Vo štvrtkovom šprinte malo množstvo pretekárok problémy vyrovnať sa s nadmorskou výškou, mrazom i náročným príchodom na strelnicu a tak sa mohla predviesť druhá najlepšia strelkyňa tejto sezóny Olga Podčufarová.
 
 
Svetový pohár 2015/16: rýchlostné preteky žien na 7,5 km
Antholz-Anterselva štvrtok 21. januára 2016, 14:30
slnecno teplota: -2ºC
víťazka: Olga Podčufarova (0+0) 21:01.9
vietor: 1 km/h
 
 
V ženskom šprinte chýbalo na štarte niekoľko zaujímavých biatlonistiek, napríklad v nemeckom tábore sa rozmohla choroba a v Anterselve vynechajú úvodné disciplíny Dahlmeierová a Hammerschimdtová.  Pretekanie v tomto stredisku je vždy veľkou udalosťou pre talianske pretekárky, šprint veľmi dobre rozbehla Oberhoferová, ktorá na prvej streleckej položke trafila všetky terče.
 
Na tomto úseku výborne strieľali ukrajinské biatlonistky, Tiril Eckhoffová tu urobila svoju tradičnú jednu chybu. Presnú mušku a rýchly beh predviedla Podčufarovová, ale po úvodnej streľbe sa dostala na prvú priečku Wiererová, ktorá pálila veľmi rýchlo. Mäkäräinenová putovala na jedno trestné kolo, podobne ako Dorin-Habertová, čistú streľbu si tu udržala Hildebrandová, ale bežecky na najlepšie nestačila.
 
Kvalitnú streľbu a dobrý beh aj dnes predvádzala Soukalová. Medzi najlepšími sa tu objavili Olsbuová a Yurlovová. Ďalšia domáca nádej Sanfilippová musela krotiť vášne už po streľbe v ľahu, kde minula dvakrát.
 
Na streľbe v stoji urobili vedúce pretekárky po jednej chybe, Oberhoferová si tak udržala vedenie pred Pidhrušnou. Na tomto úseku sa vo vysokej nadmorskej výške množili nepresnosti, Eckhoffová netrafila ďalšie dva terče. Čistý štít zatiaľ predviedla len Julia Džimová. Za chvíľu ju napodobnila Podčufarovová a okamžite sa dostala na priebežné prvé miesto.
 
Ruskú pretekárku neohrozila ani Wiererová, ktorá v stoji minula jeden terč a na trati musela zmazať manko 14 sekúnd. Na tejto položke zaváhali aj ďalšie favoritky, Mäkäräinenová opäť putovala na trestný okruh, Hildebrandová sa tam zdržala až dvakrát. Šancu na pódium tu stratila aj Dorin-Habertová, ktorá rovnako netrafila jeden terč.
 
Úplne posledný výstrel nevyšiel Soukalovej, ktorá sa po trestnom okruhu vrátila na trať na priebežnom treťom mieste. Jej tímová kolegyňa Vítková dnes trafila všetky terče, ale bežala  o čosi pomalšie. Olsbuová putovala na dve trestné kolá, takže aj ona prišla na tejto položke o možnosť dosiahnuť výborný výsledok.     
 
V cieli sa potom objavila na prvej priečke Olga Podčufarovová, ktorá si vedúcu pozíciu udržala vďaka stopercentnej streľbe. Wiererovej chýbalo len osem sekúnd. Presnú mušku predviedla aj  Yurlovová, ale po druhej streľbe strácala na Podčufarovú už 22 sekúnd. Obidve české pretekárky skončili v cieli plece pri pleci, s mankom 37 sekúnd, čo im stačilo na koniec najlepšej desiatky.
 
Žiadna pretekárka už nedokázala ohroziť Olgu Podčufarovovú, ktorá vybojovala svoje prvé víťazstvo v SP. Na trati boli síce aj rýchlejšie súperky, ale ani jedna z nich neukázala takú presnosť ako ruská reprezentantka. Pre ruský tím je to zároveň prvý triumf v ženských pretekoch v tomto ročníku.
 
Medzi rýchlejšie patrila aj Dorothea Wiererová, ale domáca pretekárka si cestu za víťazstvom zahatala jedným nepresným výstrelom. Aj tak musí byť spokojná, pretože v Anterselve sa nikdy nedostala na pódium. Tešiť sa musí aj Jekaterina Jurlovová, ktorá sa prvý raz v kariére dostala na pódium v SP a v tejto sezóne je to zďaleka jej najlepší výsledok. V žiadnom prípade to však nie je neskúsená pretekárka, pretože je úradujúcou majsterkou sveta vo vytrvalostných pretekoch.
 
Anais Bescondová vyrovnala svoje sezónne maximum a zopakovala tak výkony, ktoré predvádzala na začiatku ročníka. Pidhrušná naďalej jazdí v stabilnej forme, Oberhoferová sa pred domácimi divákmi predviedla v dobrej forme. Vítková a Soukalová sa nakoniec udržali v Top 10, Soukalovú však môže tešiť skutočnosť, že jej konkurentky v SP, okrem Dorin-Habertovej, dnes dosiahli horšie výsledky.
 
Francúzska pretekárka znovu patrila na trati medzi najrýchlejšie biatlonistky, ale jej streľba má stále výkyvy. Vynikajúci beh predviedla Gössnerová, ktorá vďaka nemu vybojovala desiatu priečku, hoci musela absolvovať tri trestné okuhy. Na konci druhej desiatky sa umiestnili Mäkäräinenová, Hildebrandová a Eckhofová. Ani jedna z nich nemala svoj strelecký deň, fínskej pretekárke navyše nešli lyže na sto percent. To neplatí pre Eckhoffovú, ktorá dosiahla druhý najrýchlejší čas.
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Olgy Podčufarovovej (víťazka)
"Na tento výsledok som čakala od začiatku sezóny. Vedela som, že postupne budem silnejšia, nielen fyzicky, ale aj mentálne, aby som dosahovala lepšie výsledky. Pre náš tím je to ako sen, mať dve miesta na pódiu. Teším sa, že sme to dosiahli s mojou spolubývajúcou Jekaterinou. Je to pre nás parádny deň, pretože sme mali ťažký vstup do sezóny. Ale po Novom roku sa zlepšujeme a máme viac sebavedomia. Mám rada podmienky, aké sme mali na trati. Bola zima a trať tvrdá, bolo to podobné ako v Rusku."
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Dorothey Wiererovej (druhé miesto)
"Som veľmi šťastná, že som sa dostala na pódium, pretože som cítila veľký tlak. Každý chcel odo mňa interview, každý mi volal, preto som vypla telefón a snažila sa relaxovať. V Anterselve sú to pre mňa špeciálne preteky. Som spokojná s druhým miestom, aj keď som urobila jednu chybu, ale pri streľbe v stoji mi to lietalo, tak som rada, ako to nakoniec dopadlo. Na lyžiach som sa cítila dobre."
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Jekateriny Jurlovovej (tretie miesto)
"Veľmi sa teším, že som vybojovala tretie miesto. Konečne som mala pocity ako na uplynulých MS, keď som získala zlato vo vytrvalostných pretekoch. Dúfam, že nasledujúci mesiac budem zdravá, aby som bola pripravená na ďalší šampionát. Moja forma nebola dobrá na začiatku sezóny, pretože na jeseň som mala menšie zranenia, ktoré mi bránili naplno trénovať."
 
 
Slovenky bez bodov, Ivona Fialková posunula svoje kariérne maximum

Ako sme avizovali, organizmus Paulíny Fialkovej enormnú záťaž v Ruhpoldingu nevydržal a Slovenky dnes prvý raz v sezóne štartovali iba tri a ich základnou úlohou bolo dostať sa do stíhacích pretekov cez dobrú streľbu v náročných talianskych podmienkach.
 
Janka Gereková chcela dnes napodobniť životné štvrté miesto z minulého roka, ale od úvodu nepredvádzala oslnivý bežecký výkon. V prvom kole stratila na Eckhoffovú 28 sekúnd. Keď k tomu pridala trestné kolo po ležke, už bolo po výbornom výsledku. Po druhej položke už aj po dobrom výsledku na bodoch. Nechala tam rovnako ako na ležke štvrtý terč. S bilanciou 1+1 a stratou 1:48 obsadila 48. miesto. Opäť bola veľmi rýchla na strelnici, ale na trati stratila minútu a pol.
 
Vďaka horšej streľbe súperiek dnes mohla aj pomalšia Terézia Poliaková zaznamenať dobrý výsledok. Na prvej položke ale prišla nepresnosť pri treťom terči a odsun dozadu. Na stojke pridala ešte jednu minelu a so stíhacími pretekmi to vyzeralo veľmi bledo. Napokon sa tam o 1,5 sekúndy nedostala a klasifikovali ju na 62. mieste.
 
Ako posledná z našich vyštartovala Ivona Poliaková, ktorá stratila v prvom kole z našich najmenej - 21 sekúnd. V ťažkej Anterselve ale nikdy neštartovala a ukázalo sa to hneď pri úvodnej zastávke na strelnici. Minula dvakrát a bolo po dobrej nálade. Čakala ju ešte problematickejšia stojka. Potešiť nás mohol aspoň jej bežecký výkon aj v druhom kole. Na stojke prišlo prekvapenie. Ivona predviedla bezchybný výkon! Opäť to síce nebola žiadna rýchlopaľba, ale v jej prípade sa s dvomi chybami na stíhacie preteky pomýšľať dalo. V cieli jej napokon patrila 54. pozícia s mankom 2:03. Bol to jej životný výsledok v pretekoch svetového pohára. Doteraz bolo maximom 74. miesto z minulej sezóny. Je to teda posun o pekných dvadsať miest.
 
Všetky tri Slovenky dnes minuli dva terče a s touto bilanciou na body myslieť nemohli. Zaujímavosťou je, že mladá Fialková predviedla o päť sekúnd lepší bežecký výkon ako o desať rokov skúsenejšia Gereková. Po spresnení mušky bude určite pracovať aj na rýchlosti paľby, ktorá je zatiaľ veľmi pomalá. Dnes ale čiastočne priniesla svoje ovocie.
 
V celkovom poradí sa Janka Gereková zosunula o dve miesta na 30. pozíciu a jej cieľ byť po Anterselve na hradenom 25. mieste sa jej už splniť nepodarí. Paulína Fialková paradoxne o svoj 26. "flek" zatiaľ neprišla, ale keďže vynechá spolu tri kolá svetového pohára za sebou, rozhodne bude klesať. V individuálnej disciplíne by sa mala vo SP predstaviť až 5. marca na MS v Oslo.
 
Paulíne želáme veľmi rýchle uzdravenie, pretože v Anterselve máme iba štyri pretekárky a v nedeľu sa jazdí štafeta! Z IBU Cupu žiadna pretekárka nepricestuje.
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Ivony Fialkovej (54. miesto, kariérny výsledok)
"Spokojná nemôžem byť, lebo som minula dva terče v ľahu, a to je na šprint veľa. Rada som, že mi to konečne vyšlo na stojke a bol z toho lepší výsledok ako v minulosti. Tiež, že som sa dostala do stíhačky. Podmienky mi celkom sedia, je tu chladno, sneh bol tvrdý, neprebáral sa.
Bežecky som sa cítila asi najlepšie vo svetovom pohári. Je pravda, že som bola v bežeckom čase o pár miest nižšie než vo vytrvalostných pretekoch, ale strata 1:26 na najrýchlejšiu nie je zlá. Cítim, že forma, fyzická kondácia, ide hore, tak verím, že to v tomto trende vydrží do ME a MS.
Potrebujem ale doladiť streľbu. V ležke si celkom verím, darilo sa mi v nej, takže ma tie chyby veľmi mrzia. Rany boli tesne mimo, vytiahnuté hore. S vysokým tepom som problém nemala, to by skôr nepadli tie prvé rany, ale posledné dve? Neviem, už som sa asi videla na trati. To by sa nemalo stávať. Včera sme so sestrou trocha srandovali, že kedy mi už konečne vyjde tá stojka. Podarilo sa, ale čo z toho, keď sa to otočilo a ostali dva terče v ležke. Už sa radšej o tom nebudeme rozprávať (úsmev). Strieľam v pomalšom rytme ako Janka s Terkou, ale keď je to nula, aj pomalšia nula je lepšia ako trestné kolo. Stojka ma veľmi povzbudila, že ju viem zvládnuť. Treba sa len vypretekať, odbúrať stres, vyčistiť si hlavu, robiť to čo na tréningu a pôjde to.
V prvom rade som rada, že som v stíhačke medzi šesťdesiatimi najlepšími a uvidíme. Budem sa snažiť strieľať čo najlepšie. Stíhačka je o streľbe. Štyri položky na desať kilometrov sú dosť. Hlavne nesmiem na strelnici spanikáriť. Chce to ísť do pretekov v dobrej nálade, užiť si to a veriť, že z toho bude rezultovať dobrý výsledok, smerom hore."
 
 
Jana Gereková v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 48. +1:48.1 (2)
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
bežecký čas: 50. +1:31.6   strelecký čas: 21. 1:02 získané body: 0
 
 
Ivona Fialková v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new terc lezka new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 54. +2:03.3 (2)
1 2 3 4 5   1 2 3 4 5  
bežecký čas: 47. +1:26.6   strelecký čas: 82. 1:15 získané body: 0
 
 
Terézia Poliaková v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka cierny terc zostreleny new 62. +2:20.5 (2)
1 2 3 4 5   1 2 3 4 5  
bežecký čas: 71. +1:56.7   strelecký čas: 26. 1:03 získané body: 0
 
 
Najväčšie prekvapenia a sklamania pretekov
plus Vzhľadom na slabší začiatok sezóny sú dve ruské pozície na pódiu prekvapením. Rovnako tak aj druhá pozícia Wiererovej, ktorá doteraz bola na domácej trati najlepšie desiata. Životný výsledok dosiahla sedemnásta Švédka Linn Perssonová. Doteraz bola v Top 30 iba raz. Zaujímavosťou je, že bežecky bola na tom iba o pár sekúnd lepšie ako Ivona Fialková. Životný výsledok sa podaril aj Bulharke Desislave Stojanovej, ktorá brala 22. miesto, dokonca po jednej chybe. Obrovský potenciál sa skrýva vo Francúzske Celli Aymonierovej, ktorá si 31. miestom vylepšila životné maximum a to musela odbehnúť tri trestné kolá.
   
minus Najhorší nórsky výsledok sezóny dnes zaznamenala Bente Landheimová 94. miestom. Mimo stíhacích pretekov sa po piatich chybách ocitla aj Nemka Vanessa Hinzová či prekvapenie Ruhpoldingu Bieloruska Darja Jurkevičová.
 
 
Výsledky
1. 17 PODČUFAROVA Olga 0+0 0 21:01.9   60
2. 18 WIERER Dorothea 0+1 1 21:09.9 +0:08.0 54
3. 40 YURLOVA Jekaterina 0+0 0 21:24.0 +0:22.1 48
4. 23 BESCOND Anais 1+0 1 21:26.6 +0:24.7 43
5. 1 PIDHRUŠNA Olena 0+1 1 21:29.4 +0:27.5 40
6. 28 DORIN-HABERT Marie 1+1 2 21:34.7 +0:32.8 38
7. 3 OBERHOFER Karin 0+1 1 21:38.0 +0:36.1 36
8. 36 VÍTKOVÁ Veronika 0+0 0 21:39.2 +0:37.3 34
9. 35 SOUKALOVÁ Gabriela 0+1 1 21:39.4 +0:37.5 32
10. 13 GÖSSNER Miriam 2+1 3 21:42.0 +0:40.1 31
48. 15 GEREKOVÁ Janka 1+1 2 22:50.0 +1:48.1 0
54. 52 FIALKOVÁ Ivona 2+0 2 23:05.2 +2:03.3 0
62. 38 POLIAKOVÁ Terézia 1+1 2 23:22.4 +2:20.5 0
DNS 89 FIALKOVÁ Paulína       neštartovala 0
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
 
video v clanku ikonkaAmatérsky zostrih pretekov (v češtine)
 
 
 
Priebežné poradie SP po dnešných pretekoch
1. SOUKALOVÁ Gabriela 643
2. DORIN-HABERT Marie 576
3. HILDEBRAND Franziska 542
4. WIERER Dorothea 516
5. DAHLMEIER Laura 485
6. MÄKÄRÄINEN Kaisa 459
7. PIDHRUŠNA Olena 413
8. VÍTKOVÁ Veronika 406
9. ECKHOFF Tiril 403
10. PODČUFAROVA Olga 389
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie rebríčka národov po dnešných pretekoch
1. NEMECKO 3640
2. UKRAJINA 3288
3. ČESKO 3202
4. TALIANSKO 3177
5. NÓRSKO 3080
6. FRANCÚZSKO 3079
7. RUSKO 2891
8. POĽSKO 2887
9. BIELORUSKO 2704
10. KANADA 2482
12. SLOVENSKO 2330
 
Zobraziť kompletné poradie