Až na výkony Paulíny Fialkovej sa sezóna nevyvíjala dobre, a tak fanúšikovia slovenského biatlonu upierali zrak na svetový šampionát, či vylepší dojem zo sezóny a Paulíne sa podarí zabojovať o vytúženú medailu z vrcholového podujatia. Boli to ale zvláštne MS. Začali skvelými výkonmi, no skončili slabšie.
 
Najväčším ťahákom pre masy boli výkony Paulíny Fialkovej, ktorá ale odišla z talianskych Álp sklamaná. Podobne to vyzeralo aj na vlaňajších MS, ale vykopla to piatou pozíciou vo vytrvalostných pretekoch, získala financie z top tímu a povedala si, že medaila príde o rok. No aj keď predviedla vo všetkých pretekoch tohto šampionátu veľmi dobré výkony a neklesla zo skvelej siedmej priečky poradia SP, chcela viac ako 16., 17., 24. a 15. miesto. Hoci viaceré súperky z absolútnej špičky ako Eckhoffová, Tandrevoldová, Simonová, Braisazová, Preussová a viacere ďalšie mali oveľa nevyrovnanejšie výkony. Iste ju najviac mrzí záverečný masový štart, kde výborne strieľala, konečne sa dostala do svojho streleckého "varu", ale sklamali ju pomalé lyže.
 
Paulína teda musí čakať na cenný kov ďalej, no rozhodne nemusí zúfať, pretože Top tím si vlani vybehla na dva roky, takže môže byť v kľude a stále je o čo bojovať. Pokúsi sa ďalej naháňať prvý triumf v pretekoch SP, teší sa na súboje takmer doma v Novom Meste na Morave a stále je v Top 10 celkového poradia, takže iste bude pre ňu métou druhý rok po sebe ukončiť rok v najelitnejšej spoločnosti.
 
 
fialkova 20 ms na strelnici pohlad slavik
Paulína Fialková (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
O dva najlepšie výsledky v Južnom Tirolsku sa postarala Ivona Fialková. Ako jediná sa dostala do Top 10 a dokonca dvakrát. Absolútne kľúčová bola psychika, ktorá ju roky brzdila, ale aj za pomoci mentálnej trénerky skrátka všetko klaplo a na náročnej strelnici v Anterselve si skrátka verila. Strieľala rýchlo aj presne a dostala sa na dosiaľ nevídané méty. V šprinte aj napriek jednej chybe skončila deviata. Samozrejme, využila zaváhania mnohých favoritiek, ale na to sa história pýtať nebude. Že to nebola len náhoda potvrdila v stíhačke, kde sa posunula na šiestu priečku. Potom to už také ružové nebolo. Vo vytrvalostných pretekoch neostala na vlne eufórie a v masovom štarte prišla už jedna štvorchyba, čo sa jej v minulosti občas udialo, no už sme dúfali, že neudeje.
 
Aj Ivona získala na dva roky extra financie na prípravu od ministerstva školstva a to by spolu so sponzorskými financiami aj prize money mohlo ešte vylepšiť podmienky sesterského dua na prípravu. Dôležité bude, aby Ivona ostala na tejto vlne, keď bodovala vo všetkých pretekoch a aby nepadla nazad do vôd nevyrovnanosti. Čakajú ju ešte tri kolá SP, kde sa bude snažiť pridať pekné výsledky a opäť sa dostať do masového štartu, aj keď to bude v oboch prípadoch len cez výsledky na danom kole SP, keďže celkovo jej v poradí patrí až 43. priečka. Ale má už 107 bodov a jej doterajším maximom bolo 65. Nech už sezóna v marci skončí akokoľvek, Ivona bude určite môcť hovoriť o posune dopredu. A to je pre ňu mimoriadne dôležité.
 
 
fialkova i 20 ms na trati slavik
Ivona Fialková (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Nebola to iba Ivona Fialková, ktorá sa konečne chytila. Úžasnú sobotu 15. februára zažil aj Martin Otčenáš, ktorému sa po veľkom celosezónnom trápení konečne podarili streliť dve nuly a hnaný vidinou skvelého výsledku zo seba všetko dostal aj na trati. Trináste miesto a 38. bežák boli veľmi dobrou vizitkou. Vyšlo mu to na vrchole sezóny a aj keď nesplnil kritériá na zaradenie do Top tímu, iste si aspoň potvrdil pracovný pomer na VŠC Dukla. Bol to mimoriadne svetlý moment a bolo len na ňom, či zvládne ponúknutú príležitosť a v stíhacích pretekoch klesle len tak, aby sa dostal do masového štartu. Podarilo sa. Bolo z toho ďalšie pekné 26. miesto. No vytlačil zo seba také maximum, že následne ochorel a telo mu vypovedalo službu. Logicky vytrvalostné preteky nevyšli a aj keď dobré strelecké výkony pokračovali aj v štafete a masse, bežecky už nemal šancu. Ako jediný z našich štartoval až v šiestich pretekoch a zdravie mu už vyplo. Snáď sa ale Martin chytí a ešte v tejto zime niečo ukáže. Na jar sa pokúsi dať dohromady posunutú platničku, ktorá ho dlhodobo trápi. Ak by sa mu to podarilo, mohlo by to byť z jeho strany smerom k OH ešte lepšie.
 
S výraznejším odstupom bol štvrtým najlepším Slovákom v Anterselve Šimon Bartko. Po mnohých nezdaroch sa trošku chytil v Pokljuke a dodalo mu to viery v seba samého aj pre MS. V šprinte urobil "len" dve chyby a len dve sekundy ho delili od prvého bodovaného výsledku. Dostal sa z bežeckého marazmu späť na lepšie pozície, kde to v minulosti dokázal tlačiť - k Top 40. Potrebujeme ďalšieho konkurencieschopného pretekára ako soľ. Všetko nasvedčuje tomu, že Šimon ním bude. No druhé stíhacie preteky v najvyššej lige mu už nevyšli a to platilo aj o vytrvalostných pretekoch, kde to dlho vyzralo na boj o Top 40, ale odpálil sa v závere. Aj v štafete to pokazil na stojke. Šimona čaká náročná cesta v znižovaní stojkových výbuchov, ale postupne to ide. Je to dlhý proces. Iste sa pokúsi zúžitkovať dobrú formu cez víkend na Majstrovstvách Európy v Minsku. Aj keď tam bude obrovská konkurencia a po šesť pretekárov najsilnejších krajín, mohol by atakovať Top 20 či Top 30.
 
 
otcenas 20 hochfilzen trat 3 sta
Martin Otčenáš (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Veronika Machyniaková mala jasnú úlohu vylepšiť si svoje maximum, a to sa jej podarilo. 63. priečka vo vytrvalostných pretekoch opäť znamená mierny posun vyššie. No nezvládla strelnicu tak ako si predstavovala. Iste dúfala, že na šampionáte bude strieľať nuly a pomôže jej to na nejaký zaujímavý výsledok. Ale v dvojici individuálnych pretekov mala len dve nuly zo šiestich strelieb. Mierne lepšie to bolo v štafetách. V závere šampionátu ju odpísali aj kŕče v bruchu. Vzhľadom na neúčasť Fialkových v mix štafetách štartovala až v piatich pretekoch, čo je rovnaký počet ako u Fialkových. Takú porciu na debutových MS ešte zo Slovákov nezažil nikto. Snáď zúročí tieto skúsenosti.
 
Ostatní odišli z dejiska šampionátu iba sklamaní. Terézia Poliaková veľmi výrazne strácala na trati. V šprinte to bola 82. a vytrvalostných pretekoch 86. priečka. Škoda, že pokazila hneď prvú ležku so štyroma trestnými minútami. Určite mohla zabojovať o lepší výsledok. Ale dobre strieľala v oboch štafetách. Michal Šima štartoval len vo vytrvalostných pretekoch, ktoré mu strelecky nevyšli. Bral 78. miesto. V štafete šiel celkom dobre na trati i strelnici. Náš tím potiahol. Tomáš Hasilla pokračoval v nevydarenej sezóne s 94. pozíciou v šprinte, a to ho odpísalo od ďalšieho individuálneho programu. V oboch štafetách to nebola až taká bieda, ale sám si uvedomoval, že Poliaka v sobotu mal poraziť.
 
Problémom našich biatlonistov na MS bol fakt, že sa im nepodarilo želane priblížiť k 17. priečke v rebríčku národov. Ženy aj muži ostávajú za svojimi súpermi a možnosť postaviť iba troch pretekárov na preteky SP by bola pre náš biatlon veľkou ranou. Ten štvrtý by potom ostal plápolať medzi SP a IC, keďže až šesťkrát sa jazdia štafety. Pravdou však je, že sme mohli na MS získať viac bodov ak by sme postavili do miešaných štafiet sestry Fialkové tak ako drvivá väčšina krajín nasadzovala to najlepšie do všetkých štartov. Celý rok sa pripravovali na MS a na nápor pretekov. Či sa aj po vlne kritiky fanúšikov niečo na tom zmení ukáže čas a ďalšie kroky kompetentných. Nový prezident SZB Peter Vozár už v rozhovore pre SITA naznačil nespokojnosť. Musíme si uvedomiť, že si nemôžeme dovoliť slabo obsadzovať preteky, keď máme nôž na krku a je jasné, kto nedostane priestor, ak vypadneme z toľko omieľanej Top 17. Budú to mladí biatlonisti. Ešte v Kontiolahti budú na programe miešané štafety. Hlavne uvidíme, či to naozaj bude napokon znamenať vypadnutie z Top 17. Snáď sa aspoň jednej kategórii podarí udržať štyri miesta. Na obe to už ani pri optimistickom scenári nevyzerá.
 
 
- inzercia -
banner pre viessmann 560x300
- inzercia -
 
 
Väčšina nášho tímu sa už presunula do Bieloruska na druhý vrchol zimy
 
Vzhľadom na to, že sa väčšine tímu počas sezóny nedarilo, hustý program s naháňaním dobrých výsledkov bude pokračovať. Až deväť našich pretekárov sa postaví na štart Majstrovstiev Európy v bieloruskom stredisku Minsk - Raubichi. Je to malé déja vu, pretože vlani sa tu konal kontinentálny šampionát, ktorý je otvorený pre všetky krajiny. V estónskom Otepää však nemajú dostatok snehu, a tak sa ME pripojili k ôsmemu kolu IBU pohára. Ani Bielorusko sa však nemôže tešiť z veľkej snehovej nádielky a majú tam obrovské problémy s organizáciou podujatia. Aj preto sa zmenil program a chýbať budú vytrvalostné preteky na dlhých tratiach, ktoré nemajú šancu pripraviť. Namiesto toho sa zajtra má ísť superšprint, a to premiérovo na ME. Vo štvrtok prídu na rad miešané štafety a cez víkend klasická dvojička rýchlostné a stíhacie preteky.
 
Ako sme už písali vyššie, Slovensko posiela do metropoly Bieloruska celý A-tím bez sestier Fialkových, ktoré majú po MS voľno a pripravujú sa na 7. kolo SP na Morave. U žien teda nastúpia Terézia Poliaková s Veronikou Machyniakovou a prvý raz v sezóne sa stretnú s ďalšími dvoma pretekárkami, ktoré klopu na brány prvého tímu - Anetou Smerčiakovou a Henrietou Horvátovou. Bude to veľmi zaujímavé a dôležité porovnanie, kde sa určite budú chcieť mladé pretekárky vytiahnuť. Veľkým paradoxom je účasť Horvátovej, ktorá sa v silnej dievčenskej konkurencii nekvalifikovala na ME juniorov, a tak si odbije premiéru na o level vyššom podujatí. A dokonca už bola schválená nominácia na Nové Mesto na Morave, kde by mala zažiť svoj debut v pretekoch SP. Niečo také sa môže stať len na Slovensku... Pre ňu samotnú je to mimoriadne pozitívny fakt a budeme jej držať palce, aby sa dokázala presadiť. Na dvoch podujatiach za sebou vytvorí konkurenciu o dva roky staršej Machyniakovej, a to môže byť veľmi zaujímavé, pretože vieme, že aj Heňa je silná v streľbe. Absencia vytrvalostných pretekov bude ale nevýhodou.
 
 
Osrblie2020IBUCUP218
Henrieta Horvátová (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Muži sa až na Otčenáša presunuli do Minska letecky už v nedeľu. Štartovať budú všetci. Možno Martin kvôli doliečeniu vynechá superšprint. Aj naše stále kvarteto Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Michal Šima sa bude môcť konečne porovnať s Matejom Balogom, ktorý jazdí túto druhú ligu. Najmladší člen A-tímu bude určite motivovaný po horšom Martelli ukázať, že chce naďalej tlačiť na prvý tím a porazí niektorých kolegov. Tomáš Kos sa ho rozhodol nominovať na 7. kolo SP do NMNM, takže čaká ho veľmi silný dvojblok. Na ME narozdiel od ostatných prišiel oddýchnutý.
 
Ciele Slovákov sú rôzne. Najlepšie by bolo ak by sa im podarilo atakovať až Top 10 vďaka čomu by sa mohli dostať do vytúženého top tímu. Otčenáš v Anterselve ukázal, že sa to dá. No reálnejšie sú ciele Top 20 pre mužov či akékoľvek body pre všetky ženy. Aj v IBU pohári sa súťaží medzi národmi a ak sa nám nepodarí misia o Top 17 v najvyššej lige, veľmi teoreticky by sa mohlo stať, že sa budeme tlačiť aj v druhej lige. No tam pre štyri miesta stačí byť v Top 20 a muži na to strácajú len 20 bodov, čo by mali cez ME zvládnuť. Ženy sú práve na 20. pozícii, no za nimi je domáce Bielorusko, takže aj tu to bude zaujímavé.
 
 
Program ME v Minsku