Štvrté kolo SP ukázalo, že ani Martin Fourcade nie je neporaziteľný, no francúzsky pretekár si aj s jedným víťazstvom ešte viac upevnil pozíciu. Oveľa zaujímavejšia situácia sa odohráva v ženskej časti, kde sa do perfektnej formy dostali hneď štyri biatlonistky.  
 
Druhá časť biatlonovej sezóny sa už naplno rozbehla a po vianočnej prestávke sme uvideli viacerých pretekárov, ktorých výkonnosť začala stúpať. Nasledujúca bitka sa odohrá v obľúbenom stredisku Ruhpolding, kde sa môžeme znovu tešiť na dramatické súboje, keďže biatlonisti sa budú chcieť čo najlepšie vyjazdiť pred MS.
 
V tomto nemeckom stredisku sa v minulom roku odohrali až dve kolá SP, teraz je pre súťažiacich pripravená tradičná dvojica disciplín šprint - stíhačka, ku ktorým sa pridajú druhýkrát v ročníku mužské a ženské štafety. Aj v minulom roku tu boli na programe štafety, v ktorých sa darilo nórskym mužom a ukrajinským ženám, v individuálnych disciplínach vybojovali tituly Fourcade, Lesser, Wiererová či Koukalová.
 
 
Fourcade s prehľadom vedie, nemecká sila rastie 
 
V Oberhofe sa náročné podmienky na strelnici podpísali aj pod výkon Martina Fourcada, ktorý tu v streleckej časti nepredviedol taký suverénny výkon ako v predchádzajúcich kolách. V šprinte v stoji dokonca netrafil až tri terče, čo ho vyradilo z hry o pódium, kde chýbal prvýkrát v ročníku.
 
V stíhačke však predviedol parádnu riskantnú streľbu, ktorou sa zbavil súperov, ale podobná odvaha sa mu nevyplatila v masovom štarte na tretej streľbe, kde opäť riskoval, ale rozhodujúci náskok si tu nevytvoril. Francúzsky jazdec však s jedným víťazstvom a tretím miestom, plus stále výborným behom, pokračoval v nasadenom trende, a ešte si zvýšil vedenie v klasifikácii SP, keďže jeho hlavní súperi sa v Oberhofe nepresadili.
 
 
fourcade skupina 2017 oberhof slavik
Martin Fourcade a jeho súperi v masovom štarte (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Na domácej pôde sa veľmi dobre darilo nemeckým reprezentantom. V šprinte sa dostali na vysoké priečky Lesser so Schemppom a v stíhačke sa k nim pridal Pfeiffer, ktorý vybojoval striebornú pozíciu. Ale maximálne im vyšli preteky s hromadným štartom, kde Schempp vybojoval prvý triumf v ročníku, hneď za ním prišiel do cieľa Lesser a v Top 10 sa objavil aj Doll. Nemecká zostava má v tomto okamihu veľkú silu, keď jej viacerí borci môžu finišovať v najlepšej desiatke, ale najväčšie nádeje musia vkladať do Simona Schemppa, ktorý sa po bežeckej a streleckej stránke stále zlepšuje.
 
Vynikajúce výsledky dosiahli v Oberhofe aj talianski biatlonisti. Dominik Windisch a Lukas Hofer predviedli v šprinte krásny súboj o tretiu priečku, Windisch dokázal túto pozíciu obhájiť aj v stíhačke a prežil tak jeden z najlepších momentov v kariére. V rýchlostných pretekoch sa dostal na najvyšší stupienok Julian Eberhard, ktorý strieľal vynikajúco v náročných podmienkach, ale rakúskeho jazdca muselo mrzieť, že podobný výkon už nedokázal zopakovať v stíhačke.
 
V rýchlostných a stíhacích pretekoch sa ukázal vo výbornom svetle Michal Šlesingr, ktorý v obidvoch prípadoch perfektne bežal, preto bola škoda, že v druhej disciplíne ho neposlúchala streľba. Ale pred nasledujúcimi podujatiami musel dostať veľké povzbudenie. A v masovom štarte sa dostal do elitnej spoločnosti aj jeho kolega Michal Krčmář.
 
V ruskej zostave sa vôbec nepresadil Anton Šipulin, od ktorého sa vzhľadom na predchádzajúce výkony čakalo oveľa viac. Anton Babikov a Maxim Tsvetkov zase potvrdili, že sa môžu pravidelne umiestňovať v Top 10. No hlavne Babikov má naviac, len sa musí vyvarovať takého streleckého zaváhania, akého sa dopustil v stíhačke na tretej položke, keď netrafil ani jeden terč.
 
Nórskej reprezentácii citeľne chýbal JT Bö. Emil Hegle Svendsen síce zakaždým finišoval v Top 10, ale ani raz neútočil na víťazstvo. Na jeho výkone sa podpísala nedávna choroba, pretože jeho beh nebol na najlepšej úrovni. Ole Einar Björndalen predviedol najlepší výkon v masovom štarte, ale tam ho o pódium pripravil jediný nepresný výstrel na záverečnej položke, vďaka čomu sa pred neho dostali rýchlejší súperi.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 4. kole v Oberhofe
1. FOURCADE Martin 610
2. ŠIPULIN Anton 379
3. SCHEMPP Simon 370
4. LESSER Erik 347
5. TSVETKOV Maxim 329
6. PEIFFER Arnd 326
7. SVENDSEN Emil Hegle 312
8. BJÖRNDALEN Ole Einar 311
9. BÖ Johannes Thingnes 308
10. EBERHARD Julian 280
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
V zdravej konkurencii získala žltý dres Koukalová
 
Medzi ženami sa schyľuje k parádnej bitke o celkový triumf vo SP. Situáciu zdramatizovala Laura Dahlmeierová, ktorá v Oberhofe vynechala dve disciplíny. V masovom štarte však predviedla kvalitný výkon, ale ani ten nestačil na rozbehnutú Koukalovú, ktorá sa dostala do skvelej formy.
 
Česká reprezentantka najskôr porazila v šprinte suverénnym výkonom Mäkäräinenovú a Dorin-Habertovú a v stíhačke sa pred ňu dostala len francúzska biatlonistka. Potom pokračovala v nasadenom trende aj v masovom štarte, kde po bezchybnej streľbe a rýchlom behu nedala súperkám šancu.
 
Koukalová skutočne predvádza perfektné výkony, keď ju poslúcha streľba a na lyžiach je veľmi rýchla. Po minuloročnom úspechu v celkovom hodnotení SP momentálne nemá na svojich pleciach takú ťarchu ako pred rokom, takže preteky môže brať ako prichádzajú a s čistou hlavou sa následne dostavia takéto výsledky.
 
 
koukalova 2017 oberhof strelnica cupi csb slavik
Gabriela Koukalová a jej netradičné predýchanie (© Český biatlon / Petr Slavík)
 
 
O kvalitu ženských súťaží sa postarali v Oberhofe aj Kaisa Mäkäräinenová a Marie Dorin-Habertová, ktoré sú mimoriadne rýchle. Francúzska pretekárka vybojovala v stíhačke druhý triumf v sezóne, keď veľmi dobre strieľala, a toto je stále presne to, čo potrebuje, aby bola úspešná. Presný opak predviedla v masovom štarte, kde vybehla až na sedem trestných kôl, ale aj tak skončila na slušnom štrnástom mieste.
 
Najlepšou bežkyňou v súčasnosti je Kaisa Mäkäräinenová. V šprinte sa dostala na druhú priečku aj napriek dvom chybám, v stíhačke minula štyri terče, ale aj tak sa znovu objavila v Top 3. Ale znamenitý bežecký výkon ukázala najmä v masovom štarte, keď so siedmimi chybami dokázala prísť do cieľa na ôsmej priečke. Fínska biatlonistka tak stále potrebuje ten jeden povestný presný výstrel, aby sa v tejto bežeckej fazóne dostala na najvyšší stupienok.
 
Na domácej pôde predvádzala pekné výkony Maren Hammerschmidtová, zlepšenú fazónu predviedla Dorothea Wiererová, ale tá sa stále nemôže porovnávať s najlepšími biatlonistkami. Vo výbornom ročníku pokračuje česká pretekárka Eva Puskarčíková, ktorá v masovom štarte ukázala presnú ruku na strelnici, a druhýkrát v sezóne vybojovala tretiu priečku.
 
 
Priebežné poradie SP žien po 4. kole v Oberhofe
1. KOUKALOVÁ Gabriela 479
2. DAHLMEIER Laura 464
3. MÄKÄRÄINEN Kaisa 448
4. DORIN-HABERT Marie 426
5. WIERER Dorothea 356
6. HILDEBRAND Franziska 305
7. BRAISAZ Justine 299
8. AKIMOVA Tatiana 285
9. PUSKARČÍKOVÁ Eva 280
10. OLSBU Marte 270
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Slovenská polovičná spokojnosť, Gereková sa vrátila na slušné pozície
 
Vo štvrtom kole SP naši tréneri improvizovali so zostavou a chýbalo im až päť elitných pretekárov, ktorí sa zamerali na prípravu pred vrcholmi sezóny, prípadne sa potrebovali doliečiť. Šancu dostali väčšinou pretekári, ktorí sa v decembri nevedeli chytiť.
 
Najlepšie výkony predviedla Jana Gereková, ktorá bola v rýchlostných pretekoch veľmi blízko 11. miesta, no pri streľbe v stoji si nešťastne vyhodila náboj a po vyjdení z tempa posledný terč nezdolala. Skončila na 23. pozícii a od toho sa vyvíjali aj stíhacie preteky, kde mierne klesla - na 26. miesto. Zaznamenali sme u nej bežecké zlepšenie. Pauza jej sadla. "Trénovala som na Králikoch aj v Osrblí, absolvovala som aj tie Majstrovstvá SR ako súčasť prípravy a všetko dobre prebehlo. Bola som spokojná s týmto obdobím a mala som dobrú náladu. Je dobré, že prišiel tento posun, lebo smerom k MS sa to už žiadalo a dôležité bude, aby neprišla zase nejaká stagnácia, ale pekne to stále šlo hore," dúfa momentálne 51. žena poradia SP.
 
V tomto stredisku zaznamenala druhý najlepší výsledok kariéry. "Do Oberhofu som prišla so zmiešanými pocitmi, lebo nemám to tu celkom rada. Väčšinou tu fúka, prší, je tu hmla, chýba sneh. Piate miesto pred dvomi rokmi mi ale zmenilo pohľad na toto stredisko, pribudli mi pekné spomienky. No a v piatok počas šprintu svietilo slniečko, všade snehová krajina. Vyzerá to tak, že Oberhof si vstúpil do svedomia a chce sa zmeniť (úsmev)," zažartovala Gereková.
 
Zdá sa, že Vianoce a dobré snehové podmienky v Osrblí prospeli aj Matejovi Kazárovi, ktorý mohol byť po dlhšom čase dva týždne každý večer doma s rodinou a získal aj titul majstra SR v stíhacích pretekoch: "Myslím si, že ma správne naladilo Osrblie, kde sa mi medzi sviatkami na Majstrovstvách SR darilo a mal som prosto dobrý pocit z výkonu. Prišiel som takto do Oberhofu, no v šprinte som ešte neukázal dobré nohy. Vedel som ale, že v stíhačke to už príde a tam sa mi šlo dobre."
 
Matej začal bežecky opakovať vlaňajšok. V prvých pretekoch po Vianociach zaznamenal úplne rovnaké bežecké umiestnenie - 73. miesto, ale v každých ďalších pretekoch sa posunul dopredu. Stíhačka s posunom o sedemnásť miest ukázala, že by to mohlo platiť aj tentoraz. "Áno, presne. Verím v tento scenár, na február som vedel načasovať formu, dúfam, že každý ďalší štart bude lepší a lepší. Nebolo to takto len vlani, ale už viac rokov," spomína. "Na Maťovi je vidieť, že dostal do toho väčšiu chuť, taký posun v stíhačke je vždy pozitívny, potreboval už body, myslím si, že ho to nakopne," povedal nám Lukáš Daubner, ktorý v Oberhofe viedol mužov namiesto Milana Gašperčíka, ktorý ostal na Horehroní dohliadať na prípravu ostatných zverencov.
 
 
kazar 2017 oberhof na starte bi slavik
Matej Kazár na štarte šprintu (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Životné výsledky zaznamenal Michal Kubaliak, ktorý sa chytil šance a zopakoval čosi podobné ako Michal Šíma vlani v Presque Isle, kde premiérovo postúpil do stíhačky aj vďaka tomu, že konkurencia bola nižšia a podmienky špecifické. V šprinte urobil napriek problematickému vetru iba jednu chybu a vystrelilo ho to na 55. pozíciu. Tú zopakoval v stíhačke, ktorá mu nevyšla. "Michal už v stíhačke nemal dostatok síl, vytrápil sa a nechýbalo veľa, žeby dostal celý okruh. Mal šťastie, že Fourcade už mal víťazstvo vo vrecku a nešiel naplno. Ale na to, ako sa mu v tejto sezóne nedarilo a iba na poslednú chvíľu splnil limit, je jeho postup do stíhačky výborný. Snáď mu to pomôže do ďalšieho priebehu sezóny," verí Daubner. A čo na to samotný Kubaliak? "Určite vidím pozitívum Oberhofu v postupe do stíhacích pretekov, čo sa mi ešte pred tým nepodarilo. Tam mi to nevyšlo a neboli to dobré pocity, keď človek vie, že má naviac, ale neide to. Medzi sviatkami som určite bežal rýchlejšie, no stále mi na pretekoch niečo chýba. Ale verím, že sa posúvam smerom k ME. Ešte Arber využijem ako dobrý tréning pred ME a potom to na príprave v Osrblí doklepneme do formy, verím v to.
 
 
Zostávajúcim dvom Slovákom sa nedarilo
 
Martin Otčenáš "sa pochoval" štyrmi chybami na ležke v šprinte a hoci bol pred tým chorý a aj súťažný deň so všetkým nespokojný, nezaznamenal až taký zlý bežecký čas, takže už len čaká na to, kedy si ho konečne pani smola s pani šťastenou vymenia. "Bohužiaľ, medzi Martinom a mnou došlo k chybe v komunikácii pri nástrele. Veľmi dávno sme neboli spolu na streleckom tréningu a už som nevedel, že to potrebuje nastaviť nižšie. Všetky jeho rany na ležke tak boli hore, čiže keby dvakrát cvakol dole, mohlo to byť v poriadku a dostavil by sa výborný výsledok. Mrzí nás, že sme si to pred tým neprešli. Ach, no zemeguľa sa na druhú stranu nedokáže točiť, ide sa ďalej. Všetci vidíme, že výsledok je u neho na spadnutie a netreba zúfať, sezóna pokračuje a bude ešte dosť príležitostí, určite ukáže čo je v ňom. Neustále pracuje na streľbe, vidíme všetci ten posun," zhodnotil Daubner.
 
Terézia Poliaková tiež vybehla na trať o čosi čerstvejšia ako v závere prvého trimestra a v šprinte na oveľa pomalšej trati mala rovnakú časovú stratu na najrýchlejšiu ženu ako v Pokljuke, a to znamenalo posun o 26 miest v tejto štatistike. Odstrelila sa ale piatimi chybami 3+2. "Beriem to aj na seba, chyby na ležke boli tesné a rozhodovala som sa, či jej odkázať cez servismenov, že má cvaknúť, alebo nie. Nakoniec som to neurobila. Mrzí ma to," priznala trénerka Anna Murínová. Tá sa rozhodla, že Poliaková nastúpi aj vo štvrtkovej štafete.
 
 
poliakova 2017 oberhof slavik bi
Terézia Poliaková počas šprintu (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Oberhof bol špecifický neúčasťou hlavného mužského trénera. Jeho úlohu teda prevzal Lukáš Daubner, osobný tréner Janky Gerekovej a ešte aj šéf servisu. Nebola to ale pre neho úplná novinka, pretože vlani v zámorských strediskách mal okrem lyží na starosti aj ženy. "Nebral som to dramaticky. Po minuloročnej skúsenosti to bolo jednoduchšie, už sme vedeli do čoho ideme. Bolo tu navyše menej pretekárov, iba päť, takže sa to dalo zvládnuť. Muži mali smolu, že im dosť fúkalo v oboch štartoch. Matej s Michalom sa s tým na dané podmienky vysporiadali na výbornú. Len škoda Matejovej chyby v stojke, tá nemala byť," ešte sa vrátil k zverencom Daubner.
 
A ako hodnotí Oberhof ako taký a snehové podmienky? "Toto bol úplne iný Oberhof než na aký sme zvyknutí. Konečne tu bol sneh, nebolo tak teplo, práve naopak. Prvý raz v sezóne sme pretekali na prírodnom snehu a že to bolo práve v Oberhofe, ktorý sa vlani kvôli jeho nedostatku ani nešiel, je pekný paradox. Bolo to veľmi rozdielne oproti Novému Mestu, kde bola trať strašne rýchla, ale tu sa mužský šprint šiel na pomalom a čerstvo napadnutom snehu, kde bolo treba viac tlačiť, čo sa prejavilo aj vo väčších bežeckých rozdieloch. Na základe rozhovorov s pretekármi usudzujeme, že sme lyže pripravili dobre, podmienky boli náročné, ale nemali sme problémy. Boli sme síce iba traja, ale mali aj menej pretekárov," uzavrel bývalý mládežnícky reprezentant.
 
 
Uspeje tento týždeň naša reprezentácia už v plnej sile?
 
Slováci sa v nedeľu presunuli o 460 kilometrov južnejšie do ďalšieho nemeckého strediska - Ruhpoldingu. Z Pokljuky, Obertilliachu a Osrblia docestovali aj ostatní. Je to ďalšia tradičná destinácia tohto športu. Každý reprezentant si tu už čosi zažil. Mix štafeta siedme miesto na MS, ženská štafeta ôsme. Gereková 6., 11. aj 13. miesto, Kazár prvé body. P. Fialková vlani eufóriu po dvoch umiestneniach v Top 10. Nezabudnime ani na výborné výsledky na prelome tisícročí, keď sa tu ženská štafeta štyrikrát dostala do Top 6 a najlepším individuálnym výsledkom v tomto stredisku je šieste miesto Murínovej, Kuzminovej, Gerekovej aj Fialkovej. Zlomí to v tomto týždni už jedna z trojice nástupničiek trénerky a dostane sa vyššie? Odpoveď nám dajú rýchlostné aj stíhacie preteky, hoci ani našu ženskú štafetu nemôžeme podceniť. V Pokljuke im preteky nesadli, skončili na 16. mieste, majú teda čo naprávať. V akom zložení a poradí úsekov nastúpia? "Vzhľadom na to, že Ivka brala najdlhšie antibiotiká, rozhodla som sa zo zostavy vynechať ju a v šprinte nahradí Terku. Predbežne dievčatá plánujem vyslať na trať v poradí Janka, Nasťa, Terka a Paula, ale ešte sme len teraz v pondelok všetci zišli, s Nasťou som sa ešte nevidela, takže chcem sa s ňou, ale aj všetkými, porozprávať a určíme si to," priblížila nám scenár Ruhpoldingu Murínová.
 
 
gerekova 2017 oberhof slavik bi
Jana Gereková v šprinte (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)

 
Ako sa pozerá na tohtotýždňovú destináciu pretekár, ktorý tu bol najčastejšie? "Ruhpolding mám rád. Dosiahol som tu na prvé body ešte keď bodovala iba najlepšia tridsiatka, tak na takéto momenty určite každý pretekár dobre spomína. Stredisko nám aj veľmi sedelo, lebo sa trate podobali Osrbliu, takže sme sa tu dobre cítili. Pred pár rokmi tu ale trate menili a už je to iné, pribudli tu ťažšie kopce. Pozitívom je väčšinou pokojná, stabilná strelnica. Prichádza sa na ňu po zjazde a nezvykne príliš fúkať. Nám sa tu podarilo aj pár dobrých výsledkov v štafetách," pripomenul Kazár, ktorý v stredu otvorí tretiu stovku štartov v najvyššej lige.
 
 
clovek ikonkaSlováci v 5. kole SP v Ruhpoldingu
 
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil   profil   profil
             
profil            
 

Program 5. kola SP v Ruhpoldingu
Ruhpolding 11.01. streda 14:30 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
 
Ruhpolding 12.01. štvrtok 14:30 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
 
Ruhpolding 13.01. piatok 14:45 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Ruhpolding 14.01. sobota 14:30 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Ruhpolding 15.01. nedeľa 11:30 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Ruhpolding 15.01. nedeľa 14:45 PU stíhacie preteky žien na 10 km
 
 
Okrem piatich navrátilcov A-tímu do súťažného kolotoča sa vracajú naši pretekári aj do IBU Cupu. Tí budú pretekať o 180 kilometrov severnejšie od Ruhpoldingu, v Arberskom lese na hraniciach s Českom. Čakajú ich vytrvalostné preteky a taktiež miešané štafety. Nastúpia v tradičnom zložení, v ktorom absolvovali aj Ridnaun a Obertilliach, teda Majdišová, Netíková, Machyniaková, Kubaliak, Lonský, Kosztolányi, Bartko. Logicky obsadia obe miešané štafety, je však vysoko otázne, či sa muži, najmä v klasickom mixe, dostanú do hry, keďže mladé dievčatá nie sú dostatočne konkurencie schopné.