Svetový šampionát sa skončil, každá medaila má svojho držiteľa, respektíve držiteľku. Najviac metálov pozbieralo Nórsko, a to najmä vďaka dvom osobnostiam. Johannes Thingnes Bö získal šesť, Marte Olsbu Röiselandová dokonca sedem medailí. Celkovo sa k jednému z cenného kovu dostali reprezentanti dvanástich krajín.
 
 
dunklee 20 ms vitazstvo nordic focus
Marte Olsbu Roeiseland s medailami (© Courtesy Nordic Focus / WCH 2020)
 

Medzi mužmi úrodná žatva Francúzov, JT Bö s najbohatšou zbierkou

Tri zlaté a tri strieborné medaily, tak vyzerala zbierka Johannesa Thingnesa Böa na konci svetového šampionátu v Anterselve. Novopečený otec však až do posledného dňa čakal na honor majstra sveta v individuálnej disciplíne. Od začiatku podujatia bola na ňom cítiť prestávka, ktorú si dal kvôli príjemným rodinným starostiam. Pre ne vynechal aj vysokohorské sústredenie nórskeho tímu, takže do Talianska necestoval zrovna najlepšie pripravený. Kým si zvykol na vysokú nadmorskú výšku v Anterselve, chvíľu to trvalo. Bez metálu odišiel iba z rýchlostných pretekov, kde mu cestu za ňou zhatila jedna nepresnosť na strelnici, ale aj bežecký kolaps. Od tohto momentu sme však sledovali jeho úspešný návrat na stupne víťazov. Stíhačka a individuál mali pre neho striebornú chuť, zlato získal až v pretekoch s hromadným štartom. V nich si všetko vynahradil, zostrelil všetky terčíky a stal sa šampiónom. Ďalšie dve zlatká získal v mixoch, jedno striebro ešte v klasickej mužskej štafete. JT Bö tak ubránil honor najúspešnejšieho biatlonistu z vlaňajšej edície.

Svoju stopu v histórii svetových šampionátov zanechal aj Alexander Loginov. Jeho zlatá chvíľa prišla hneď na začiatku majstrovstiev, v prvom pretekárskom bloku. Loginov v šprinte nadviazal na suverénny strelecký výkon z klasického mixu a ani tentokrát sa v srdci biatlonového areálu nenechal vyviesť z miery. Trafil päť terčov v ľahu a tiež v stoji. Ku stopercentnej presnosti pridal spoľahlivý bežecký výkon. Prvé miesto bolo na svete. Už o deň neskôr chcel naň nadviazať, a aj v stíhačke sa mohol oprieť o svoje ruky, keďže na úvodných troch položkách nenechal visieť ani jeden terčík. Na poslednej sa raz netrafil a odstrelil si druhé zlato. Udržal aspoň bronzovú medailu. Po prvom pretekárskom bloku sa jeho ťaženie za cennými kovmi skončilo. Vo vytrvalostných pretekoch sa zmýlil päťkrát a do masáku ani nenaskočil. Deň predtým mu totiž talianski policajti prehľadali izbu a odniesli si zopár jeho osobných vecí, počítač a mobil. Loginov tak na MS nezažil iba svetlé momenty, na ktoré bude rád spomínať, ale aj tie, ktoré mu môžu skomplikovať budúcu kariéru.
 
 
dunklee 20 ms vitazstvo nordic focus
Darilo sa aj Francúzom a Böovi (© Courtesy Nordic Focus / WCH 2020)
 

Z pohľadu krajín najsilnejší mužský tím do Anterselvy vyslali Francúzi, a potvrdili to v štafete, v ktorej zvíťazili po 19 rokoch. Ešte pred ňou dvaja ich pretekári ulovili pre seba tituly majstrov sveta. Émilien Jacquelin sa k nemu dostal v stíhacích pretekoch, v ktorých zároveň ukončil čakanie na prvé víťazstvo medzi biatlonovou elitou. V tento deň na strelnici neurobil ani jednu chybu. Martin Fourcade zas zveľadil svoju zbierku o jedenáste individuálne zlato zo svetových šampionátov vo vytrvalostných pretekoch. Fourcade a Jacquelin získali aj po bronze, Émilien v masáku a single mixe, Martin v šprinte. Spolu s ním mal byť pomyselným lídrom francúzskeho tímu aj Quentin Fillon Maillet, ale on si zlatú medailu odniesol iba zo štafety. Od najcennejšieho metálu nebol ďaleko, dvakrát naň útočil, ale v oboch prípadoch mu pár sekúnd k nemu chýbalo. Zakaždým urobil o jednu chybu viac ako vedel na trati dobehnúť. Dostal sa však na druhé miesto vo Svetovom pohári. Menoslov zlatých francúzskych chlapcov zo štafety dopĺňa Simon Desthieux, lenže to bol jediný jeho svetlý na tomto šampionáte.  

Tiež Dominik Landertinger si v Anterselve zaspomínal na tie krajšie chvíle vo svojej kariére. Rakúsky biatlonista si totiž v individuále v ťažkých podmienkach postrážil skoro každý výstrel, iba jeden mu vietor odfúkol mimo terč. Táto chyba ho o druhý titul majstra sveta v jeho kariére nepripravila, naň by aj tak nedosiahol, o striebro áno. Napriek tomu z Talianska domov pocestuje veľmi spokojný, pretože to, že sa dostal na stupne víťazov je jedno z veľkých prekvapení tohto šampionátu. Prekvapením, ale negatívnym, boli aj výkony nórskych mužov, síce ani oni domov neodišli s prázdnymi rukami. Tarjei Bö, Vetle Christiansen a Johannes Dale získali striebro v štafete, ale to bolo všetko, žiadne ďalšie kovy do nórskej zbierky neprihodili. Všetci traja však mali na MS väčšie ambície. Bez medaile nezostali ani nemeckí muži, tiež ju získali v štafete. Erik Lesser, Philipp Horn, Arnd Peiffer a Benedikt Doll až do posledného menovaného útočili na zlato, lenže Doll im to úplne pokazil a po jeho skrate boli radi aj za bronz. 
 
 
Priebežné poradie SP mužov po MS v Anterselve
1. FOURCADE Martin 788 0
2. FILLON MAILLET Quentin 712 -76
3. BÖ Johannes Thingnes 690 -98
4. BÖ Tarjei 623 -165
5. DESTHIEUX Simon 576 -212
6. LOGINOV Alexander 570 -218
7. JACQUELIN Emilien 547 -241
8. DOLL Benedikt 512 -276
9. DALE Johannes 506 -282
10. CHRISTIANSEN Vetle 439 -349
57. OTČENÁŠ Martin 47 -741
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Eckhoffová mimo ideálnu formu, Röiselandová kráľovnou šampionátu

Už pred šampionátom sa o nej hovorilo, lenže celú sezónu bola v tieni krajanky. Bola to výhoda, pretože tlak na jej pleciach síce bol, ale nebol taký veľký. Marte Olsbu Röiselandová preto mohla naplno ukázať, aká biatlonistka v nej drieme. Velikánka. Doma bude musieť teraz poriadne poupratovať, pretože bude musieť nájsť miesto pre päť zlatých medailí a dva bronzové kovy. Röiselandová tak vyhrala nejaký metál v každej disciplíne, do ktorej naskočila. Ide o počin, ktorý sa podarí iba biatlonovým legendám a Marte sa k nim v priebehu týchto dvoch týždňov zaradila. Postupne zvíťazila v klasickej miešanej štafete, v šprinte, v single mixe, v ženskej štafete a v pretekoch s hromadným štartom. Vo všetkých víťazných prípadoch sa jej darilo strelecky, urobila v nich iba šesť chýb, ale tiež bežecky bola na tom výborne. Počas stíhačky a individuálu dokopy nezatvorila päť terčov, aj preto v nich získala „iba“ bronz. Röiselandová sa v Anterselve vrátila aj do hry o veľký kryštálový glóbus.

Na domácom snehu si pozíciu líderky Svetového pohára upevnila Dorothea Wiererová, lenže počas uplynulých dvoch týždňov sa v Anterselve bojovalo o cennejšie veci. Wiererová mala oproti súperkám veľkú výhodu, v srdci tamojšieho biatlonového areálu každoročne trávi najviac času, trénuje v ňom, takže vie, ako sa vietor dokáže točiť na strelnici. Ešte v šprinte ju poveternostné podmienky nemilo prekvapili, pretože v úvodnej individuálnej disciplíne sa Dorothea zmýlila dvakrát a nezískala žiadnu medailu. Od tohto momentu však začala dominovať a šliapať na päty Röiselandovej v súboji o kráľovnú šampionátu. Wiererová zvíťazila v stíhačke a vo vytrvalostných pretekoch, striebornú medailu získala v masáku, kde ešte po poslednej položke viedla o 14 sekúnd. Lenže svoj náskok neudržala a stratila pomyselnú korunku. Dobré výkony podala aj v klasickom mixe a ženskej štafete, v prvom prípade získala striebro, v druhom nič. Medailu nezískala ani v single mixe, kde išla do trestného kola. Tak či tak bude hodnotiť svetový šampionát pozitívne.
 
 
dunklee 20 ms vitazstvo nordic focus
Dorothea Wiererová (© Courtesy Nordic Focus / WCH 2020)
 

Medzi ženami si iba dve biatlonistky siahli na zlato, teda v individuálnych disciplínach. Pre ostatné dámy zostali „iba“ strieborné a bronzové medaily. Veľmi úspešné pri love striebra boli nemecké biatlonistky. Denise Herrmannová skončila druhá v stíhačke, nebyť chyby na poslednej položke, zvíťazila by, a Vanessa Hinzová v individuále. Obe podali strieborný rukopis aj v štafetových pretekoch, spolu s nimi sa z druhého miesta tešili aj Franziska Preussová a Karolin Horchlerová. Nemecké ženy tak aspoň z časti zatvorili ústa kritikom. Jedno striebro získala aj Susan Dunkleeová, Američanka skrotila vietor v šprinte. Veď na stupni víťazov sa objavila vďaka dvom nulám. Jej výsledok bol veľkým prekvapením. Do tejto kategórie patrí aj tretie miesto Lucie Charvátovej, ktorá si v Anterselve vytvorila maximum. To tretie miesto Hanny Öbergovej v masáku nebolo prekvapenie, ale veľké zadosťučinenie. Švédka totiž trikrát hádzala očkom na pódium, ale podarilo sa jej to až pri štvrtom pokuse.

Tento šampionát nebol iba o oslnivých výkonoch. Veľkým sklamaním boli výsledky Tiril Eckhoffovej, ktorá síce získala dve zlaté medaily, ale obe ako členka štafetového tímu. V individuálnych disciplínach to bolo v podaní Tiril jedno veľké trápenie, na strelnici sa horko-ťažko triafala. Bolieť pri srdci ju bude tiež skutočnosť, že v posledných dvoch týždňoch si poriadne skomplikovala cestu ku veľkému kryštálovému glóbusu. Ani Ingrid Landmark Tandrevoldová sa na svetovom šampionáte neprezentovala v dobrom svete, to isté konštatovanie patrí aj v prípade Markéty Davidovej. Od oboch sa očakávali lepšie výsledky, veď Markéta sa iba raz dostala do Top 10, Ingrid ani raz. Tiež Kaisa Mäkäräinenová sa márne snažila dostať do elitnej spoločnosti. Doslova mizerné výsledky dosahovali francúzske dámy. Justine Braisazová pripomínala na strelnici neriadenú strelu, oveľa lepšie si neviedli ani Júlia Simonová alebo Anais Bescondová. Posledná menovaná vyhrala aspoň jeden bronz v single mixe. 
 
 
Priebežné poradie SP žien po MS v Anterselve
1. WIERER Dorothea 719 0
2. ÖBERG Hanna 613 -106
3. ECKHOFF Tiril 607 -112
4. ROEISELAND Marte Olsbu 597 -122
5. HERRMANN Denise 571 -148
6. TANDREVOLD Ingrid 461 -258
7. FIALKOVÁ Paulína 445 -274
8. SIMON Julia 441 -278
9. BRAISAZ Justine 433 -286
10. PREUSS Franziska 411 -308
43. FIALKOVÁ Ivona 107 -612
 
Zobraziť kompletné poradie