V olympijskej sezóne sa vždy zrak slovenských priaznivcov s nádejou zameriava na ženský biatlonový tím. Nie je to len kvôli Nasti Kuzminovej. Už v Lillehammeri 1994 siahala Martina Jašičová vo vytrvalostných pretekoch na bronzovú medailu, nešťastný výstrel ju odsunul na stále výborné šieste miesto. O štyri roky neskôr v Nagane sme mali tri naše legendy v Top 10 a štafetu na štvrtom mieste. V Salt Lake City bola Halinárová deviata a ešte aj v Turíne šestnásta. Vancouver už priniesol zlato i striebro Kuzminovej a Soči ďalšie blyštiace sa zlato ako aj piatu mix štafetu. Všetci veríme, že už viac ako dve desaťročia trvajúce úspešné olympijské ťaženie bude pokračovať aj o tri mesiace v Pjongčangu.
 
Vlaňajšia sezóna bola turbulentná. Niesla sa v znamení veľkých výkonnostných rozdielov u všetkých Sloveniek. Návrat Kuzminovej nebol taký ideálny ako si predstavovala, trápili ju choroby. Čo-to si odležala aj Paulína Fialková, no v zdravom rozpoložení sa dokázala dostať ku krásnym výsledkom. Jej sestra Ivona prvý raz bodovala a hoci sa aj Gereková s Poliakovou zažili pekné momenty, dominovali tie horšie. Až na Gerekovú sa ale všetky s vervou a v dobrej nálade tešia na dôležitú sezónu. Robili všetko pre to, aby sa posunuli dopredu a na to zlé sa snažia nemyslieť.
 
Najväčšou zmenou je ukončenie kariéry našej štvrtej najlepšej biatlonistky histórie. Janka Gereková strávila vo svetovom pohári jedenásť sezón počas ktorých dosiahla 1803 bodov. Jej vrcholom boli dva výsledky z januára 2015, keď sa v Oberhofe a Anterselve vyšplhala tesne za pódium na piate, resp. štvrté miesto. Na svetových šampionátoch jej najlepšie vyšli stíhacie preteky v Chanty-Mansijsku v marci 2011, kde sa zo 17. priečky na štarte posunula až na ôsmu. Bola aj členkou pamätnej miešanej štafety na hrách 22. ZOH v Soči, kde sme obsadili piatu priečku. Napriek pozitívnym marcovým vyhliadkam absolvovala množstvo vyšetrení najmä v súvislosti s problematickými kolenami a v máji sa rozhodla flintu zavesiť na klinec. Slovenské biatlonové prostredie v kútiku duše verilo, že si to rozmyslí a predsa len dostane chuť pripraviť sa na Pjongčang, hoci iba štafetu, no liptovská rodáčka to už definitívne zavrhla.
 
Janka sa plánuje venovať dokončeniu doktorandského štúdia na KTVŠ FF UMB a športovej diplomacii. Zvolili ju do komisie športovcov Európskych olympijských výborov. Okrem toho je aj členkou komisie športovcov Slovenského olympijského výboru a členkou prezídia Slovenského zväzu biatlonu. Fanúšikom určite neušla ani správa o tom, že sa v máji vydala za trénera a servismana Lukáša Daubnera. Keďže v tom čase portál nepublikoval, aspoň dodatočne blahoželáme! Už v utorok nájdete na našich stránkach prvý článok jej rubriky. A verte, že sa máte na čo tešiť!
 
 
gerekova 2017 hochfilzen bi slavik
Janka Daubnerová sa rozlúčila s kariérou (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Pretekárky sú tradične zoradené podľa veku.
 
 
Kuzminová s veľmi optimistickými vyhliadkami
 
Po materských povinnostiach a azda nekonečnom období trénovania trvajúceho dva a pol roka sa vlani do súťažného kolotoča vrátil rusko-slovenský zázrak z Ťumeňa. Bolo logické, že Anastasia Kuzminová i jej tím na čele s manželom Danielom Kuzminom si uvedomovali náročnosť návratu po dlhej pauze a počínali si opatrne. Plánovane viacero podujatí vynechávali. Potom sa ale do toho začali pliesť choroby a nasledovali aj neplánované absencie. V individuálnych disciplínach súťažila napokon iba desaťkrát. Jej tím to však nepovažoval za žiadnu tragédiu. "Keď sa Nasťa rozhodla, že potiahne ešte do OH, celý tréningový plán a program bol postavený na olympiádu. Minulá sezóna mala byť rozbehová, taká skúška či ideme dobrým smerom. Hneď prvý šprint v Pokljuke (6. miesto) nám ukázal, že áno, potom však prišlo obdobie zdravotných problémov, výrazne obmedzených tréningových dní. Napriek výrazným deficitom dokázala vybojovať 8. miesto na MS, kde ju nedelilo veľa od medaily, v podstate len jeden chybný výstrel. Takže sme optimisti, nemáme prečo nebyť," pripomína Natália Prekopová.
 
O tom, že dala Nasťa do prípravy všetko svedčí aj fakt, že hneď po skončení sezóny ešte pár týždňov trénovala na snehu v Sjusjoene. Potom nasledovali Anterselva s Pokljukou. Ako prvá biatlonistka bola zároveň na snehu už v auguste, keď dva a pol týždňa trénovala na Novom Zélande. Potom prišlo Nové Mesto na Morave aj tradičný Ramsau am Dachstein a záver prípravy strávila vo švajčiarskom Lenzerheide.
 
V porovnaní s minulým rokom je viacero dôležitých rozdielov. Odtrénovala toho neporovnateľne viac, vyhýbali sa jej zdravotné problémy, nemusela už kojiť dcéru Olíviu, dokonca s ňou všade necestovala, absolvovala spomínaný Nový Zéland, ktorý vlani nie, a pokračovať by sa dalo aj ďalšími drobnosťami. O veľmi dobrom psychickom rozpoložení Kuzminovej tímu svedčí aj fakt, že si v kontraste s predchádzajúcim rokom predbežne naplánovali všetky kolá svetového pohára a Nasťa pripustila aj možnosť, že po OH s kariérou neskončí. Minimálne potiahne do záverečného kola SP v rodnom Ťumeni, prípadne sa na jar po oddychu s VŠC Dukla dohodnú ešte na niečom.
 
O plánoch absolvovať celú sezónu sa Kuzminová rozprávala s viceprezidentom IBU Ivorom Lehoťanom: "Áno, to je nový moment. Samozrejme, teraz pôjde najmä o olympijské hry, ale aby som sa nenaháňala iba za výsledkom v Pjongčangu, a keďže je to možno moja posledná sezóna v kariére a napokon by takou aj naozaj bola, s manželom Danielom sme povedali, prečo by sme sa nepokúsili o niečo viac ako predtým. Takže úplne od začiatku sa nastaviť tak, že idem všetko - pokiaľ zdravie dovolí a nebudú nejaké veľké prekážky. Samozrejme, keby sa vyskytli komplikácie, keby mi to nešlo, vtedy to nastavíme znova, inak. Jasný cieľ je olympiáda, lenže rada by som išla aj do väčšej kvality na každom jednom sveťáku, aj čo sa týka streľby. Veľa sme pre to urobili. Mám novú pažbu, zmeny na nej, s ktorými som celkom spokojná. Už nebudem mať výhovorky, že mi niečo nesedí. Keď nebudú nuly v terčoch, tak to bude v niečom inom," povedala pre denník Šport.
 
Podľa vlastných slov jej pomohlo aj päť sústredení s Teréziou Poliakovou a Alžbetou Majdišovou (k tomu sa dostaneme pri nich), pretože pred tým bola zvyknutá pracovať samostatne a sparring-partnerky považuje za veľké plus. Aj týždeň pred sezónou platí, že by mala vynechať úvodné vytrvalostné preteky v Östersunde, ale zvyšok má v pláne vrátane miešanej štafety budúcu nedeľu. V tom prípade by mohol byť pre ňu zaujímavý aj boj v celkovom poradí SP, kde sa v štyroch sezónach pred druhou materskou dovolenkou umiestnila v najlepšej desiatke a zakaždým prekročila hranicu sedemsto bodov.
 
Keďže má Nasťa svoj tím, predstavíme si jeho zloženie. Tvoria ho hlavný tréner Daniel Kuzmin, asistentka trénera Natália Prekopová, servismani Fabien Blondeau a Baptiste Blondeau, no a fyzioterapeutom je Denis Freudenfeld.
 
 
kuzminova 2013 hochfilzen jl
Anastasia Kuzminová na trati (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Poliaková s jasným cieľom zastaviť trápenie, snáď jej pomôže operácia
 
Ak chce mať slovenský ženský biatlon naďalej možnosť postaviť štyri pretekárky vo svetovom aj IBU pohári, zároveň jazdiť štafety na najvyššom fóre, nutne potrebuje Teréziu Poliakovú. Tej posledné dve sezóny nevyšli. Vo svetovom pohári bodovala naposledy 5. marca 2016. Dokonca sa vlani nedostala ani do stíhacích pretekov. V nižšej lige bez hviezd a kolegýň z prvého tímu jej to ale šlo oveľa lepšie. Nastúpila iba v šiestich pretekoch IBU Cupu a získala v nich až 122 bodov. Najmä na štyri nuly a štvrté miesto z vytrvalostných pretekov v Obertilliachu môže v dobrom spomínať.
 
Otázkou teda bolo, čo by mala zmeniť, aby ju hlava neblokovala na trati ani strelnici, kde jej to v minulosti šlo veľmi dobre. Spoločne s trénerkou Annou Murínovou prišli na variant odstrihnutia sa od sestier Fialkových. Po viacerých úvahách s kým a ako ďalej sa spoločne s Alžbetou Majdišovou dostala pod tréningovú skupinu Nasti Kuzminovej a okrem Nového Zélandu s ňou absolvovali všetky spoločné sústredenia. Všetci si ich pochvaľovali. "Áno, pre nás to bola zaujímavá zmena, Nasťa nemusela byť sama a my sme od nej dostali rôzne cenné rady či už k technike streľby alebo napríklad sme sa veľa rozprávali o zvládaní stresu. Pevne verím, že som na tom psychicky dobre, minulosť neriešim a pokúsim sa o dobré výsledky," povedala nám Terézia.
 
Poliaková celú kariéru nevynikala bežeckými výkonmi, ale v sezóne 2015/16 dostala streľbu na 82,5 % a v najdôležitejších rýchlostných pretekoch mala bilanciu až takmer na 87-percentách. Ak by sa jej k tejto méte po vlaňajšom skóre 74 % podarilo vrátiť, bola by to určite dobrá sezóna. Kľúčové bude zvládnutie tlaku a premotivovanosti, ktorá je často spojená aj s pretrénovanosťou, s ktorou mala už Poliaková problémy a bolo ju potrebné brzdiť, hoci niektorí gaučoví kritici si myslia, že naši trénujú málo... Rozumnú mieru musla hľadať o to viac v tejto príprave, pretože bola poznačená operáciou. "Už takmer tri roky dozadu som začala pociťovať bolesti v kolene a postupne sa to zhoršovalo a tlačilo na nervy, nemohla som poriadne behávať, tŕpla mi noha. S lekárom sme sa preto rozhodli, že na prelome apríla a mája podstúpim operáciu. Takže celá príprava sa niesla v tomto duchu. Najprv som nemohla trénovať skoro vôbec, potom s obmedzeniami. Postupne ako šiel týždeň za týždňom som pridávala rôzne cviky, spolupracovala s fyzioterapeutom a mali sme čo robiť, aby sme našli správny model a tú nohu som nezaťažila príliš," spomína Poliaková a ako v tomto svetle vidí sezónu? "Samozrejme, že výpadok v príprave cítim, ale hádam už konečne budem zdravá, a preto to bude lepšie, som pozitívne naladená. Naozaj neviem odhadnúť ako zabehnem v Sjusjoene a ani si nechcem robiť ťažkú hlavu. Všetko sa ukáže."
 
Fyzicky menej odolní Slováci pohybujúci sa v IBU pohári dlhé roky doplácajú na zdĺhavé cestovanie. Hneď teraz absolvujú Poliaková s Majdišovou veľkú cestovateľskú horúčku, keď sa v nedeľu cracajú domov zo Švajčiarska autom a po pár desiatkach hodín ihneď zamieria do Nórska, kde síce letia, ale na Horehroní ani v Sjusjoene letisko nie je, takže ich čakajú aj ďalšie hodiny v aute. Na aklimatizáciu budú mať jeden deň.
 
 
poliakova 2017 antholz bi slavik
Terézia Poliaková na trati (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
V tejto sezóne sa dozvieme, či bude Paulína Fialková patriť do svetovej špičky
 
Paulína Fialková je prototypom úspešného športovca novej generácie, o ktorého logicky má Vojenské športové centrum eminentný záujem a snaží sa ho vrámci možností plne podporovať. Paulína vie na seba naviazať pozornosť, uvedomuje si silu marketingu a ťahá k sebe aj partnerov. Dôsledkom toho je postupné zmenšovanie pomyselnej "slovenskej železnej gule", ktorú ťahá za svojimi nohami ak by mala svoje podmienky porovnávať s pretekárkami absolútnej špičky. Prvý raz mala celý rok k dispozícii fyzioterapeuta Radoslava Jambora, vďaka ktorému sa jej vyhli akékoľvek problémy. Všetko tkvie vo fakte, že v posledných dvoch sezónach dokázala, že sa vie dostať do svetovej špičky. Aj ona viackrát zaváhala, trápili ju choroby, ale aj sama tvrdí, že zo všetkého vyšla posilnená.
 
Ak by sa vlaňajšia sezóna odohrávala iba v mesiacoch február a marec, kedy bola zdravotne fit, skončila by na 11. mieste hodnotenia SP. Je to údaj na vlne keby bolo keby, ale jasne hovorí o Fialkovej potenciáli práve v tejto olympijskej sezóne. U nej by už navyše nemala robiť problém psychika pri vyrovnávaní sa s úspechom či rôzne začiatočnícke chyby. Všetko má za sebou a mala by už mať čistú hlavu s jasnými cieľmi. Ak bude zdravá, nikto nemôže pochybovať o tom, že prídu nuly či bežecké časy na úrovni najrýchlejších desiatich pretekárok. Uvidíme, či to skombinuje v pravý čas a dostane sa prvý raz v kariére aj na veľké pódium. Splneným snom by bolo ak by sa tak stalo v Pjongčangu.
 
Snáď by sa mohla dostať k štyrom, možno až piatim stovkám bodov v SP. Jej ciele a priority sa budú profilovať počas sezóny. "Môžeme veci plánovať a dávať si ciele, ale konečné slovo má vždy zdravie. Ak budem zdravá a bude sa mi dariť, určite sa budem snažiť byť vysoko aj v poradí SP. Ak by došlo k nejakým komplikáciám, presmerujeme ešte viac pozornosti na OH a ostatné preteky pôjdu do úzadia. Telo rozhodne, uvidíme." S najväčšou pravdepodobnosťou si vylepší aj štatistiky, ktoré v minulej sezóne utrpeli počiatočným trápením. Staré biatlonové klišé vraví, že najdôležitejšie sú rýchlostné preteky, ktoré určujú pozíciu do stíhacích, a práve táto disciplína bola jej achillovou pätou. Ležky jej ešte šli, ale v stojkách urobila až štrnásť chýb, a potom musela všetko naprávať v stíhačkách, kde predviedla viaceré pamätné posuny s vrcholom v Kontiolahti (37. > 5.). Ak sa jej podarí zvládnuť rýchlostnú súťaž, bude mať o to väčšiu šancu na druhý deň.
 
Po bežeckej stránke Paulína verí, že bude naďalej a možno ešte viac ťažiť zo spolupráce s Martinom Bajčičákom, ktorý sestry Fialkové za uplynulých osem mesiacov opäť lepšie  spoznal a ich fyzickú prípravu mohol výborne nastaviť. "Odtrénovali sme všetko čo sme mali v pláne, myslím si, že sa to iba málo líšilo od ideálu. Obišli ma akékoľvek problémy a vo výkonnostných testoch som zlomila rekordy. Som veľmi pozitívne naladená a teším sa na preteky," s úsmevom hlási Paulína. Počas roka pracovali na tom, aby sa jej podarilo bežeckú stratu znížiť niekam k tridsiatim či dokonca dvadsiatim sekundám, s čím sa reálne dá bojovať o najlepšiu šestku a možno aj trojku. Zaujímavosťou je, že s trénerkou skúšali menšie zmeny aj pri streľbe, ale napokon nastavenia pušky vrátili späť a na záverečnom sústredení v Idre jej to šlo veľmi dobre.
 
 
fialkova 2016 tumen trat 2 jl
Paulína Fialková na strelnici (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Majdišová dostáva ďalšiu šancu, dvere na ZOH si môže zatvoriť iba sama
 
Keď raz debutujete v pretekoch svetového pohára, chcete sa do najvyššej ligy čo najčastejšie vracať. V prípade Alžbety Majdišovej sa tak stalo vo februári 2016 na zámorskej dvojici kôl SP. Ďalší progres sa ale nekonal a aj napriek návratu Nasti Kuzminovej mala vlani šancu dostať sa na veľké preteky. Do Oberhofu a Anterselvy sa však v prvom trimestri nedokázala kvalifikovať. Maximom ostalo 30. miesto z úvodného IBU pohára, no potom už žiadne body nezískala.
 
V nasledujúcej sezóne sa bude situácia opakovať. Daubnerová ukončila kariéru, minimálne do Oberhofu nepôjde celý tím, preto má opäť šancu ukázať sa. Navyše, do Pjongčangu môže cestovať päť žien, teda ak v prvej polovici sezóny splní kvótu čo i len jedným výsledkom, s najväčšou pravdepodobnosťou zažije aj atmosféru ZOH. Existuje väčšia motivácia? "Veru, asi už nie, olympiáda je snom každého pretekára, takže základný cieľ je jasný. Dúfam, že sa mi podarí splniť kvótu čo najskôr a psychicky by mi to určite pomohlo," myslí si Betka.
 
Najväčším problémom je u nej fyzický deficit a v priebehu zimy postupne klesajúca forma. Slovenky desaťročia vynikali skôr streľbou ako bežeckým výkonom a treba povedať, že čistými položkami by aj Betka uhrala omnoho zaujímavejšie výsledky, no dosiaľ jej nešlo jedno ani druhé. Spolu s Poliakovou absolvovala viacero tréningových jednotiek s Kuzminovcami a tiež by mohla zaveliť k akémusi psychologickému reštartu po sezóne charakteristickej slovom trápenie. "Určite. Trénovalo sa mi veľmi dobre. Venovali sme sa zodpovedne všetkým zložkám výkonu a som optimistkou. Nemala som žiadne zdravotné problémy a nezmohla ma ani únava. Som presvedčená o tom, že som sa posunula dopredu, hoci, samozrejme, preteky ukážu. Takže verím, že sa výsledkovo preberiem. Musím povedať, že sa mi celú prípravu darilo strelecky. Ak to prenesiem do pretekov, nebojím sa."
 
 
majdisova 2017 me strelnica 2
Alžbeta Majdišová na strelnici (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Ak sa Ivona Fialková popasuje so streľbou, môže myslieť na výsledky v Top 10
 
Ivone Fialkovej sme vlani udelili titul skokanky roka. Mala podobne ako jej sestra dve polovice sezóny. Najprv sa jej nedarilo a výsledkovo stagnovala, no po vyliečení sa aj ona dostala do výbornej formy. 21 pretekov v najvyššej lige nebodovala a zrazu vypálila na 17. miesto, aj to jej siedmy terč v šprinte ostal stáť. Bolo to práve v dejisku OH, takže pri návrate bude mať na čo spomínať.
 
Uvidíme ako sa Ivona vysporiada s tlakom, ktorý prirodzene prichádza po prelomovej sezóne a športová história pozná veľa príkladov neobhájenia pozícií u mladých pretekárov. Veľa bude záležať od prvých kôl SP. Ak sa jej podarí bodovať v Östersunde alebo Hochfilzene, určite to z nej opadne a bude môcť ďalej rásť. Veriť si môže, pretože pracovala na nedostatkoch, ktoré boli aj laickej verejnosti známe. Problémy mala najmä s presnosťou ale aj rýchlosťou streľby, keďže strácala pomerne veľa času pred prvým a aj medzi výstrelmi. Ako na tom s trénerkou pracovali? "Vedeli sme o pár drobnostiach, ktoré treba zmeniť a boli sme na začiatku leta aj na testoch v Salzburgu, ktoré tiež niečo ukázali, takže sme sa snažili všetko aplikovať v tréningu a postupne som si zvykala. Určite sme strieľali najviac zo všetkých príprav pred sezónou, tak hádam moja bilancia pôjde hore. Rovnako aj rýchlosť. Mám vyskúšané, že ak sa mi darí, odvaha stúpa a som aj rýchlejšia. Samozrejme, že sme kládli dôraz aj na technické detaily pred prvým výstrelom, takže snažíme sa všetko zlepšovať. Moja sestra je jedna z najrýchlejších, takže pre inšpiráciu nemusím chodiť ďaleko (úsmev)."
 
V lete si ale Ivonu našla jedna nepríjemnosť. Vyvrtla si členok a aj keď sa vrátila do tréningového rytmu, ešte ju to istý čas obmedzovalo pri streľbe, čo malo za následok nevydarené Letné MS. Už na to zabudla, jesenné fyzické testy ukázali najvyššie kariérne hodnoty a na muške má Ivona hlavne olympiádu: "To je najvyššia priorita. Všetko jej podriaďujeme. Tréner nastavil celú prípravu tak, aby forma kulminovala vo februári, takže všetci veríme tomu a sme dobre naladení. Mám osobné ciele na OH aj vo svetovom pohári, ale nechám si ich pre seba. Koniec-koncov, prvé porovnanie so svetom zažijeme až o pár dní, takže reálne uvidíme, kde sme."
 
Sme zvedaví ako bude mladšia Fialková ďalej rozvíjať svoj talent, ktorý je z mnohých ohľadov takmer identický so sestrou a neexistuje jediný fakt, ktorý by hovoril o tom, že sa nedostane na úroveň Paulíny. Štatistiky vravia, že ak by sme ich dali do rovnakého veku, Ivona by bola na trati mierne rýchlejšia a Paulína zasa presnejšia. Trénujú spolu pod spoločnými trénermi, ktorí sa na ZOH ako športovci presadili, takže optimizmus je na mieste.
 
 
fialkova 2016 me tumen trat 1
Ivona Fialková na trati (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Na reprezentačnej úrovni sa pracuje s ďalšími siedmimi pretekárkami
 
Okrem piatich stálic už visí naša ženská biatlonová budúcnosť na vlásku. Našťastie, so sestrami Fialkovými dlhodobo dobre vychádzajú sestry Machyniakové, ktoré s nimi absolvovali štyri sústredenia a mohli už okúsiť aj metódy Murínovej a Bajčičáka. Veronika (1997) je v juniorskom a Júlia (2000) dorasteneckom veku. "Bolo to zaujímavé, niektoré formy tréningov boli pre nás netradičné. Na strelnici trénerka vymýšľala rôzne súťaže, čo nás vždy dobre nakoplo. Snažili sme sa so sestrou čo to odkukať od skúsenejších báb. Prvý raz sme mali možnosť lyžovať na ľadovci - Dachsteine. Sme za to vďačné a musím poklopkať, že si nás nenašlo žiadne zranenie ani choroba," pozitívne skonštatovala Veronika. "Radi sme s Machyniakovými strávili ten čas. Naša skupina tak bola väčšia, nemali sme problémy s ponorkou a šikovné dievčatá sa mohli od nás čo to priučiť. Ak im to čo len trocha pomôžeme, budeme radi," povedala nám na túto tému Paulína Fialková.
 
Skúsenejšia 20-ročná reprezentantka už má za sebou šesť štartov v IBU pohári a ráta sa s ňou aj v tejto sezóne už len minimálne preto, že potrebujeme body do rebríčka národov a vo všetkých decembrových kolách sa súťaží v miešanej štafete, tak aby aj jeden z mužov zbytočne nestál. Vďaka tomu dostanú v juniorskom IBU pohári namiesto Veroniky priestor štyri iné mladé pretekárky. SZB ráta s účasťou v oboch decembrových kolách. V prípade januárového sa ešte uvidí.
 
Veľké odhodlanie pretekať má ešte jedna juniorka Laura Chovanová (1997), no dlhodobo ju trápia zdravotné problémy. Tiež bola na záver prípravy v Idre. Juniorky má na starosti tréner Ján Šulej, ktorý bude tradične jazdiť na IBU Cupy. Mladšie pretekárky pripravujúce sa najmä na osrbliansky svetový šampionát vo februári 2019 naďalej vedie Jaroslav Kamenský. Sú to Henrieta Horvátová (1999), Veronika Haidelmeierová (1999) a ďalšie sesterské duo, dokonca dvojičky, Mária a Zuzana Remeňové (2000). Tieto pretekárky strávili záverečnú prípravu v talianskom Livignu.
 
 
zeny 18 pred sezonou szb
Časť reprezentácie v Idre: V. Machyniaková, I. Fialková, P. Fialková, J. Machyniaková (© SZB)
 
 
Vzhľadom na malú členskú základňu majú násťročné pretekárky ideálnu šancu presadiť sa. Akonáhle by sa niektorá ukázala na decembrových juniorských IBU pohároch, otvorila by sa jej cesta na tie "dospelácke", pretože v nich bude náročné získať dostatočný počet bodov do rebríčka národov. Opäť sa bude SZB spoliehať na žatvu z ME, no priebeh sezóny ukáže. S najväčšou pravdepodobnosťou pocestujú do Ridnaunu na jeden až dva štarty aj sestry Fialkové. SZB vytvára priestor pre šiestich pretekárov v každom IBU pohári, teda malo by to byť vo formáte 3+3. Doma v Osrblí bude zrejme pretekať všetko s rukami a nohami (6+6), takže tam očakávame aj štart niektorých kadetiek.
 
 
Zaujímavosťou je, že narozdiel od mužského tímu ženy tesne pred sezónou zvolili krátku trojdňovú domácu psychohygienu, keď sa všetkých päť pretekárok práve v čase vydania článku vracia zo Švédska, resp. Švajčiarska na Slovensko a po krátkom vydýchnutí vycestujú do Östersundu, resp. Sjusjoenu. Na miešanú štafetu prvého kola SP nastúpi trio Kuzminová - 2x Fialková, o päťsto kilometrov juhozápadne budú súťažiť Poliaková, Majdišová a V. Machyniaková. Terézia sa už ale po dvojici rýchlostných pretekov s najlepším mužom a servismanom Daubnerom presunie do Östersundu, takže štartovať budeme iba v jednom mixe.
 
Na záver opakujeme, že naši reprezentanti budú v tejto sezóne používať novú sadu oblečenia od českej spoločnosti Atex. Kombinézy sú dizajnovo rovnaké ako doterajšie, avšak menia sa farby s dôrazom na slovenskú trikolóru. Oblečenie si môžete pozrieť tu. Končí sa teda éra banánov (žlté, 2005 - 2013) a mandariniek (oranžové, 2013 - 2017). Zdá sa, že tieto nové kombinézy budú v televíznych záberoch najviac splývať s Nórmi, ale nebudú mať ďaleko ani od Čechov či Rusov.
 
 
beh zeny trimeter 3
 
 
strelba presnost zeny trimeter 3
 
 
Viac informácií a podrobností o ženskej časti reprezentácie sa dozviete z rozhovoru s trénerkou Annou Murínovou, ktorý zverejníme na budúci týždeň...