Štvrté kolo SP ovládol Martin Fourcade a dámy zo severu Európy. Teraz sa biatlonový pelotón presúva do Ruhpoldingu, kde ich čakajú rýchlostné, stíhacie a štafetové preteky.
 

Fourcade využil absenciu JT Böa, Tarjei Bö má v Ruhpoldingu čo naprávať

Program v Oberhofe ponúkol dvom mužom šancu ujať sa vedenia v priebežnom hodnotení Svetového pohára. Úspešnejším z tejto dvojice bol Martin Fourcade, ktorý si v nedeľu po pretekoch s hromadným štartom obliekol na seba žltý dres. Úvod druhého trimestra ho zastihol vo veľmi dobrej forme, veď pri troch štartoch sa dokopy dopustil iba dvoch streleckých chýb, raz sa zmýlil v ľahu a raz v stoji. Bez omylov prežil šprint a aj štafetu, v ktorej vrátil svoj celok späť do hry o víťazstvo. Tiež v bežeckej časti bol excelentný, na lyžiach pripomínal Fourcada z pred troch rokov, kedy bol priam nezastaviteľný. Všetky tieto fakty z neho robia veľkého favorita aj v piatom kole, v Ruhpoldingu. Zo 79 víťazstiev až desať dosiahol práve v tomto areáli, očividne jeho zákutia pozná veľmi dobre. Úspešnejší je iba v Östersunde, takže z tohto pohľadu ide o jednu z jeho obľúbených zastávok. Základom k úspešnému ťaženiu v Ruhpoldingu bude výborný výkon v šprinte, pretože tentokrát sa pôjdu aj stíhacie preteky. Zakaždým, keď Martin triumfoval v ruhpoldingskom šprinte, ovládol aj stíhačku, ak sa išla. Je preto veľmi pravdepodobné, že tento týždeň načne deviatu desiatku víťazstiev vo svojej kariére.

Zastaviť ho budú chcieť jeho najväčší súperi v poslednom týždni, no zároveň aj jeho najväčší kamaráti a reprezentační kolegovia. Simon Desthieux sa v Oberhofe posunul na tretiu pozíciu v priebežnom hodnotení Svetového pohára, a teraz bude mať veľkú šancu poskočiť na druhú priečku. Simon by však mal využiť pár dní voľna na regeneráciu, pretože bežecky bol v oberhofskom šprinte, a aj štafete úplne mimo. V masáku to také zlé nebolo, ale v kontaktných pretekoch mohol využiť pomoc svojich súperov a aj ich taktizovanie. Tretie miesto z masu mu môže vliať nové, a hlavne potrebné, sily do žíl. Teraz prichádza na miesto, kde nezvykne zbierať úspešné výsledky. Jeho najlepším výsledkom v Ruhpoldingu medzi seniormi je šieste miesto z vlaňajšieho masáku, v Top 10 tu bol ešte jedenkrát. Minulý týždeň sa na stupne víťazov dostal aj Émilien Jacquelin, v rýchlostných pretekoch. Druhý jeho štart už taký úspešný nebol, on takmer pochoval ambície francúzskeho výberu v štafete, a ani v hromadnom štarte sa neprezentoval najlepšie. Tieto výsledky a aj skutočnosť, že v Ruhpoldingu bude štartovať iba po tretíkrát v kariére, ho môžu desiť. Na druhú stranu prežíva skvelú sezónu, to znamená, že má na čom stavať.
 
 
fourcade 20 hochfilzen trat sta
Martin Fourcade (© Igor Stančík / SZB)
 

Na začiatku druhého trimestra ako bájny Fénix vstávajú z popola nemeckí biatlonisti. Menšie rošády a vianočné sviatky strávene v kruhu najbližších ich nakopli. Tiež domáce prostredie na nich pôsobilo ako živá voda. Arnd Peiffer si už v šprinte vyrovnal najlepší výsledok v tejto sezóne a v pretekoch s hromadným štartom ho ešte dokázal vyšperkovať a skončil druhý. Areál v Ruhpoldingu bol pre neho ako horská dráha, pravidelne tu podával nevyrovnané výkony. Posledné tri roky mu však prišiel na chuť. Tento týždeň to bude chcieť ukázať. Na pódiu v Oberhofe sa prezentoval aj Johannes Kühn, medzi biatlonovou elitou sa mu to podarilo iba po druhýkrát. Kühn v šprinte dobre bežal a aj strieľal, v masáku utekal ako o život, ale nevedel skrotiť matku prírodu. Dobré meno si pred domácimi priaznivcami urobil aj Philipp Horn šiestym miestom v mase. Obaja by tak mali byť súčasťou nemeckého tímu aj v piatom kole a obaja už čo-to majú v Ruhpoldingu najazdené. Okrem pretekania tu zvyknú trénovať, budú mať na svojej strane veľkú výhodu. Dobré úspechy z uplynulého týždňa budú chcieť v piatom kole potvrdiť aj reprezentanti ďalších národností, napríklad Johannes Dale, Matvej Jelisejev a Alexander Loginov.

Veľké množstvo biatlonistov však opustilo Oberhof s trpkou chuťou na jazyku. Najväčším sklamaním bol bezpochyby Tarjei Bö. Jemu sa v štvrtom kole prihodilo snáď úplne všetko, ale ani raz sa neobjavil v najlepšej desiatke. Ponúknutú šancu dostať sa do žltého dresu vôbec neuchopil správne, doslova ju zahodil do koša. Možno aj tlak spôsobil, že v šprinte zabudol, že má ísť do trestného kola a spomenul si na to až neskôr, tak sa na strelnicu vrátil a odkrúžil ho, ale namiesto dvadsiatich sekúnd nakúpil minútu a pol. V masáku dosiahol vôbec najhorší výsledok v tejto sezóne. Mizerné výsledky musí zahodiť za hlavu, aj pred ním je piate kolo. V Ruhpoldingu ešte nikdy nevyhral, ani v dobách svojej najväčšej slávy. O motiváciu má preto postarané. Mimo svojej kože bol v minulom týždni aj Benedikt Doll, ktorý mohol iba v tichosti závidieť svojim krajanom skvelú formu. Benedikt mal na začiatku druhého trimestra problémy s rukami, nedarilo sa mu zostreľovať terčíky. Na trati už potom nemal vôbec chuť naháňať stratené sekundy. V rýchlostných pretekoch dokonca skončil mimo bodov. Slabší týždeň majú za sebou aj Dominik Windisch a Lukas Hofer, prvý menovaný aj upadol v štafete. Všetci títo biatlonisti by mali v Ruhpoldingu ohlásiť návrat na popredné priečky. 
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 4. kole v Oberhofe
1. FOURCADE Martin 387 0
2. BÖ Johannes Thingnes 374 -13
3. DESTHIEUX Simon 352 -35
4. BÖ Tarjei 342 -45
5. LOGINOV Alexander 329 -58
6. FILLON MAILLET Quentin 328 -59
7. JACQUELIN Emilien 313 -74
8. BJÖNTEGAARD Erlend 280 -107
9. DALE Johannes 276 -111
10. JELISEJEV Matvej 257 -130
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Medzi ženami valcovali dámy zo severu Európy, Wiererová ubránila žltý dres

Pomyselne kráľovské žezlo medzi ženami vymenilo svoju majiteľku, ale zostalo v tej istej krajine. Marte Olsbu Röiselandová v minulom týždni až trikrát prezentovala farby Nórska na stupni víťazov. Hneď na začiatku sa jej podarilo splniť cieľ pre túto sezónu, zvíťazila. Po prvom mieste v šprinte sa výraznou mierou podieľala na víťazstve nórskeho tímu v štafete a v masáku skončila tretia. Röiselandová po Vianociach nestratila nič na svojej rýchlosti, tešiť ju však môže fakt, že našla pohodu na strelnici. Teraz určite dúfa, že si na výkony z Oberhofu spomenie v Ruhpoldingu, kde sa pôjdu aj stíhacie preteky. Tie sa v minulotýždňovom programe nenachádzali, čo Marte určite mrzelo, lebo v šprinte suverénne dominovala. Vyhrala o celú pol minútu. Röiselandovú teraz čaká veľmi náročná previerka, pretože v Ruhpoldingu jej strelnica príliš nevonia, a ani jej nohám tamojší okruh nesedí. Až do minulého roku tu čakala na dobrý výsledok. Dočkala sa ho v šprinte, bola štvrtá, ale aj v pretekoch s hromadným štartom, v ktorých ju klasifikovali na ôsmom mieste. Tým prehliadka jej dobrých výkonov v Ruhpoldingu končí, ale pri jej súčasnej forme nie je vylúčené, že pridá zopár ďalších.

Kliatbu z prvého trimestra zlomila aj Kaisa Mäkäräinenová. Ešte na samom začiatku štvrtého kola akoby počula dozvuky z prvých troch kôl, ale od štafety už na strelnici doslova čarovala. Od tohto momentu vypálila tridsať náboj a netrafila sa iba raz, naposledy tak dobre strieľala vlani v Pokljuke. Mäkäräinenovú zvykne ťahať hore beh, preto mala veľkú šancu vyhrať masák, keďže podmienky napovedali, že aj jej súperky strávia veľa času v trestných kolách. Lenže Kaisa ukázala, že čím horšie podmienky panujú, tým ľahšie sa jej triafa do čierneho. Pred piatym kolom môže kráčať so vztýčenou hlavou. Určite ju výhra povzbudila. Fínku zároveň môže tešiť skutočnosť, že spojenie Mäkäräinenová a Ruhpolding funguje na výbornú, a to dlhodobo. Kaisa v tomto areáli až jedenásťkrát vyskočila na stupne víťazov, štyrikrát v stíhačke a trikrát v šprinte. Trikrát tu aj zvíťazila, raz v stíhačke a raz v šprinte. Ak Kaisa dokáže nadviazať na posledné dve strelecké predstavenia v Oberhofe, určite zveľadí svoju zbierku pódiových umiestení v Ruhpoldingu. Lenže je tu to ak.
 
 
makarainen 20 hochfilzen trat detail sta
Kaisa Mäkäräinen (© Igor Stančík / SZB)
 

Z ďalších favoritiek sa v práve skončenom týždni v dobrom svetle ukázala ešte Tiril Eckhoffová, lenže v Oberhofe už zvíťaziť nedokázala, aspoň v dvoch individuálnych pretekoch nie. Po Vianociach si prestala rozumieť so svojou puškou, stratila suverénnosť na strelnici. Bežecky bola excelentná, ako vždy, veď s dvomi chybami figurovala na piatom mieste v rýchlostných pretekoch. To je výborné vysvedčenie a dobrý prísľub do tohto týždňa. Druhá skončila v masáku. Trať v Ruhpoldingu by jej mala vyhovovať, ale kľúčom k úspechu bude aj tak streľba. Na tamojšej strelnici Eckhoffová kedysi vedela zažiariť, lenže v posledných rokoch sa jej tu až tak nedarí. Tiež Dorothea Wiererová v Ruhpoldingu veľmi často vyzerá ako zatúlaná ovečka, ale vie tu aj vyhrať. Talianka môže štvrté kolo zhodnotiť pozitívne, a to napriek tomu, že ani raz nebola na debni. V oboch individuálnych štartoch sa pre ňu ušlo štvrté miesto, takže ubránila prvé miesto v boji o veľký krištáľový glóbus, síce len o deväť bodov. Wiererová potrebuje vyhrávať, na víťazstvo čaká od šprintu v Hochfilzene, a práve v šprinte v Ruhpoldingu by mohla opäť vyskackať na najvyššiu priečku.

Preteky v Oberhofe neboli len o štyroch dámach, rovnako ani v Ruhpoldingu to nebude iba o vyššie spomenutých biatlonistkách. Nemeckí diváci si aj medzi ženami mohli v jednom prípade užiť svoju zástupkyňu na stupni víťazov. Bola ňou Denise Herrmannová v rýchlostných pretekoch, ktorá prežila najlepšie kolo v tejto sezóne. Podobne sa bude chcieť zviditeľniť aj v druhom nemeckom stredisku, formu očividne na to má. Na popredné priečky sa vrátila aj Hanna Öbergová. Z francúzskych žien sa v individuálnych pretekoch dobrým výsledkom prezentovala iba Julie Simonová, tretia v šprinte. Dá sa očakávať, že rovnako tomu tak bude aj v Ruhpoldingu. Na Justine Braisazovú totiž padla veľká deka, najmä na strelnici cez ňu totálne nič nevidela. Štyri hrúbky v šprinte nasledovali štyri dobíjania v štafete a deväť trestných kôl v masáku. Priam desivú streľbu mala aj Ingrid Landmark Tandrevoldová, ktorá začala druhý trimester rovnako zle ako ukončila ten prvý. Inak presná strelkyňa je aktuálne na strelnici katastrofálna. Zbytočné chyby na strelnici v štvrtom kole kopila aj Markéta Davidová. Všetky tieto tri vekom stále mladé pretekárky sa ešte musia naučiť ako si udržať formu po celú sezónu. Momentálne sú v útlme. 
 
 
Priebežné poradie SP žien po 4. kole v Oberhofe
1. WIERER Dorothea 390 0
2. ECKHOFF Tiril 381 -9
3. TANDREVOLD Ingrid 305 -85
4. SIMON Julia 285 -105
5. HERRMANN Denise 273 -117
6. BRAISAZ Justine 261 -129
7. MÄKÄRÄINEN Kaisa 247 -143
8. ROEISELAND Marte Olsbu 244 -146
9. ÖBERG Hanna 240 -150
10. FIALKOVÁ Paulína 231 -159
56. FIALKOVÁ Ivona 24 -366
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Naši biatlonisti veľmi radi odišli z Oberhofu, radšej by tam ani neboli
 
Slováci prežili v Oberhofe najhoršie kolo svetového pohára za dlhé roky. Aj keď sa na úvod podarilo Paulíne Fialkovej skončiť na šiestej priečke, ostatní pretekári striedali hrôzu s ešte väčšou hrôzou. Ivona urobila v šprinte štyri chyby a opäť ostala mimo bodov. Preteky absolútne nevyšli Poliakovej s Machyniakovou, keď skončili až v poslednej desiatke. V mužskom šprinte sa nikto nedostal do Top 60 a Bartko spadol tak, že do cieľa dorazil s boľavých chrbtom aj zadkom na lyži požičanej od cudzieho reprezentačného tímu. Hasilla mal v pretekoch SP najhorší bežák v živote (102.) a dosiahol najhorší výsledok v živote (107.). I. Fialková v ženskej štafete vybuchla tak, že zo 16 nábojov zostrelila iba sedem terčov. Keď sa darí, tak sa darí a Poliakovú diskvalifikovali po tom, keď neodstúpila hneď po predbehnutí pretekárky o kolo. V mužskej štafete to chvíľu vyzeralo na zmrtvýchvstanie, ale Bartko spackal obe položky a Hasilla predviedol najšialenejšiu kombináciu 0+0 a 4+3, keď netrafil sedem rán po sebe. V nedeľu P. Fialková útočila na bedňu, keď pri jednej zo strelieb v stoji netrafila ani jeden terč, napokon aspoň brala body za 20. priečku. Neuveriteľné kolo SP zo slovenského pohľadu. Celý náš tím veľmi rád už v nedeľu na obed doslova ušiel z nepopulárneho nemeckého strediska, kde sa ale o tri roky budú konať MS.
 
Platí však, že Paulína Fialková pokračuje vo skvelých výkonoch. Pred sviatkami bola na dvanástej priečke poradia SP a po zisku 59 bodov si pomohla na záver najlepšej desitky. Pred sebou má už samé hviezdne pretekárky, takže to bude mimoriadne ťažké, ak sa bude chcieť šplhať ďalej. Sama síce vyhlásila, že tento rok jej o to až tak nejde, ale predsa len dobre vieme, že pre pretekára zo slovenských pomerov sú dôležité aj nemalé finančné prostriedky, ktoré sa za celkové umiestnenie dostávajú. Pred Ruhpoldingom môže byť maximálne spokojná, veľmi si priala, aby rástla jej bežecká forma, a presne to sa v Oberhofe udialo. Inak bol aspoň mierne pozitívny len výkon Otčenáša v štafete a taktiež Šimu v oboch pretekoch. Biatlonista, ktorý už po Hochfilzene na chvíľu vypadol z kolotočas SP to často vie zachrániť, keď mu horí pod pätami. Ale v Pokljuke sa tiež plánuje len trojčlenné zloženie. Zdá sa, že istú účasť tam má zatiaľ len Otčenáš. Tento týždeň v Rupoldingu sú na programe rýchlostné preteky, opäť štafety a kto postúpi do stíhacích pretekov, tak aj tie.
 
 
fialkova 20 oberhof trat slavik
Paulína Fialková na trati (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
V Osrblí vyšlo počasie, Kazár sa emotívne rozlúčil, naši dobre strieľali
 
Zvyčajne by bol IBU pohár vo veľkom tieni najvyššej ligy, ale vzhľadom na to, že sa konal u nás a našim sa v Nemecku nedarilo, sledovali sme pozorne naše talenty i lúčiacu sa legendu v Osrblí. V nedeľu prišla na Horehronie aj pekná divácka kulisa. Neboli to len rodinní príslušníci a priatelia súťažiacich. Dalo sa hovoriť aj o stovke či dvoch nestranných biatlonových priaznivcov. Matej Kazár sa rozlúčil s individuálnou kariérou 21. a 50. miestom. Minul iba posledný z tridsiatich terčov. Tesná rana šla na dvanásť hodín akoby symbolicky, že už nadišla hodina pobrať sa do biatlonového dôchodku. Sám na trati cítil, že ho už predbiehajú aj niektorí juniori a poznať bol aj tréningový výpadok. Národné biatlonové centrum sa s ním rozlúčilo pekným ceremoniálom, keď mu koridor vytvorili naši mládežnícki reprezentanti.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z rozlúčky (© Ján Melicher, jmphoto.sk)
 
Ešte pred pár dňami mali v tejto sezóne splnenú kvótu na preteky SP iba štyri ženy, ktoré sú aktuálne už v Ruhpoldingu (preto sme nepostavili decembrové štafety) a tiež štyria muži plus Baloga. Domáci IBU pohár ale zvládli viacerí juniori a výrazne rozšírili zoznam našich pretekárov s akousi pomyselnou najvyššou licenciou. V piatok sa to podarilo Henriete Horvátovej a v nedeľu Júlii Machyniakovej, Lukášovi Ottingerovi, Tomášovi Sklenárikovi a na veľké prekvapenie aj Samuelovi Hubačovi a Lucii Michaličkovej. Vieme si predstaviť, ako ich muselo povzbudiť, že za elitným svetom zaostávajú už tak málo, že môžu cestovať na SP, keď štyria z nich šli ešte len prvý raz v ženskej/mužskej kategórii, Michaličková vôbec prvýkrát súťažila v akejkoľvek medzinárodnej konkurencii pod hlavičkou IBU.
 
Spoločným znakom úspechu bolo, že naši pretekári dobre strieľali. Dokonale poznali miestnu strelnicu, hoci tu bol prítomný väčší tlak ako v zahraničí, kde sa na nich nikto nepozerá. Vo viacerých prípadoch sa dá hovoriť aj o systematickom progrese a životnej sezóne (Horvátová, Machyniaková, Ottinger, Hubač). Nemôžeme sa však uchlácholiť, pretože ešte zďaleka nevidíme biatlonistu, ktorý by mohol vykročiť v šľapajách Kuzminovej či Fialkovej. Nie len oni dve, ale dokonca aj taký Bartko (ktorý ešte nemá ani žiaden bod v SP) totiž mali medzi juniormi bežáky v Top 10. Naši mladí stále zaostávajú za svetom v bežeckej stope. Ale majú ešte čas na to, aby manko skracovali.
 
 
Henrieta Horvátová na trati (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Maximom bola 22. priečka Henriety Horvátovej, ktorej to dlhodobo ide na strelnici a maličkými krokmi sa posúva aj na trati. Nebolo prekvapením, že vo vytrvalostných pretekoch urobila iba jednu chybu. Pri takejto bilancii by na MS mala obrovskú šancu na Top 10. Tu to bola spomínaná 22. priečka, ktorá je ale ženskou IBU Cupovou kométou, pretože takýto alebo lepší výsledok sme dosiahli naposledy pred dvoma rokmi v Chanty-Mansijsku v slabej konkurencii. V nedeľu však pokazila ležku. Jeden povestný terč od bodov bola oba dni Júlia Machyniaková. Pozitívne bolo, že si postrážila streľbu. Výkonnostne je tiež na tom dobre. Veľmi podobne jazdí aj Mária Remeňová, no nie je ešte taká stála na strelnici. Spomínaná Lucia Michaličková si dobehla po 59. priečku v šprinte a aj keby viacerí jasali, že im prvý raz v biatlonovom živote vyšli preteky, sama dobre poznamenala, že "je to stále nič". Barbora Horniaková klasicky zaostávala na strelnici, ale v nedeľu bola aj s nakládkou šiestich trestných kôl najrýchlejšia z mimoriadne vyrovnaných dievčat, keďže všetky mali stratu okolo dvoch minút. Ak by si to chceli veľmi nedokonale porovnať, v nedeľu najrýchlejšia Högbergová stratila v Hochfilzene 55 sekúnd, teda za svetovou špičkou naše zastávajú približne o tri až tri a pol minúty. Ešte je to veľa. Ale napríklad za Veronikou Machyniakovou sú len o pár sekúnd.
 
Mladí už v stredu odchádzajú na záverečnú prípravu pred MSJaK do Obertilliachu. V Osrblí teda ostane len stará zostava Smerčiaková plus Baloga a skúsenosti zbierať sa pokúsi aj nekvalifikovaná Michaličková. Aby mohli postaviť mix štafetu, v stredu ich doplní Matej Kazár (ak nebudeme stiahnutí o kolo predtým ako nastúpi) a už to bude pre neho definitívny koniec na IBU podujatiach. V piatok bude šprint, v sobotu stíhačka. Mladší dorastenci na čele s Emou Kapustovou pokračujú na YOG utorňajšími rýchlostnými pretekmi a v stredu ich ešte čaká miešaná štafeta.
 
 
Program aktuálneho týždňa
 
 
 
 
clovek ikonkaNominácia Slovákov na SP v Ruhpoldingu
 
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil   profil   profil
 
 
 
clovek ikonkaNominácia Slovákov na druhý IBU Cup v Osrblí
 
smerciakova aneta   Lucia Michaličková   baloga matej   profil
 
 
 
clovek ikonkaNominácia Slovákov na ZOH mládeže v Lausanne
 
dievčatá: Ema Kapustová, Sára Pacerová, Barbara Skačanová
chlapci: Matej Badáň, Matej Gregor, Bruno Matovič