Posledné disciplíny svetového pohára sa odohrajú v Holmenkollene. Aj keď už nemôže byť ohrozená líderská pozícia Fourcada s Dahlmeierovou, stále zostáva niekoľko nevyriešených otáznikov. Slovenská reprezentácia prichádza na záverečné kolo SP v odhodlanej zostave.
 
Na konci sezóny už biatlonisti cítia únavu, ale pretekanie na legendárnom Holmenkollene je pre nich dostatočnou motiváciou, aby vyžmýkali zo seba poslednú dávku energie. Nórske stredisko majú všetci v blahej pamäti, v minulom roku sa tam odohrali majstrovstvá sveta. Na šampionáte sa mimoriadne darilo Fourcadovi s Habertovou, päť medailí získala Dahlmeierová a na stupňoch víťazov sa objavovali aj domáci zástupcovia. V tejto sezóne tu vyvrcholia súťaže v šprintoch a stíhačkach a definitívnu bodku sa ročníkom dajú preteky s hromadným štartom.
 
 
 
 
Záverečné preteky SP sú pre každého veľkou fyzickou výzvou
 
Vo francúzskej nominácii nechýba Martin Fourcade. Zdá sa, že najlepší biatlonista súčasnosti chce zo svojej neuveriteľnej sezóny vyťažiť čo najviac. Jeho účasť na jednotlivých pretekoch bude síce potvrdená len tesne pred štartom, ale už len fakt, že táto možnosť je reálna, hovorí o tom, že Fourcade sa biatlonom nesmierne baví. 
 
Ak by naozaj absolvoval kompletný program, nebola by to dobrá správa najmä pre Simona Schemppa, ktorý má na dosah malý glóbus v pretekoch s hromadným štartom. Nemecký jazdec vynechal ostatné kolá SP kvôli chorobe a v záverečnej disciplíne by musel vydať zo seba maximum, aby odrazil Fourcadov útok. Francúzsky jazdec je už pritom istým víťazom v šprinte, stíhačke a individuálnych pretekoch.
 
S veľkou motiváciou sa predstavia na domovskom štadióne najväčšie nórske hviezdy. V tejto sezóne majú na svojom konte len jeden triumf (JT Bö, Anterselva, masový štart), preto budú veľmi motivovaní, aby túto chudobnú bilanciu napravili pred svojimi fanúšikmi. V ostatnom kole SP predviedli kvalitnú výkonnosť, takže to môže byť ich víkend.
 
Druhú priečku v hodnotení SP má takmer istú Anton Šipulin, ruský jazdec by mohol zakončiť ročník aj pekným výsledkom, napríklad v obľúbenej stíhačke. Na vynikajúcu štvrtú pozíciu sa prepracoval Arnd Peiffer, ktorý v Kontiolahti predviedol parádny výkon, a nemecký jazdec má na dosah vyrovnanie svojho kariérneho maxima z ročníkov 2010-2011 a 2011-2012. Do veľmi dobrej formy sa dostal Ondřej Moravec, ktorý sa chce čo najviac priblížiť k Top 10, a svoje životné umiestnenia vo SP majú pred sebou Eberhard a Bailey, ktorí musia v tomto trende vydržať ešte tri súťaže.
 
 
fourcade sipulin 2016 pokljuka slavik
Martin Fourcade a Anton Šipulin (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Medzi ženami jasne kraľuje Laura Dahlmeierová, ktorá nestratila nič zo svojho lesku ani po MS. Nemecká biatlonistka jazdí v perfektnej forme, čo potvrdzuje jej fantastická bilancia, keď v posledných štrnástich pretekoch vždy finišovala na pódiu. Na čele hodnotenia SP má nedostižný náskok, ale o malé glóbusy sa musí stále biť. V šprinte a stíhačke to má výborne rozohrané a len výrazné a nečakané zaváhanie ju pripraví o víťazstvá v týchto disciplínach.
 
Zaujímavý súboj sa však črtá v pretekoch s hromadným štartom, kde bude až do konca bojovať s Gabrielou Koukalovou. Česká reprezentantka je už na konci sezóny vyčerpaná, ale vždy sa snaží vydolovať čo najlepší výsledok. Budeme zvedaví, či v pretekoch s hromadným štartom pripraví na trati zápletku. 
 
Kaisa Mäkäräinenová nepredviedla v minulom kole pred domácimi fanúšikmi svoje najlepšie výkony, ale vydarený ročník bude chcieť zakončiť vydareným predstavením. Marie Dorin-Habertová po svetovom šampionáte nestačila udržať krok zo spomínanými pretekárkami, no v Kontiolahti ukázala pekný výkon v stíhačke, ktorý ju môže povzbudiť pred finálnymi pretekmi. V dobrej forme sa udržuje celá francúzska reprezentácia, ktorá nemá problém v šprinte či stíhačke obsadiť niekoľko miest v Top 10. Z hľadiska celkového poradia čakajú zaujímavé preteky na Džimovú a Dunkleeovú, ktoré sa nachádzajú na konci elitnej desiatky, a uvidíme, či ich dokáže ešte popreháňať Puskarčíková.  
 
 
dorin koukalova 2017 oberhof strelnica slavik
Marie Dorin-Habertová a Gabriela Koukalová na strelnici (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Prinesie Oslo Slovenskám ďalšie umiestnenie v najlepšej desiatke?
 
Vzhľadom na to, že Kórea aj Fínsko dopadli pre našich biatlonistov veľmi podobne, všetko už bolo povedané aj popísané. Chlapi a Poliaková sa pokúsia dostať z výsledkového kŕča. Ivona Fialková chce byť späť na bodoch a Paulína už zvládnuť šprint tak ako to dokáže, aby sa mohla celý čas pohybovať vysoko. A Nasťa Kuzminová? Holmenkollen je pre ňu špeciálnym miestom. Vyhrala tu už trikrát, na pódiu bola spolu šesťkrát. Nie je dôvod neveriť jej ani teraz. Rýchlostné preteky zvláda veľmi dobre a v jej prospech hrá aj veľká únava jej súperiek, ktoré v plnej permanencii odmakali celú sezónu, no ťumeňská rodáčka veľa pretekov vynechala. V kalendári SP pri jej mene svieti 14 prázdnych miest z 23 odjazdených pretekov.
 
Okrem Nasti Oslo za svoje najobľúbenejšie stredisko označili vo svojich profiloch aj traja ďalší Slováci Paulína, Tomáš a Michal. Slovákom sa páči veľký areál zimných športov vybudovaný nad mestom, profesionálne zázemie, kvalitné rýchle trate, divácka kulisa i akási vyššia spoločenská hodnota ich práce, ktorú sleduje kráľ Harald V. aj celá zimným športom zasnúbená krajina. Organizátori však tento rok majú čo robiť, aby pripravili kvalitné trate. V posledných dňoch tam pršalo a teplota sa dostala aj k deviatim stupňom nad nulou. Na konci týždňa by už súťažiacich dážď obťažovať nemal, ale teploty sa budú naďalej pohybovať na vysokých jednociferných číslach.
 
 
holmenkollen 2017 stredisko mostik slavik
Areál v Osle (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Všetkých osem Slovákov nastúpi v piatok s jasným cieľom bojovať o predĺženie sezóny. Pre každého, kto sa k víkendu nedostane, bude záver sezóny sklamaním. Niektorí sa ale nebudú chcieť zastaviť ani v sobotu. Keďže nemáme v Top 25 žiadneho biatlonistu, cesta do masového štartu bude tradične viesť cez dvojicu kvalitných výsledkov spolu aspoň za 32-37 bodov. Slovenky majú veľké šance, napríklad v Pjongčangu by sa do massu dostali obe Fialkové. U Nasti a Paulíny sa to teraz očakáva, Ivona by musela na svoje pomerny veľmi nadštandardne zvládnuť strelnicu. Verme, že to naše dievčatá zvládnu a neukončia sezónu sklamané skôr ako by chceli.
 
Mužov na 99,9 % od nedele diskvalifikuje už aj jedna minela v šprinte. Nemajú inú možnosť, len si pripísať dve nuly a štartovú pozíciu v stíhačke ešte vylepšiť, aby mohli pomýšľať na prekvapenie. Kazár so Šímom majú ale iné problémy. Prvý nebol v stíhačke od Oberhofu, druhý v tejto sezóne ešte ani raz. Všetci si nutne potrebujú zlepšiť náladu pred prípravou na olympijskú sezónu.
 
V súvislosti so slabšími výkonmi Michala Šímu v Kórei aj Estónsku verejnosť očakávala, že Milan Gašperčík prvý raz v kariére povolá na záverečné kolo SP Šimona Bartka, ktorý na trati pôsobil čerstvejším, hlavne rýchlejším, dojmom. Nestalo sa tak. "Volal som so Šimonom a je super, že sa mu v Otepää tak zaradilo (18. miesto na IBU Cupe, pozn. red.), no letenky aj zbraň sú vybavené, bolo by komplikované meniť to. Už to dobojujeme v tradičnej zostave. Ak by sa presúvali autom, bola by to iná situácia. Nechceli sme to už lámať, tiež je unavený, má aj povinnosti v škole. Šimon je perspektívou slovenského biatlonu a pred sebou má ešte veľa pretekov v SP, hneď od úvodu prípravy na ďalšiu sezónu bude plnohodnotným členom reprezentácie."
 
 
clovek ikonkaSlováci v 9. kole SP na Holmenkollene
 
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil   profil   profil