik nad formou asi najväčší, lebo po tých záležitostiach s kolenom dlhšie nemohla zabrať naplno, ale zasa verím, že operácia pomohla organizmu, ktorý si zároveň oddýchol, lebo ako som vravela, mala trošku sklony k pretrénovaniu. No a tréningy s Nasťou jej i Betke určite pomohli. Verím, že sa Terka dostane späť na body a bude jazdiť stíhačky, aby popri babách nestála, lebo to je frustrujúce. Okrem Oberhofu asi absolvuje všetky kolá SP. Alžbeta musí hlavne splniť kvótu a potom chcem, aby bodovala v IBU pohári. Aby bola pripravená zaskočiť, ak by sme potrebovali. Viem, že sa strelecky veľmi chytila a šlo jej to výborne. Keď nebudú obe na vzostupnej trajektórii, tak už neviem.
 
S Anastasiou nie som v takom pravidelnom kontakte, žeby som ovládala podrobnosti, ale bola som ich navštíviť v Ramsau a bola veľmi dobre naladená. Jej tím je profesionálny, určite jej pomohol aj ten kolektív, ktorý pri sebe mala v príprave, takže ja nepochybujem, že bude ďalej patriť do svetovej špičky. Rozdiel je, že Nasťa má úplne iné starosti a myšlienky ako mladšie baby. Má dve deti, teraz bude častejšie od nich odlúčená, vlani ešte jazdila na preteky s dcérou. Kojila ju a okrem iného sa nemohla dostatočne brániť chorobám. Teraz si už nemusí dávať taký pozor. Bodaj by sa tiež chytila a šlo jej to podľa predstáv.
 
 
fialkova i 2017 kontio trat bi slavik
Ivona Fialková (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Na koniec ešte pár slov k podpornému tímu. Tréner Bajčičák bude s Vami chodievať všade, či niektoré kolá SP vynechá?
 
Z Idre šiel domov za rodinou, ale potom naskočí na zvyšné dve decembrové kolá. Potom by mal ísť s nami aj Ruhpolding s Anterselvou a tak ďalej. Uvidíme ešte.
 
 
Trochu nás prekvapilo, že chlapi niekde nemali svojho fyzioterapeuta, ale na spoločných sústredeniach sa im čiastočne venoval Váš.
 
Paula na základe výsledkov dostala od Dukly fyzioterapeuta na celú prípravu s tým, že ak budeme na spoločnom sústredení s mužmi, poskytneme ho vo voľných dňoch aj im, takže takto to bolo. Viem, že to pre mužov nebolo ideálne, ale čo s tým narobíme. Platený bol z nášho rozpočtu.
 
 
Pätnásť až osemnásť tímov chodieva na sústredenia i preteky s lekárom, či dokonca lekármi, nehovoriac, že veľkými športovými špecialistami. Vy ste opäť boli aj budete bez takéhoto člena vo výprave. Paulína nám ale spomínala, že ste doplnili lekársky kufrík a boli ste sa zaočkovať.
 
Áno, bojujeme so situáciou ako sa dá. Kufrík sme mali aj v minulosti, ale teraz sme jeho obsah maximálne odkonzultovali a doplnili na totál, aby sa už nestalo, že chodievame po lieky k poľskému alebo ukrajinskému doktorovi. Takže máme pripravené medikamenty a na diaľku odkonzultujeme s lekárom. Nad očkovaním sme dlhšie premýšľali, ale nakoniec som presvedčila baby a dali sme sa všetci štyria aj s Martinom zaočkovať proti chrípke. Tá nás vlani úplne zložila v Anterselve. Budeme bývať v olympijskej dedine, kde je veľa ľudí, takže snáď to bol dobrý krok. Zdravie je najdôležitejšie.
 
 
murinova 2017 fialkova p osrblie jaro
Paulína Fialková s Annou Murínovou v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Na záver sa aj Vás pýtame na ruské problémy s dopingom. V čase publikovania rozhovoru ešte nie je definitívne jasné, či budú môcť Rusi štartovať v Pjongčangu. Aký je Váš názor na túto dopingovú tému?
 
Ja si myslím, že viaceré krajiny sa pohybujú na hrane, len Rusi akoby ešte trochu vyčnievali. Aj nám sa to zdá a nesie to známky vyššieho riadenia. Ale fakt neviem čo je pravda a čo presne by bolo správne robiť, nemám všetky informácie. Viete, to je tak, že všetci Nóri sú astmatici a majú výnimky na všetko možné. A teraz ťažko povedať, kto je naozaj chorý, kto podvádza. Ťažko by sme ukazovali prstami. Nie som lekár, nechcem očierňovať, ale my z takého laického pohľadu vnímame trend vymýšľania si diagnóz, za ktorými sú kadejaké príbehy. Pravdivé/nepravdivé? To sa deje asi v každom športe. Prosto popredné národy sa vďaka silnému lekárskemu tímu v pozadí vedia pohybovať na hrane dopingových pravidiel. Papiere v rukách hovoria v ich prospech. A potom sú tu nejakí Slováci, ktorí sa na to celé pozerajú. Biatlon existuje vďaka silným krajinám, ktoré ho ťahajú. Ťažko povedať čo s tým. Snáď sa to sprísni, lebo nemalo by to takto byť.
 
 
Aj ženskej časti našej reprezentácie želáme úspešnú sezónu!