V záverečnom kole sa rozhodlo o posledných držiteľoch malých glóbusov. Martin Fourcade nakoniec získal aj ten v masovom štarte a medzi ženami sa podelili Dahlmeierová s Koukalovou. V Osle potvrdila svoju veľmi dobrú formu Paulína Fialková.
 
 
Fourcade išiel po súperoch aj na konci ročníka
 
Aj v Holmenkollene patril medzi najsilnejších jazdcov Martin Fourcade, akoby to bola pre neho už rutina. V šprinte a stíhačke obsadil druhé miesto, keď ho o najvyšší stupienok vždy pripravil jeden chybný výstrel. V masovom štarte však podal bezchybný výkon, a práve toto boli preteky, na ktoré sa tu najviac sústredil, takže mohol uchmatnúť ďalší malý glóbus. V tomto smere jeho hlavný protivník Simon Schempp nemal v posledných pretekoch svoj najlepší deň.
 
Druhého víťazstva v ročníku sa dočkal JT Bö. V šprinte vybielil všetky terče a dostal sa pred Fourcada, ktorý vybehol na jedno trestné kolo. V stíhačke sa síce prepadol na tretiu priečku, ale 23-ročný biatlonista potvrdil, že v tomto roku mal najlepšiu formu v nórskej reprezentácii. Na domácom stredisku sa po jednom raze objavili v Top 10 Tarjei Bö a Emil Hegle Svendsen, ktorí budú v nasledujúcom ročníku veľmi odhodlaní, aby bojovali o najvyššie priečky.
 
Svoj druhý triumf v sezóne ukoristil aj Anton Šipulin a nikoho neprekvapilo, že to bolo v stíhacích pretekoch. Ruský borec využil výbornú pozíciu po šprinte a v obľúbenej disciplíne sa predral na vedúcu priečku, keď trafil o jeden výstrel viac ako Fourcade. V dobrom svetle sa v Osle predviedol aj Jevgenij Garaničev, ktorý sa vo všetkých troch súťažiach prebojoval do najlepšej desiatky.
 
Medzi najlepšími sa objavili aj rakúski reprezentanti, Eberhard a Eder sa dvakrát prepracovali do Top 10, pričom Eder vyskočil na pódium v masovom štarte. V tejto disciplíne ukázal pekný výkon Rastorgujevs, ktorý premiérovo obsadil vo svetovom pohári druhú priečku, a hneď v kontaktných pretekoch, kde veľmi zaváži presná streľba, čo nie je jeho silná stránka.
 
V masovom štarte obsadil šieste miesto Michal Šlesingr, ktorý sa v najlepšej spoločnosti objavil tretíkrát v ročníku, predtým sa mu to podarilo len v Oberhofe. Darilo sa aj jeho kolegom, šprint a stíhačku zvládol veľmi dobre Moravec, v záverečnej disciplíne finišoval na deviatej priečke Krčmář.
       
 
ilustrak skupina muzi sipulin slavik
Anton Šipulin a skupina mužov v hromadnom štarte (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Koukalová uchmatla dva malé glóbusy
 
Medzi ženami bola hlavnou postavou Mari Leukkanenová. V šprinte a stíhačke získala svoje prvé triumfy v kariére, keď minula len jeden výstrel v stíhacích pretekoch. Fínska pretekárka patrí medzi rýchle biatlonistky, ale streľbu nemá na najvyššej úrovni, no v Osle jej všetko vyšlo na výbornú. Svoj mimoriadne úspešný víkend zakončila šiestou priečkou v masovom štarte a tieto predstavenia ju musia pred nasledujúcou sezónou poriadne nakopnúť. 
 
Medzi líderkami svetového pohára si najlepšie viedla Gabriela Koukalová. Česká pretekárka výborne zvládla všetky tri disciplíny a podarilo sa jej získať malý glóbus v šprinte a masovom štarte. V rýchlostných pretekoch finišovala štvrtá, ale v stíhačke sa prepracovala na druhú priečku a rovnaký výsledok dosiahla aj v masovom štarte. Koukalová tak dokázala na konci sezóny vydolovať zo seba najlepšie výkony.
 
Na Laure Dahlmeierovej sa už musela prejaviť únava, čo sa ukázalo najmä v šprinte. V ostatných súťažiach síce predviedla lepšie výkony, ale tentoraz boli na trati silnejšie súperky. Nemecká reprezentantka však rozhodne nemá za čím banovať, celkový triumf v SP a malý glóbus za individuálne preteky a stíhačku odzrkadľujú perfektnú sezónu.   
 
Z vedúcich pretekárok sa ukázala v masovom štarte Kaisa Mäkäräinenová, ktorá vybojovala deviate pódium v sezóne. Výkon fínskej pretekárky v Osle gradoval, ale v šprinte to nebolo jej najkvalitnejšie predstavenie. Najlepší víkend má za sebou Justine Braisazová, francúzska reprezentantka sa dostala dvakrát na stupne víťazov.
 
Na svoje najlepšie výkony si spomenula Veronika Vítková, ktorá  sa dostala medzi najlepšiu desiatku v šprinte a masovom štarte. V poslednej disciplíne v ročníku sa presadila Tiril Eckhoffová, ktorá sa po MS dostala do veľmi dobrej formy. Nórska pretekárka v masovom štarte ešte nikdy nevyhrala, no pred domácimi fanúšikmi jej nevyšli predstavenie v šprinte a stíhačke.  
 
 
koukalova globus 2 csb slavik
Gabriela Koukalová s glóbusom za hromadný štart (© Český biatlon / Petr Slavík)
 
 
Slováci ostali na rovnakej vlne ako v Kórei a Fínsku - dobrej aj zlej
 
Naši reprezentanti boli pred záverečným kolom SP opäť pozvaní na naše veľvyslanectvo v Osle, kde ich privítali ľudia okolo Františka Kašického. "Je to veľmi milá tradícia. Každý rok pozývajú tím na spoločnú večeru, porozprávajú sa s nami, venujú nám originálne darčeky a snažia sa nás povzbudzovať aj na samotných pretekoch. Kedysi boli tím pozrieť aj na sústredení v Beitostolene, takže vždy sa tešíme na stretnutie s nimi. Pomohli nám riešiť aj problémy so stratenou batožinou a podobne," opísala zaujímavosť z Nórska Anna Murínová.
 
Zároveň doplnili stavy na klasickú osemčlennú zostavu, no zcestovaná a unavená dvojica Terézia Poliaková - Michal Šíma bola od výsledku vzdialená nejednú minútu. Za týchto podmienok mala šancu najmä Terézia, ktorá bola na trati konkurencie schopnejšia, ale ostalo v platnosti to, že sa v tejto sezóne ani raz nedostala do stíhacích pretekov v najvyššej lige. Michal dokonca tento ročník uzavrel bez akejkoľvek účasti v tejto disciplíne, keďže Poliaková v nej pretekala aspoň v Dusznikách a Osrblí. Slovenský zväz biatlonu roky posielal do záverečného a zväčša ďalekého strediska menší tím, tento rok sa tak konečne nestalo, ale 97. a 101. miesto sú veľmi nešťastné pozície.
 
Do klubu jednopretekových Slovákov sa pridali aj Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš a prekvapujúco tiež Anastasia Kuzminová. Tá zažila tragédiu pri streľbe v ľahu a rozhodne si nemyslela, že už v sobotu večer bude doma. Ospravedlňujeme sa za nepresnú informáciu, že piatkové 78. miesto bolo jej najhorším v kariére. Zabudli sme na podobne zbabrané vytrvalostné preteky z decembra 2010, keď v Östersunde zastrieľala za desať trestných minút a klasifikovali ju až na 87. pozícii.
 
V sobotu nastúpil aspoň Matej Kazár, ale zo svojej pozície v závere štartovej listiny nemal šancu nič vymyslieť, streľba mu nevyšla. Bežecky boli chlapi poriadne unavení, straty na najrýchlejších sa v poslednom trimestri zvyšovali. Veď Kazár opäť absolvoval v celej sezóne 12 podujatí, viac ako ktokoľvek. Celá svetová špička jazdila max. deväť kôl SP + MS, pár ešte aj ME. Matej k tomu všetkému pridal ešte aj IBU Cup v Osrblí. Otčenáš odjazdil jedenásť, Hasilla desať podujatí. Kuzminová päť.
 
 
fialkova 2017 oslo mostik bi slavik
Paulína Fialková na Holmenkollene (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Radosť mali zas a znova v Čiernom Balogu. Kométa záveru sezóny Paulína Fialková sa síce už nedostala do desiatky, ale znova k nej bola blízko v obľúbenej stíhačke. Škoda toho skratu. Pri štvrtej streľbe zo stavu číslo štyri urobila štyri chyby, jediné v ten deň. "Nechcem sa veľmi k tomu vracať, ale to bolo niečo strašné. Ukázalo sa, že predsa len ešte hlava nie je stopercentne zvládnutá. Prišla na ten vysoký stav, videla už pekný výsledok, cítila obrovskú šancu a sama priznala, že to nezvládla. Nezvykla si ešte na tú atmosféru a tlak pretekania na takých vysokých priečkach. Veľa sa v sobotu naučila. Tým si prešiel snáď každý pretekár," zhodnotila trénerka.
 
Našťastie sa dostala do hromadného štartu a hoci mal byť pre Paulínu odmenou za skvelý záver sezóny, kvôli žalúdočným kŕčom sa v nedeľu poriadne vytrápila. 18., 17. a 14. miesto by ešte nedávno určite brala všetkými desiatimi, ale 24-ročná pretekárka už myslí na vyššie méty, keď to okomentovala slovom "priemerný výkon". Netreba ale zabúdať, čo sa dialo v decembri a januári. V každom prípade ostal šprint jej najväčšou slabinou. Urobila v ňom tri chyby, celkovo v sezóne až 19 minel pri bilancii 61/80.
 
Na príklade Ivony Fialkovej vidíme ako veľmi v biatlone pracujú externé faktory. V Pjongčangu, Kontiolahti aj Osle podala v rýchlostných pretekoch podobný bežecký výkon, ale zatiaľ čo v dejisku budúcoročných OH jej stačila jedna chyba k 17. miestu, vo Fínsku dve chyby znamenali až 50. miesto a v Nórsku tri minely 29. pozíciu. Kto by to bol ešte nedávno povedal, že sa naša najmladšia pretekárka dostane do Top 30 s tromi chybami. V stíhacích pretekoch ostala na opačnej vlne ako sestra, teda tretí raz po sebe zhoršila štartovú pozíciu a vypadla z bodov. Zhodnou okolností je jej sobotňajšia bilancia 2+2+2+1 rovnaká ako v Osle pred rokom na MS. V štvorpoložkových pretekoch v prítomnosti silnej konkurencie ešte nestrieľa dobre. Koniec-koncov, Ivona medzisezónne streľbu nezlepšila vôbec, len vyrovnala niekdajší veľký nepomer ležky so stojkou. "Som veľmi rada, že sa jej ešte podarilo to pekné 29., miesto, lebo po Kontiolahti mala trochu hlavu v smútku, že či to predsa len v Kórei nebol len taký výstrel a znova bude jazdiť len v strede poľa. So sezónou sa tak mohla rozlúčiť pozitívne," uzavrela Murínová.
 
 
Program 9. kola SP aj s umiestneniami Slovákov
Oslo Holmenkollen 17.03. piatok 14:00 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  P. Fialková 18., I. Fialková 29., Kuzminová 78., Poliaková 97.
 
Oslo Holmenkollen 17.03. piatok 16:30 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  Kazár 59., Hasilla 67., Otčenáš 77., Šíma 101.
 
Oslo Holmenkollen 18.03. sobota 12:45 PU stíhacie preteky žien na 10 km
  P. Fialková 17., I. Fialková 45.
 
Oslo Holmenkollen 18.03. sobota 15:00 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
  Kazár 56.
 
Oslo Holmenkollen 19.03. nedeľa 11:15 MS masový štart žien na 12,5 km
  P. Fialková 14.
 
Oslo Holmenkollen 19.03. nedeľa 13:30 MS masový štart mužov na 15 km
 
 
Sezónu budeme komplexne sumarizovať a analyzovať aj s vyjadreniami pretekárov a trénerov v nasledujúcom spravodajstve. Publikujeme až do 1. apríla 2017!