Po úvodných individuálnych pretekoch novej sezóny sme sa dozvedeli niekoľko zaujímavých informácii. JT Bö našiel výborne pripravených súperov po bežeckej stránke, Martin Fourcade dostal potrebný impulz a Wiererová si udržala vysokú výkonnostnú kvalitu. Chce byť stále lepšia.
 
 
ilustrak 19 strelnica zhora
Strelnica v Östersunde (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Vo víťaznom štýle sa okamžite prezentoval Johannes Thingnes Bö, ale obhajca veľkého glóbusu si všimol, že tento triumf nebol až taký suverénny. "Musím priznať, že moja bežecká výhoda, ktorú som mal v minulom roku, v priebehu leta zmizla. Preto nebude ľahké vyhrávať v šprinte, ale som hrdý, že sa mi to podarilo hneď pri prvej príležitosti. Na strelnici som mal trochu aj šťastie." Ostatní súperi sa k nemu priblížili v behu, čo vytvorí dramatické súboje, a uvidíme, či bude jeho fazóna v priebehu sezóny naberať stúpajúcu krivku. Zároveň ho veľmi potešil aj bratov výkon. "Len krútim hlavou nad jeho predstavením. Keď som ho videl na trati, poriadne ma motivoval. Som neskutočne rád, že sme sa znovu spoločne dostali na najvyššie pozície," povedal po rýchlostných pretekoch pomerne spokojný Johannes Thingnes.
 
Hneď na začiatku ročníka nabehol na pozitívnu vlnu Tarjei Bö a verí, že jedno vydarené predstavenie bude znamením úspešnej sezóny. "Je to skvelý pocit byť opäť vo svojej starej koži. Som späť a je úžasné, že môžem znovu predvádzať na trati všetko, čo dokážem. Mám za sebou výbornú prípravu, počas ktorej som sa snažil nájsť pocity, aké som mal pri svojej najlepšej sezóne, keď som vyhral veľký glóbus. Veľmi sa teším, že som znovu mohol bojovať o víťazstvo, najmä keď som mal za protivníka môjho brata." Novinári si všimli, že Tarjei je chudší oproti predchádzajúcim edíciám a práve to môže stáť za jeho veľmi dobrým bežeckým časom a celkovým výkonom.   
 
 
bo 19 bratia na podiu ruky sta
Tarjei a Johannes Bö (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Prvýkrát v kariére sa dostal na stupne víťazov vo svetovom pohári Matvej Jelisejev a takýto úspech mu môže len pomôcť v nasledujúcich pretekoch. "Len po druhej streľbe som si uvedomil, že môžem bojovať o výhru. Bol to výborný pocit, ale zároveň aj stres. Potom som vydal zo seba všetko, ale nórski súrodenci boli rýchlejší. Počas leta som tvrdo pracoval na streľbe a som rád, že sa to prejavilo aj v pretekoch. Potreboval som zlepšiť najmä moju ležku a zatiaľ to vychádza," vyjadril sa 26-ročný biatlonista, ktorý môže byť vďaka kvalitnej streľbe ďalším želiezkom v ohni ruskej zbornej po boku Alexandra Loginova.
 
Všetci boli zvedaví na výkon Martina Fourcada a francúzsky pretekár okamžite potvrdil, že minuloročné trápenie by sa nemalo opakovať. "Z hľadiska výsledku cítim sklamanie, ale na trati som sa cíti výborne, čo je pre mňa veľmi pozitívne zistenie. Bavil som sa a mal som v nohách dobrú dynamiku. Na druhej streľbe som zaváhal. Vedel som, že bojujem o výhru, ale nebol som maximálne koncentrovaný. Možno to spôsobilo, že Johannes pretekal hneď vedľa mňa. Ale môžem potvrdiť, že situácia je iná ako v minulom roku, lebo som našiel svoje staré-dobré zbrane. Bitka sa len začína a po prvom podujatí cítim veľkú satisfakciu," nechal sa počuť sebavedomý Fourcade, a presne takéhoto 7-násobného víťaza veľkého krištálového glóbusu stále potrebuje svetový biatlon.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie motiv biatlon
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Na vysokú kvalitu stavila hneď skraja sezóny Dorothea Wiererová, hoci priznáva, že svoju najlepšiu formu si chce ponechať na neskoršie kolá SP a najmä svetový šampionát. "Pred pretekmi som si nemyslela, že môžem podať taký dobrý výkon. Ešte nemám stopercentnú formu. Možno som niektorých prekvapila, že som si udržala vysokú výkonnosť aj v tom ročníku a rada v tom budem pokračovať aj naďalej. Ťažšie som sa rozbiehala, ale po druhom kole som už bola spokojná. Dostala som potrebné rady od trénerov, lyže som mala výborne pripravené a dôležité bolo aj to, že po štafete telo dokázalo zregenerovať." Vyzerá to tak, že predchádzajúci ročník bol pre Wiererovú tým zlomovým momentom, kedy nadobudla správnu sebadôveru vo vlastné schopnosti.
 
Podľa vývoja pretekov sa dostala na druhé miesto v šprinte Marte Roeiselandová prekvapujúcim spôsobom a aj v jej prípade platí, že vďaka svojej pracovitosti by sa mala dostať do najlepšieho obdobia kariéry. "Bolo ťažké zvíťaziť, lebo som urobila dve chyby. Po druhej streľbe a v záverečnom bežeckom kole som bola šokovaná, keď som sa dozvedela, že útočím na najvyššie priečky. Sama som bola z toho prekvapená. Po dvoch chybách som si skutočne nemyslela, že mám šancu na dobrý výsledok. Na stojke som si dala poriadne záležať a išla som naplno. V každých pretekoch a za každých okolností musíte bohovať až do konca," povedala najmä vynikajúca bežkyňa a aj veľká bojovníčka.    
 
 
olsbu 19 ms detail
Marte Roeiselandová (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Bezchybnú streľbu vytiahla Markéta Davidová, len ako jedna z troch pretekárok štartového poľa, a keď k tomu pridala osvedčený, silný beh, nemohlo to pre ňu dopadnúť lepšie. "Bola by som rada, ak by som takto strieľala stále. Nečakala som, že prídem do cieľa s čistou streľbou, lebo na strelnici panovali nepríjemné podmienky. Mala som aj šťastie na stojke, lebo na mojej pozícii akurát nefúkal vietor. Cítila som sa dobre aj na lyžiach, ale úvodné dve kolá som prepálila a potom mi chýbali sily v samotnom závere. Teším sa, že som odštartovala sezónu takýmto výsledkom. Je to povzbudenie," hovorila v cieli ešte len 22-ročná pretekárka, ktorá môže pokračovať v tom najlepšom z českého biatlonu.
 
 
Zostávajúci program 1. kola SP
 
Östersund 04.12. streda 16:15 IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
  Otčenáš ?., Hasilla ?., Šima ?., Bartko ?.dvojka rtvs
 
Östersund 05.12. štvrtok 16:20 IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
  Poliaková ?., P. Fialková ?., I. Fialková ?., Machyniaková ?.dvojka rtvs
 
Östersund 07.12. sobota 17:30 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
  Slovensko (Šima, ?, ?, ?)
 
Östersund 08.12. nedeľa 15:30 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
  Slovensko (?, ?, ?, ?)