V úvodnom trimestri mali navrch najmä nórski a francúzski biatlonisti, ktorí sa výborne pripravili na začiatok sezóny. Medzi mužmi sa okamžite ukazovala kvalita JT Böa a aj v ženskej časti vedie rebríček minuloročná víťazka svetového pohára, no Wiererová sa musela vysporiadať s tvrdou konkurenciou.
 
 
 
Kráľ je len jeden a stále ten istý
 
V žltom drese sa premáva Johannes Thingnes Bö a v každých pretekoch bol referenčným bodom, od ktorého záviselo, ako to bude vyzerať na stupňoch víťazov. Len v jednom prípade, vo vytrvalostných pretekoch v Östersunde, neatakoval najvyššie pozície a kľúčovým mužom bol aj v klasických štafetách, kde dopomohol k dvom triumfom nórskej zostavy. Postupne sa dostal do perfektnej bežeckej formy, je najrýchlejším na trati, a jeho streľba sa prezentuje istejším a stabilnejším dojmom, ako tomu bolo v niektorých prípadoch minulej sezóny. Verí si aj na strelnici a jeho suverenita v tomto roku ešte narástla. Stále chce veľmi vyhrávať, v prvom trimestri získal už päť triumfov, a momentálne si mimoriadne užíva biatlon.
 
 
bo jt 20 hochfilzen pozuje sta
Johannes Thingnes Bö (© Igor Stančík / SZB)
 
 
V nórskom celku sa dostal do formy aj Tarjei Bö, ktorý predvádza stabilné výkony a v pretekoch neskočil ani raz horšie ako na šiestej priečke. Patrí medzi najrýchlejších biatlonistov a aj presne strieľa, no na stojke si dokáže jedným nepresným výstrelom skomplikovať cestu na stupne víťazov. Na pódium sa dostal trikrát, ale jeho hlavným cieľom je víťazstvo, na ktoré už čaká veľmi dlho. V silnej reprezentácii si zastáva svoje miesto mladý Dale, ktorá získava najmä skúsenosti, ale na úrovni umiestnení v Top 10, medzi aktuálne najlepších pretekárov patrí aj Bjöntegaard.
 
Francúzska reprezentácia sa už netočí len okolo Martina Fourcada. Ten síce pôsobí veľmi motivovane, ale želané výsledky neprichádzajú. Po bežeckej stránke nemá takú fazónu ako JT Bö a úspešný nebýva ani na strelnici. Po výhre vo vytrvalostných pretekoch v Östersunde sa zdalo, že sa dostal na svoju najlepšiu úroveň, ale momentálne to nestačí na tých úplne najlepších. Vo výbornej bežeckej forme sa ukazujú Fillon Maillet, Desthieux a Jacquelin, ktorí vďaka tomu získali niekoľko stupňov víťazov. Ak predvedú stopercentnú streľbu aj na posledných položkách, prvé víťazstvá v ročníku budú mať na dosah.
 
Na popredných priečkach sa drží Alexander Loginov, ale zatiaľ mu chýba údernosť z minulého ročníka. Strieľa presne, ale v behu nie je razantný, preto len málokedy bojoval o výhru. Okupuje najvyššie pozície, no na víťazstvo to momentálne nestačí. Jeden triumf zaknihoval Benedikt Doll, vyšiel mu šprint v Annecy, a aktuálne má najlepšiu formu spomedzi nemeckých mužov. Tí zatiaľ zaostávajú za očakávaniami, rovnako ako rakúska zostava. V dobrom svetle sa ukazoval Lukas Hofer, ktorý v prípade presnej streľby vždy putuje do najlepšej desiatky.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 1. trimestri sezóny
1. BÖ Johannes Thingnes 374 0
2. BÖ Tarjei 313 -61
3. FILLON MAILLET Quentin 281 -93
4. FOURCADE Martin 267 -107
5. DESTHIEUX Simon 266 -108
6. LOGINOV Alexander 265 -109
7. JACQUELIN Emilien 257 -117
8. DOLL Benedikt 224 -150
9. BJÖNTEGAARD Erlend 218 -156
10. DALE Johannes 201 -173
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Dopredu sa tlačia nórske farby, Wiererová má čo robiť
 
Medzi ženami prebiehal očakávaný vyrovnaný súboj. Na líderskej pozícii SP sa drží Dorothea Wiererová, ale jej žltý dres nie je taký suverénny. Naďalej sa prezentuje kvalitnou streľbou a aj silným behom, no v niektorých prípadoch (šprint Annecy, stíhačka Hochfilzen) sa nevyhne výraznejším zaváhaniam. Talianska pretekárka je však výborne pripravená a v priebehu ročníka jej určite pomôže výsledková stabilita, čím je povestná. Lisa Vittozziová nepotvrdzuje minuloročnú úroveň. Len v jednom prípade sa dostala do najlepšej desiatky a príčinou jej slabých výsledkov je najmä veľmi pomalý beh.
 
Výborné obdobie prežíva nórska zostava. Tiril Eckhoffová niky nebola silnejšia a vyhrala už štyri preteky. Prirodzene rýchla bežkyňa tentoraz vynikajúco strieľa a jej triumfy prišli po dominantných výkonoch. Po streleckej stránke sa náramne zlepšila. O vynikajúci beh sa môže oprieť aj Marte Roeiselandová, ale táto skúsená pretekárka dokáže ešte na strelnici vyprodukovať nejakú tú zbytočnú chybu. Veľmi dobre zvládla úvodné kolá SP Ingrid Tandrevoldová, ktorá pravidelne bojuje o stupne víťazov.
 
 
eckhoff 20 hochfilzen triumf sta
Tiril Eckhoff (© Igor Stančík / SZB)

 
Francúzske pretekárky sú veľmi rýchle na lyžiach, ale v kľúčových bodoch pretekov im chýba väčšia chladnokrvnosť na strelnici. Justine Braisazová ovládla vytrvalostné preteky v Östersunde a Julia Simonová sa zase často dostávala do najlepšej desiatky. V nasledujúcom priebehu SP by mali ich výkony ešte stúpať. Hanna Öbergová sa rozbiehala pomalšie, ale v Hochfilzene už patrila medzi najlepšie. Po bežeckej stránke ešte nedosiahla v tomto ročníku svoj vrchol a s pribúdajúcou rýchlosťou na lyžiach bude dosahovať aj lepšie výsledky. Jej kolegyňa Linn Perssonová stabilizovala svoje výkony a patrí medzi príjemné prekvapenia ročníka.
 
Lena Haecki si udržala po minulom roku výkonnosť, aby zostala v spoločnosti najlepších, a pravidelne dokáže vybojovať miesto v Top 10, ale na stupne víťazov neútočí. Dve tretie miesta v šprinte získala Markéta Davidová, čo svedčí o veľkých výkonnostných dispozíciách, no česká pretekárka ešte predvádza výkonnostné výkyvy. Ruskú školu zastupuje Mironovová, ktorej takisto ide najlepšie šprint, keďže musí vylepšiť svoju streľbu. Na strelnici prichádza o lepšie výsledky Herrmannová, ktorá je stále silná na lyžiach, ale bez presnej streľby sa nemôže dostať na pódium. Prebrala sa Preussová, ale výsledky obidvoch spomenutých pretekárok zatiaľ nenapĺňajú vysoké ambície nemeckého tímu.
 
 
Priebežné poradie SP žien po 1. trimestri sezóny
1. WIERER Dorothea 304 0
2. ECKHOFF Tiril 287 -17
3. TANDREVOLD Ingrid 282 -22
4. BRAISAZ Justine 234 -70
5. SIMON Julia 213 -91
6. HAECKI Lena 189 -115
7. PERSSON Linn 183 -121
8. ÖBERG Hanna 182 -122
9. DAVIDOVÁ Markéta 180 -124
10. MIRONOVA Svetlana 180 -124
12. FIALKOVÁ Paulína 172 -132
54. FIALKOVÁ Ivona 24 -280
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Keďže bolo zrušené úvodné kolo domáceho Viessmann pohára, portál prechádza do režimu publikačnej pauzy. Nasledujúci článok budeme publikovať v utorok 7. januára o 11:00, a to preview SP v Oberhofe.