Vlaňajšia sezóna sa z pohľadu nežnejšieho pohlavia slovenskej reprezentácie niesla najmä v znamení raketového posunu Paulíny Fialkovej, ktorá zaznamenala až osem zo svojich desiatich najlepších výsledkov vo svetovom pohári a pridala i striebro na Európskom šampionáte v Ťumeni. V sezóne 2016/17 sa po dvoch rokoch materskej dovolenky do najvyššieho súťažného kolotoča vráti dvojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, ktorá celkom isto zvýši konkurenciu v tíme aj v súvislosti s iba tromi miestami v individuálnych disciplínach na MS v Hochfilzene. Počas jej neprítomnosti dokázali Janka Gereková aj Paulína Fialková zaznamenať životné sezóny.
 
Pri ženskej reprezentácii ostáva trénerka Anna Murínová, naopak, s kariérou sa po minulej sezóne rozlúčili Natália Prekopová aj Martina Chrapánová. Natália absolvovala 41 štartov vo svetovom pohári a na MS bez zisku bodu, Martina sa dostala na štart 80-krát vrátane OH v Soči. Pripísala si jedenásť bodov. S biatlonom sa rozlúčili v pomerne mladom veku 27, resp. 26 rokov.
 
 
dievcata spolocna ruhpolding
Poliaková - P. Fialková - Murínová - Gereková - Prekopová (© Instagram P. Fialkovej)
 
 
Fanúšikovia sa dočkali návratu našej superstar
 
Po materských povinnostiach a azda nekonečnom období trénovania trvajúceho dva a pol roka sa do súťažného kolotoča vracia rusko-slovenský zázrak z Ťumeňa. Anastasia Kuzminová síce v závere minulej sezóny absolvovala rýchlostné preteky v Martelli, kde obsadila s jednou chybou desiate miesto, ale až v Pokljuke sa ukáže ako na tom je v porovnaní s najsilnejšou konkurenciou. Úvodné kolo SP v Östersunde vynechá a nie je vylúčené, že nebude štartovať ani na niektorých ďalších kolách. Pochopiteľne bude všetko záležať od formy, stupňa únavy či postavenia v rebríčku SP. Je logické, že tím na čele s manželom Danielom Kuzminom si ju nedovolí "zničiť" po dvojročnej pauze a bude si počínať opatrne.
 
Posledný štart Nasti vo svetovom pohári sa datuje na 23. marec 2014 a preteky s masovým štartom na Holmenkollene, ktoré napriek štyrom chybám po perfektnom bežeckom výkone vyhrala. Je logické, že dosiahnuť takéto méty bude mimoriadne náročné. História pozná mnoho prípadov biatlonistiek, ktoré sa po materskej dovolenke nedokázali vrátiť na predchádzajúce pozície, ale v poslednom období sledujeme skôr opačný trend a vynikajúce výsledky Marie Dorin-Habertovej či Oleny Pidhrušnej, ktoré posilnil hlad po biatlone i faktor šťastia v rodinnom živote.
 
Vracia sa veľká sila - 3 685 bodov vo svetovom pohári, sedem triumfov na OH + SP, dvadsať pódiových umiestnení a spolu 59 individuálnych výsledkov v Top 10. Rovnako ako v minulosti má Anastasia okolo seba svoj tím, po takom dlhom období odmlky sa, samozrejme, trošku pozmenil. Tvoria ho hlavný tréner Daniel Kuzmin, asistentka trénera Natália Prekopová, francúzski servismani Fabien Blondeau a Baptiste Blondeau, no a fyzioterapeutom je Marek Vrba. Olympijskou víťazkou sa Kuzminová stala pod streleckým vedením Juraja Sanitru, teraz strieľa s Natáliou Prekopovou, ktorá sa posledné roky kariéry vyznačovala dobrými štatistikami.
 
 
kuzminova 2013 hochfilzen jl
Anastasia Kuzminová v Hochfilzene v roku 2013 (© Jakub Leščinský)
 
 
Kráľovná biatlonovej stopy stojí pred ťažkou úlohou pokračovať v progrese
 
V tenise sa body musia obhajovať, aby športovec ostal na vydobytých pozíciách. Hoci to v biatlone neplatí, fanúšikovia si dobré výsledky pamätajú a Paulína Fialková bude mať čo robiť, aby zopakovala či prekonala minulosezónne výsledky. Vo svetovom pohári sa dvakrát dostala do Top 10 a zaznamenala 199 bodov napriek tomu, že v deviatich súťažiach nenastúpila. Pripomíname, že v sezóne 2014/15 sa jej podarilo nazbierať iba 22 bodov. Zlepšila sa po všetkých stránkach, priemernú bežeckú stratu v šprinte znížila z 97 na 57 sekúnd a presnosť streľby zvýšila zo 73,7 % až na 82,5 %. Dôležitým rezultátom vlaňajšej sezóny bolo aj to, že sa vďaka medaile na ME dostala do elitného tímu Dukly, takže získala na prípravu dôležité finančné prostriedky. "Áno, Dukla mi poskytla dobré podmienky, spomeniem napríklad vylyžovanie po sezóne v Nórsku, tiež rekondičné sústredenie pri mori a podobne. Mala som všetko, čo bolo treba a o tom je elitný tím," pozitívne začala Paulína.
 
V letnom tréningovom procese došlo pri ženskom tíme k zmene kondičného trénera. Daniela Kuzmina vymenil Martin Bajčičák. Bývalého skvelého bežca na lyžiach a účastníka štyroch olympiád (maximom dve ôsme miesta v Turíne) angažovala Dukla aj na podnet od Paulíny. "My sa poznáme už dlhšie, boli sme v kontaktne a keď vznikla táto potreba na zmenu trénera, som rada, že to dopadlo práve takto a musím povedať, že mi to veľmi sedí. Išli sme v tréningu trošku viac po sile, ale spolupracujeme ešte len krátko, ťažko povedať, či sa to odrazí hneď aj v pretekoch. Skôr nie ako áno, ale myslím pozitívne, som rada za dobrú atmosféru v tíme a verím, že sa mi bude dariť. Celá príprava prebehla bez komplikácií," myslí si 24-ročná biatlonistka. Bajčičák by mal cestovať takmer na všetky kolá SP, takže bude väčšinu sezóny s tímom, a to je rozhodne pozitívny element.
 
Hlavným cieľom Fialkovej budú februárové Majstrovstvá sveta v Hochfilzene. Predbežne vynechá 4. kolo SP v Oberhofe a vrámci bezprostrednej prípravy na svetový šampionát aj ME. Pochopitelne, sezóna i okolnosti sa budú vyvíjať a môže dôjsť k zmenám aj v kalendári aktuálnej kráľovnej biatlonovej stopy.
 
Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že ak budú reprezentantky zdravé, štafety v Pokljuke, Ruhpoldingu, Anterselve aj Hochfilzene by mohli absolvovať v najsilnejšom zložení, teda ak budú v dobrej forme, očakávania fanúšikov budú určite vysoké. Ak by nebodaj padlo piate miesto, stalo by sa tak prvý raz od slávnej éry Halinárovej, Mihokovej a Murínovej na prelome nového milénia. Rozhodne by si mali ženy polepšiť veľmi zlú 19. pozíciu v poradí vlaňajšej štafety. "Ja by som to nevidela tak, že iba kvôli návratu Nasti máme na dobrý výsledok v štafete. On mohol i môže prísť kedykoľvek a všetci v to veríme, niekdedy je to fakt o jednom-dvoch výstreloch. Je to veľká súhra okolností a výkon každej pretekárky musí byť perfektný, aby sme sa mohli radovať. Ťažko povedať, kedy nastane ten deň, keď všetko ideálne zladíme. Áno, teoreticky by to v tejto sezóne mohlo vyjsť, ale to je teória," ukončila náš krátky rozhovor Paulína Fialková.
 
 
fialkova 2016 tumen trat 2 jl
Paulína Fialková na ME v Ťumeni (© Jakub Leščinský)
 
 
Jana Gereková v príprave bojovala s kolenom, no chce ukázať, že na to stále má
 
Naša najskúsenejšia biatlonistka, ktorá sa medzi elitou chystá už na jedenástu sezónu, skončila štyrikrát za sebou v Top 30 rebríčka svetového pohára a v poolympijskej sezóne 2014/15 vyšperkovala kariéru dvomi umiestneniami v Top 5. Vďaka tomu sa stala kráľovnou biatlonovej stopy. Vlani však prišiel výsledkový útlm, zdravotné problémy počas sezóny a zrejme aj zlé rozhodnutie absolvovať zámorské kolá SP, ktoré nedopadli dobre, čo, samozrejme, nikto nemohol dopredu vedieť. Po sezóne sa nevyjadrila jasne, či bude pokračovať. Prečo? "U mňa už takéto rozhodnutia nie sú automatické. Nie je tajomstvom, že som chcela skončiť po OH v Soči, ale okolie ma presvedčilo, aby som pokračovala a po každej sezóne sa teda v pokoji rozhodnem, čo ďalej. Tento rok som sama cítila, že chcem pokračovať. Stále ma to baví aj napĺňa, chcem sa zlepšovať a súťažiť so svetom. Skĺbila som tiež šport so štúdiom, od minulého roka si robím doktorát zo športovej edukológie na FF UMB. Chce to väčšiu zodpovednosť a nie je to jednoduché, ale zatiaľ to ide dobre. Rovnako musím povedať, že podmienky na Dukle sa postupne zlepšujú, a to ma tiež teší. Takže nekončím, motiváciu istotne mám."
 
V minulej sezóne sa jej nevyhli problémy počas sezóny, tentoraz prišli ešte skôr a už na konci leta sa ozvalo koleno. "Rozhodne to nebolo ideálne a príprava kvôli problémom s kolenom utrpela, absolvovala som aj injekčnú liečbu, ale našťastie tie aktivity a tréningy, pri ktorých bolelo sme robili najmä v lete a teraz ich už nerobím. Celé záverečné sústredenie v Idre som už absolvovala bez obmedzení, našťastie sa to neozvalo," povedala nám 43. žena poradia vlaňajšieho SP, ktorá ale v sezóne 2014/15 dosiahla krásne 19. miesto. Aj v tomto medzisezónnom cykle zvolila systém oddelenej prípravy od trénerky Murínovej, väčšinu leta i jesene strávila s mužmi pod vedením jej osobného trénera a nového šéfa servisného tímu Lukáša Daubnera.
 
Na jeseň sa Gerekovej dostalo cti, keď ju biatlonisti navrhli na post viceprezidenta SZB pre športovcov. "Nový zákon o športe dal športovcom väčšiu príležitosť participovať na vedení daného športu a náš zväz to využil. Mojou úlohou je sprostredkúvať požiadavky aj vymieňať informácie medzi zväzom a športovcami. Spracuvúvame rôzne návrhy, podnety, prípadne sťažnosti. Chcem, aby sa zlepšila miera komunikácie medzi zväzom a športovcami. Takto lepšie vedia, o čom sa rokuje, čo sa rieši." Podobnú úlohu zastáva už od roku 2010 aj v komisii športovcov vrámci Slovenského olympijského výboru.
 
V sezóne má Janka viacero otáznikov. Určite sa chce zamerať na svetový šampionát v Hochfilzene. Preto možno vynechá Oberhof aj ME v Duszniki-Zdrój, ale všetko si necháva otvorené, bude sa riadiť podľa formy a reakcií organizmu. "Pravdupovediac po tej komplikovanej a roztrhanej príprave predpokladám, že to nebude ideálna sezóna a forma bude kolísať výraznejšie ako v minulosti. Keď sa mi bude dariť, budem jazdiť, keď pocítim, že to nie je dobré, dám si pauzu, aby som bola v Hochfilzene fit. Sama som zvedavá. Svet sa posúva, mladé pretekárky idú hore, ale ja verím, že vo viacerých pretekoch podám výborný výkon a ukážem, že na to stále mám - prídu aj výsledky," uzavrela štvrtá najúspešnejšia biatlonistka našej histórie.
 
 
gerekova 2015 hochfilzen jl
Janka Gereková vlani v Hochfilzene (© Jakub Leščinský)
 
 
Terézia Poliaková si musí strelecky spomenúť na vlaňajší prvý trimester
 
Medzi sezónami 2013/14 a 2014/15 nastal u Poliakovej progres s cieľom o rok pravidelnejšie bodovať v pretekoch svetového pohára, ale nestalo sa tak, hoci to vyzeralo optimisticky. Pred rokom zabodovala hneď v prvom štarte - vytrvalostných pretekoch v Östersunde a v decembri si držala streleckú úspešnosť na hranici 87 %. Potom ale prišiel pád a ťahajúce sa zdravotné problémy, ktoré ju ovplyvnili aj psychicky a muška sa zhoršila. Sezónu ukončila s chudobným skóre piatich bodov a možno bude musieť o miesto v prvom tíme bojovať s Ivonou Fialkovou. Po pokazenej sezóne avizovala nutnosť hodiť ju za hlavu a dať sa zdravotne do poriadku. Podarilo sa? "Snažila som sa urobiť maximum, všetky problémy som postupne riešila a dúfam, že už je všetko v poriadku. Lekári už neregistrujú problémy, čo je fajn, ale tú pravú zimnú pretekovú záťaž mimo sezóny jednoducho nenamodelujete, takže môžem ja hovoriť, že sa cítim fit, keď potom na pretekoch nič nezájdem. Takže som v tomto opatrná, ale naladená pozitívne."
 
Aj Poliaková prešla zmenou kondičného trénera a keďže za svetom vlani v šprintoch bežecky zaostávala takmer o dve minúty, jej hlavnou úlohou bude túto stratu znížiť, aby mohla byť v prípade dobrého výsledku na strelnici konkurencie schopná. "Ja s novým trénerom spolupracujem kratšie, vlastne iba posledné dve sústredenia na Dachsteine a v Ťumeni, takže ťažko robiť závery, ale tie tréningy nie sú diametrálne odlišné, vždy je tam sila, rýchlosť aj vytrvalosť a rozdiel je hlavne v tom, ako sa to naskladá a komu čo sadne. Mám z toho dobrý pocit, ale ako to býva, preteky ukážu pravú tvár každého biatlonistu," povedala nám rodáčka z Brezna.
 
Na strelnici si v decembri 2015 počínala perfektne, no po novom roku už iba priemerne a navyše vôbec jej nevychádzali položky v stíhacích pretekoch, v ktorých je okruh najkratší, teda i slabší bežci jej typu sa môžu presadiť. Aj Terézia pred novou sezónou zmenila pár nastavení na puške, no keď dokážete byť v jednom trimestri na hranici Top 10 najlepšie strieľajúcich biatlonistiek, je to jasný dôkaz, že strieľať viete, už len potrebujete doladiť hlavu - vysporiadať sa s tlakom a mať psychickú pohodu, aby sa to opakovalo po celý rok. Hlavným cieľom Poliakovej budú ME v Duszniki-Zdrój, ktoré zároveň rozhodnú aj o tom, koho a na ktoré disciplíny trénerka nominuje na MS.
 
 
poliakova 2016 osrbliie strelnica dobra
Terézia Poliaková v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Mladšia "Fialka" sa pokúsi získať prvé body i stabilnejšie miesto v A-tíme
 
Ivona Fialková debutovala vo svetovom pohári už v decembri 2013, keď sme mohli postaviť päť žien, ale ešte si nevybojovala stabilné miesto v tíme pre podujatia najvyššej ligy. S návratom Nasti Kuzminovej to bude mať ešte ťažšie, ale vzhľadom na absenciu našej najväčšej hviezdy v niektorých kolách a predpokladanú rotáciu pretekárok priestor určite dostane. Navyše, vlani zavelila na výkonnostný posun. Dostala sa trikrát do piatej desiatky, ale strelecky čisté preteky nedokázala zrealizovať a na prvé body stále čaká. Práve streľba v stoji a najmä posledné piate terče boli kameňom úrazu. "V príprave sme veľa strieľali a hľadali chyby, často som menila rôzne nastavenia na puške. Vždy som to vyskúšala a čo mi nesedelo sme zmenili. Verím, že technické chyby sme vychytali a ostane to na psychike, keďže vieme, že streľba je z veľkej časti o nej," povedala nám najmladšia členka ženského tímu, ktorá v utorok oslávi 22. narodeniny.
 
Jej ďalším cieľom bude posunúť počet individuálnych štartov vo SP + MS nad IBU Cup + ME. Vlani to už bola remíza 9:9. Konkurencie v tíme sa po príchode Kuzminovej nebojí, berie ju ako výzvu: "Ja si myslím, že to patrí k životu športovca a zdravá konkurencia je nutná, lebo človeka posúva. Nesmiete zaváhať, pretože napríklad prídete o nasledujúce kolo SP. Keď sa s tým naučíte žiť a možno sa ešte viac nahecovať, môže to pomôcť výkonu. Ale povedzme si na rovinu, že nás je málo a konkurencia v niektorých iných krajinách vyzerá úplne inak, navyše, môžu sa nedajbože prihodiť nejaké zranenia, zdravotné problémy a pod., takže za pár okamihov je u nás po konkurencii."
 
Narozdiel od sestry bude mať Ivona za prioritný cieľ sezóny presadenie sa na Majstrovstvách Európy na poľsko-českých hraniciach. Už v Ťumeni ukázala perfektnú stíhaciu jazdu v rovnomenných pretekoch, keď sa posunula o 21 pozícií a na majsterku Európy v konečnom súčte stratila iba 14 sekúnd, ale zbabrala rýchlostné preteky. Z našich reprezentantiek má najmenšiu stabilitu výkonov na strelnici, ale darilo sa jej na trati, keď priemernú stratu v bežeckej stope v šprinte rapídne znížila z 2:19 na 1:15. Pochvaľuje si aj nového kondičného trénera: "S Martinom Bajčičákom sme si celkom sadli, zohrali sme sa a vôbec nám to aj s trénerkou a medzi všetkými babami klape, takže sa z toho tešíme."
 
 
fialkova 2016 me tumen trat 1
Ivona Fialková na ME v Ťumeni (© Jakub Leščinský)
 
 
Na ME sa chce pozrieť aj Majdišová, ktorá vo februári debutovala v SP
 
Takmer celú mimosezónnu prípravu premiérovo absolvovala s A-tímom aj 23-ročná Alžbeta Majdišová, ktorá debutovala vo svetovom pohári minulú sezónu, keďže do Canmore a Presque Isle viaceré reprezentantky necestovali. Pri premiére sa jej síce žiadnu súperku zdolať nepodarilo, ale o týždeň neskôr sme vo výsledkoch za ňou jedenásť pretekárok našli. Aj vďaka ukončeniu kariéry Prekopovej s Chrapánovou dostala možnosť byť pri prvom tíme, hoci do neho oficiálne nepatrí. "Teším sa z toho, že som mohla absolvovať skoro všetky sústredenia s babami a snažím pracovať i počúvať trénerku Murínovú, aby som sa zlepšila. Hádam mi to pôjde. Som rada za tieto chvíle, pretože počas sezóny sú, samozrejme, tie najlepšie dievčatá aj trénerka na svetovom pohári, takže sa vidíme menej."
 
Alžbeta motiváciu rozhodne má, pretože aj tento rok by sa mohla dostať na preteky SP. Časť ženskej výpravy totiž vynechá 4. kolo v Oberhofe a pokiaľ si Majdišová v zimnom trimestri vybojuje právo štartu, s najväčšou pravdepodobnosťou do Nemecka pocestuje. Prvý raz v kariére by mala dostať priestor aj na európskom šampionáte, pretože ako ste sa dočítali vyššie, Kuzminová s P. Fialkovou ho neabsolvujú. Hneď po ME sa Majdišová presunie na Svetovú zimnú univerziádu do kazašského Almaty, takže formu musí prioritne naladiť na prelom januára s februárom a rozhodne ani ona neostane na druhej koľaji.
 
Väčšinu sezóny strávi na pretekoch IBU pohára, kde ale bude mať chudobnú spoločnosť. Doplní ju maximálne jedna členka A-tímu aj to nie vždy. Podľa predbežného plánu na IBU Cupy už nebude jazdiť ani Andrea Hôrčiková, takže tréneri budú rotovať mládežnícke reprezentantky. Na úvodné kolo do Beitostolenu cestuje v stredu Majdišová iba s 20-ročnou juniorkou Annou Netíkovou, ktorá si odkrútila premiéru v druhej lige doma v Osrblí pred deviatimi mesiacmi. Zaznamenala pekné 43. miesto v šprinte. Vzhľadom na Nations Cup by sa mali tréneri snažiť ďalšie kolá obsadiť aspoň tromi pretekárkami, ale budú to mať náročné. Situácia v našom ženskom biatlone nie je priaznivá, pretože vieme, že Kuzminová s Gerekovou tu večne nebudú a či bude mať niekto po OH v Pjongčangu výkonnosť na doplnenie štafety je zatiaľ veľkým, ba až alarmujúcim, otáznikom.
 
 
majdisova 2016 canmore jl
Alžbeta Majdišová v Canmore (© Jakub Leščinský)
 
 
Príprava ženského tímu pozostávala z viacerých fáz doma, ale aj na zahraničných sústredeniach v Pokljuke, na Dachsteine a Ťumeni. V Perle Sibíru končili prípravu na sezónu aj Rusky, Ukrajinky či reprezentantky z Južnej Kórey, ktoré sa pripravujú na domáce OH. Slovenky mali v dejisku ôsmeho kola SP aj vlastného fyzioterapeuta a pred pár dňami plánovali absolvovať modelové kontrolné preteky, ale podobne ako vlani tam udrela obrovská zima s teplotami od -23°C do -37°C, takže ich radšej zrušili a posledné dni strávili prevažne v posilňovni. Aj s cestou im záverečné sústredenie trvalo 26 dní. Včera sa vrátili na Slovensko a vo štvrtok budú cestovať do Östersundu.
 
 
Krátky rozhovor s novým kondičným trénerom Martinom Bajčičákom
 
Verejnosť Vás pozná ako skvelého bežca na lyžiach, olympionika s viacerými úspechmi, ale už menej ľudí Vás registrovalo posledné dva roky, teda kde ste sa pohybovali?
 
"Po skončení kariéry na jar 2015 som začal robiť reprezentačného trénera na Štrbskom plese pre behy na lyžiach, bol som tiež trénerom v športovom centre polície, kde som mal aj troch juniorov. Po roku a pol tejto roboty som niekedy na začiatku tejto jesene dostal ponuku v biatlone. Prijal som ju."
 
 
Určite ste si museli zvyknúť na viaceré novinky, ktorými sa biatlon odlišuje od bežeckých disciplín, strelnica, súťaže zvyčajne o čosi kratšie ako u Vás...
 
"Samozrejme, chýbajú mi biatlonové skúsenosti, pohyb na strelnici a všetko spojené s ňou som nepoznal, takže sa snažím rýchlo učiť a vnímať to. Potrebujete intenzitu výkonu prispôsobovať strelnici, aby Vám nedošli sily niekde vzadu na trati, lebo vydýchate sa na strelnici... Snažím sa im odovzdať moje dvadsaťročné skúsenosti, ktoré som na lyžiach nadobudol a mojou hlavnou úlohou bude vystupňovať formu dievčat na vrcholy sezóny, hlavne MS, aby mali v nohách istotu aj pohodu, čo by im mohlo pomôcť na strelnici. Pri tréningoch sa, samozrejme, zameriavame hlavne na 7,5 a 10 km, keďže šprinty a stíhačky sa jazdia najčastejšie."
 
 
Je to ešte len krátke obdobie, ale ako sa Vám pracuje s dievčatami?
 
"Stihli sme spolu dve sústredenia a veľmi sa mi to pozdáva. Morálka tam je a zo začiatku som bol aj prekvapený, že odtrénujú presne to, čo im poviem. Sledujú pozorne všetko, samých seba, aj svet okolo, súperky, chcú tiež interne v tíme byť jedna lepšia ako druhá, ale na veľmi zdravej báze. Je u nich stále prítomná mladá dravosť aj dobrá atmosféra, čo ich, verím, posunie dopredu."
 
 
Vieme, že pre profíka je trochu zložité vysvetliť tréningový proces laikom, teda väčšine fanúšikov, ktorí sa behu na lyžiach nevenovali, ale skúste ho aspoň stručne charakterizovať.
 
"Tréning musí byť silový, čo sa týka sily priamo na lyžiach aj v posilňovni. Samozrejme, zamerali sme sa aj na rýchlosť, výbušnosť a venujeme sa tiež intervalovým tréningom v intenzite, teda napríklad opakovane beháme kilometre v pretekovom tempe. Všetko musí mať svoj správny objem - ladíme to do takej rýchlostnej vytrvalosti vhodnej na 7,5 či 10 km. Uvidíme ako im to sadne už v samotnej sezóne, lebo viacero vecí bolo pre nich nových a teraz sa nedajú presne vyčítať. Samozrejme, ak sa ukáže, že sme niekde urobili chyby, pokúsime sa ich opraviť a ladiť individuálne prípad od prípadu."
 
 
Skúste veľmi stručne okomentovať jednotlivé pretekárky - pracovali ste so sestrami Fialkovými a Poliakovou.
 
"Na Paulíne vidím, že je úplne stavaná na biatlon, ale vedela by určite jazdiť aj tie naše bežecké šprinty, na krátkej trati vie uplatniť dynamiku a do toho výborne zapojiť aj techniku - ide na trati veľmi ekonomicky. Tiež ma veľmi dobrý VO2 max, teda rýchlosť vie udržiavať opakovane. Ak ju k tomu celému stres ešte správne vyhecuje, dokáže si na strelnici zachovať chladnú hlavu a dobre odstrieľať. Keď sa to celé ideálne poskladá, vytvára to profesionálneho športovca a verím, že Paulína ním je. Má 24 rokov a práve 24-30 rokov je podľa mňa zlatý vek tohto typu športovca.
 
U Ivony je bežecká stránka celkom dobrá, ale máme tam rezervy v technickom prevedení aj výbušnosti. Tým, že väčšinu tréningov robíme spolu, vidím, že sa baby zároveň ťahajú, takže postupne to budeme zlepšovať. Ivka veľmi dobre reagovala na ťažké intervalové tréningy. Myslím si, že u nej bol v minulosti skôr trošku väčší problém na strelnici ako na trati, ale je to veľmi perspektívna pretekárka, o dva roky mladšia ako sestra, takže som určite optimista.
 
Pri študovaní výsledkov som u Terky videl, že je dobrým strelcom a práve potrebuje pracovať na bežeckej časti, ale má nastúpený dobrý trend, každý rok sa zlepšovala. Iba v minulej sezóne prišla menšia staganácia, ale ja som zatiaľ spokojný. Reaguje dobre, v posledných tréningoch sa dievčatá pomerne dosť vyrovnali, nie sú medzi nimi veľké rozdiely. Škoda, že sme nemohli kvôli veľkej zime urobiť kontrolné preteky, aby som sa dostal do lepšieho obrazu, či u Terky nastal posun. Ale aj z nej mám dobrý pocit, tak uvidíme. Všetky sa veľmi snažia, tak uvidíme čo ukážu preteky, to bude alfa a omega."
 
 
Budete s pretekárkami stále v kontakte a aj chodiť na všetky preteky? V minulosti neboli kondiční tréneri často na svetových pohároch.
 
"Som zodpovedný za bežeckú stránku dievčat a celoročné plánovanie tréningov, takže budem chcieť byť s nimi v kontakte non-stop. Samozrejme, osobne nepôjdem na úplne všetky SP, bolo by to aj finančne náročné, ale na väčšine budem. Ak nie, budem veriť, že budú dodržiavať všetky pokyny, ktoré naplánujeme dopredu a aj priamo daný deň telefonicky. Ale väčšinu času budem s nimi. Uvidím ešte ako sa dohodnem so servisom, ale viem si predstaviť, žeby som robil aj osobný test lyží hlavne pre Paulu, ale to sa dohodnem s chlapmi. Budem sa snažiť byť nápomocný pri všetkom, čo sa bude časovo zvládať."
 
 
beh zeny graf 2015 16 koniec
 
strelba zeny graf 2015 16 koniec
 
strelba cas zeny 15 16
 
 
Rozhovor s reprezentačnou trénerkou Annou Murínovou zverejníme počas jedného z voľných dní v Östersunde...