Sezóna sa už blíži ku koncu a uplynulý víkend sme sledovali už predposledné kolo SP, ktoré rozhodlo o viacerých držiteľoch krištáľových glóbusov a už aj tie veľké sú prakticky rozhodnuté.
 
Jeden z menších dokázali vybojovať Nemci. Tí ho získali za disciplínu miešané štafety, a to najmä vďaka výbornému tretiemu miestu v štafete dvojích a druhému v klasickej miešanej štafete. Vo Fínsku sme tak opäť videli miešanú štafetu jednotlivcov, kde všetkých prekvapili Rakúšania. Duo Lisa-Theresa HauserováSimon Eder vybojovali víťazstvo a to hlavne kvôli Ederovi, ktorý na štyroch streleckých položkách urobil len jednu chybu.
 
 
video v clanku ikonkaSumár 8. kola SP v Kontiolahti (v angličtine)
 
 
Fourcade prerušil sériu kvôli štyrom chybám
 
Martin Fourcade prišiel do Kontiolahti vo veľkej forme. Najskôr vo Fínsku vôbec nechcel štartovať, ale svoje rozhodnutie v priebehu týždňa zmenil a fanúšikovia sa opäť tešili na to, čo Francúz predvedie. Na víťazné ťaženie z Pchongčchangu nadviazal už v úvodnom šprinte, ktorý aj napriek jednej streleckej chybe dokázal vyhrať. Potom sa však stroj na víťazstvá zadrhol, Fourcade v stíhačke minul až štyri terče a nakoniec sa musel uspokojiť až s piatým miestom. Francúz v rámci SP naposledy nestál na bedni 22. januára. Aj napriek tomu sa stal víťazom malých krištáľových glóbusov v oboch disciplínach.
 
Výborný víkend má za sebou Arnd Peiffer. Nemecký biatlonista sa stal vôbec jediným pretekárom, ktorý v individuálnych disciplínach na streľnici v Kontiolahti neurobil žiadnu chybu. Peiffer hlavne kvôli bezchybnej streľbe obsadil v úvodnom šprinte piate miesto a následnú stíhačku dokázal vyhrať. Bohužiaľ pre Nemecko v klasickej miešanej štafete už čistý štít neudržal a urobil svoje prvé tri chyby, z toho dve v stojke.
 
Veľmi dobre sa vo Fínsku darilo Ondřejovi Moravcovi. Český pretekár počas celého víkendu podával konzistentné výkony. Vďaka bezchybnej streľbe siahal na prvé víťazstvo v sezóne v piatkových rýchlostných pretekoch, no nakoniec sa musel uspokojiť s druhým miestom, keď stratil na Fourcada len šesť desatín sekundy. Moravec v sobotu nadviazal na výborný výkon z piatka a obsadil štvrté miesto. Rovnako v dobrom svetle sa ukázal aj Emil Hegle Svendsen, ktorý urobil dokopy len dve chyby a v oboch individuálnych pretekoch obsadil tretie miesto.
 
 
moravec 2017 kontio radost csb slavik
Ondřej Moravec po dojazde do cieľa šprintu (© Český biatlon / Petr Slavík)
 
 
Dahlmeierová konečne porazená
 
Laura Dahlmeierová prišla do Kontiolahti so snahou zabojovať o dva malé krištáľové glóbusy a samozrejme chcela udržať vedúce postavenie v celkovom hodnotení. Hneď v úvodných pretekoch však jej plány naštrbil fantastický výkon Nórky Eckhoffovej. Nemka urobila o jednu chybu na streľnici viac ako mohla, k tomu pridala aj pomalší beh a na svete bolo druhé miesto. Svoje zaváhanie odčinila o 24 hodín neskôr. Stíhačku dokázala vyhrať s veľkým prehľadom ako sa na šampiónku patrí.
 
Forma Tiril Eckhoffovej v závere sezóny rapídne stúpala. V Pchongčchangu sa víťazstva ešte nedočkala, to sa jej podarilo až vo Fínsku. Najmä šprint bol v jej podaní ako óda na biatlon. Potom sa však zopakovala Kórea, kde Eckhoffová taktiež dokázala v šprinte trápiť Dahlmeierovú, no v následnej stíhačke to už také výborné nebolo. Na stíhacie preteky v Kontiolahti bude chcieť Nórka určite rýchlo zabudnúť. Na streľnici urobila až šesť chýb, čo najmä po bezchybnom šprinte vyzeralo priam katastroficky. Veľmi zle sa jej darilo aj v klasickej miešanej štafete.
 
Konečne lepšie výsledky v sezóne sa podarili zaznamenať Darii Domračevovej. Tá po návrate medzi biatlonovú špičku neprežíva najhoršiu sezónu, ale stále má na čom popracovať. V Kontiolahti to však bolo jej najlepšie kolo v SP od materskej prestávky. V úvodných rýchlostných pretekoch dokázala vyskočiť na bedňu vďaka tretiemu miestu. Ďalší deň už urobila aj prvé chyby na streľnici a v cieli sa prepadla na štvrté miesto. Do miešaných štafiet nenastúpila. Doma sa totálne nedarilo Kaise Mäkäräinenovej, ktorá chcela udržať vedúce postavenie ako v rýchlostných tak aj v stíhacích pretekoch. To sa jej nepodarilo. Veľmi zlý víkend má za sebou aj Gabriela Koukalová.
 
 
domraceva 2017 oberhof trening slavik
Daria Domračevová v tejto sezóne (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Uplynulý víkend opäť prial Slovenkám, ktoré si vyslúžili pozornosť
 
Zo slovenského pohľadu sa ôsme kolo svetového pohára príliš nelíšilo od toho siedmeno. Opäť sme mali na scéne tri konkurencie schopné ženy a sklamaných mužov, u ktorých znova v posledný deň pookrial Kazár. Miešané štafety sa dostali k dvanástemu a deviatemu miestu. Nebolo to zlé, ale všetci zúčastnení vedia, že sa dali atakovať vyššie pozície.
 
Anastasia Kuzminová zas a znova potvrdila, že rýchlostné preteky sú jej revírom a je akýmsi opakom Paulíny Fialkovej, ktorá vyniká v kontaktných súbojoch. Nasťa sa akoby v súboji iba s časom dokázala lepšie sústrediť a najmä zvládať streľbu. Kontiolahti otvorila pätnástym miestom po jednej chybičke. V stíhacích pretekoch sa ale tretí raz v sezóne zosunula dole, tentoraz o dvadsať miest. Nevyšla jej hlavne druhá ležka, ktorá ju po troch chybách vylúčila z boja o popredné miesta. Štafeta jej znova nevyšla. Jej manžel a tréner chcel, aby prvý raz štartovala v miešanej štafete jednotlivcov, ale príliš veľa času stratila na strelnici. Ostalo teda v platnosti to, že strieda vynikajúce výkony s priemernými. Oslo jej dlhodobo sedí, takže nemusí byť ešte pred posledným kolom rozladená.
 
Paulína Fialková predviedla ďalšie fénixovo znovuzrodenie v stíhacích pretekoch. Už sme detailne písali o rôznych štatistikách, prvej kariérnej nule v tejto disciplíne atď. Ešte doplňme zaujímavosť, že naposledy si Fialková v stíhacích pretekoch pohoršila ešte v roku 2014 a posledné dve sezóny sa vždy posúvala dopredu, čo jednoducho nemôže byť náhoda. Nutné je si ale uvedomiť, že tohtosezónny posun o 69 miest je spôsobený najmä zlou východiskovou pozíciou. Len si predstavme, kam by to dotiahla, ak by v tejto sezóne nemala zo šprintov aj 92., 60. a 66. miesto. Jej potenciál je obrovský a podarený šprint už určite visí vo vzduchu. Koniec-koncov, od Hochfilzenu po Kontiolahti získala spolu 186 bodov, čo sa podarilo zhruba iba desiatke iných pretekárok.
 
 
stihacka fialkova infografika
Pripomeňte si životné preteky Paulíny Fialkovej v grafickej podobe (© Biatlon-Info.sk)
 
 
U Ivony Fialkovej si všetci uvedomovali nutnosť potvrdiť Kóreu, že to nebol iba výstrelok do druhej desiatky. Spočiatku to s ňou nevyzeralo dobre. Vzhľadom na bežeckú formu by jej aj dve chyby v šprinte bežne stačili na body, ale vo Fínsku sa strieľalo nadpriemerne a v sobotu tak vyrážala až z 50. miesta. Nič hrozné sa nedialo, už po prvej položke v stíhačke bola pri bodoch. Prišla ale pokazená položka s tromi chybami, trápenie v druhej polovici pretekov a mix sĺz i radosti z úspechu sestry. Našťastie prišla miešaná štafeta, kde sa vrátila na pozitívnu vlnu. Udržala tretie miesto výbornou ležkou a hoci trénerke spôsobila infarktové stavy na stojke, trestnému kolu sa vyhla.
 
V Kontiolahti zažila nie až tak podstatnú, ale zaujímavú paradoxnú záležitosť. Vďaka bodom ju v šprinte trénerka mohla prvý raz v živote nasadiť a aj nasadila do prvej štartovej skupiny. Hoci jej vyžrebovali číslo šesť, televízne kamery ju na štarte aj pri prvej streľbe odignorovali. Veľkej pozornosti sa jej napokon dostalo o dva dni neskôr, keď jazdila iba na druhom alebo treťom mieste. Mnohí menej zainteresovaní biatlonoví fanúšikovia prišli prvý raz na to, že Fialkové sú dve. Vnímala to? "Priznám sa, že áno. Uvedomila som si, že ma točia a v duchu, hlavne v poslednom kole, som si vravela, že zmobilizuj sa, daj si pozor na techniku, ľudia ťa vidia, prekonaj bolesť holení. Teší ma, že sme sa trošku zviditeľnili, v podstate tri úseky sme boli stále na kamere. Je to dobré aj z toho pohľadu, že si budem môcť teraz v niektorom z voľnejších dní pozrieť ten prenos a možno aj s trénerkou rozanalyzovať tú svoju jazdu - techniku, rýchlosť, streľbu, že ako to vyzeralo v plnom súťažnom nasadení a možno nájsť nejaké chybičky."
 
 
fialkova i 2017 kontiolahti zjazd bi slavik
Ivona Fialková na trati v stíhacích pretekoch (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Trápenie Gašperčíkovcov pokračovalo, Kazár znova zaúradoval v štafete
 
Mužom po Ruhpoldingu a Pjongčangu tretí raz v sezóne vôbec nič nevyšlo, aspoň v individuálnych pretekoch, a znova ich časť sumára nemôže byť dlhá ani pozitívna. V šprinte Tomáš Hasilla odletel na stojke tromi chybami a Mateja Kazára s Martinom Otčenášom zradil najmä bežecký výkon. S dvomi chybami by na stíhačku určite mali, ale na trati boli od tohtosezónneho maxima pomalší až o minútu. Pripomenulo nám to vlaňajšie záverečné kolo v Chanty-Mansijsku, kde naši fyzicky odišli. Ak si spomínate, Hasilla tam dokonca ako jediný Slovák v sezóne odstúpil z pretekov (mimochodom, v tejto sezóne sa to ešte nestalo).
 
Kazár v šprintoch nebezpečne opakuje Hasillu z vlaňajška tým, že sa po novom roku nevie dostať do stíhacích pretekov. Podarilo sa mu to iba v Oberhofe, aj to z 56. miesta. Má tam iba 69 % úspešnosť streľby. Pre porovnanie, v štafetách je to 89 %. Akoby mu rýchlejšia a riskantnejšia štafetová streľba sedela viac ako pozorne vypracované rany. Nadnesene povedané, možno by si mal vsugerovať, že má aj v šprinte k dispozícii nejaké náhradné náboje. Štefetu po streleckej stránke zvládol aj Otčenáš, no niečo na neho liezlo.
 
Kontiolahti zhodnotil tréner mužov Milan Gašperčík: "Nechcem sa na nič vyhovárať, hľadať nejaké dôvody neúspechu. Proste nám to tu vôbec nešlo. Šprint bol na zaplakanie. Tréner stojí na tej strelnici a vidí ako to kazí jeden zverenec za druhým. Zažil som už veľa stíhačiek bez našej účasti, ale tento súčasný tím má ďaleko na viac. Nechcem sa utešovať ani nič nahovárať, neviem si vysvetliť, prečo šli naši do takej bežeckej straty. Pevne verím, že sa to už nestane."
 
V pondelok sa k "fínskej" šestici pridalo staré-známe duo Terézia Poliaková - Michal Šíma a osem Slovákov sa tak pripravuje na záverečné kolo SP v Osle. Viac sa k tejto téme dočítate vo štvrtok. Dovtedy zistíme aj zdravotný stav Martina Otčenáša.
 
 
Program SP v Kontiolahti a výsledky Slovákov
Kontiolahti 10.03. piatok 14:30 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  Kazár 70., Hasilla 83., Otčenáš 80.
 
Kontiolahti 10.03. piatok 17:45 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  Kuzminová 15., P. Fialková 37., I. Fialková 50.
 
Kontiolahti 11.03. sobota 12:00 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Kontiolahti 11.03. sobota 15:15 PU stíhacie preteky žien na 10 km
  P. Fialková 5., Kuzminová 35., I. Fialková 55.
 
Kontiolahti 12.03. nedeľa 13:30 MR single miešaná štafeta (1 ž. + 1 m.)
  Slovensko 12. (Kuzminová, Kazár)
 
Kontiolahti 12.03. nedeľa 16:15 SR miešaná štafeta 2x 6 km + 2x 7,5 km
  Slovensko 9. (P. Fialková, I. Fialková, Hasilla, Otčenáš)