Piate kolo bolo pevne v réžii Martina Fourcada a Tiril Eckhoffovej. Obaja vyhrali všetky preteky, na ktoré nastúpili a upevnili si prvé miesto v priebežnom hodnotení vo Svetovom pohári. Teraz sa biatlonová smotánka presunie do Pokljuky, kde by sa mal objaviť aj Johannes Thingnes Bö.
 
 
video v clanku ikonkaVideosumár SP v Ruhpoldingu (v angličtine)
 

Fourcade bude čeliť novej výzve, JT Bö by mal cestovať do Pokljuky

Ešte nepatrí do starého železa. Asi taký odkaz vyslal súperom Martin Fourcade počas uplynulého týždňa v Ruhpoldingu. Všetky svoje štarty premenil vo víťazstvá, vyhral šprint, stíhačku a výraznou mierou sa podieľal na triumfe francúzskeho tímu v štafetových pretekoch, ten sa ho dočkal po troch rokoch. Fourcade má za sebou jeden z najlepších týždňov v kariére, totiž skolil všetkých štyridsať terčov pomocou rovnakého počtu nábojov. Oživil si tak pekné spomienky, pretože stopercentný v streleckej časti v jednom týždni bol už trikrát. Presne pred siedmimi rokmi opäť v Ruhpoldingu, pred piatimi rokmi na Holmenkollene a vlani v Hochfilzene, kde však absolvoval iba dvoje preteky. Jeho aktuálna strelecká forma je excelentná, lenže teraz sa biatlonová elita presunie do areálu, v ktorom Fourcade nie je zvyknutý zbierať víťazstvá ako na bežiacom páse. Na najvyššom stupienku sa predstavil už 81-krát, no iba trikrát v Pokljuke. Vlani v individuále sa mohol oprieť o svoju streľbu, ostatné dve víťazstvá dosiahol v šprinte a stíhačke, ktoré teraz v programe nie sú. Aktuálny líder Svetového pohára ešte nikdy nevyhral pokljukské preteky s hromadným štartom, dvakrát bol druhý, zakaždým ho od prvého miesta delili iba sekundy. Zdá sa však, že momentálne ho môže zastaviť len jeden muž, takže má veľkú šancu, že svoju sériu víťazstiev predĺži.
 
Úsmevy na tvárach nechýbali v minulom týždni aj ďalším francúzskym biatlonistom pretekajúcim v tieni Fourcada. Quentin Fillon Maillet v rýchlostných pretekoch nebol ďaleko od prvého miesta, lenže pri odpaľovaní nábojov z hlavne si doprial viac času. Počas stíhačky urobil jednu chybu. Aj on naplno využil skutočnosť, že strelnica v Rupholdingu nie je taká náročná ako v iných strediskách. Je preto dosť možné, že v Pokljuke nenadviaže na podobné strelecké výkony, aj keď už párkrát sa tu prezentoval výbornými rukami. Simon Desthieux sa v piatom kole na stupne víťazov nedostal, ani on sa však za svoje strelecké vysvedčenie nemusí hanbiť. V oboch individuálnych pretekoch urobil iba jednu chybu, čiže predviedol tohtosezónny štandard. Tento týždeň by na popredných miestach mohol chýbať, pretože v Pokljuke sa zvykne poriadne trápiť. Vo svojej kariére sa tu iba jedenkrát dostal do najlepšej desiatky, minulý rok v šprinte. Obsadil v ňom siedme miesto. Svetlé momenty v Ruhpoldingu ukázali aj Émilien Jacquelin, Fabien Claude a Antonin Guigonnat, všetci traja aspoň v jednom prípade nakukli do najlepšej desiatky. Do Pokljuky pocestujú v dobrej nálade.
 
 
eckhoff 20 v cieli s vlajkou slavik
Martin Fourcade dominuje (© Igor Stančík / SZB)
 

Ostatní biatlonisti sa v piatom kole mohli iba prizerať ako vyčíňajú francúzski súperi. Domácich fanúšikov najviac potešil Benedikt Doll, ktorému v Oberhofe preteky absolútne nechutili, ale v Ruhpoldingu už pil inú kávu, viac ocukrenú. Tretie miesto v rýchlostných pretekoch bol jeho druhý najlepší výsledok v aktuálnej sezóne. Teraz ho čaká ďalšia príležitosť ukázať sa, musí však hodiť za  hlavu spomienky na vlaňajšiu Pokljuku, kedy prežil veľkú krízu. Na začiatku druhého trimestra prežívajú menší útlm nórski biatlonisti. Najlepším z nich v uplynulom týždni bol Vetle Christiansen, ktorý sa každým podujatím neustále zlepšuje. V Ruhpoldingu sa druhýkrát v sezóne dostal na stupne víťazov, opäť bol tretí, opäť v stíhačke. To Johannes Dale v Ruhpoldingu spadol z oblakov, hlavne v šprinte. Na vine bola jeho streľba. Ďalšie jeho pobyty na strelnici boli úspešnejšie, takže v závere týždňa si náladu zdvihol. Úplne rovnako sa v minulom týždni prezentoval tiež Tarjei Bö, ktorý v nemeckých strediskách pravdepodobne stratil možnosť získať veľký kryštálový glóbus na konci sezóny. Po piatom kole naň stráca už cez sto bodov. Starší z rodinného klanu však akoby od štafety našiel potrebnú pohodu na strelnici, stíhačku prešiel dokonca o sedem sekúnd rýchlejšie ako Fourcade.

Nie všetci účastníci piateho kola prichádzajú do Pokljuky posilnení dobrými výsledkami. Arnd Peiffer na strelnici viac-menej potvrdil čísla z tejto sezóny. Počas dvoch individuálnych predstavení nezatvoril tri terče, lenže ani raz sa neprebojoval do najlepšej desiatky. Príčinu treba hľadať hlavne v jeho horšom bežeckom výkone v šprinte, v stíhačke už bežal dobre. Peiffer vlani v Pokljuke nežiaril, práve naopak, bol ešte horší ako v tejto sezóne, takže ani v tomto týždni nebude mať na ružiach ustlané. Mizerné výkony v nemeckom Ruhpoldingu predviedli tiež švédski reprezentanti. Sebastian Samuelsson, Peppe Femling, Jesper Nelin a Martin Ponsiluoma si pred šiestym kolom musia vstúpiť do svedomia, pretože v piatom bodovali iba prví traja menovaní, no väčšiu porciu bodov si odniesol iba Samuelsson.  Ďalší, priam desivý týždeň má za sebou ešte Lukas Hofer, štyri chyby v šprinte ho pripravili o stíhačku. Podľa švédskych novín Expressen sa šiesteho kola zúčastní už aj Johannes Thingnes Bö, ktorý sa pred týždňom v utorok stal otcom malého Gustava. Švédske noviny ako dôvod, prečo by sa JT Bö mal predstaviť v Slovinsku, uvádzajú vyladenie formy na svetový šampionát v Anterselve. Odvolávajú sa na informácie z nórskeho tímu. 
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 6. kole SP v Ruhpoldingu
1. FOURCADE Martin 507 0
2. FILLON MAILLET Quentin 436 -71
3. DESTHIEUX Simon 435 -72
4. BÖ Tarjei 391 -116
5. LOGINOV Alexander 390 -117
6. JACQUELIN Emilien 380 -127
7. BÖ Johannes Thingnes 374 -133
8. DOLL Benedikt 330 -177
9. BJÖNTEGAARD Erlend 326 -181
10. DALE Johannes 322 -185
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Eckhoffová získala navrch v boji o veľký glóbus, Wiererová musí nájsť odpoveď

Program v Ruhpoldingu jasne ukázal, že medzi ženami momentálne vyniká jedná dáma. Volá sa Tiril Eckhoffová, ktorá od začiatku podujatia v Hochfilzene iba v troch prípadoch našla premožiteľku. Najväčšiu zásluhu na tom má jej streľba, pretože Eckhoffová ešte nikdy vo svojej kariére nestrieľala tak dobre, ako teraz. Po piatich kolách má na strelnici skoro o šesť percent lepšie štatistiky ako minulý rok, a na desatinu percenta rovnaké aké má jej najväčšia súperka v boji o veľký kryštálový glóbus. Oproti nej má ale jedno eso v rukáve, beh. Nórka v Ruhpoldingu od Talianky odskočila na rozdiel 52 bodov, lebo vyhrala rýchlostné preteky a po nich aj tie stíhacie, a to suverénnym spôsobom. Momentálne predvádza najvyrovnanejšie výkony v bežeckej, a tiež v streleckej časti. Bola jasnou kráľovnou prvej polovice sezóny. Na začiatku druhej polovice sa predstaví v Pokljuke, teda na mieste, kde jej biatlon príliš nechutí. Ešte nikdy sa jej tu nepodarilo dostať na stupne víťazov, pričom naposledy tu štartovala pred tromi rokmi. Napriek tomu je najväčšou favoritkou na zisk ďalších dvoch víťazstiev, na jej strane je jej aktuálna pohoda a hlavne forma.

Zastaviť v rozlete aktuálnu líderku Svetového pohára a dostať sa na najvyšší stupienok v niektorých z pretekov bude chcieť zopár ďalších žien. Jednou z nich by mala byť Hanna Öbergová, ktorá však má veľké problémy s vyrovnanosťou svojich výkonov, najmä streleckých. V piatom kole sa jej darilo, pretože ruhpoldingská strelnica patrí k tým jednoduchším. Öbergová preto v uplynulom týždni kvitla ako kvety na jar, druhé miesto zo šprintu a tretie zo stíhačky sú toho dôkazom. Teraz musí dúfať, že minimálne rovnako sa jej bude dariť aj v Pokljuke, kde je jej osobným maximom ôsme miesto. Úplné rovnaké problémy počas tejto sezóny rieši tiež Dorothea Wiererová, aj keď jej strelecké čísla sú o pár percent lepšie. Lenže aj obhajkyňa veľkého kryštálového glóbusu má problémy s konzistentnosťou na strelnici, deklarovala to v minulom týždni. Nula chýb v šprinte nasledovalo päť chýb v stíhačke. Pokljuka je ale jej obľúbeným miestom, takže by sa tu mohla vrátiť do pohody. Strelnicu a aj tamojší okruh už veľmi dobré pozná, čo by mohlo byť plusom pre ňu v súboji s Eckhoffovou.   
 
 
eckhoff 20 v cieli s vlajkou slavik
Tiril Eckhoffová dominuje (© Petr Slavík, Český biatlon)
 

Na svoje pomery slušný týždeň má za sebou tiež Marte Olsbu Röiselandová, pretože v Ruhpoldingu nikdy nevedela naplno predviesť svoje silné stránky. Na tamojšom okruhu sa vôbec necíti ako ryba v rybníku, lenže tentokrát ruhpoldingskych strašiakov viac-menej zahnala do kúta. Síce ani raz sa nedostala do najlepšej päťky, ale v oboch prípadoch bola v najlepšej desiatke. Šieste miesto zo šprintu je jej druhý najlepší výsledok v Ruhpoldingu. Kvality švédskej biatlonovej školy potvrdili Johanna Skottheimová a Linn Perssonová, prvá menovaná sa výborne zapísala medzi elitou, druhá menovaná jej veľmi silno konkurovala, najmä v stíhačke. Svoje osobné maximá v nemeckom stredisku si vytvorili i ďalšie dámy. Júlia Simonová ešte veľa kontaktov s ním nemala, takže jej k tomu stačilo aj siedme miesto z rýchlostných pretekov. Z domácich žien treba vyzdvihnúť Denise Herrmannovú a Vanessu Hinzovú. Všetky tieto dámy by mohli ukončiť druhý trimester ďalšími skvelými vystúpeniami.

Oveľa známejším menám preteky v Ruhpoldingu vôbec nevyšli. Kaisa Mäkäräinenová po úspešnom ťažení v Oberhofe mala veľké oči, ale zostalo iba pri tom. Sklamaním boli aj vystúpenia Justine Braisazovej, pretože ani ona sa ani raz nedostala do najlepšej desiatky. Justine je v druhom trimestri akási zakríknutá, pravdepodobne dopláca na to, na čo dopláca veľa mladých biatlonistiek, teda nejaký syndróm druhého trimestra. Ten istý prípad je tiež Ingrid Landmark Tandrevoldová, pretože tá v druhom trimestri nepripomína ani náznakom tú Ingrid z úvodných troch kôl. V Ruhpoldingu pokračovala tam, kde v Oberhofe skončila. K pretekárkam, ktoré budú v Pokljuke dúfať vo svetlejšie zajtrajšky patria ešte Anais Bescondová, Svetlana Mironovová alebo tiež sestry Gasparinové. Ani Aita, ani Selina a ani Elisa si v piatom kole nepripísali na konto ani jeden bod, vyšli im však štafetové preteky. Najväčším šokom bol však výbuch Markéty Davidovej, jej 71. miesto zo šprintu je jej najhorším výsledkom medzi elitou od šprintu na Holmenkollene z pred dvoch rokov. Aj vtedy jej zostali visieť štyri terče.   
 
 
Priebežné poradie SP žien po 5. kole SP v Ruhpoldingu
1. ECKHOFF Tiril 501 0
2. WIERER Dorothea 459 -42
3. ÖBERG Hanna 342 -159
4. TANDREVOLD Ingrid 341 -160
5. SIMON Julia 339 -162
6. HERRMANN Denise 333 -168
7. FIALKOVÁ Paulína 325 -176
8. ROEISELAND Marte Olsbu 314 -187
9. BRAISAZ Justine 310 -191
10. MÄKÄRÄINEN Kaisa 281 -220
63. FIALKOVÁ Ivona 24 -477
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Paulína pomaly šperkuje ďalšiu skvelú zimu, cíti maximálnu pohodu
 
Nikto nepochyboval, že Paulína Fialková má skvelú formu a patrí do najužšej špičky, no v Ruhpoldingu to suverénne deklarovala druhou priečkou v stíhačke. Ešte predtým si vybudovala ideálnu východiskovú pozíciu v rýchlostných pretekoch, kde na strelnici to nemohla zvládnuť lepšie. No tento deň boli veľmi dobré poveternostné podmienky a viaceré rýchle súperky to zvládli bez chyby, a tak skončila piata. No v stíhačkách si stopercentne verí a zvládla veľkú hru nervov, kde zlyhali viaceré biatlonistky.
 
Trénerka Murínová dobre poznamenala, že Paulína to mala o to ťažšie, že takmer vždy pálila vedľa Högbergovej aj Wiererovej, ktoré patria medzi päť najrýchlejších na strelnici, teda zatiaľ čo Paulína potrebovala ešte streliť ranu-dve, oni jej už unikali. Fanúšikovia nevŕtajúci sa v štatistikách si museli naozaj hovoriť, prečo tá naša strieľa tak pomaly. V týchto pretekoch to bolo dosť viditeľné. No faktom je, to, čo sme písali vyššie, že súperila s tými úplne najrýchlejšími a po sekunde a pol vždy na stojkách stratí vyhrnutím čísla, aby mala stabilnejší lakeť. Takže začne strieľať o chvíľočku neskôr. Inak ale nepatrí medzi pomalé strelkyne. Tempo medzi ranami má dobré, v priemere 2,5 sekundy.
 
 
fialkova 20 ruhpolding strelba detail slavik
Bojovný výkon si vyžaduje vypätie všetkých síl (© Petr Slavík, Český biatlon, pre B-I.sk)
 

Dôležité je, že aj keď mala zlý Östersund a zatiaľ teraz iba prvé pódiové umiestnenie (vlani šesť), v celkovom poradí SP je už iba osem bodov za šiestym miestom, ktoré jej patrilo vlani. Opäť vidíme, že hoci Eckhoffovej to aktuálne sype, ostatné pretekárky striedajú lepšie dni s horšími a stabilnými výkonmi môže Paula aj tu hrať tie najlepšie husle. Uvedomuje si ale, že vo svetovom pohári už má pódiá aj vlaňajšie celkové umiestnenie, všetko už zažila. Chýba jej cenný kov z MS. Pripravuje sa hlavne na šampionát. Všetko ostatné je teraz len predkrmom. S Paulínou sme sa v nedeľu podvečer krátko rozprávali. Rostrihané výpovede si môžete vypočuť nižšie.
 
V Pokljuke príde zmena v tom, že rýchlostné preteky nahradia vytrvalostné. Potom v nedeľu masový štart. Medzi tým sú miešané štafety. Všetko v troch dňoch. Aj preto tím Fialkových požiadal SZB o voľno v mix štafete, aby sa mohla pripraviť na masový štart. To je fajn, ale zasa ruku na srdce, taká Wiererová vystrelila v tejto sezóne v súťažiach o 54 nábojov viac a odpretekala o 33 kilometrov viac. Každopádne jej voľno určite príde vhod.
 
 
audio ikonkaPaulína Fialková krátko bilancuje 2. miesto aj sezónu
 
 
audio ikonkaAnna Murínová po úspechu Paulíny aj v širších súvislostiach
 
 
Zvyšok tímu je v úplne opačnej polohe totálneho trápenia
 
Zatiaľ čo jedna členka našej reprezentácie robí fanúšikom veľkú radosť, oveľa markantnejšie sa ukazuje výkonnostný rozdiel oproti zvyšku tímu. Ostatných ľudia posielajú kade ľahšie, dokonca žasneme ako vymýšľajú riekanky, že už majú dosť magnetiek a majú ísť na úrad práce. Nevieme či sa takto povzbudzuje aj v ostatných vyspelých krajinách. Tento stupídny pohľad je asi symbolom doby sociálnych sietí, ale aj napriek tomu je fascinujúci, keďže teraz sa už bežne cestuje do zahraničia, nie je to výsada vyvolených. Je zaujímavé závidieť niekomu dlhé cesty autom na stále rovnakých desať miest, kde už desaťkrát bol a nemá to tam ani rád, alebo platy, za ktoré by to väčšina ani nebola ochotná robiť, a to proti niekomu, kto má oveľa lepšie podmienky i podporu. Na Slovensku musíte vystreliť ku s vetovej špičke, a potom si vás už chytí klub aj sponzori, no nemajú všetci taký talent a predsa malé Slovensko by mohlo byť rado aj za 20-30. miesta. No aj k nim sa je veľmi náročné dostať.
 
Najbližšie k výsledkom má tradične Ivona Fialková, ale nie a nie sa vymaniť z problémov. Vždy ju niečo ovalí po chrbte, v Ruhpoldingu už aj doslovne, keďže sa jej prvý raz vážnejšie ozval chrbát. Psychicky je vo veľmi náročnej pozícii. Sestra exceluje a ona sama si dobre uvedomuje, na čo má. Stále ju dookola niečo brzdí, hatí. Raz lyže, inokedy vietor, nejaká nešťastná drobnosť. V biatlone to všetko znamená zosun o dvadsať miest. V šprinte iba jedna chyba, ale 44. miesto, nevyšiel beh. V štafete paráda, ale už to nemá taký význam ako v boji o Top 6. V nedeľu častý problém stíhačky - veľa chýb, 54. pozícia. Živý výkon na trati nepomohol. Stále však platí, že je otázkou času, kedy sa to zlomí. Ešte skúsi v piatok. Keď to nevyjde, možno práve na MS. Koľko Slovákov tam dosiahlo najlepšie výsledky. Aj jej sa to môže podariť a všetko bude zabudnuté.
 
 
fialkova 20 ruhpolding strelba detail slavik
Ivona Fialková (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Ostatní zostali ďaleko za stíhačkovými pozíciami a pozitíva sa hľadajú len veľmi ťažko. Nemáme pretekárov, ktorí by boli lepší ako členovia nášho prvého tímu. Maximálne sa za ideálnych podmienock niektorí vedia dostať na ich úroveň. Ale napríklad majú svoj juniorský vrchol sezóny. Aj keď sa Tomáš Hasilla konečne trafil, do Top 60 to tesne nevyšlo. Aj Michal Šima sa v šprinte trafil, ale štafetu odrovnal. Šimon Bartko je stále z chlapov najrýchlejší, ale nie a nie na strelnici. Martin Otčenáš je na strelnici stabilný, ale tak ako všetci naši pomalý na trati. Terézia Poliaková sa trošku chytila na strelnici, ale stále je bežecký hendikep veľký. Keď Veronike Machyniakovej nevyšla streľba v šprinte, bola bez šance. V štafete naopak pekne, ale nohy má na svet stále jednoducho pomalé.
 
V Pokljuke napokon uvidíme všetkých klasických osem mien. Pôvodne sa prezídium SZB zaoberalo otázkou o tom, že jedna žena i muž po Ruhpoldingu odcestujú domov, zrejme aj niekto zo servisu. V tejto sezóne sa výrazne šetria financie. Ale keďže vyhoveli požiadavke Paulíny neštartovať v mixe, ostali všetky dievčatá a tým pádom by bolo aj logisticky komplikované posielať jedného chlapa domov. Nekoná sa ani žiadny IBU Cup. Možno aj preto už ostali všetci. Vo vytrvalostných pretekoch predsa len môže motyka vystreliť. Najmä Machyniaková si iste bude chcieť zapísať životný výsledok. No v mixoch to bude bez Paulíny veľmi ťažké.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
kalendar boxovy posledne3
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Aj druhá časť IBU Cupu v Osrblí ukázala svetlé momenty
 
Pred pár dňami sa skončili aj úspešné dva týždne v našom Národnom biatlonovom centre. Na vydarených dvoch kolách IBU pohára videli fanúšikovia veľmi pekné súťaže. Bolo ich až desať a veľmi pestré. Okrem klasických rýchlostných pretekov aj vytrvalostné, stíhacie a miešané štafety. Zo slovenského pohľadu to nedopadlo zle. Domáce podmienky viacerí veľmi dobre využili a málokto odchádzal sklamaný. Naladili sa hlavne juniori, ktorí zistili, že ak na sebe budú tvrdo makať, nebudú zaostávať za svetom priveľa.
 
Minulý týždeň v Osrblí už ostali iba traja. Zatiaľ čo Aneta Smerčiaková sa trápi a prepadla ju aj menšia choroba, Matej Baloga pokračoval v zlepšených výkonoch a len potvrdil, že sa stále šplhá vyššie a vyššie. Pridal 27. miesto v šprinte a posunul ho na 23. v stíhačke, hoci štvorpoložkové preteky mu nikdy nešli. Táto stíhačka bola dokonca ešte len jeho druhá v IBU pohári. Pripomíname, že v predchádzajúcich sezónach nastúpil v druhej lige 18-krát, ale nebodoval ani raz. Túto zimu nastúpil na dvanásť pretekov a získal už 56 bodov. Len tak ďalej. Rovnaká veta platí aj u Lucie Michaličkovej, ktorá bola rýchlostne na tom veľmi podobne ako juniorské rovesníčky, ale kvôli zlej streľbe sa nedokázala nominovať na žiadne preteky. Tu dostala šancu a ukázala, že sa už dokáže aj trafiť. Dokonca mala v šprinte 39. bežák (+1:23), čo môže byť pokojne na úrovni Veroniky Machyniakovej. V stíhačke bola prakticky celé preteky na bodovaných pozíciách. Snáď z Lucie vyrastie ďalšia konkurencieschopná pretekárka pre prvý tím.
 
 
audio ikonkaLukáš Daubner o Matejovi a Lucii na IBU Cupe
 
 
Osrblie najbližší víkend už konečne čaká začiatok domácej sezóny. Chystá sa 1. kolo Viessmann pohára - rýchlostné preteky a hromadný štart všetkých kategórií. Samozrejme, na štarte budú chýbať členovia A-tímu aj juniorskí a dorasteneckí reprezentanti. Tých čakajú už od nedele MSJaK v Lenzerheide. Už túto stredu chystáme preview šampionátu.