Po vianočnej prestávke sa biatlonová elita presunula do Nemecka, kde je na programe najskôr štvrté a potom aj piate kolo. Najskôr sa biatlonisti a biatlonistky predstavia v Oberhofe, na už tradičnom mieste, ktoré za posledných desať rokov ani raz nechýbalo v kalendári podujatí Svetového pohára.
 
 
Pri absencii Johannesa Thingnesa Böa kvôli otcovským povinnostiam bude mať zvýhodnenú pozíciu jeho brat Tarjei a posádka z francúzskeho tábora. Starší z úspešného rodinného klanu už viac ako dva roky čaká na víťazné ťaženie v rámci Svetového pohára. Naposledy zvíťazil v roku 2017 v Östersunde, v šprinte. Z jeho deviatich individuálnych prvenstiev až päť bolo z rýchlostných pretekov, dva z pretekov s hromadným štartom. Obe disciplíny mu očividne chutia, o čom svedčia aj výsledky z tejto sezóny, takže v Oberhofe by mohol konečne zlomiť prekliatie a hlavne prelomiť čakanie na prvé miesto medzi biatlonovou elitou. Tri pódiové umiestnenia v aktuálnom ročníku má okrem Tarjeia Böa aj Quentin Fillon Maillet. Momentálny vlajkonosič francúzskeho tímu sa zviditeľnil už vo Švédsku a chutili mu aj preteky na domácej daždivej scéne. Fillon Maillet ťaží predovšetkým zo svojej rýchlosti, vyhovujú mu ťažšie trate. V prípade dobrej streľby môže nórskym biatlonistom prekaziť ich plány.

Ani ďalší Francúzi nebudú bez šance zabojovať o priečky na stupňoch víťazov, respektíve o víťazstvo. Simon Desthieux bude však musieť dúfať, že po úpadku výkonnosti v treťom kole sa prebudí do lepších dní. Ani jedny preteky v Le Grand Bornand mu nevyšli podľa predstáv a dokonca dvakrát chýbal v najlepšej desiatke. Na vine bola hlavne pohoda na strelnici, ktorá sa v jeho podaní kdesi vytratila. Ani Martin Fourcade sa neprezentoval v najlepšom svetle pred domácimi fanúšikmi, síce po dvanástom mieste v šprinte už len vylepšoval svoje výsledky. Podobne ako u Desthieuxa kľúčom k jeho úspechu bude streľba, na svoje nohy sa už nemôže tak spoliehať ako v dobách jeho najväčšej slávy. Oboch vyššie spomenutých biatlonistov v poslednom štarte zatienil Emilien Jacquelin, ktorému chutia kontaktné preteky. Preto si príde na svoje aj v Oberhofe.
 
 
bo jt 20 detail hochfilzen sta
Simon Desthieux a Emilien Jacquelin (© Igor Stančík / SZB)
 

O reštart sezóny sa pokúsia nemeckí biatlonisti, ktorí sa v prvom trimestri poriadne trápili. S priebehom tohto ročníka môže byť spokojný ako-tak len Benedikt Doll vďaka víťazstvu v šprinte v Annecy. Aj z tohto dôvodu patrí medzi favoritov na zisk dobrého umiestnenia v Oberhofe. Pravdu povediac, zviditeľnenie iného nemeckého pretekára pri ich aktuálnej forme by bolo veľkým prekvapením. Z ostatných biatlonistov treba upriamiť pozornosť na Alexandra Loginova, víťaza vlaňajšieho šprintu v Oberhofe. Loginov vtedy zažiaril nielen strelecky, ale aj bežecky. Dobrú streleckú formu mal aj v prvej tretine tejto sezóny, lenže na trati strácal drahocenné sekundy. Zaspomínať si na minuloročné snehy budú chcieť aj Lukas Hofer, Sebastian Samuelsson a Arnd Peiffer.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 1. trimestri sezóny
1. BÖ Johannes Thingnes 374 0
2. BÖ Tarjei 313 -61
3. FILLON MAILLET Quentin 281 -93
4. FOURCADE Martin 267 -107
5. DESTHIEUX Simon 266 -108
6. LOGINOV Alexander 265 -109
7. JACQUELIN Emilien 257 -117
8. DOLL Benedikt 224 -150
9. BJÖNTEGAARD Erlend 218 -156
10. DALE Johannes 201 -173
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Eckhoffová vyzve Wiererovú v boji o žltý dres, šancu vyhrať majú aj ďalšie ženy

Kráľovnou posledných pretekov bola Tiril Eckhoffová. Nórska raketa má za sebou najkrajšiu a najúspešnejšiu časť v kariére. Nikdy predtým nezískala štyri víťazstvá v rade a teraz bude chcieť svoju úspešnú šnúru predĺžiť. Vo Francúzsku sa cítila ako ryba vo vode, a to doslova. Mokrá trať jej vyhovovala a ani tamojšia strelnica jej úsmev z pier nezobrala. Eckhoffová akoby na vode nemala žiadnu slabinu. V Oberhofe to už bude iná káva. Tiril sa v posledných rokoch zvykne na nemeckej pôde trápiť, posledné dva ročníky v Oberhofe ju našli veľmi zle pripravenú. Pred dvomi rokmi nedokončila šprint, vlani sa ani v jednom prípade nedostala do najlepšej tridsiatky. Výkony a výsledky v tomto roku z nej však robia veľkú favoritku na zisk jedného alebo dvoch víťazstiev. Bežecky by mala patriť medzi tie najlepšie, ak počas Vianoc nezjedla viac koláčov. Otáznik visí nad jej streleckou formou. Ak všetky časti skladačky zapadnú na svoje miesto nie je vylúčené, že na konci týždňa by mohla byť majiteľkou žltého dresu.

Jeho držiteľkou je opäť obhajkyňa vlaňajšieho prvého miesta v hodnotení Svetového pohára, ktorá ho stratila iba na jedny preteky. Ani Dorothea Wiererová však nemá zrovna najkrajšie spomienky na minuloročný Oberhof. Práve sem vlani dorazila v miernom útlme, ktorý ju skoro pripravil o veľký krištáľový glóbus. U Talianky sa vtedy dostavila strelecká kríza, najmä v šprinte, a oberhofská strelnica by ju mohla vyviesť z miery aj tentokrát. Jej strelecké štatistiky v prvom trimestri boli však o niečo lepšie ako pred rokom na prvých troch podujatiach, až teraz sa ale ukáže, či sa minulý rok niečo naučila. Dobrou správou pre ňu je skutočnosť, že namiesto stíhačky, v ktorej vlani musela naprávať pokazený šprint, sa pôjdu iné kontaktné preteky, a to s hromadným štartom. Dorothea v kontaktných pretekoch zvykne ťahať za správnu časť lana, takže oberhofský program by jej mal vyhovovať. Wiererová sa predstavila aj na vianočnej exhibícii, kde jej a jej krajanovi po prvom polčase patrilo prvé miesto. V druhom polčase sa dostavila strelecká kríza a nakoniec taliansky tím skončil hlboko v poli porazených.
 
 
wierer 20 hochfilzen podium sta
Dorothea Wiererová po jednom z triumfov (© Igor Stančík / SZB)
 

Milým prekvapením prvého trimestru bola Ingrid Landmark Tandrevoldová. Stále vekom mladá Nórka sa dokonca v poslednom masáku obliekla do žltého dresu, lenže práve v týchto pretekoch zaznamenala doposiaľ druhý najhorší výsledok v sezóne, a najhorší strelecký zápis. Inak ale Tandrevoldovú zdobí neuveriteľná vyrovnanosť. Jej silnou stránkou je streľba, počas vianočnej prestávky sa snažila nielen oddýchnuť si, ale aj popracovať na behu. Za týmto účelom strávila dva týždne v Anterselve, kde trénovala po boku Eckhoffovej. Úplne opačne má slabiny a silné stránky nastavené Marte Olsbu Röiselandová. Jej beh bol v prvom a druhom kole tým najlepším, lenže v Östersunde a v Hochfilzene nedokázala zužitkovať očný tréning, ktorý absolvovala v lete. Röiselandová do Francúzska necestovala a snažila sa vyladiť predovšetkým streleckú formu. Do druhého trimestra tak vstúpi o niečo viac oddýchnutá, čo jej bude hrať iba do kariet. Tak či onak, bez dobrej mušky bude vyhrávať iba ťažko.

Medzi ženami je menoslov favoritiek oveľa väčší ako medzi mužmi. Reštartovať sezónu budú chcieť nemecké devy, najmä Denise Herrmannová by mohla potešiť domácich fanúšikov. Ukázať sa v lepšom svetle ako doposiaľ bude chcieť aj Hanna Öbergová, ktorú však v posledných pretekoch dokázali zastúpiť ďalšie švédske biatlonistky. Svoju favoritku majú aj Francúzi, konkrétne Justine Braisazovú. Jej čas by mohol prísť už v šprinte. Tiež Julie Simonová sa už dokázala vybičovať ku dobrým výsledkom. Veľmi dobré výsledky v šprintoch v tejto sezóne dosahuje Markéta Davidová, ktorá v troch šprintoch až dvakrát skončila na stupni víťazov, zakaždým na treťom mieste. Lepšou dámou v tomto ukazovali je iba Wiererová. Zabudnúť netreba ani na Lenu Häckiovú, ktorá tiež zažíva veľmi pekný rok. To Lisa Vittozziová, ktorá vlani vyhrala ako oberhofský šprint, tak aj stíhačku, len márne hľadá minuloročnú formu. Trápi sa na strelnici, aj na trati, takže v jej prípade by víťazstvo bolo veľký prekvapením. 
 
 
Priebežné poradie SP žien po 1. trimestri sezóny
1. WIERER Dorothea 304 0
2. ECKHOFF Tiril 287 -17
3. TANDREVOLD Ingrid 282 -22
4. BRAISAZ Justine 234 -70
5. SIMON Julia 213 -91
6. HAECKI Lena 189 -115
7. PERSSON Linn 183 -121
8. ÖBERG Hanna 182 -122
9. DAVIDOVÁ Markéta 180 -124
10. MIRONOVA Svetlana 180 -124
12. FIALKOVÁ Paulína 172 -132
54. FIALKOVÁ Ivona 24 -280
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Paulína Fialková opäť s najvyššími ambíciami
 
Po rozporuplnom začiatku sezóny sa Paulína Fialková rozbehla a na svoje štandardné obrátky. Zapísala si postupne 4., 5., 10., 10. a 14. miesto a mohla sviatkovať vo skvelej nálade. Nebolo to, samozrejme, až také neuveriteľné ako pred rokom, keď bola v poradí SP druhá, ale aj tentoraz je na dostrel najvyšších mét. Je síce na dvanástej priečke poradia, ale na šiestu Haeckiovú má len 17-bodovú stratu. Medzi ženami je to aj v tejto zime mimoriadne vyrovnané a fanúšikovia sa preto tešia výbornému zážitku. Treba povedať, že Paulína to aj napriek zbabraným úvodným pretekom ťahá skvelo i po štatistickej stránke. Na 7,5 km má priemernú stratu na najlepšiu 27 sekúnd a je na 15. priečke. Navyše, môžeme veriť trendu postupného zlepšovania. Ešte lepšie to vyzerá na strelnici, kde má až 86,3-percentnú úspešnosť. Ak by to udržala v celej zime, bolo by to jasné kariérne maximum. Spomedzi najlepších pretekárok boli presnejšie iba Preussová, Perssonová a Wiererová.
 
 
machyniakova 20 hochfilzen trat sta
Paulína Fialková (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Ivona Fialková bodovala iba dvakrát a stále sa trápi najmä so streľbou v stoji. Tam má úspešnosť iba na úrovni 65 %, takže je úplne zrejmé, prečo jej unikajú pekné umiestnenia. Je to ako naschvál, veď ležky ju pekne držia nad vodou. V Le Grand Bornand sa dokonca pri streľbe v ľahu ani raz nepomýlila. Keby motyka vystrelila aj na stojke, okamžite by atakovala Top 10, s jednou chybou Top 20 a hneď by ju čakal aj masový štart. Aj keď sa ani ona ešte na trati necíti v ideálnej forme, v bežeckej štatistike jej patrí veľmi dobrá 24. pozícia. Priemerná strata na trati rýchlostných pretekov sa zlepšila z 54 na 41 sekúnd. Najvyšší čas chytiť sa dobrou stojkou...
 
Zaujímavosťou je, že po rokoch cestovania do zahraničných biatlonových stredísk strávil tím "Fialiek" veľký vianočný tréningový blok na Slovensku. Za snehom dochádzali najprv na Skalku, potom do Osrblia. Dokonca sa plánovali postaviť aj na štart Viessmann pohára, aby motivovali juniorky, ktoré by súťažili na rovnakej trati, no prvé kolo bolo pre nedostatok snehu preložené na prelom januára a februára. Celému tímu určite padlo vhod, že nemuseli byť opäť v zahraničí, ale dlhšie pobudnúť v teple domova. Ušetrili sa aj financie. Sestry sú zdravé a pôjdu s plnou vervou na štvrtkový šprint.
 
 
machyniakova 20 hochfilzen trat sta
Ivona Fialková (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Konečne sa dočkáme štartu ženskej štafety
 
Zdravotné patálie má za sebou Terézia Poliaková, ktorá sa bude chcieť rozbehnúť v stredisku, odkiaľ má osobného trénera a strávila tu množstvo času počas prípravy na zimu. Antibiotiká dobrala pred Vianocami a pustila sa do tréningu. Súrne už potrebuje preteky. Chystajú sa dva štarty, vo štvrtkovom šprinte a konečne už aj v štafete, ktorá bude na programe v sobotu. Cez sviatky nezaháľala ani Veronika Machyniaková. V Osrblí si odbehla aj hromadný štart na desať kilometrov s juniorkami. Bola najrýchlejšia, hoci streľba jej ideálne nevyšla. To však bola jej silná zbraň prvého trimestra. S 88 % bola piatou najpresnejšou spomedzi všetkých pretekárok prvej ligy. Štartovala ale ešte iba štyrikrát. Potrebuje hlavne pretekať.
 
Zaujímavé bude sledovať, ako sa dievčatá prezentujú v štafete, ktorú by sme už konečne mali jazdiť. Ženy sú aktuálne až na 19. priečke v rebríčku národov a takmer 200 bodov strácajú na 17. priečku, ktorá zabezpečuje štart štyroch pretekárok v pretekoch SP v budúcej sezóne. Bolo by veľkou ranou ak by jedna z našich pendlovala iba kvôli štafetám. Jednoznačne je v silách našich biatlonistiek, aby v Top 17 skončili, stačí, ak už budeme obsadzovať všetky preteky.
 
 
machyniakova 20 hochfilzen trat sta
Veronika Machyniaková na trati (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Muži túžia po reštarte, Baloga sa do prvej ligy ešte nedostal
 
Muži sa po zbabranom decembri prakticky nemajú čoho chytiť. Dvojica Hasilla - Otčenáš aspoň skončila trinásta v úvodnom mixe spolu so sestrami Fialkovými, ale nikto nebodoval. Najbližšie k tomu bol Martin Otčenáš vo vytrvalostných pretekoch v Östersunde, kde obsadil 44. priečku. Vo dvojici stíhacích pretekov sme mali iba raz Martina. Štafeta bola dvakrát devätnásta. Všetci sa trápili. Michal Šima sa síce dostal k 52. pozícii, ale skončil aj 87., Tomáš Hasilla dosiahol ešte aj horší výsledok a dokonca vyhlásil jeden zo štartov za svoj vôbec najhorší v kariére. Všetkých trápila streľba aj beh. Otčenáš, Hasilla aj Bartko sa pohybovali iba na hranici 70 % úspešnosti streľby. Jedine Šima sa dostal k 77 %, čo je jeho najlepšia bilancia, ale stále zďaleka nestačí na špičku. Zlé je tiež to, že všetci šli dole aj na trati. Strata počas šprintu klesla u Bartka s Otčenášom pod 1:30 a Hasillu so Šimom dokonca pod dve minúty.
 
Dúfajme, že sa chlapi otrasú a v Oberhofe predvedú lepšie výsledky. Potešiť chcú aj v štafete. Tie sú opäť na programe dve v oboch nemeckých strediskách, teda k dispozícii bude množstvo bodov do rebríčka národov. Po výborných bežeckých výkonoch Mateja Balogu na IBU Cupe v Obertilliachu bolo veľkou témou, či Matej nedostane príležitosť na debut v pretekoch SP. Do Nemecka na štvrté i piate kolo SP však napokon odcestovala klasická štvorica Otčenáš, Hasilla, Bartko, Šima. Reprezentačný tréner Tomáš Kos mal všetkých chlapov na príprave v Osrblí, a tak sa rozhodol otestovať formu zverencov popri nominačkách mládeže na MS. Chlapi nastúpili na rýchlostné preteky. Vyhral ich Otčenáš (1+0) o 47 sekúnd pred Bartkom (1+1). 62 sekúnd stratil Šima (0+2) a 72 Hasilla (0+2). Baloga síce takmer stačil kolegom na trati, ale preteky mu nevyšli na strelnici. Urobil až štyri chyby a stratil 2:04. Práve preto si ešte na svetový pohár počká.
 
 
beh zeny 19 20 trimester 1
 
 
strelba zeny 19 20 trimester 1
 
 
beh muzi 19 20 trimester 1
 
 
strelba muzi 19 20 trimester 1
 
 
Program 4. kola SP v Oberhofe
 
Oberhof 09.01. štvrtok 14:30 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  Poliaková ?., P. Fialková ?., I. Fialková ?., V. Machyniaková ?.dvojka rtvs
 
Oberhof 10.01. piatok 14:30 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  Otčenáš ?., Hasilla ?., Šima ?. Bartko ?.dvojka rtvs
 
Oberhof 11.01. sobota 12:00 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
  Slovensko (?, ?, ?, ?)dvojka rtvs
 
Oberhof 11.01. sobota 14:15 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
  Slovensko (?, ?, ?, ?)dvojka rtvs
 
Oberhof 12.01. nedeľa 12:45 MS masový štart žien na 12,5 km
  P. Fialková ?.dvojka rtvs
 
Oberhof 12.01. nedeľa 14:30 MS masový štart mužov na 15 km
dvojka rtvs
 
 
clovek ikonkaNominácia Slovákov na SP v Oberhofe
 
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil   profil   profil