Dramatické preteky v Presque Isle perfektne zvládla Gabriela Soukalová, ktorá získala tri víťazstvá, medzi mužmi dosiahol najlepšie výsledky navrátilec do SP Johannes Thinges Bö. Slovenským fanúšikom urobila najväčšiu radosť forma Mateja Kazára.
 
 
video v clanku ikonkaVideosumár 8. kola SP (v angličtine)
 
 
Mužské pódium ovládli najväčšie hviezdy
 
Biatlonisti majú radi spojenie rýchlostných pretekov so stíhacími, ale v americkom stredisku ich nečakalo nič jednoduché. V prvom rade sa museli vysporiadať s dlhým transportom z Canmore a pripraviť sa na veľmi chladné podmienky, ktoré ovplyvnili nielen kvalitu behu, ale aj samotné výkony biatlonistov.
 
V šprinte to najlepšie zvládol JT Bö, ktorý prišiel do Presque Isle oddýchnutý, pretože v minulom kole neštartoval. Na trati to predviedol parádnym behom a bezchybnou streľbou, preto si mohol užívať druhý triumf v ročníku. Skvele mal rozbehnuté aj stíhacie preteky, ale na záverečnej streľbe dva razy chyboval, a musel sa uspokojiť "len" s druhým miestom. V každom prípade však potvrdil, že pred MS je vo vynikajúcej forme a na domácom štadióne bude patriť medzi veľkých kandidátov na medailu.
 
Tieto pozitívne skutočnosti však neplatia o jeho bratovi. Tarjei Bö stále nenašiel správny strelecký rytmus a nedokáže si pomáhať výborným behom. Ale v štafete sa mu podarilo predviesť veľmi dobrý výkon, takže nórska reprezentácia vybojovala v tejto disciplíne druhý triumf v ročníku a vyrovnala víťaznú bilanciu ruskej zostavy.
 
V obidvoch individuálnych pretekoch sa dostali na pódium Martin Fourcade a Anton Šipulin. Líder celkového poradia v SP najskôr zaváhal v šprinte jedným chybným výstrelom, ktorý ho pripravil o striebornú pozíciu. V stíhačke však ukázal parádne predstavenie, keď na konci vymazal veľký náskok JT Böa, čo patrilo k jeho najlepším výkonom v sezóne. Keď pridá k vynikajúcemu behu aj veľké odhodlanie a stopercentnú koncentráciu, len ťažko ho môže niekto poraziť.
 
Z hľadiska výsledkov musel byť spokojný Anton Šipulin. Ruský borec sa však sťažoval na únavu, ktorú spôsobilo cestovanie po Severnej Amerike, a jeho bežecké časy to potvrdzovali. Dokázal však stabilizovať streleckú formu, čo mu určite pomôže v Holmenkollene, kde bude pretekať v prijateľnejších podmienkach.
 
Z ostatných pretekárov, ktorí sa predstavili v Presque Isle, si udržal stabilnú výkonnosť Simon Eder, ktorý sa pevne usadil medzi najlepšími biatlonistami. Na hrane Top 10 sa pohybujú nemeckí jazdci Doll a Lesser, do dobrej formy sa dostal Peiffer, ale ten mal na podujatí ťažký pád. Všetci veria, že na MS bude k dispozícii.
 
Úspešné kolo SP majú za sebou Erlend Bjöntegaard, ktorý bol členom víťaznej štafety a dvakrát finišoval v Top 10, a Michal Šlesingr, ktorý v českom tíme dosiahol najlepšie výsledky. V najhoršom možnom čase ochorel jeho kolega Ondřej Moravec, ktorý má pred sebou obhajobu medailovej žatvy z uplynulých MS.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 8. kole SP
1. FOURCADE Martin 917
2. ŠIPULIN Anton 694
3. BÖ Tarjei 606
4. EDER Simon 564
5. SCHEMPP Simon 551
6. BÖ Johannes Thingnes 541
7. SVENDSEN Emil Hegle 508
8. GARANIČEV Jevgenij 502
9. DOLL Benedikt 467
10. FILLON MAILLET Quentin 460
 
Zobraziť kompletné poradie
 
Urobila Soukalová rozhodujúci za krok za žltým tričkom? 
 
V ženských disciplínach to bolo veľmi jednoduché. Na čo siahla Gabriela Soukalová, to sa premenilo na víťazstvo. V šprinte ju podržala bezchybná streľba, kým jej najväčšie súperky museli absolvovať aspoň jedno trestné kolo. V stíhacích pretekoch si potom perfektne poradila s nepríjemným vetrom, ktorý sa v jednom momente zniesol nad strelnicou, čo len potvrdilo jej momentálne strelecké sebavedomie. A napokon potiahla českú zostavu v štafete. Žiadny iný biatlonista nemá za sebou úspešnejšiu generálku pred MS ako Soukalová. Budeme zvedaví, či sa jej podarí udržať neuveriteľnú stabilitu výkonov aj v Holmenkollene.
 
V popredí sa držali Marie Dorin-Habertová a Kaisa Mäkäräinenová. Obidve pretekárky v šprinte minuli jeden terč a znovu sa presvedčili, že v tejto disciplíne musia podať stopercentný strelecký výkon, ak chcú byť úspešné. Vďaka vynikajúcemu behu sa v stíhacích pretekoch dostali na pódium, v tejto súťaži je ich bežecká fazóna veľkou zbraňou. Dorin-Habertová sa však niekdy nevyhne zbytočným chybám na strelnici, Mäkäräinenová dokázala stabilizovať streleckú formu, ale v silnej konkurencii na víťazstvo musí mieriť bezchybne.
 
Medzi hrdinky v Presque Isle patrili Susan Dunkleeová a Krystyna Guziková. Americká biatlonista sa veľmi potešila, že najlepšie výkony v kariére dosiahla pred domácim publikom. V šprinte obsadila druhé miesto a v stíhačke sa umiestnila na piatej pozícii. Poľskej pretekárke zase mimoriadne vyšlo účinkovanie v Severnej Amerike, kde sa dva razy dostala na pódium a raz získala štvrté miesto. Aj pre ňu to boli najlepšie momenty v kariére. Obidve dokázali, že keď predvedú výborný strelecký výkon, môžu potrápiť favoritky, ktoré sú na strelnici nepresné.
 
Dvakrát sa medzi najlepšími objavila nórska reprezentantka Kaia Nicolaisenová, pre ktorú to boli najlepšie umiestnenia v ročníku. Českú zostavu môžu tešiť aj zlepšené výkony Veroniky Vítkovej, ktorej sa podarilo vycibriť svoju streľbu, čo je pre nich veľmi dôležité pred blížiacou sa štafetou na svetovom šampionáte.
 
Dorothea Wiererová predviedla dva letecké výkony na lyžiach, ale zastavila ju nepresná streľba. V šprinte minula jeden výstrel na každej položke, v stíhacích pretekoch putovala až na šesť trestných okruhov, a všetky nasledovali po streľbe v stoji. Talianska pretekárka si takéto strelecké výkony na MS nemôže dovoliť. Nemecká reprezentácia dostala v individuálnych disciplínach do Top 10 len Preussovú, ale potešila tretím miestom v štafete. Na cieľovej páske ich tesne predbehla ukrajinská zostava, ktorej velí Olena Pidhrušná. Dobré obdobie prežívajú aj poľské pretekárky, ktoré sa takisto zapojili do tohto súboja o pódiové umiestnenie.
 
 
Priebežné poradie SP žien po 8. kole SP
1. SOUKALOVÁ Gabriela 883
2. DORIN-HABERT Marie 748
3. WIERER Dorothea 740
4. MÄKÄRÄINEN Kaisa 647
5. HILDEBRAND Franziska 596
6. PIDHRUŠNA Olena 594
7. VÍTKOVÁ Veronika 552
8. DAHLMEIER Laura 546
9. GUZIK Krystyna 464
10. PODČUFAROVA Olga 458
 
Zobraziť kompletné poradie
 
Program 8. kola SP
11.02. štvrtok 16:30   SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
    JT Bö (Kazár 18., Šíma 47., Matiaško 77. Kubaliak 87.)
18:40   SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
    Soukalová (Gereková 51., Majdišová 77., Chrapánová 84.)
12.02. piatok 17:30   PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
      M. Fourcade (Kazár 18., Šíma 48.)
19:10   PU stíhacie preteky žien na 10 km
13.02. sobota 20:20   RL štafetové preteky mužov na 4 x 7,5 km
      Nórsko (Slovensko 12.)
22:10   RL štafetové preteky žien na 4 x 6 km
 
 
 
Kazár odcestoval domov s úsmevom na tvári
 
Mužská časť reprezentácie mala čiastočný dôvod na radosť aj po presune z Kanady do USA. Miroslavovi Matiaškovi s Michalom Kubaliakom sa v šprinte presadiť nepodarilo, no Michal Šíma si výrazne zlepšil kariérne maximum a po 47. mieste s bezchybnou streľbou si odbehol aj stíhacie preteky. Tam to už zďaleka nebolo také ideálne a šancu na prvý bodový zisk v kariére zahodil treťou položku, kde minul tri terče. S celkovo šiestimi chybami obsadil 48. miesto.
 
V štafete kvarteto Kazár - Matiaško - Šíma - Kubaliak obsadilo 12. miesto. Škoda troch dobíjaní Matiaška na stojke, kvôli čomu stratil kontakt s pretekármi okolo ôsmeho miesta a tiež trestného kola Šímu po streľbe v ľahu, kde ani na štyrikrát nezostrelil prvý terč. Aj s touto zostavou sa dalo pomýšľať na viac, ale dvanásta pozícia nie je sklamaním.
 
Samostatnou kapitolou bol Matej Kazár. Ten predviedol ďalšie tri výborné výkony. Zaznamenal dve osemnáste miesta a pomohol aj štafete. Faktom však je, že bežecká forma mu postupne ochádzala. Tréner Juraj Sanitra nám povedal, že sa tomu vôbec nečudoval, pretože všetky popredné tímy cestovali do zámoria aj s masérmi, niektoré s lekármi a množstvom ďalšieho personálu. Na osem slovenských pretekárov však boli iba traja členovia podporného tímu - servismeni Dušan Otčenáš, Lukáš Daubner a Jakub Leščinský, z ktorých dvaja zároveň plnili úlohu trénerov. Pretekárov tam teda nemal kto dať zdravotne doporiadku.
 
 
kazar 2016 canmore ciel
Matej Kazár v cieli stíhacích pretekov (© Jakub Leščinský)
 
 
Vzhľadom na vyššie napísané získavajú Kazárove výkony ešte väčšiu váhu a Sanitra bol veľmi rád, že sa rozhodli v zámorí štartovať. Matej dosiahol výsledky, ktoré môžu znamenať ešte zlom v jeho kariére. Rovnako sa Slovákom podarilo získať dostatočný bodový náskok v dôležitom rebríčku národov. Čo na to samotný Kazár? "Som veľmi rád, že som sa v posledných dvoch týždňoch dopracoval k takým výsledkom. Na jednej strane je zlé, že som bežecky, a v Presque Isle trošku aj strelecky, nepodal najlepší možný výkon, čo by výsledky ešte vylepšilo. Na druhej strane je to veľmi povzbudzujúce, lebo práve to znamená, že ešte môžem dosiahnuť viac a motivuje ma to," povedal nám a doplnil informácie, ako bude riešiť únavu: "Čaká ma teraz pár dní oddychu a regenerácie. Už zo zámoria som komunikoval s fyzioterapeutom, ktorý si ma vezme na starosti. Máme to celé dohodnuté, tak dúfam, že ma dajú dokopy a budem pripravený už na nedeľňajší odlet do Ruska."
 
Svetový pohár v Severnej Amerike je raritnou záležitosťou. Mnohí sa na podmienky sťažovali. Matej však odchádzal s dobrými pocitmi: "Veľmi sa mi páčilo v Kanade aj Amerike. Bolo tam krásne prírodné prostredie, strediská boli akoby odrezané od sveta. Krásne biele, zasnežené. Po príchode do Presque Isle bolo -10 stupňov, nie skoro toľko nad nulou, ako sa niekedy stáva v Európe. Samozrejme, sveťáky tu boli vo všetkom také menšie. V najväčších európskych strediskách je to viac vyšperkované. Taktiež bol veľký rozdiel v počte fanúšikov. Tu ich bolo oveľa menej. V Amerike mi trať pripomínala našu domácu na Skalke. Veľmi technická s množstvom rôznych prehupov. Pekná, páčila sa mi."
 
 
sima 2016 canmore ciel jl
Michal Šíma v cieli stíhacích pretekov (© Jakub Leščinský)
 
 
V ženskom tíme zavládlo sklamanie, nie a nie zbaviť sa chorôb
 
To, čo sa podarilo mužom, absolútne nevyšlo ženám. Kanadsko-americké ťaženie prinieslo iba dva body, pád v rebríčku národov a trikrát DNS. Všetky sa do zámoria tešili, veď dostali veľkú šancu ukázať sa, Alžbeta Majdišová zažívala debut v SP. Prišli však rôzne zdravotné problémy, dievčatá sa dostali mimo rytmu a  odchádzali sklamané. V Presque Isle nepredviedli takmer nič, takže nie je čo sumarizovať. Určite mrzí aj vynechanie štafety. Dve v jednej sezóne naše ženy v histórii samostatného Slovenska ešte nevynechali. Už teraz je na 90 % zrejmé, že na MS 2017 v Hochfilzene postavíme v individuálnych súťažiach iba tri pretekárky.
 
Zaujímavosťou je, že v posledných dvoch týždňoch sa už začali rozdávať karty pre štart v prvom trimestri Svetového pohára sezóny 2016/17 a zatiaľ splnili tieto kvóty Kazár, Matiaško, Chrapánová, Gereková a Prekopová v Canmore, Šíma v Presque Isle a Hasilla s I. Fialkovou v Osrblí. Lonskému chýbalo 1,5 sekundy. Anastázia Kuzminová bude môcť nastúpiť z dôvodu, že si miestenku vybojovala ešte v závere predvlaňajšej sezóny, ale nevyužila ju.
 
Na záver pripájame zaujímavosť, ktorú sme zabudli zaradiť do sumára 7. kola SP v Canmore. So zaujímavými pocitmi sa do Kanady vracal servisman a asistent reprezentačného trénera mužov Jakub Leščinský. V roku 2009 totiž v Canmore štartoval na MS juniorov. O sedem rokov neskôr už zaujal miesto za ďalekohľadom na strelnici. Vtedy v Canmore štartoval aj súčasný sekretár SZB Michal Baka. Rozhovor s ním budeme publikovať v piatok.
 
lescinsky canmore 2009
lescinsky pri dalekohlade
(© archív Jakuba Leščinského)