Siedme kolo Svetového pohára fanúšikovia uvidia iba z televízie, Vysočina Arena bude uzavretá pre divákov. Z elitných biatlonových mien v Novom Měste na Moravě nebude chýbať ani jedno, takže uvidíme ďalšie dôležité boje o veľký a malé kryštálové glóbusy.

Počas práve skončeného víkendu sa v susednom Česku potvrdil výskyt nového koronavírusu, traja ľudia boli naň pozitívne testovaní. Pondelok ráno preto zasadla Bezpečnostná rada štátu vlády Českej republiky a rozhodla, že siedme kolo Svetového pohára v Novom Měste na Moravě bude uzavreté pre divákov. „Z môjho pohľadu je to rozhodnutie Bezpečnostnej rady štátu a organizátori sa s tým budú musieť vyrovnať. Vzhľadom k tomu, koľko ľudí na túto akciu malo prísť, je to preventívne opatrenie a ja som žiadnu inú alternatívu nevidel,“ povedal Jan Hamáček, prvý podpredseda vlády a minister vnútra pre portál idnes.cz.

Rozhodnutie rady komentovali aj Medzinárodná biatlonová únia a prezident Českého zväzu biatlonu. „Vážení priatelia biatlonu, Medzinárodná biatlonová únia vždy tvrdila, že sa bude riadiť všetkými predpismi a požiadavkami národných orgánov v súvislosti so šírením koronavírusu. IBU tak rozhodnutie plne chápe. Ľutujeme, že podujatie nebude sledovať stotisíc fanúšikov, vďaka ktorým je Nové Město pre našich športovcov jedinečným zážitkom," píše sa v prehlásení Medzinárodnej biatlonovej únie. „Rozhodnutie plne rešpektujeme. Vyzývame a prosíme všetkých fanúšikov, aby na preteky do Vysočina Areny nechodili,“ poprosil Jiří Hamza, prezident ČZB.  
 
 
nmnm 20 arena bez divakov sta
Takto budú vyzerať tribúny vo Vysočina aréne (© Igor Stančík / SZB)
 

Fourcade môže urobiť ďalší krok, proti budú Fillon Maillet a JT Bö

Do programu siedmeho kola sa dostali dve individuálne disciplíny, a to rýchlostné preteky a preteky s hromadným štartom. Martin Fourcade túto sezónu už dokázal zvíťaziť v oboch prípadoch, šprint ovládol dvakrát a masák raz. Na svetovom šampionáte si upevnil pozíciu lídra Svetového pohára, po ňom bude chcieť pokračovať v úspešnom poľovaní nielen na veľký glóbus, kde má zatiaľ dosť veľký náskok, ale aj na zvyšné glóbusy. Ten za individuál mu už patrí. Na českom území Fourcade vie byť úspešní. Vlani vo Vysočina Arene síce na najvyšší stupienok nevyskočil, no dva roky predtým opanoval všetky tri preteky, šprint, stíhačku a tiež preteky s hromadným štartom. Práve na sezónu 2016/17 si bude chcieť zaspomínať, aj tentokrát by mohol byť stopercentne úspešný. Formu na to má. Ak sa mu to podarí, pred zvyšnými dvomi kolami bude mať v rukách najlepšie karty.  

Skomplikovať mu cestu za ôsmim veľkým glóbusom budú chcieť najmä dvaja jeho najväčší súperi v tejto sezóne. Quentin Fillon Maillet už pomaly preberá pozíciu jednotky vo francúzskom tábore. Druhé miesto v priebežnom poradí SP a prvé miesto v priebežnom hodnotení pretekov s hromadným štartom z neho robia veľkého adepta na to, aby v tomto týždni aspoň raz skončil pred svojim starším krajanom. Fillon Maillet sa predstaví v Novom Měste už po šiestykrát, nikdy tu nevyhral, ale už tu dosiahol aj na pódium, dvakrát. Tiež Johannes Thingnes Bö ešte môže získať veľký kryštálový glóbus. Vlani, keď dominoval svetovému biatlonu nevídaným spôsobom, v Česku vyhral všetky preteky, lenže tento rok nie je taký suverénny. Tak či tak s ním treba počítať, tento týždeň bude patriť medzi top favoritov a nie je vylúčené, že v siedmom kole stiahne zopár bodov na svojich francúzskych rivalov.

Vo Vysočina Arene sa odprezentujú aj ďalší zlatí medailisti z Anterselvy. Émilien Jacquelin bude súčasťou francúzskeho tímu a jemu by mohli sedieť preteky s hromadným štartom. Lepšie výsledky, aspoň v tejto sezóne, dosahuje v kontaktných pretekoch, na MS vyhral stíhačku a v masáku bol tretí. Chýbať by nemal ani Alexander Loginov, majster sveta zo šprintu. Lenže nad jeho výkonnosťou visí otáznik, keďže od svojho triumfu v Anterselve čelí nepríjemným otázkam. Medzi favoritov možno aj na jedno z víťazstiev, ale pravdepodobne na stupne víťazov budú patriť aj ďalší biatlonisti, a to Tarjei Bö, Vetle Christiansen, Benedikt Doll alebo Simon Desthieux, ktorý však v tejto sezóne nevie skĺbiť presnú streľbu s lepším behom. Tak či tak mu v priebežnom hodnotení SP patrí piate miesto. Úspech niekoho iného by bol veľkým prekvapením.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po MS v Anterselve
1. FOURCADE Martin 788 0
2. FILLON MAILLET Quentin 712 -76
3. BÖ Johannes Thingnes 690 -98
4. BÖ Tarjei 623 -165
5. DESTHIEUX Simon 576 -212
6. LOGINOV Alexander 570 -218
7. JACQUELIN Emilien 547 -241
8. DOLL Benedikt 512 -276
9. DALE Johannes 506 -282
10. CHRISTIANSEN Vetle 439 -349
57. OTČENÁŠ Martin 47 -741
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Wiererová môže spečatiť dva glóbusy, Eckhoffová musí zabrať

Úspešný šampionát má za sebou aj Dorothea Wiererová, ktorá doslova pred prahom svojich dverí získala štyri cenné kovy, z toho dve zlaté, ale tiež ušla svojim súperkám v boji o veľký kryštálový glóbus, a to na viac ako sto bodov. Wiererová vedie tiež v priebežnom hodnotení šprintu a masáku, takže v Novom Měste už môže definitívne spečatiť zisk dvoch malých glóbusov. Lenže Dorothea na Vysočina Arenu nemá zrovna pekné spomienky, v českom biatlonovom areáli ešte nikdy nezvíťazila, teda v seniorskom biatlone, a iba trikrát bola na pódiu. Každé čakanie sa však musí raz skončiť, a možno prišiel teraz ten správny čas. Počas juniorského šampionátu v roku 2011 v Novom Měste Wiererová žiarila ako kométa, vyhrala všetky individuálne disciplíny a striebro si odniesla zo štafety. Odvtedy však už pretieklo veľa vody a aj veľa snehu sa roztopilo.

Na svetovom šampionáte naplno zažiarila Marte Olsbu Röiselandová, ktorá okrem medailových žatvy prežila aj bodové žatvy. Práve počas dvoch týždňov v Anterselve sa vrátila nielen do hry o zopár malých glóbusov, ale aj do bitky o veľký glóbus. Otázne však je, či po šampionáte ešte nájde potrebnú motiváciu k tomu, aby oň zabojovala. Na rozdiel od svojej talianskej rivalky, Röiselandová na Nové Město nikdy vo svojom živote nezabudne. Práve tu dosiahla svoje prvé víťazstvá medzi biatlonovou elitou, presne pred rokom, kedy sa jej podarilo ovládnuť šprint a stíhačku. Teraz by mohla obhájiť prvé miesto v šprinte, veď je úradujúcou šampiónkou v tejto disciplíne, a na MS získala titul aj v masáku. Programovo jej siedme kolo očividne vyhovuje. Konzistentné výkony v Anterselve ukazovala Hanna Öbergová, momentálne druhá žena v hodnotení Svetového pohára. Öbergová dva zo svojich štyroch víťazstiev dosiahla v masáku, takže v ňom môže byť veľmi nebezpečná. V šprinte ešte nikdy nevyhrala.

Bez šance získať ďalšie víťazstvá na svoje konto nebude ani Tiril Eckhoffová, ktorá do šampionátu kraľovala ženskému biatlonu, ale v Anterselve jej preteky vôbec nechutili. Teraz bude dúfať, že sa jej vráti potrebný apetít, inak sa môže definitívne pripraviť o možnosť stať sa celkovou víťazkou Svetového pohára. Eckhoffová v Novom Měste ešte nikdy nevyhrala, ale to nič neznamená. Veď pred touto sezónou nevyhrala ani v Hochfilzene, Annecy či Ruhpoldingu. Takže nebude čeliť novej výzve. Svoje želiezko v ohni budú mať aj domáci, lenže Markétu Davidovú nebude mať kto hnať za víťazstvom, iba tréneri. Môže to byť však aj výhoda, nebude pod veľkým tlakom. Jej silnejšou disciplínou je šprint. Získať aspoň jedno víťazstvo budú môcť ešte Denise Herrmannová, Ingrid Landmark Tandrevoldová alebo Kaisa Mäkäräinenová, ak sa im podarí dobre zastrieľať. Rovnako aj Justine Braisazová alebo Julia Simonová.  
 
 
Priebežné poradie SP žien po MS v Anterselve
1. WIERER Dorothea 719 0
2. ÖBERG Hanna 613 -106
3. ECKHOFF Tiril 607 -112
4. ROEISELAND Marte Olsbu 597 -122
5. HERRMANN Denise 571 -148
6. TANDREVOLD Ingrid 461 -258
7. FIALKOVÁ Paulína 445 -274
8. SIMON Julia 441 -278
9. BRAISAZ Justine 433 -286
10. PREUSS Franziska 411 -308
43. FIALKOVÁ Ivona 107 -612
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Naši v polodomácom prostredí. Dvaja debutujú, no márne sa tešili na fanúšikov
 
Slováci vstupujú do záverečnej časti sezóny v rôznych polohách. Zatiaľ čo Paulína, Ivona ani Martin už nemusia nikomu nič dokazovať, hoci najmä líderka nášho tímu nebola spokojná s priebehom MS, viacerí sa trápia celú zimu a už veľmi potrebujú nejaký výsledok. Od Paulíny Fialkovej sa opäť čaká boj o najvyššie priečky. Dobre si pamätáme úžasný masový štart spred štrnástich mesiacov, keď spolu s Kuzminovou brali double. Ale Paulíne sa už predtým v šprinte podarilo po dvoch nulách získať tretiu pozíciu. Stredisko má rada a môžeme sa tešiť na skvelé výkony.
 
 
- inzercia -
banner pre viessmann 560x300 v3
- inzercia -
 

Ivona Fialková stojí pred úlohou, ktorá po úspechu zákonite musela prísť - verejnosť čaká, či výsledky zo svetového šampionátu dokáže zopakovať. Samozrejme, dostať sa na deviate a šieste miesto je aj pre tie najlepšie pretekárky veľmi náročné, určite by aj veľmi hladným fanúšikom v piatok stačil taký výsledok, aby sa Ivona kvalifikovala do masového štartu. Na to bude potrebovať zhruba 14-18. miesto. Zaujímavé bude sledovať aj bežeckú formu Ivony.
 
Aj keď to ešte pred pár týždňami vyzeralo všelijako, na Moravu sa v celkom dobrej nálade presunuli aj traja muži. Martin Otčenáš sa presadil v Anterselve, no potom mu choroba znepríjemnila záver MS, ale aj ME. Dúfa, že fyzicky už bude na tom zasa lepšie a skúsi zabojovať o bodovaný výsledok. Už k tomu pristupuje tak, že nemá čo stratiť. Psyhicky je vyrovnaný a strieľa rýchlo. Ak mu to popadá, má šancu. Výborné trináste miesto zaznamenal v Minsku Michal Šima, a to sa dá považovať za jeho kariérny výsledok. Až na jednu spackanú položku sa mohol pochváliť výbornou streľbou. Ak by si ju preniesol aj do tohto týždňa, iste by mohol zabojovať o pekný výsledok v šprinte a pomôcť aj štafete. Konečne je na tom mentálne lepšie. Bolo by dobré to využiť. Na európskom šampionáte sa k 21. pozícii dostal aj Šimon Bartko a hoci stále má viacero výbuchov, v posledných štartoch dokázal atakovať pekné priečky. Ak by sa pomýlil len raz ako v sobotu, mal by šancu na premiérové body. No dôležitý bude opäť jeho strelecký výkon v štafete. Bude ju mať možnosť priviesť k peknému výsledku, ale aj zosunu do suterénu.
 
 
otcenas 20 nmnm trening sta
Martin Otčenáš na tréningu v NMNM (© Igor Stančík)
 
 
Veronike Machyniakovej sa na MS podarilo pokoriť hranicu Top 70 a prirodzene chce pokračovať ďalej. Hoci tu nie je stíhačka, iste bude mať ambíciu tlačiť to do vytúženej šesťdesiatky. No v posledných týždňoch sa necíti najlepšie. Na trati výraznejšie zaostáva a neprichádza ani toľko núl. Uvidíme ako sa jej podarí zmobilizovať v stredisku, ktoré narozdiel od väčšiny, kde túto zimu bola, pozná.
 
No a tím doplnia dvaja nováčikovia v najvyššej lige. Nominácia sa určovala pred dvoma týždňami. Vo štvrtok sa Matej Baloga stane 52. Slovákom v najvyššej lige a v piatok by to mala ešte zvýšiť juniorka Henrieta Horvátová. U Mateja sa debut čakal už dlhšie, no tréner Kos sa mu rozhodol dať šancu až teraz. V sezóne predvádzal veľmi pekné, ale aj slabé výsledky. Opäť mu nevyšiel vrchol na ME, takže môže len prekvapiť. Očakáva sa, že bežecky bude za svetom dosť strácať. No štafety nezvykne kaziť. Premiéra je u Henriety menším prekvapením. Od úvodu zimy sa skôr čakalo, že sa do prvého tímu pretlačí Aneta Smerčiaková. Je pravdou, že na IBU Cupe v Osrblí dosiahla parádne 22. miesto, no je neodškriepiteľným faktom, že ku koncu sezóny už roky fyzicky odchádza a ani veľké ME v jej podaní nedopadli dobre. Pre pretekárku v jej veku to bude ale obrovská motivácia a je dobré, že dostala šancu. Čokoľvek mimo posledného miesta bude fajn. Na strelnici má šancu udržať dobrý štandard, snáď sa vypne na životných 7500 metrov. Štafeta môže byť krízová. Tú ťažko odhadovať.
 
 
otcenas 20 nmnm trening sta
Henrieta Horvátová na tréningu v NMNM (© Igor Stančík)
 
 
Slováci budú mať aj špeciálnu motiváciu v tom, že na záverečné dve kolá SP do Kontiolahti a Osla cestujú už len tri ženy a traja muži. Znamená to, že na Morave sa pobijú o to, či si predĺžia sezónu, alebo z Vysočina arény už rovno pocestujú domov a ich sezóna sa už túto sobotu skončí.
 
S veľmi špecifickým problémom neúčasti fanúšikov sa musia vyrovnávať aj naši reprezentanti. O to viac, že Vysočinu máme logicky najbližšie a chystalo sa tam množstvo slovenských priaznivcov aj priateľov či rodiny slovenských biatlonistov. Je to veľmi smolné rozhodnutie, ktoré ani sestry Fialkové vôbec neprijali s nadšením. "Môj obľúbený sveťák v NMnM. Nebudú diváci, radosť z pretekania tiež nie," napísala na sociálnej sieti Paulína. "Nieee. Jediné miesto, kde sa na pretekoch Svetového pohára cítim ako doma. Mrzí ma to kvôli vám, ktorí mi už od novembra píšete, že prídete fandiť do NMnM," reagovala Ivona.
 
Tento týždeň sa môžete tešiť aj na prvotriedne fotografie. V dejisku 7. kola SP bude fotograf Igor Stančík, s ktorým naša redakcia dlhodobo spolupracuje. Pracovať bude ako oficiálny fotograf IBU pre toto kolo SP, teda Medzinárodná biatlonová únia bude na všetkých svojich kanáloch pracovať len s jeho fotografiami.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z tréningov (© Igor Stančík)
 
Program 7. kola SP v NMNM
 
Nové Město n/M 05.03. štvrtok 17:35 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  P. Fialková ?., I. Fialková ?., V. Machyniaková ?., Horvátová ?.dvojka rtvs
 
Nové Město n/M 06.03. piatok 17:30 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  Otčenáš ?., Šima ?., Bartko ?., Baloga ?.
 
Nové Město n/M 07.03. sobota 14:00 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
  Slovensko ?. (?, ?, ?, ?)dvojka rtvs
 
Nové Město n/M 07.03. sobota 17:00 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
  Slovensko ?. (?, ?, ?, ?)
 
Nové Město n/M 08.03. nedeľa 11:45 MS masový štart žien na 12,5 km
  P. Fialková ?.dvojka rtvs
 
Nové Město n/M 08.03. nedeľa 13:45 MS masový štart mužov na 15 km
dvojka rtvs
 
 
clovek ikonkaSlováci v 7. kole SP v Novom Meste na Morave
 
profil   profil   profil   horvatova henrieta
             
profil   profil   profil   profil