Svetový šampionát už klope na dvere, a to poriadne nahlas. Svoje brány otvorí už tento štvrtok a prejdú cez ňu všetci a všetky najlepší biatlonisti a biatlonistky na svete. Mužská časť by mala byť pod taktovkou nórskych a francúzskych pretekárov, medzi ženami domácu kométu vyzvú predovšetkým dámy zo severu Európy. Opäť sa bude bojovať o dvanásť zlatých medailí.

Neodmysliteľná zastávka Svetového pohára, ktorá láka biatlonových priaznivcov aj vďaka malebnému okoliu. Asi tak by sa v stručnosti dal opísať jeden z najkrajších biatlonových areálov vôbec, ktorý sa nachádza v blízkosti talianskej obce Rasun-Anterselva. Za posledných trinásť rokov sa v Südtirol Arene zakaždým uzatváral druhý trimester, takže tu pretekári a pretekárky zvykli prichádzať poriadne unavení a vo vysokej nadmorskej výške zo seba vyžmýkavali posledné zvyšky síl. Teraz však areál prišiel o svoje postavenie, pretože na ňom prebehne vrchol tejto sezóny, a to svetový šampionát.

Od roku 1975 sa Südtirol Arena stala dejiskom Svetového pohára 35-krát, takže ide o jedno z najčastejšie navštevovaných biatlonových stredísk vôbec. Tituly svetových kráľov a kráľovien sa tu udeľovali už päťkrát. Hneď v roku 1975 zlato získali Nikolaj Kruglov v šprinte a Heikki Ikola vo vytrvalostných pretekoch. Ďalších majstrov sveta sme tu spoznali v rokoch 1976, 1983, 1995 a 2007, kedy Ole Einar Björndalen a Magdalena Neunerová vybojovali zlaté medaily v šprinte a stíhačke, Neunerová bola súčasťou aj víťazného tímu v ženskej štafete.
 
 
anterselva 18 divaci bedna slavik
Kulisa v Anterselve (© Petr Slavík, Český biatlon)
 

Program je rovnaký, v hre je dvanásť titulov

Program tohtoročného svetového šampionátu bude úplne rovnaký ako pred rokom, žiadna nová disciplína tento rok do rozvrhu nepribudla. Medzinárodná biatlonová únia už testuje tzv. veľké preteky s hromadným štartom v rámci kontinentálneho pohára, ale táto disciplína ešte zelenú nedostala, takže na vrcholnom podujatí zatiaľ bude chýbať. Na svojich majiteľov a majiteľky tak čaká dvanásť zlatých metálov, osem v individuálnych pretekoch a štyri v štafetových, o ktoré sa bude bojovať v troch pretekárskych blokoch. Na programe tak budú aj dva voľné dni.

O prvé zlato budú súťažiť miešané páry v klasickom mixe už tento štvrtok. Nasledovať budú rýchlostné preteky, v druhom dni ho pôjdu ženy, muži o deň neskôr. Úvodnú nedeľu spoznáme majiteľa a majiteľku zlata v stíhacích pretekoch. Druhý pretekársky blok otvoria ženy vo vytrvalostných pretekoch, muži ich pôjdu opäť v nasledujúcom dni. Po individuáloch sa do akcie opäť dostanú miešané tímy, tentokrát v single mixe. Počas záverečného víkendu sa rozdajú až štyri tituly, v sobotu v klasických štafetách, svetový šampionát uzavrú preteky s hromadným štartom.
 
 
Program MS v Anterselve
 

U mužov dvaja veľkí favoriti, ostatní budú chcieť prekvapiť

Teoreticky až sedem zlatých medailí si môže domov odniesť jeden biatlonista, bol by to rekord svetových šampionátov. Adeptov na prepis histórie však nie je veľa. Ambíciu a tiež reálnu šancu zapísať sa do análov určite bude mať Johannes Thingnes Bö. Nórsky fenomén už je otcom a stihol sa zúčastniť záverečného kola druhého trimestra, kde ukázal, že počas dlhšej prestávky formu nestratil a stále sa udržal v hre o veľký kryštálový glóbus. Do Anterselvy prichádza obhájiť štyri tituly z minulého roku, len jeden však z individuálnych pretekov. Opäť tak bude čeliť veľkému tlaku, ale v rukáve bude mať jedno eso. V miestnom areáli posledné roky zbieral jedno víťazstvo za druhým, takže sa zdá, že vo vysokohorskom prostredí zo seba vie zakaždým vydať úplne maximum.

Znovuzrodenie, asi tak by sa dal opísať vzostup Martina Fourcada v tejto sezóne. Na svetový šampionát prichádza ako líder Svetového pohára, takže je v úplne inom rozpoložení ako pred rokom. Fourcade je jedným z tých pretekárov, ktorí by mohli poraziť najúspešnejšieho biatlonistu vlaňajšieho šampionátu, minimálne v jednom prípade. Francúz minulý rok odišiel z Östersundu s prázdnymi rukami, nevyhral ani jeden cenný kov, takže má určite čo naprávať. Niečo podobné sa mu stalo naposledy v roku 2010, teda pred desiatimi rokmi. Vtedy však nešlo o také veľké prekvapenie. Fourcada bude nasledujúce dva týždne strašiť fakt, že na Anterselvu máva horšie spomienky, len dvakrát sa mu podarilo v tomto stredisku ovládnuť niektoré z pretekov, teda ide o jeho najmenej obľúbené stredisko.
 
 
fourcade 20 bo pokljuka slavik
Martin Fourcade a JT Bö (© Petr Slavík, Český biatlon)
 

Do skupiny favoritov budú patriť aj ďalšie tváre z nórskeho, respektíve francúzskeho tábora. Siahnuť si na titul budú môcť Tarjei Bö, ktorý však v druhom trimestri trochu poľavil, alebo Vetle Christiansen, ktorému sa naopak v druhej časti sezóny náramne darilo. Prvý menovaný už má poriadne skúsenosti s areálom v Anterselve, z ktorých bude môcť ťažiť. Druhý menovaný sa tu predstavil vlani po prvýkrát a neboli z toho žiadne svetoborné výsledky. Urvať pre seba nejaký metál budú chcieť tiež Simon Desthieux, Quentin Fillon Maillet alebo Émilien Jacquelin. Najlepšiu formu z tohto francúzskeho trojlístka by mal mať Fillon Maillet, ktorý od Ruhpoldingu chýbal iba raz na stupni víťazov. Práve on by mohol byť čiernym koňom vo francúzskom tíme.

Na vrcholnom podujatí nebýva raritou, že sa zviditeľnia aj pretekári, od ktorých sa to až tak nečaká. Minuloročné tituly budú obhajovať Arnd Peiffer vo vytrvalostných pretekoch, Dmitro Pidručnij v stíhačke a Dominik Windisch v pretekoch s hromadným štartom. Peiffer generálku pred šampionátom vôbec nezvládol, takže do Talianska cestoval s obavami. Ťahúňom nemeckej reprezentácie by mohol byť skôr Benedikt Doll, ktorému sa v tejto sezóne podarilo ovládnuť šprint v Le Grand Bornand. Ďalšou zaujímavou kartou v nemeckom tíme bude Johannes Kühn, ale bude potrebovať postrážiť si hlavne streľbu. Ukázať sa na pódiu môže aj Alexander Loginov, lenže tomu v Pokljuke odišla strelecká pohoda.
 
 
 
Priebežné poradie SP mužov pred MS v Anterselve
1. FOURCADE Martin 601 0
2. FILLON MAILLET Quentin 532 -69
3. BÖ Johannes Thingnes 482 -119
4. DESTHIEUX Simon 479 -122
5. BÖ Tarjei 461 -140
6. LOGINOV Alexander 436 -165
7. DOLL Benedikt 415 -186
8. JACQUELIN Emilien 401 -200
9. DALE Johannes 398 -203
10. CHRISTIANSEN Vetle 372 -229
80. OTČENÁŠ Martin 2 -599
 
Zobraziť kompletné poradie
 

Domácu hviezdu vyzvú na súboj ženy zo severu Európy

Azda žiadna biatlonistka v súčasnosti nemá toľkokrát prejdený areál v Anterselve ako Dorothea Wiererová. Jedna z aktuálne najlepších biatlonistiek na svete v tomto stredisku zvykne tráviť veľa času počas leta, žije tu, trénuje tu a oproti súperkám tak bude mať veľkú výhodu. Lenže Wiererová dlho túto výhodu nedokázala pretaviť do vytúženého úspechu, veď až do minulého roka tu čakala na víťazstvo. Podarilo sa jej to v stíhačke. Wiererová bude v nasledujúcich dvoch týždňoch pod veľkým tlakom, pod akým nebola nikdy vo svojej kariére. Práve veľké očakávania fanúšikov jej môžu zviazať ruky, na druhú stranu vypredaná Südtirol Arena jej môže vliať potrebné sily v rozhodujúcich okamihoch. Veľa bude záležať na jej hlave. Získať titul bude pre ňu ťažké, ale nie nemožné. Bude top favoritkou.

Najväčšou vyzývateľkou domácej hviezdy by mala byť Tiril Eckhoffová, zatiaľ nekorunovaná kráľovná tejto sezóny. Nórska biatlonistka aktuálne vedie priebežné poradie Svetového pohára, a prvé miesto jej patrí aj v hodnotení stíhacích pretekov. Eckhoffová prichádza na miesto, kde už pozbierala zopár cenných úspechov, zvíťazila tu napríklad pred dvomi rokmi v rýchlostných pretekoch. Keďže ide o zástupkyňu nórskeho biatlonu, vysoká nadmorská výška by jej problémy robiť nemala, v minulosti ich určite nehlásila. Tamojšia strelnica je špecifická, ale podľa jej doterajších výsledkov z Anterselvy môžeme súdiť, že patrí k jej najobľúbenejším. Eckhoffová však nebude mať na ružiach ustlané a aj ona zažije veľký tlak na svoju osobu zo strany nórskych novinárov a fanúšikov. Očakávania sú veľké, ale už v minulosti ukázala, že je vyzretá pretekárka a tlak ustáť vie. Už len to potvrdiť.
 
 
eckhoff 20 v cieli s vlajkou slavik
Tiril Eckhoffová (© Petr Slavík, Český biatlon)
 

Naháňať vyššie dve menované biatlonistky by mali aj ďalšie dámy zo severu Európy. Minimálne jeden titul bude chcieť získať Marte Olsbu Röiselandová, bežecky by jej trate v Anterselve mohli sedieť. Lenže pri pohľade do jej minulosti môžeme vidieť, že Röiselandová tamojšiu strelnicu vôbec neobľubuje, častokrát tu dokázala totálne vybuchnúť. To Kaisa Mäkäräinenová nepotrebuje nikomu nič dokazovať. Fínka sa predstaví už na svojom štrnástom svetovom šampionáte, napriek tomu má v zbierke iba jeden titul, a to z pred deviatich rokov. Úplne inou biatlonistkou je Hanna Öbergová, ktorá sa na vrchol sezóny vie dobre pripraviť. Minulý rok na domácej pôde vyhrala vytrvalostné preteky, a práve v nich by mala mať najväčšiu šancu presadiť sa aj tentokrát. Na konci druhého trimestra mala výbornú formu.

Jeden titul z vlaňajšieho šampionátu bude obhajovať aj Denise Herrmannová, pravdepodobne jediná biatlonistka z nemeckého tábora, ktorá môže mať medailové ambície aj v tomto roku. Ostatné Nemky však môžu prekvapiť. Tiež Ingrid Landmark Tandrevoldová by pri istej konštelácii hviezd mohla uvažovať o zisku niektorého z cenných kovov, a tiež titulu. Jej úspech by bol však menším prekvapením, aj keď aj ona túto sezónu už zopárkrát ukázala svoju lepšiu tvár. Minulý rok na šampionáte bola strieborná v šprinte. Spomenúť treba tiež Lisu Vittozziovú, pretože v Pokljuke našla stratenú pohodu na strelnici a v jej prípade konečne sa dostala na stupne víťazov. Iné ako medailové ambície nebudú mať ani Markéta Davidová, Justine Braisazová, Júlia Simonová alebo aj Anais Bescondová
 
 
 
Priebežné poradie SP žien pred MS v Anterselve
1. ECKHOFF Tiril 524 0
2. WIERER Dorothea 509 -15
3. ÖBERG Hanna 456 -68
4. HERRMANN Denise 419 -105
5. SIMON Julia 385 -139
6. TANDREVOLD Ingrid 384 -140
7. ROEISELAND Marte Olsbu 381 -143
8. BRAISAZ Justine 380 -144
9. FIALKOVÁ Paulína 353 -171
10. VITTOZZI Lisa 325 -199
65. FIALKOVÁ Ivona 24 -500
 
Zobraziť kompletné poradie