Mužská reprezentácia prešla v lete viacerými závažnými zmenami. Po štrnástich sezónach vo svetovom pohári a presne sto získaných bodoch ukončil kariéru Miroslav Matiaško, ktorému v našom historickom rebríčku Slovákov patrí dvanásta pozícia. Z tímu odišli aj hlavný tréner Juraj Sanitra (po dlhých-predlhých rokoch pri slovenských biatlonistoch) a tiež jeho asistent a kondičný tréner Jakub Leščinský. Sanitra sa presunul k ukrajinskej mužskej reprezentácii. Novým, lepšie povedané, staro-novým trénerom sa stal Milan Gašperčík, ktorý už v minulosti pôsobil pri mužoch aj ženách.
 
Muži sa pokúsia pokračovať v progrese, ktorý nastolil Sanitra v posledných dvoch rokoch, pretože po odchode Pavla Hurajta do biatlonového dôchodku to s chlapmi nevyzeralo dobre. V sezóne 2014/15 nazbierali iba 119 bodov, no vlani už 263. O dve tretiny sa postaral Matej Kazár, ktorý mal výborný rok, ale konečne zažili pár výborných dní aj Martin Otčenáš s Tomášom Hasillom. V Anterselve sa tešili zo spoločného úspechu v štafete - vybojovali siedme miesto. Vôbec v štafetách predvádzali nadpriemerné výkony a ukončili rok na 11. pozícii, v ére samostatnosti boli muži vyššie iba trikrát. Darilo sa im aj v niektorých štartoch na ME.
 
Zatiaľ čo ženský tím je menší a trénerka zverenkyne pozná dokonale, teda nominačné preteky neboli potrebné, nový tréner mužov Milan Gašperčík dal všetkým ôsmim zverencom rovnakú šancu pobiť sa o 1. kolo Svetového pohára v Östersunde prostredníctvom nominačných pretekov, ktoré sa uskutočnili v nedeľu a pondelok. Boli to klasické rýchlostné preteky na 10 km a skrátené vytrvalostné na 12,5 km (na trati stíhacích pretekov). Trestné kolá sa nebežali, pripočítaval sa čas. Tento súboj určil, že na SP podľa predpokladov odcestujú Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš HasillaMichal Šíma. Na IBU Cup Henrich Lonský, Ondrej Kosztolányi, Šimon Bartko a Michal Kubaliak, ktorý kvôli menším zdravotným problémom absolvoval iba jeden štart. Podrobnejšie výsledky, do miery, akej nám budú dovolené a budeme mať k dispozícii, zverejníme vo štvrtok v úvode k 1. kolu SP.
 
 
muzi 15 16 kolaz
Koláž časti mužskej reprezentácie (© J. Maliňák, J. Leščinský, S. Ivančáková)
 
 
Ostane sa Matej Kazár viesť na pozitívnej vlne?
 
V súčasnosti už najstarší profesionálny aktívny biatlonista pod Tatrami sa fanúšikom za dvanásť rokov kariéry ukázal najmä na OH v Soči, kde sa dvakrát dostal do Top 20 a držal aj kariérny výsledok. Vlani ho najprv vyrovnal 15. miestom v canmorskom šprinte, aby o dva dni neskôr nakukol do vytúženej Top 10 v masovom štarte. Darilo sa mu aj v ďalšom zámorskom stredisku Presque Isle. Na ME v Ťumeni dokonca v stíhačke vyčistil všetky terče, čo je rozhodne medailová bilancia, no pred tým pokazil rýchlostné preteky, takže sa musel uspokojiť so siedmou pozíciou.
 
Po sezóne si nebol stopercentne istý, či bude pokračovať v kariére, pretože sa mu narodil syn a odlúčenie v prvých mesiacoch jeho života pochopiteľne hrdý otec neniesol ideálne. "Čakal som ako sa situácia vyvinie, po sezóne samozrejme prišiel oddych a tiež obdobie, keď odišiel tréner Sanitra a nepoznali sme ešte meno nového. Potom sa ním stal tréner Gašperčík a keď predložil plán prípravy, pozdával sa mi, tak som sa definitívne rozhodol, že budem pokračovať a ďakujem mu, že mi po osobnej konzultácii dovolil pár ústupkov, aby som mohol byť v niektorých situáciách s rodinou o pár dní dlhšie," vysvetlil nám rozhodovanie Kazár.
 
V minulom roku bežecky ostal na podobnej úrovni, no polepšil si strelecky, stojku vyladil dokonca až o desať percent, streľbu celkovo zo 78,2 % na 83,9 % a bol našim najlepšie strieľajúcim mužom. "Som spokojný s prípravou, natrénoval som jeden z najväčších objemov, snažil som sa zlepšiť hlavne na dlhších tratiach, kde mi zvykli dochádzať sily, najmä na 20 km. Ale všetko je iba teória a neide ani tak o to, ako sa posuniem ja, ale svet, ktorý ide rýchlo dopredu. Z hľadiska streľby sme riešili detaily. Ja nemám rád veľké zmeny na puške. Keď som v Soči zlomil pažbu, bolo to potom problémové obdobie, ktoré už nechcem zažiť. Pracovali sme hlavne na ležke, kde som trošku menil polohu. Som optimista a myslím na vyššie ciele," zhodnotil prípravu Matej.
 
Výbornou správou pre neho je tá, že vrcholy tejto a aj nasledujúcej sezóny prídu vo februári, teda mesiaci, kedy sa mu dlhodobo najlepšie jazdí. Sedem z desiatich najlepších výsledkov v kariére zaznamenal práve v najkratšom mesiaci roka. "Toto už ozaj trvá dlho, od šampionátu v Novom Měste a sezóny 2012/13, každý rok odvtedy sa mi darí, takže sa teším z presunu termínu MS. Sedem z desiatich top výsledkov? Fúha, to som nevedel, zaujímavé."
 
Matejov predbežný plán vyzerá tak, že sezónu rovnako ako vlani odštartuje až na budúci štvrtok, úvodnú mix štafetu vynechá. Absentovať bude tiež na 4. kole SP v Oberhofe a na ME do Poľska pocestuje, ale absolvuje tam iba úvodné vytrvalostné preteky a po krátkom pobyte doma odštartuje bezprostrednú prípravu na svetový šampionát.
 
 
kazar 2016 trening idre strasky
Matej Kazár v tréningovom nasadení tesne pred sezónou (© Ján Strásky)
 
 
Martin Otčenáš avizuje zlepšenie na strelnici, úspech visí na vlásku
 
Popradský rodák v prvých šiestich sezónach vo svetovom pohári nezískal ani jeden bod. Súviselo to s jeho prerodom z bežca na lyžiach na biatlonistu. V sezóne 2014/15 už prišlo 21 bodov a vlani 49. Zlepšili sa aj najdôležitejšie štatistiky - presnosť streľby vyšla z veľmi nízkych 69,5 % na 73,8 % a najmä bežecká strata na najlepších, ktorá klesla z 1:28 na 1:05. Aj vďaka tomu zaznamenal až sedem z desiatich najlepších osobných výsledkov vo SP. Bolo teda na čom stavať v príprave. "Začala trošku zvláštne, lebo pripravoval som sa väčšinou sám, dlhšie sa nevedelo, ako to bude s trénermi. Ale zameral som sa na to, čo mi v posledných rokoch sedelo a snažil som sa podľa toho ísť. Chcem poďakovať trénerovi Gašperčíkovi, že aj potom, keď sa stal trénerom, mi umožnil na sústredeniach ísť si podľa svojho plánu, ktorý som s ním odkonzultoval. Všetko viac-menej prebehlo dobre, nemal som zdravotné problémy," začal náš rozhovor Otčenáš.
 
29-ročný pretekár bol vlani z našich najrýchlejší na trati a za dve sezóny znížil stratu na najlepších o polovicu. "Jednoduchšie je zlepšiť stratu z dvoch minút na jednu, ale z tej minúty to už ide strašne ťažko, človek je rád za každú sekundu, tak uvidíme. Biatlon sa každý rok zrýchľuje, hovorí o tom aj výpočet tých metrosekúnd, ktorý jasne ukazuje zrýchlenie od sezóny k sezóne. Model prípravy bol veľmi podobný posledným dvom rokom, tak verím, že minimálne zhoršenie nenastane."
 
Kameňom úrazu bola u neho streľba v stoji, pretože 66 % je jednoducho veľmi nízke percento na biatlonistu, ktorý chce siahať na vysoké priečky. Ako sa to snažil zmeniť? "Tento rok som urobil veľa zmien. Veľmi mi pomohla moja priateľka, ktorá minulý rok ukončila kariéru (Natalya Burdyga, rusko-ukrajinská biatlonistka, ktorá sa v štyroch pretekoch SP dostala do Top 10, pozn. red.). Vyvažovali sme zbraň, aby mala lepšie ťažisko, mám za sebou strašne veľa rôznych cvičení zameraných na stabilitu, balans, koncentráciu, dodýchavanie, manipuláciu so zbraňou, aby som rýchlejšie zaujal pozíciu, bolo toho veľa a človek sa postupne učí. Niečo zvládne lepšie, niečo horšie. Tá ruská škola je iná ako naša. S niektorými záležitosťami som sa nikdy nestretol, tak dúfam, že sa strelecky zdvihnem. Tréningy to ukazujú, ale preteky sú vždy iné. Ťažko povedať, či sa efekt dostaví hneď, samozrejme, nefunguje to tak, že trochu inak potrénujem a už budú padať iba samé nuly," myslí si dvojnásobný majster sveta v letnom biatlone, ktorý ale tento úspech nepreceňuje.
 
Tiež sa nechystá cestovať do Oberhofu a nemal ani na európsky šampionát, ale podľa vlastných slov to odkonzultoval s trénerom a presvedčil ho, aby mohol absolvovať rýchlostné preteky a po nich snáď aj stíhacie. Je to po NMNM najbližšie stredisko a muži by mali príliš veľkú súťažnú medzeru pred svetovým šampionátom.
 
Záverečný trimester s dvomi drahými "sveťákmi" v Pjongčangu a Ťumeni je zatiaľ otvorený, keďže Slovenský zväz biatlonu zatiaľ neprišiel s definitívou, či bude mať financie na vycestovanie, prípadne s akým početným tímom. "Ja osobne nepripúšťam alternatívu, žeby sa tam nešlo. Neotestovať si olympijskú trať aj celé zázemie by bolo príliš odvážne a mali by sme o rok veľkú nevýhodu oproti ostatným. Tiež je nutné zbierať body do Nations cupu. Stačí sa pozrieť ako dopadli ženy, ktorým sa nepodaril posledný február. Ešte pred dvoma rokmi mohli bežať SP v pätici a teraz na MS budú štartovať iba tri. Nesmieme prísť o štyri miestenky na OH! Konkurencia je veľká, pripravená nás okamžite preskočiť. Ja samozrejme nevravím, že tam mám ísť ja, ale kto bude mať formu, musí tam ísť," uzavrel našu debatu Martin Otčenáš.
 
 
otcenas 2016 osrblie strelba zozadu
Martin Otčenáš v Osrblí na strelnici (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Tomáš Hasilla chce ukázať, že vie jazdiť aj záverečné kolá
 
Tomášovi Hasillovi sa z našich súčasných aj čerstvo bývalých reprezentantov podarilo najrýchlejšie dostať na body v SP, ale zatiaľ len veľmi nízke. Minulú sezónu odštartoval kariérnym 22. miestom hneď v tretích individuálnych pretekoch, no potom už nebodoval ani v jednom zo siedmich štartov. Až v piatich prípadoch sa nedostal ani do stíhacích pretekov, a to je alarmujúci fakt. "Samozrejme, nad tým som dlho uvažoval a snažil sa v príprave sústrediť na šprint, lebo byť v stíhačke je základ. Prišiel nový tréner, ktorý nasadil iné tréningy. Určite sa počas sezóny ukážu faktory pre aj proti, čo sa osvedčí, čo menej. Nemal som takmer žiadne komplikácie, za celé mesiace som mal iba tri dni menšie zdravotné problémy. Výsledky spirometrie ukázali, že som na tom lepšie ako kedykoľvek pred tým, tak už len to potvrdiť na trati," začal Hasilla.
 
Napriek tomu, že získal iba 21 bodov, nedá sa povedať, žeby v kariére stagnoval, pretože nastúpil šesťkrát v druhej lige - IBU Cupe a na ME, kde spolu dosiahol až 106 bodov, najviac zo Slovákov. Progres však už musí viesť cez presadenie sa vo svetovom pohári a na MS. Tomáš viackrát potvrdil, že mu sedia stíhacie preteky (vlani 94 % úspešnosť streľby a veľmi slušné bežecké časy), takže sa do nich nutne potrebuje dostať kvalitnejším výkonom v šprinte - na strelnici, ale najmä trati. Keď jazdí sám, výkon je oveľa slabší ako v kontakte s ďalšími pretekármi, problematické boli zvyčajne posledné kolá. "Toto mi už asi ostane, nemôže sa človek z roka na rok úplne zmeniť, teda v skupine budem jazdiť o čosi lepšie ako sám, ale mal som v príprave viac objemu a zameral som sa na udržanie tempa až do cieľa. Ak si povieme taký príklad, že vlani som napríklad v šprinte stratil postupne v kolách 20, 30 a 50 sekúnd, tak verím, že to dokážem umne vyrovnať, že keby som sa ani neposunul, čo dúfam, že posuniem, tak aby to bolo aspoň 30, 30 a 30, teda o desať sekúnd menej ako keď som začal rýchlo, ale sily na konci rýchlo dochádzali," zamyslel sa 26-ročný biatlonista.
 
Na strelnici sa mu až na spomínané šprinty zvyklo dariť, nič zásadné teda nemenil. "Ja som zástancom teórie, že ak je streľba technicky v poriadku, nechytám sa zbrane ani nič nevymýšľam a keďže sa mi na konci sezóny darilo, nemal som ani dôvod. Zákon schválnosti ale zapracoval a na Dachsteine sa mi jedna menšia vec na puške odlomila, takže som to musel riešiť a zvykám si stále najmä v stojke na to, ale snáď to bude dobre držať. Pracoval som ale na rýchlosti pobytu na strelnici. Kto to sleduje, pozná výraz "range time", teda čas, kde sa ráta príchod, zaľahnutie, manipulácia so zbraňou, samotná streľba a odchod. To sú detaily, ktoré v konečnom súčte môžu v pretekoch spôsobiť aj časovú stratu zodpovedajúcu jednému trestnému okruhu."
 
Tomáš bol nadšený zo záverečnej prípravy vo švédskom Idre. "Stredisko bolo veľmi dobre zvolené. Snehové podmienky boli skvelé, trate výborne pripravené, bolo tu málo turistov, takže tréningy mohli byť kvalitné bez komplikácií." Jeho sezónny program je zatiaľ totožný s Otčenášovým. Chystá sa aj na európsky šampionát - nastúpi s najväčšou pravdepodobnosťou vo všetkých disciplínach okrem úvodného individuálu, a potom sa táto časť tímu pripojí ku Kazárovi v príprave na MS. Zrejme v Obertiliachu, alebo aj doma v Osrblí, ak budú dobré snehové podmienky.
 
 
hasilla 2015 hochfilzen ds
Tomáš Hasilla vlani v Hochfilzene (© Dušan Šimočko)
 
 
Matiaška sa pokúsi nahradiť Michal Šíma, ktorý potrebuje ísť komplexne hore
 
Budúcnosť nášho mužského biatlonu, dvojica Michalov, vlani nezažila dobrý rok. Dnes už 24-ročný Šíma sa síce postaral o pár pozitívnych momentov - najmä v ôsmom kole SP v Presque Isle, kde sa dostal do Top 50 - ale vyššie pozície v akýchkoľvek pretekoch boli pre neho zakliate. Nepresadil sa ani na podujatiach IBU Cupu a na ME, kde sa mu viac darilo v minulosti. V tejto druhej lige dosiahol iba 31 bodov, čo je oproti posledným dvom sezónam pokles (2014/15 63 bodov, 2013/14 51 vrátane ME) hoci absolvoval menej štartov. Ako zvrátiť tento trend? "Pokúsim sa, samozrejme. Som si vedomý toho, že sa potrebujem zlepšiť. V tréningovom procese nastali viaceré zmeny. Nový tréner má iné metódy. Trénovali sa iné intenzity, tak verím, že pôjde môj výkon hore a hlavne aj dobre zastrieľam. V príprave to kolísalo. Raz padalo, raz nie. Keď sme prišli na sneh tak sa to zlepšilo, snáď to teda bude v poriadku," povedal nám biatlonista, ktorý zatiaľ nie je členom VŠC Dukla a výsledkami v tejto sezóne sa tam pokúsi dostať.
 
Mladým Slovákom zahralo do karát ukončenie kariéry Miroslava Matiaška, čo znamená, že dostanú priestor vo väčšom počte štartov vo svetovom pohári i na MS. Ako to Šíma vníma? "Áno, pre nás mladých to bola dobrá správa, budeme môcť pravidelne chodiť na SP, získavať skúsenosti a snažiť sa čo najviac dotiahnuť na skúsenejších. Budem sa snažiť, lebo nás je tam dosť, takže budú sa aj ostatní chcieť dostať na preteky najvyššieho rangu. Ja sa budem snažiť podať také výkony, aby som šiel na čo najviac kôl SP."
 
Michal bude mať iný program ako traja skúsenejší kolegovia. S najväčšou pravdepodobnosťou absolvuje 4. kolo SP v Oberhofe a chystá sa aj na ME, kde by mal absolvovať kompletný program. Odtiaľ dokonca odíde na Svetovú zimnú univerziádu do kazašského Almaty. Kalendár je pochopiteľne otvorená záležitosť, takže priebeh sezóny môže plány zmeniť.
 
 
sima 2016 tumen jl
Michal Šíma na ME 2016 v Ťumeni (© Jakub Leščinský)
 
 
Michal Kubaliak potrebuje skoncovať so zdravotnými komplikáciami
 
O rok mladšieho Michala Kubaliaka v minulej sezóne limitovali problémy s chrbtom, ktoré mal v lete 2015 a sezóna, kde nezaznamenal ani v IBU Cupe lepšie ako 51. miesto v jedenástich pretekoch, je na pretekára, ktorý chce bojovať o prvý tím, žalostne málo. Zlomila ho aj psychika, pretože pri debute v SP na Holmenkollene 2015 pekne zastrieľal, pri ôsmich položkách (40 výstrelov) minul iba tri terče, no o rok neskôr v Canmore a Presque Isle nezaznamenal ani jednu čistú položku. Problémom sa ale nevyhol ani v tejto príprave. "Vtedy pred rokom to bolo zlé, mal som problémy s krížami, dva mesiace som vôbec nemohol trénovať, poznačilo to celý rok. Teraz som už našťastie také problémy nemal, ale už v Idre sa mi z nových lyžiarok urobil odtlak na nohe, zapálilo sa mi to, takže som musel vynechať dva tréningové bloky. Tréning na lyžiach veľmi chýba tesne pred sezónou. Nešiel som ani nominačné rýchlostné preteky, čo ma veľmi mrzí. Chcel som zabojovať o Östersund, tešil som sa. Nedá sa nič robiť. Hádam ešte dostanem príležitosť," povedal nám sklamaný Kubaliak.
 
Ešte ani raz sa nepozrel na európsky ani svetový šampionát medzi dospelými, takže to bude jeho métou. Už teraz je vysoko pravdepodobné, že ak si vybojuje právo štartu, pozrie sa minimálne na SP v Oberhofe. "Právo štartu v pretekoch svetového pohára mám vyjazdené, ale na december, takže ak chcem štartovať v Oberhofe, budem si to musieť znova vybojovať na IBU Cupoch, ak ma teda náhodou tréner nevezme do Pokljuky alebo Nového Mesta. Bude to taká prvá méta v sezóne - boj o Oberhof, ale hádam sa to podarí, cítil som výkonnostný posun do tých problémov v Idre, celkom som stačil chalanom v tréningoch, v minulosti to bolo isto horšie. Potom v novom roku by som sa mal zamerať na ME. To bude môj vrchol sezóny. Hneď na to by som mal ísť ešte na univerziádu."
 
 
kubaliak 2015 trening norsko jl
Michal Kubaliak počas vlaňajšej prípravy (© Jakub Leščinský)
 
 
Do vyššie menovanej šablóny piatich elitných mužov sa budú chcieť zapojiť ďalšie tri mená, ktoré sa pokúsia zvýšiť konkurenciu. Na IBU pohároch sa pokúsia kvalifikovať do Oberhofu k Šímovi s Kubaliakom Henrich Lonský (1993), Ondrej Kosztolányi (1995) aj junior Šimon Bartko (1996). Tí tvoria akúsi druhú vlnu našej reprezentácie a pre každého z nich by to bola premiéra na podujatí najvyššieho rangu. Zatiaľ však nemajú na konte ani jeden bod v IBU pohári a zvyčajne to 35-55. miesto či trojminútová strata tvorí hranicu kvalifikácie do SP, o ktorú budú prioritne súťažiť v decembri. Všetci traja boli súčasťou tímu v príprave.
 
Muži absolvovali viaceré sústredenia doma aj v zahraničí. Ťažšie mali napríklad v lete vo vysokohorskom talianskom stredisku Val di Dentro odkiaľ jazdievali aj na známe kopce Passo dello Stelvio a Passo di Gavia, označované na Giro d'Italia ako stúpania najvyššej kategórie - Cima Coppi. Podobne ako ženy strávili časť prípravy aj v rakúskom Ramsau, odkiaľ chodili lyžovať na ľadovec Dachstein. Za prípravu sa dá považovať aj estónske Otepää a MS v letnom biatlone. Ocitli sa v lete aj na Štrbskom plese a všetko vyvrcholilo trojtýždňovým pobytom vo švédskom Idre. Tam mali k dispozícii aj lekára, fyzioterapeuta a kuchára, takže nehodlali nič podceniť. Trénovali v spoločnosti B-tímu i juniorov z Česka, viacerých Poliakov i Francúzov a v závere prišla tiež Kórea, ktorá stretla aj naše ženy v Ťumeni. Z Idre naši teraz vo štvrtok cestujú do Östersundu, resp. v stredu do Beitostolenu. Zatiaľ čo dievčatá chodili spolu na sústredenia zvyčajne štyri, mužov bolo šesť až osem. K tomu by sa dala prirátať aj Janka Gereková, ktorá väčšiu časť prípravy absolvovala s nimi, keďže jej osobný tréner Lukáš Daubner je zároveň asistent u mužov.
 
 
fotogaleria ikonkaMini fotogaléria prostredia v Idre od Mateja Kazára
 
Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo na postavenie štyroch pretekárov na MS je nutné skončiť v rebríčku národov predchádzajúcej sezóny najhoršie na 15. mieste, čo sa vlani mužom podarilo tesne a ženám nie, pre budúcoročné OH je systém voľnejší. Štyroch pretekárov bude môcť postaviť až dvadsať reprezentácií, čo by pre naše farby nemalo byť problémom. Nastala však zmena v nasadzovaní na svetový pohár v budúcej olympijskej sezóne. Ak budú chcieť naši postaviť na každé kolo štvoricu pretekárov, budú musieť tento rok skončiť najhoršie nie na 18., ale 17. pozícii, čo sa v sezónach 2004/05 a 2010/11 mužom nepodarilo. Verme ale, že starosti so zachraňovaním pozície v závere sezóny mať nebudú.
 
 
beh muzi graf 2015 16 koniec
 
strelba muzi graf 2015 16 koniec
 
strelba cas muzi 15 16
 
 
Rozhovor s reprezentačným trénerom Milanom Gašperčíkom zverejníme 2. decembra...