Štartoval na troch olympiádach vo farbách Československa a neskôr Českej republiky. Počas dlhej trénerskej kariéry sa vyprofiloval ako strelecký špecialista a takmer dve desaťročia pôsobil pri slovinskej reprezentácii. Teraz sa snaží pomôcť našim mužom ako hlavný tréner. Tomáš Kos.
 

K slovenskej reprezentácii ste sa dostali cez Daniela Kuzmina pred rokom a pol s cieľom pomôcť Nasti aj chlapom hlavne pri streľbe. Nasti sa podarilo vyšperkovať kariéru titulom majsterky sveta a sklopiť aj povestných dvadsať terčov. Ako si na to spomínate?
 
Bol to krásny a dôstojný koniec jej kariéry. Ukázalo sa, že bolo správne rozhodnutie neskončiť po OH, ale potiahnuť ešte jednu sezónu a predviedla koniec hodný veľkej šampiónky. Splnila si ešte ciele, ktoré predtým nedosiahla. Mohla tak s pokojnou dušou svoju bohatú a úspešnú kariéru ukončiť. Sledoval som celú jej kariéru, takže som bol strašne rád, že som mohol byť pri tom, ako si pripisuje ešte tie také bonusové, dodatočné úspechy.
 

Zatiaľ čo Nasťa víťazila a bojovala o glóbusy, mužom sa vôbec nedarilo. Boli v akomsi kŕči. Ako ste videli tú ich minulú sezónu?
 
Ono to je otázka názoru, že "vôbec sa im nedarilo". Všetci vieme dobre, že Nasťa bola výnimočnou športovkyňou, u ktorej sa spájalo množstvo faktorov. Ja by som nepovedal, že zo strany mužov to bol nejaký veľký prepadák. Konkurencia je nabitá a slovenskí muži boli na úrovni, kde sa pohybovali roky. Tá ich pozícia zodpovedala celému tomu stavu, v ktorom sa nachádza biatlon na Slovensku. Jednoducho niekde sú Nóri, Nemci, inde sú menšie krajiny s úplne inými rozpočtami atď. Je to šport. Niekedy ste od výsledku milimetre.
 
 
kos 19 z profilu nmnm sta
Tomáš Kos s Nasťou Kuzminovu (© Igor Stančík / SZB)
 

Vieme, že po sezóne mali chlapi veľmi hektické obdobie so zamestnávateľom. Na VŠC Dukla neboli spokojní s výsledkami a možno nechýbalo veľa, aby sa náš tím rozsypal, hoci je to posledný mužský kolektív, ktorý je schopný postaviť štafetu. Ako ste to vnímali? Určite ste podobné záležitosti zažili aj pri Slovincoch.
 
Veru, tieto malé biatlonové štáty sú vo veľmi podobnej situácii. Pretekárov je málo, nedochádza k prirodzenej selekcii spôsobenej veľkou výkonnostnou konkurenciou. Je obrovská škoda, že základňa nie je väčšia. Ale to rovnaké pri množstve štátov. No tak to je a aj títo chlapi, s ktorými pracujem, už zaznamenali rôzne pekné výsledky. Všade sú tlaky a všetci chcú len tie najlepšie výsledky. No mne vždy šlo o to, aby sme s pretekármi dosiahli reálne možnosti, reálne výsledky, ktoré sú schopní atakovať a pracovať na nich. Niekomu sa to zdá veľa, niekomu to stačí, niekto chce vidieť víťazstvá. Ale tlaky sú vždy a všade, je to prirodzené.
 

Ako to napríklad funguje v Slovinsku, ktoré sa často dáva za športový vzor? Tiež sú biatlonisti zamestnancami niečoho ako VŠC u nás?
 
Áno, je to podobné. Tiež sú niektorí športovci zamestnaní u vojska, ale tam boli iné normy, ktoré museli splniť, aby mohli ďalej pôsobiť ako armádni športovci. Neboli také prísne ako na Slovensku. Ale nemyslím si, že tlaky sú negatívom. Tak to prosto funguje a patrí to k športu. No nemyslím si, žeby chalani nechceli, alebo tomu nedávali všetko. Je to šport. Nedá sa všetko naplánovať. Niekedy to vyjde, niekedy nie.
 

Po sezóne nastala zvláštna situácia, že sa Daniel Kuzmin rozhodol ukončiť trénovanie mužov hneď po prvom roku. Vy ste iste boli logickou voľbou na pokračovanie. Ako to vlastne bolo?
 
Ja som prišiel k tímu za účelom pomoci Nasti aj ostatným pri streľbe. Bral som to tak, že Daniel by chcel mužov viesť k nasledujúcej olympiáde. Dohodli sme sa preto na pokračovaní spolupráce aj v tejto novej sezóne. Ozaj som nečakal, že sa situácia vyvinie tak, že zrazu Daniel odíde. Mal som tú výhodu, že som chlapov už ten rok poznal a bol pripravený byť pri tíme, takže to otvorilo cestu k takejto spolupráci so statusom hlavného trénera a ponuku od zväzu som prijal. Robíme na tom, aby sa slovenský mužský biatlon pozdvihol vyššie. Táto zima, či prípadne nasledujúce zimy, ukážu, či sa to podarilo, alebo nie.
 
 
kos 19 z profilu nmnm sta
Tomáš Kos s Danielom Kuzminom (© Igor Stančík / SZB)
 

Prejdime si jednotlivých členov tímu. Každý mal svoje problémy, nedostatky, na ktorých ste sa iste snažili robiť. Rozprávali sme sa so všetkými a pochvaľovali si spoluprácu. Prípravu hodnotili pozitívne.
 
Preruším Vás. Nechcel by som preberať meno po mene. Ja som toho názoru, že nemá zmysel sa v tom babrať a rozoberať, že ten to a to. Môžem potvrdiť, že máme za sebou dobrú prípravu a prebehla v dobrej, kľudnej atmosfére. Som rád, keď to vnímajú dobre. Pohoda v tíme bez rušivých faktorov je dôležitá. Vzhľadom na financie, ktoré nám nedovolili veľmi vyskakovať, sme sa snažili urobiť čo sme mohli. Boli sme najmä v Osrblí či Novom Meste a myslím si, že sme kvalitne natrénovali. Vyhýbali sa nám zranenia aj choroby a prialo počasie. Nemuseli sme tréningy obmedzovať. Práca sa vykonala tak ako bola naplánovaná. Verím, že sme všetci vnímali, že tá celá príprava viedla správnym smerom, fungovalo nám to spolu a uvidíme, čo prinesie zima.
 

Vráťme sa o pár mesiacov dozadu. Fanúšikov by určite zaujímalo, ako tréner volí kalendár prípravy. Máte k dispozícii určitý budget a konzultujete s pretekármi, že ako by sme si to navolili, alebo tréner rozhodne, že od do sme tam, potom od do na ďalšom sústredení atď.? Určite mali muži najmenší rozpočet za posledné roky.
 
To patrí k typickej práci trénera, takže tam by nemal byť priestor na konzultáciu zo strany športovcov. Buď tomu veria, alebo neveria. Ja si myslím, že počas leta nie je zásadné, či trénujete v nejakom perfektnom stredisku s dokonalou infraštruktúrou, alebo ako my v Osrblí. Určite tu chýba dlhšia a kvalitnejšia koliesková dráha, ale robili sme, čo sme mohli. Chodievali sme aj do Nového Mesta. Snažili sme sa čo najviac ušetriť na záver prípravy, keď sme už potrebovali sneh.
 
 
kos 19 z profilu nmnm sta
Tomáš Kos (© Igor Stančík / SZB)
 

Mužom sa v posledných rokoch veľmi často menili tréneri a zvykali si na nové tréningové metódy. Skúste aj laikom, ktorí sledujú biatlon cez televíziu alebo čítajú náš portál v skratke povedať, aký je váš štýl. Chlapi vraveli o väčšom množstve tréningov na kolieskových lyžiach. Napríklad Daniel Kuzmin preferoval behy. Známy ste aj streľbou po čo najväčšej záťaži...
 
Filozofia je jednoduchá. Základ je v kolieskových lyžiach hlavne z dôvodu komplexného tréningu. Ide o čo najlepšiu imitáciu zimy počas leta. Je dôležité strieľať po veľkej záťaži a snažili sme sa kombinovať ťažší aj ľahší príchod na strelnicu, aj keď v Osrblí to bolo hlavne o ľahšom. Ja to mám postavené na postupnosti, že organizmus sa postune rozvýja od tých dlhších tréningov po pretekové zaťaženie. Ide o to, aby fázy vývoja na seba postupne nadväzovali a aby pred sezónou bol organizmus komplexne pripravený. Hlavne aby zvládol nápor sezóny. Aby neboli pretekári pretrénovaní, ale optimálne naladení. A aby počas sezóny gradovala forma. Prvky tohto štýlu prípravy sa mi v minulosti osvedčili. Verím, že to bolo optimálne.
 

Vrátili by sme sa ešte veľmi krátko k faktoru kľudu, pokoja, ktorý nám všetci spomínali. Daniel Kuzmin bol pri chlapoch skôr prvkom s priehrštím emócií. Vy ste známy takou tou flegmatickou povahou, skrátka inou než akú poznali doteraz. Zaujímavé je, že ste 18 rokov vydržali pri Slovincoch a možno tam boli doteraz. Asi sa s vami dobre pracuje.
 
Á, tak to vychádza z mentality daného človeka, trénera. Nedá sa povedať, že čo je lepšie a horšie. Každý sme nejaký. Každý tréner vedie tím podľa svojho, má určitú zodpovednosť a určite sa nedá nič predstierať. Celý tím musí byť k sebe úprimný a otvorený. A v samotnej zime už zasa nálada a pohoda závisí aj od výsledkov. To sa tomu už nedá vyhnúť. Ale teda ak chlapi vravia, že to medzi nami funguje, som rád (úsmev).
 
 
kos 19 z profilu nmnm sta
Tomáš Kos (© Igor Stančík / SZB)
 

Už druhý rok ste videli chlapov strieľať. Všetci mali problémy s nízkymi percentami, kazili preteky krúžením v trestnom okruhu.
 
Teoreticky a technicky majú streľbu zvládnutú všetci. V kľude strieľajú dobre, no už potom sa to líši pri náročnejších tréningoch a, samozrejme, pretekoch. Tam je to už veľmi zložité a niekoho hlava zvláda viac, iného menej. Platí klišé, že tak je to všade. Každý drie, maká, no nie každému je dané, že môže vyhrávať. Je na tréneroch, aby to pretekárom pomáhali zvládať, no sú aj niektoré "ťažké hlavy". Najväčšie problémy robia správne reakcie na kľúčové drobnosti, ktoré ovplyvňujú výkon. Častou chybou je, že športovec veľmi chce ukázať ešte viac ako na tréningu, zmení miniatúrny detail a tá sklopka sa nesklopí. Má to tak opačný efekt.
 

Už zajtra štartuje sezóna. Aké ciele ste si dali, s čím by ste boli na konci marca spokojní?
 
Nie som zástancom kládenia si konkrétnych cieľov. Nie je to atletika, kde si prirodzene potrebujete dať za cieľ nejaký čas alebo vzdialenosť... V biatlone je množstvo faktorov od vetra, sneženia cez servis až po chyby súperov. Keď sa všetko spojí správne, určite majú chlapi šancu na pekný výsledok. Ale určite bude spusta pretekov, kde sa všetky drobnosti ideálne neposkladajú. Určite chceme, aby nás v nasledujúcej sezóne bolo na MS o jedného viac (Top 15 v rebríčku národov, pozn. red.) a čo najviac bodovať.
 

Fanúšikovia budú pozorne sledovať aj štafety. Tento rok ich bude až šesť, tiež 2x štyri miešané štafety. Už ste premýšľali ako budete skladať úseky a aké výsledky budete chcieť jazdiť? Bez Kazára to bude určite náročné.
 
Samozrejme, že sa budeme chcieť umiestňovať čo najvyššie. Aby sme stabilne behávali v Top 15 a tlačili sa vyššie. Nechcem ešte príliš špekulovať o úsekoch. Uvidíme ako borci rozbehnú sezónu, ale z minuloročných skúseností nikoho neprekvapím, keď poviem, že Mišo Šima sa osvedčil na prvom úseku. Ďalej sa to bude skladať podľa výkonosti a pod.
 

Želáme veľa šťastia v novej sezóne, aby sa Vám darilo a v marci ste boli spokojní z odvedenej práce!
 
Ďakujeme za podporu!