Biatlonová sezóna sa dostala k svojmu vrcholu, ktorý sa uskutoční v Južnom Tirolsku a jednom z najznámejších destinácii tohto športu - v Anterselve. Zaujímavosťou je, že hoci sa nachádza v Taliansku, až 98 % miestnych obyvateľov rozpráva po nemecky, teda výraz "Anterselva" sa tu takmer vôbec neobjavuje. Tunajšie malé mestečko sa po nemecky volá Rasen-Antholz a narodili sa tu viacerí talianski velikáni biatlonu ako Wilfried Pallhuber, Dominik Windisch či Dorothea Wiererová. Svetový šampionát tu bude už šiesty raz.
 
 
antholz 2017 stredisko slavik
Strelnica v Anterselve (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Hoci býva zvykom, že prvé dva roky nového olympijského cyklu sa MS konajú v marci a takto to bolo v prípade vlaňajšieho Östersundu, tentoraz to bude už február, teda bližšie k pekingskému termínu OH v roku 2022. Špecifikom tohto strediska je nadmorská výška. Iba zriedka sa súťaží až vo výške cez 1600 m.n.m., nie to ešte priamo na MS.
 
Slováci vycestovali na MS v osemčlennom zložení tak ako pretekajú úplne celý rok, čiže duo Fialkových, Poliaková, Machyniaková a muži Otčenáš, Hasilla, Šima a Bartko. Skúsenosti so Südtirol Arénou majú všetci okrem najmladšej dvojice Veronika - Šimon. U Machyniakovej to nie je prekvapenie, u Bartka trochu áno, keďže má za sebou už 30 štartov v pretekoch SP. V ženských vystúpeniach s intervalovým štartom budeme môcť postaviť štyri pretekárky, keďže naše ženy skončili vlani na dvanástej priečke hodnotenia národov. Chlapi boli až na 17. priečke, teda štartovať budú môcť len traja. Predstavíme sa, samozrejme, vo všetkých štafetách a Paulína Fialková má už na 95 % istú účasť aj v pretekoch s hromadným štartom.
 
 
fialkova 20 hochfilzen start sta
Pod slovenským drobnohľadom bude najmä Paulína (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Práve Paulína Fialková bude našou najväčšou nádejou na skvelý výsledok. Vzhľadom na to, že v pretekoch SP dosiahla už osem pódiových umiestnení, nič iné ako zisk medaily cieľom nemôže byť. V štvorpoložkových pretekoch by sa možno dalo uvažovať aj o titule, ale na 7,5-kilometrovej trati sa predsa len očakávajú dve nuly aspoň jednej rýchlejšej pretekárky. Paulíne totiž v bežeckej štatistike patrí jedenásta priečka, teda za najrýchlejšou štvoricou Eckhoffová, Olsbuová, Herrmannová a Mäkäräinenová mierne zaostáva. No tréner Bajčičák vie sesterské duo dobre pripraviť na vrchol a nečudovali by sme sa, keby sa Paulína dostala v bežáku aj do Top 10.
 
Jej šampionátovým maximom je piata priečka z vlaňajších MS. Vo vytrvalostných pretekoch urobila chybu až pri poslednom dvadsiatom výstrele a v cieli uvidela pri svojom mene stratu 45 sekúnd. Všetci dobre vieme, keby bolo keby... Od toho sa bude dať odraziť. Paula si verí a dúfa, že ju podrží aj streľba. Zatiaľ má 83,6-percentnú úspešnosť, čo by bolo sezónne maximum, hoci opäť mala december lepší ako január. Dôležitá je kombinácia šprint-stíhačka, kde to drží na 90 %, teda je tam obrovský predpoklad úspechu. Zaujímavosťou ale je, že v Taliansku ešte nedosiahla výraznejší výsledok. Maximom je trinásta priečka, na ktorej sa v Anterselve umiestnila trikrát.
 
 
audio ikonkaPaulína Fialková a jej slová na tlačovej konferencii
 
 
Ivona Fialková prežíva podobnú zimu ako vlani. Celkovo sa jej nedarí, pretože každý pretekár, ktorý sa chce približovať k svetovj špičke chce pravidelne bodovať. No Ivone sa to podarilo len v Östersunde a Hochfilzene, teda prvých dvoch kolách SP a len dvakrát. Až nápadne sa to podobá na vlaňajšok. Ale práve na MS sa jej vtedy darilo lepšie. Vyšperkovala bežeckú formu. Snáď to takto bude aj teraz. No všetci dobre vedia, že problém je inde - v streľbe, kde sa nevie dostať z hranice 75 %. Pred šampionátom si ale dobre psychicky oddýchla a dobre vie, že raz sa to už zlomí a keď sa trafí, bude to parádny výsledok. Veľmi by si priala účasť v pretekoch s hromadným štartom, no na MS je to náročnejšie ako kedysi, pretože istú účasť má prvých pätnásť žien z poradia SP, teda len pätnásť pozícií ostáva pre ostatné. No Ivona na to rozhodne má.
 
Ďalšie dve naše pretekárky výrazne limituje bežecká forma, ktorá nestačí na svet, ale budú môcť mierne ťažiť z toho, že tie najlepšie krajiny nebudú môcť postaviť šesť alebo päť pretekárok, ale len štyri. Teda vo výsledkovej listine by sa mohli dostať vyššie ako štandardne. Veľkým cieľom určite budú stíhacie preteky. Keďže sa v Anterselve nestrieľa ideálne a na viaceré pretekárky určite doľahne stres z MS, bude sa dať presadiť. Svoje o tom vie aj samotná Terézia Poliaková, ktorá vlani zažila veľmi pekné vytrvalostné preteky iba s dvoma chybami, hoci sa tiež odstrelila nervóznou poslednou ranou. Ale dosiahla pekné 47. miesto. Dá sa to. Hoci Terézia začala sezónu na strelnici veľmi nevyrovnane, január bol lepší a snáď na to nadviaže. U debutujúcej Veroniky Machyniakovej je streľba stabilná, ale predsa len sa nevyhla zaváhaniam. V Oberhofe aj Ruhpoldingu urobila v šprintoch po dve chyby, a to na prienik vyššie nestačí. Na spadnutie bude minimálne najlepší výsledkok v najvyššej lige, ktorým je aktuálne 70. priečka z posledných pretekov pred MS - vytravalostných v Pokljuke. U Terézie je to 75. priečka.
 
 
machyniakova 20 hochfilzen nastrel rukavice sta
Veronika Machyniaková (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Chlapi nepricestovali do talianskyh Álp v ideálnom rozpoložení. Všetkých trápi to, že sa im nedarí. Najmä bežecká štatistika vyznieva alarmujúco, keď si oproti sezóne 2018/2019 pohoršili na trati všetci a pomerne výrazne. Otčenáš o jedno, ostatní aj o dve trestné kolá. Jedine Michal Šima sa môže potešiť aspoň tým, že celkom zastabilizoval streľbu. Kým vlani sa trápil len s niečo vyše 70-percentnou úspešnosťou, teraz je to už takmer 80 %. To je dobrý predpoklad hlavne pre vytrvalostné preteky. Tam by mal štartovať, keďže bude stáť v šprinte. Podľa doterajšieho priebehu sezóny by mal mať miesto isté vo všetkých štartoch len Martin Otčenáš. V Pokljuke sa mu podarilo konečne zabodovať a z našich je najvyrovnanejší, hoci iste by to vymenil za jeden výborný výsledok. Jednoznačným cieľom u neho musí byť aj bodovanie na MS, no vzhľadom na to, aké problémy majú naši tento rok so stíhačkou, iste sa fanúšik poteší akeľkoľvek účasti v nej.
 
Životný výsledok v poslednom individuálnom štarte pred MS dosiahol Šimon Bartko, hoci aj on sa klasicky odstrelil poslednou ranou od parádnych bodov. 44. priečka bola aj tak fajn. Už len to zopakovať aj na MS, či samozrejme, dosiahnuť aj lepší výsledok. Dôležité bolo, že sa v Pokljuke nadýchol aj k slušnému bežáku okolo 45. priečky, čo bol u neho v minulosti aj štandard. Snáď mu forma vygraduje a MS. Dostane priestor v rýchlostných pretekoch. Najhorší rok v kariére (ak nerátame debutové roky a rozkukávanie sa) prežíva Tomáš Hasilla, ktorého maximom je len 66. priečka, aj to po dvoch nulách v šprinte. Najmä ten bežecký prepad je veľmi nešťastný, lebo ako sa hovorí, ani motyka nemôže vystreliť, ak toľko zaostane na trati. Zaujímavé je, že v Anterselve sa mu vlani podarilo dosiahnuť jediné bodované umiestnenie za dva roky, keď bol na 33. priečke vo veľmi vydarených stíhacích pretekoch, kde mal 23. bežák. Aký to kontrast s týmto rokom.
 
 
otcenas 20 hocfilzen trat 2 sta
Martin Otčenáš (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Slovákov budeme sledovať aj v kolektívnych disciplínach. Hneď na úvod to bude miešaná štafeta 2+2, v priebehu šampionátu 1+1 a napokon klasické štafety. Zatiaľ máme také informácie, že tréneri sa rozhodli na úvodný mix nepostaviť sestry Fialkové, ktoré sa budú šetriť na rýchlostné preteky, čo je pre nás obrovským oslabením, pretože v konkunrencii najrýchlejších žien bude bežecká strata Terézie a Veroniky veľmi citeľná. Nové vedenie SZB teda nepokračuje v predsezónnom nariadení toho predchádzajúceho o tom, že v miešanej štafete majú nastúpiť najlepší. Druhý mix je ešte ďaleko, ale tam je šanca na štart našej najväčšej hviezdy ešte menšia, keďže sa bude pripravovať na masový štart. U chlapov je to v mixoch čistá lotéria, na ten prvý pôjdu Otčenáš so Šimom. V tradičných štafetových pretekoch v sobotu 22. februára by nemalo dôjsť k žiadnemu prekvapeniu a ak budú všetci zdraví, z domu sa Baloga ani Smerčiaková volať nebudú. Nevýhodou všetkých štyroch štafiet bude naša slabá štartová pozícia.
 
Ženy aj muži bojujú v rebríčku národov, kde to nutne potrebujeme vytlačiť na sedemnáste priečky. Ženy strácajú 208 bodov, chlapi v mimoriadne tesnom boji 89. Lepšie to však budú mať dievčatá, pretože budú štartovať štyri a jedna môže zaváhať, u mužov sa budú brať do úvahy výsledky všetkých a výraznejšie im zrejme nepomôžu ani miešané štafety, keďže sa pôjdu bez Paulíny.
 
Biatlon-Info.sk v tejto sezóne nemá financie na účasť v Anterselve, nebudú dostupné ani fotografie Igora Stančíka. Napriek tomu sa pokúsime prineisť spradovajstvo aké bude v našich silách.
 
 
strelba zeny 19 20 trimester 2
 
 
beh zeny 19 20 trimester 2
 
 
strelba muzi 19 20 trimester 2
 
 
beh muzi 19 20 trimester 2
 
 
 
Program MS v Anterselve