Bola pri tom, keď slovenský biatlon prvý raz prenikal na najvyššie méty. Zažila legendárne Nagano a aj osem umiestnení v Top 10 na pretekoch svetového pohára. Teraz sa snaží, aby takéto výsledky dosiahli jej zverenkyne. Druhý rok je reprezentačnou trénerkou žien. Pred sezónou 2016/17 prinášame rozhovor s Annou Murínovou.
 
 
Na úvod musí prísť základná otázka o tom ako sa Vám darilo v lete a na jeseň. Či ste s prípravou spokojná.
 
"Podobne ako minulý rok sme bez väčších problémov absolvovali prípravu na sezónu. Začali sme s tímom Nasti Kuzminovej, ale na prelome leta a jesene sme sa vzájomne dohodli, že sa oddelíme, pretože Nasťa sa vracia a potrebovala trochu iný tréning, model prípravy. Jej manžel pochopitelne ostal pracovať s ňou, tak sme riešili otázku nového kondičného trénera. Od 1. októbra sa ním oficiálne stal, ako viete, Martin Bajčičák. Záverečným a najdôležitejším sústredením bol rovnako ako vlani Ťumeň, z ktorého sme sa vrátili iba na pár dní domov a cestovali do Östersundu. Natrénovali sem kvalitné kilometre. Chceli sme sa porovnať s Ruskami i inými na kontrolných pretekoch, ale udreli silnejšie mrazy, takže z toho zišlo. Ale základný pocit z tímu mám veľmi pozitívny - ukľudnil sa, nie sme pod veľkým stresom a verím, že to prinesie svoje ovocie v sezóne."
 
 
Ako vnímate príchod kondičného trénera?
 
"Martin je dobrý odborník, ktorého sme potrebovali, pretože ja som s týmito dievčatami už skoro desať rokov a na ich chyby som si už tak zvykla, že niektoré možno ani nevidím, preto je nový človek veľmi prospešný a doladí detaily, pretože to už sú, samozrejme, dievčatá, ktoré vedia dobre lyžovať, hlavne aby si počínali technicky správne, nerobili ani najmenšie chybičky a doladili všetko na maximum."
 
 
V minulej sezóne dievčatá pochoreli. Nemali pri sebe takmer nikde lekára, v zámorí dokonca nebol ani fyzioterapeut. Teda záležitosti v iných tímoch nepredstaviteľné. Je to možno skôr otázka na zväz, ale ako to vyzerá s podporným tímom tento rok?
 
"Je to bohužiaľ otázka financií, ale malo by to byť v tejto sezóne znova o čosi lepšie ako v minulosti. V Ťumeni s nami síce lekár nebol, ale pán Vachalík šiel do Idre, tam bolo Slovákov viac, takže aby na nich v novembri dohliadol. Mal by ale chodiť na viacero kôl SP, samozrejme hlavne na vrcholy sezóny, a budeme tlačiť na zväz, aby bol k dispozícii tiež v januári, kedy v minulej sezóne dievčatá ochoreli. Fyzioterapeut je zabezpečený cez VŠC Dukla, ten absolvuje všetky kolá, ak sa nič mimoriadne nestane."
 
 
Svetový pohár tento rok navštívi Pjongčang a Ťumeň, dve ďaleké a teda aj drahé dejiská. Slovenský zväz biatlonu nie je v idylickej kondícii, takže aké sú posledné informácie o účasti?
 
"Priznám sa, že minulý týždeň, keď som bola na krátko doma, som to neriešila, dolaďovali sme hlavne technické detaily na sezónu. Škoda, že sú každý rok v kalendári takéto problematické podujatia, ale ja ako tréner, samozrejme, dúfam, že pôjdeme do dejiska OH a aj Ťumeňa. Vlani sme dopadli ako dopadli, v rebríčku krajín padli pod čiaru štyroch pretekárok na MS, to sa už nemôže stať. Potrebujeme body. Ja verím, že to zväz dokáže zrealizovať."
 
 
murinova 2015 tlacovka 2 jm
Anna Murínová (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Pracovali ste so setrami Fialkovými a Teréziou Poliakovou, poznáme ich silné aj slabé stránky. Skúste v krátkosti zhodnotiť ich prípravu a ako pracovali na nedostatkoch.
 
"Po minulej sezóne sa bude veľa očakávať od Paulíny Fialkovej a môžem povedať, že je veľmi dobre pripravená. Ide si tvrdo za svojim cieľom. Okúsila ako chutí úspech a trošku aj popularita. Keď sa raz pretekár dostane do svetovej špičky, alebo blízko k nej, rastie aj psychicky, pracuje ešte viac. Nepochybujem o tom, že má pred sebou dobrú sezónu.
 
Ivona sa strelecky posunula v presnosti aj rýchlosti, teda v tom, po čom sme dlho volali, ale až sezóna ukáže, či sa nerozklepe. Pretekový stres a tlak nedokážete nasimulovať.
 
Terka sa celú prípravu ukazovala podobne ako Ivka, zdajú sa byť veľmi vyrovnané aj keď bežecky na tom Terka stále nie je tak dobre ako by som chcela. Ak vezmeme do úvahy, že predvlani bola šiesta na ME, tak tá minulá sezóna bola úplne zlá. Dúfam, že sa zbavila zdravotných problémov a bude pravidelnejšie bodovať. Verím, že dievčatá to čo nadreli v príprave ukážu v súťažiach."
 
 
Dostali ste sa do zvláštnej situácie. Ako reprezentačná trénerka žien máte trošku rozbitý tím. V príprave ste neviedli dve dôležité pretekárky, ktoré sa vydali vlastnou cestou. Spokojná s tým asi nie ste...
 
"No určite to pre mňa ako trénerku reprezentácie zodpovednú za výsledky nie je ideálne, ale práve zložité. Anastasia spadá pod reprezentáciu, teda je členkou družstva, ale má ako olympijská víťazka zmluvu na svoj vlastný tím, od nášho nie je závislá. Janku sme tiež posledné mesiace skoro nevideli, ale beriem to tak ako to je. Ak sa raz niekto cíti dobre v nejakom modeli prípravy a je to odsúhlasené zamestnávateľom, nepôjdem silou-mocou proti tomu. Záleží mi na tom, aby bol každý spokojný a sústredil sa iba na biatlon, lebo nemôžeme si dovoliť ďalšie odchody z tímu, žien je jednoducho málo."
 
 
Práve ste vytušili ďalšiu otázku, ktorá smeruje k Natálii Prekopovej a Martine Chrapánovej, ktoré v pomerne mladom veku ukončili kariéru a zo silnej trojky revolučného roka 1989 ostala už iba Terézia Poliaková. Ako vnímate tento fakt?
 
"Natália sa v tomto štýle začala vyjadrovať už počas vlaňajšej sezóny. Vieme, že posledné roky sa trápila, nedarilo sa jej, strácala motiváciu, takže sama sa rozhodla, že to ukončí a bude sa venovať Nasti v jej tíme. Martina nesplnila kritériá na zaradenie do armádneho strediska, takže nemohla byť plateným športovcom a rozhodla sa, že bez finančnej podpory pokračovať nechce. Je to škoda, prehovárala som ju, že ak by sa do toho ešte zahryzla a pracovala, peniaze na prípravu aj materiálne zabezpečenie by určite mala, rovnako ako priestor na pretekoch. Mohla by tak zabojovať o svoj plat, možno by to bola iba sezóna na preklenutie obdobia, ale rozhodla sa ako rozhodla. S financiami je to naozaj ťažké, mzdu nemá ani Ivona Fialková, ale snažili sme sa pre ňu niečo nájsť a dostane olympijskú podporu."
 
 
Prípravu s vami absolvovala aj Alžbeta Majdišová, prečo sa tak stalo a ako to vyzerá s ňou?
 
"Betke som dala šancu v tíme aj vďaka tomu, že po odchode Martiny Chrapánovej ostali peniaze na prípravu, a tak celý polrok strávila s nami. Nechcela som ju nechať napospas osudu, lebo ostala už prakticky sama v B-tíme. Dostala teda šancu a je na nej ako sa jej ujme. Je to pre ňu veľký test, pretože tréningy A-tímu sú predsa len inde ako bola zvyknutá ona. Bolo to teda pre ňu ťažšie, snažili sme sa jej tréningy trošku prispôsobovať, aby nemala až takú vysokú záťaž ako ostatné. Určite, že jej to muselo pomôcť, zažila si ako to funguje na trošku vyššej úrovni, videla aj ďalšie popredné reprezentácie."
 
 
murinova 2016 dalekohlad
Anna Murínová (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Fanúšikovia sú zvedaví na program jednotlivých pretekárok a v našom preview k sezóne už naznačili svoj kalendár i ciele, potvrdzujete teda, že už nepôjdu všetky MS aj ME?
 
"Áno, zatiaľ plánujeme ísť všetky kolá SP okrem Oberhofu. Chceme využiť čas na prípravu pred ME a MS. Ak bude môcť Betka štartovať, pôjde tam, možno Janka, uvidíme ako budú dievčatá na tom. Tam sa jazdí iba jediná disciplína rátajúca sa do rebríčka národov, takže snáď nám to až tak veľmi neuškodí. Vlani boli všetky dievčatá na ME aj MS a nedopadlo to ideálne, boli na konci sezóny príliš unavené. Chceme tento rok dať dôraz na jeden vrchol sezóny. Na MS pôjdu Anastasia, Paulína a Janka. Na ME Terézia, Ivona a Alžbeta, u Janky sa ešte dohodneme. Samozrejme, jedna z dievčat pocestuje aj na MS ako náhradníčka, plus do štafety."
 
 
Týždeň po ME a zároveň týždeň pred MS, počas univerziády a juniorských ME, bude v Osrblí IBU Cup, čo je zo strany IBU veľmi nešťastný počin. Vzhľadom na tento neuveriteľne preplnený termín uvažujete nad štartom niektorej pretekárky doma?
 
"Vzhľadom na to, že Paulína nepôjde Európu a bude v tom čase na príprave, po návrate z nej by sa predbežne mohla ukázať domácim fanúšikom v piatkovom šprinte ako takých kontrolných pretekoch pred MS s tým, že v stíhačke by už nenastúpila. Terézia a Ivona budú zase počas MS stáť, resp. jedna z nich absolvuje iba štafetu, takže predbežne rátam aj s nimi v Osrblí. ME je za rohom, takže nebudú mať problémy, žeby boli unavené z cestovania. Chceli by sme takto kvázi podporiť slovenský biatlon a urobiť radosť fanúšikom. Samozrejme, čo si ja v novembri naplánujem môže život o dva mesiace zmeniť."
 
 
Budúcnosť ženského biatlonu je otázna. Janka s Nasťou sú pretekárky, ktoré v tíme už dlho nebudú, na A-tím netlačia žiadne mladé talenty, prakticky neexistuje konkurencia. Problém môže nastať so štafetou. Iste vnímate aj Vy túto problematiku...
 
"Musím potvrdiť, že sa vytvorila ročníková diera, nemáme vychované žiadne juniorky, ktoré by súperili o prvý tím, čo je všade úplný základ. Máme jedinú juniorku Annu Netíkovú, ktorú častejšie zapojíme do IBU Cupu a z dorasteneckej kategórie prejdú vyššie Laura Chovanová s Veronikou Machyniakovou, ale viacero dievčat skončilo. Budeme sa musieť spoliehať na ne a podchytiť ich. Ja som z rozpočtu žien vyčlenila nejaké financie na ich prípravu, sústredenia, náboje a pod., aby dostali podporu. Ale je to bieda, čo si budeme hovoriť. Na zrátanie junioriek nám netreba nie že dve ruky, ale ani všetky prsty na jednej. Hrozné niečo. V mladších kategóriách dievčatá sú, len s nimi treba pracovať, lebo o rok-dva to môže byť s A-tímom veľmi zlé."
 
 
Štafeta sa v budúcnosti javí ako problematická záležitosť, ale ukončme rozhovor pozitívne. Teraz by vo väčšine prípadov mali byť Nasťa s Jankou k dispozícii a výkonnosť mladších dievčat je inde ako v časoch pred Kuzminovej materskou dovolenkou, takže trochu paradoxne by mohol byť tento rok jeden z najlepších v novom miléniu pre štafetu, ktorá vlani skončila na hrozivom 19. mieste. Dve ste síce vynechali, ale história sa na okolnosti nepýta.
 
"Dovolím si odhadnúť, že Nasti to pôjde dobre a bude ďalej súčasťou špičky. Nevidím žiadny dôvod, žeby sa v nej neudržala. Samozrejme, prvé štarty nemusia byť hneď ohromné, formu budú ladiť hlavne na OH. Isto teda bude v štafete veľkou oporou. Pevne verím, že sa nám podarí viackrát dostať do najlepšej desiatky, nie iba raz ako vlani."
 
 
Ďakujeme a želáme veľa šťastia v sezóne!
 

Rozhovor s trénerom mužov Milanom Gašperčíkom budeme publikovať v piatok...