Muži boli vždy v úzadí väčších ženských úspechov najprv na prelome storočia, ale aj po príchode Kuzminovej, do Top 10 prenikala tiež Gereková, teraz vynikajúcu sezónu prežila P. Fialková. Výnimkou bol Pavol Hurajt, ktorý ťažil hlavne zo streľby, ku ktorej sa, žiaľ, posledných päť sezón nikto nepriblížil a aj preto sa chlapom znova darilo menej.
 
Pred touto sezónou sa začala v našom tíme nová éra. Milana Gašperčíka na poste hlavného trénera vystriedal Daniel Kuzmin, ktorému pomáhal strelecký tréner Tomáš Kos a kondične aj Juraj Valenta, ktorý bol počas sezóny servismanom. Chlapi sa pripravovali aj s Kuzminovou a už pred sezónou boli na ich plecia kladené nemalé očakávania. Samotný tréner veril, že to bude pre našich mužov najlepší rok a vyššiu mieru profesionalizácie v tíme či metódy fungujúce pri Nasti prinesú výsledky. Žiaľ, želaný efekt sa nedostavil.
 
 
sumar19 muzi 560px
 
 
Najstaršiemu členovi tímu Matejovi Kazárovi nevyšla snaha o návrat na niekdajšie pozície. Výrazne padla jeho bežecká forma. Síce bol konzistentný a viackrát bodoval, no nové metódy u neho nezabrali a aj sám usúdil, že už jeho vek nepustí. Martin Otčenáš sa vlani poriadnejšie nadýchol a zdalo sa, že ak bude pokračovať v trende, príde dobrá zima, ale po sľubnom streleckom začiatku kopil chyby a už sa toho nezbavil až do marca. Na trati šiel tiež dolu. Tomáš Hasilla síce zastavil prepad a výrazne zlepšil strelecké štatistiky, no stále nie do vôd, kde sa dajú robiť výsledky. Na trati mal viacero dobrých momentov, ale v závere sezóny vrátane vrcholu fyzicky odišiel. Pre Michala Šimu to bola najlepšia sezóna, ale progres bol vo všetkom iba mierny, dá sa povedať, že nedostatočný. Už tam boli aspoň nejaké stíhačky, ale body nie. Šimon Bartko začal bežecky sľubne, no znova sa dostal do streleckej mizérie a v druhej polovici sezóny ho zdravotné problémy odstavili. Ostal sklamaný tak ako aj všetci jeho kolegovia.
 
Výsledkom trápenia boli problémy v rebríčku národov, ktoré vyústili do toho, že až do posledných pretekov bojovali s Poliakmi o štyri miesta na preteky SP v budúcej sezóne. Aspoň to sa im podarilo. Pozitívom je, že sa im slušne darilo v štafetách. Zostava v poradí Šima - Kazár - Hasilla - Otčenáš dosiahla na jedenáste, trináste aj deviate miesto, čo je v silnej mužskej konkurencii pekné. Veľmi zle ale dopadlo toto kvarteto na MS, kde sa krúžili aj trestné kolá.
 
 
slovaci 19 chlapi trening nmnm sta
Mužská reprezentácia na tréningu (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Na tlačovej konferencii SZB po sezóne vystúpil aj riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík, ktorý neskrýval sklamanie z mužského tímu: "Musím povedať, že nie sme na stredisku spokojní s mužskou zložkou reprezentácie, lebo nedarí sa im preklenúť obdobie, keď sa im výsledkovo nedarí. Dúfali sme, že sa im podarí výsledkovo dostať aspoň k tridsiatke či dvadsiatke, kde by sa pravidelnejšie umiestňovali, ale ani to sa nedarí. Budeme sa musieť vážne rozhodovať, ako ďalej s chlapmi. Budeme musieť všetko podrobne rozanalyzovať s trénerom a hľadať riešenia tak, aby chlapci napredovali. Bohužiaľ, tabuľkové miesta máme limitujúce a momentálna výkonnosť biatlonistov nie je taká, aby som mohol už teraz povedať, že budú môcť všetci pokračovať. Ak nám tréneri a realizačný tím jasne nezdokumentujú príčiny týchto výsledkov a nepresvedčia nás, že to bude lepšie, je možné, že sa budeme musieť s niektorými rozlúčiť. Toho neúspechu už bolo dosť."
 
Chlapi tento rok mali na prípravu najväčší rozpočet, rôznymi spôsobmi ich ťahala Kuzminová. Po skoneční jej kariéry bude veľmi dôležité, či v tíme ostane Daniel Kuzmin, ktorý by mal byť niečo ako garantom pokračovania slušného financovania. Slovné záchranné koleso mužom už hodila aj Nasťa, ktorá sa na rovnakej tlačovke zastala mužského tímu: "Spoločné tréningy s chalanmi mi dali veľa a aj ja som sa snažila ponúknuť každému svoje skúsenosti. Ako povedal môj manžel Daniel, v prvom roku takejto symbiózy sa ťažko dali očakávať u nich výnimočné výkony, no verím, že chalani majú dobrý potenciál, s chuťou tvrdo trénovať. Treba im dať čas a nájsť ten správny režim. Aj funkčné testy pred sezónou dopadli u nich veľmi dobre. Biatlon je šport o šťastí, aj mne to veľakrát v tejto sezóne nevyšlo, prišli tesné chyby. Ja si myslím, že to nie je o sľuboch, že už-už sa tie investície do mužov oplatia, ale strávila som skoro rok s nimi a myslím si, že sa to jednoducho oplatí," rozrozprávala sa najúspešnejšia biatlonistka našej histórie. Daniel v zápätí reagoval, že chce s tímom ostať a ak to nevyjde v budúcej zime, rezignuje na funkciu hlavného trénera.
 
 
strelba 18 19 muzi final
 
 
beh 18 19 muzi final
 
 
 
Kazárovi nové impulzy nepomohli a keďže mal vždy vysoké ciele, končí
 
Matej Kazár vlani premýšľal o ukončení kariéry. Dlhodobo sa mu nedarilo zlepšovať. Snažil sa robiť to, čo v úspešnej sezóne 2015/16, ale nedarilo sa. No prilákali ho personálne zmeny a pozmenený tréningový proces. Skrátka, chcel si to vyskúšať pod Danielom Kuzminom. Druhým z tých dôležitejších faktorov bol ten, že v štafetách bol veľmi stabilný a roky nekrúžil trestné kolo. To mu pripomínal prezident SZB Tomáš Fusko. Napokon sa rozhodol pokračovať a ešte zabojovať s čoraz väčšou a dravejšou konkurenciou. Mal veľmi vysoké ambície. Dobre vedel, že za tie roky vie strieľať a cez nuly sa dostane vysoko. Aj keď to až tak nenuloval, ako by si želal, problém bol najmä na trati. Na šprintérskej vzdialenosti priemerne spomalil takmer až o dvadsať sekúnd, čo robí už takmer hodnotu trestného kola. Sezónnym maximom (ak rátame rýchlostné a vytrvalostné preteky) bol 56. bežecký výkon, a to je hlboko pod jeho očakávaniami.
 
 
kazar 19 nmnm po pretekoch sta
Matej Kazár (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Až frustrujúco vyzerali šprinty, v ktorých sa mu strelecky darilo, no kvôli pomalým nohám z toho nemohol vyťažiť výsledok. V tejto disciplíne mal dokonca 84-percentnú úspešnosť, teda čísla blízke kariérnym maximám. V Pokljuke 0+1, NMNM 0+0, Oberhofe 1+0, Ruhpoldingu 1+0, Östersunde 0+1. Predviedol štyri skvelé súťaže, no iba raz bodoval, a to je hrozná škoda. Maximom sezóny bolo 31. miesto v Oberhofe. Ešte v Canmore sa v skrátených vytrvalostných pretekoch dostal k 33. pozícii. Zaznamenal aj päť výsledkov so štvorkou na začiatku. Boli to solídne štarty, kde sa v prípade lepšieho streleckého skóre o tú povestnú jednu ranu mohol tešiť z dobrého umiestnenia, ale to si môže povedať takmer každý.
 
"Našiel som v sebe výzvu ešte jeden rok poriadne zamakať a ukončiť to peknými výsledkami. Bohužiaľ, nevyšlo to. Bol som dobre pripravený, aj keď ma v príprave zabrzdilo zranenie kolena a šesť týždňov som nemohol trénovať. Potom som cítil deficit, ale myslel som si, že to bude v poriadku. Najlepšie som sa cítil v Hochfilzene aj Anterselve, mal som tam najlepšie bežecké časy, ale v šprintoch som urobil tri chyby. Práve v tých, ktoré mi vyšli strelecky v Pokljuke, Novom Meste, Ruhpoldingu či Östersunde som nebol na tom dobre fyzicky. Celú kariéru som sa najlepšie cítil vo februári, no odjazdil som iba vytrvalostné preteky s 33. miestom a štafetu, ktorá nám vyšla. Inak tam nič nebolo. Žiaľ, predstavoval som si iný koniec, no je to šport. Do popredia sa dostávajú mladí pretekári. Moji rovesníci už všetci stagnujú. Vek nezastavím. Od šestnástich rokov som vyše dvesto dní v roku odcestovaný. Keďže to nemá vzostupný trend, ale práve naopak, biatlon mi už neprináša benefity a spätnú väzbu, ktorá by prevážila odlúčenie od rodiny. Riešenie je len jedno, rozlúčiť sa," vysvetlil Matej.
 
 
kazar 19 nmnm v cieli divaci sta
Matej Kazár (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Základným posolstvom je, že sa mu nepodarilo zvrátiť zostupný trend a už sám pochopil, že ak to nešlo ani s novým trénerom, už to asi nepôjde. Aj keď by ešte v tíme mohol pomôcť ku konkurencii a stále ho mladí z elitnej štvorky nevytlačili, Matej nie je typom človeka, ktorý sa uspokojí s nízkymi cieľmi. Keď videl, že by sa už vo väčšine prípadov ani s nulami nedostal do Top 20, rozhodol sa definitívne skončiť s kariérou profesionála. Biatlon však má v krvi a s veľkou pravdepodobnosťou sa ešte bude ukazovať vo Viessmann pohári, či možno by sa mohol dostať aj do zostavy pre IBU Cup v Osrblí. Aj v jeho prípade sa tak ako u Nasti špekulovalo o tom, či by nenastúpil aj v niektorej štafete najvyššej ligy. Nemáme ideálneho muža do single mixu. Sám to však už ako reálne nevidí. "Dostal som od zväzu nejakú ponuku, diskutovali sme o tom, ale už to nevidím reálne. U žien je ozaj veľký problém, ale chlapi sú vyrovnaní a keď budú naplno trénovať, nemyslím si, že by som ja ešte mal zaberať miesto a tlačiť sa do tímu. Ostanem si trénovať, aby telo neochablo a nemal som zdravotné problémy, ale budem zrejme pracovať pri vojsku a zatiaľ svoj profesný život nebudem spájať s biatlonom. Určite si rád zatrénujem či poradím mladým napríklad v klube, kde pôsobí brat. Ak budú mať záujem o moje postrehy či skúsenosti. Veľmi rád si tiež biatlon pozriem v televízii či ako divák priamo v dejisku. No hlavne sa chcem venovať rodine, synovi," uzavrel Matej, ktorý odchádza do biatlonového dôchodku ako ôsmy najlepší Slovák histórie, po Hurajtovi druhý najlepší muž. Za pätnásť sezón v najvyššej lige získal 771 bodov a kariérnym maximom u neho ostalo 10. miesto z masového štartu spred troch rokov. Nastúpil na 206 pretekov SP, 37 na MS a 12 na OH. Viac štartov zaznamenali iba Halinárová, Hurajt a Mihoková. Ďakujeme Maťo a želáme len to najlepšie v ďalšom živote!
 
 
 
body matej 18 19
 
 
rebricek sp matej 18 19
 
 
strelba matej 18 19
 
 
Martin Otčenáš nezavŕšil progres, bola to zima viacerých kríz
 
Najviac bodov v tejto sezóne získal Martin Otčenáš, no bolo ich iba 33 a s tým rozhodne nebol spokojný. Po rokoch problémov so streľbou sa už vlani s pomocou manželky Natálie nadýchol k slušným výkonom v dôležitých šprintoch, kde bol raz bezchybný a v piatich prípadoch krúžil iba raz. Tento rok začal s nulou, pokračoval s jednou minelou, takže nič nenasvedčovalo negatívnym vyhliadkam. No už v Novom Meste pred Vianocami sa zadrhol a nepadalo to. Ušli mu aj niektoré stíhačky. Rovnako sezónu sprevádzali bežecké problémy v rôznych vlnách. Ak by sme sa pozreli na šprinty, v Pokljuke mal 89. bežecký čas, o týždeň neskôr v Hochfilzene už 40. O ďalších sedem dní 88. beh. Potom to ešte bol aj 42. bežák v Anterselve a na vrchole sezóny 77. Sú to obrovské výkyvy, ktoré žiadny z našich pretekárov nezaznamenal v takom meradle už roky.
 
 
otcenas 19 pokljuka trat 2 sta
Martin Otčenáš (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Martin zažil tri dobré štarty. Hneď v prvom šprinte skolil všetkých desať terčov, no kvôli spomínanej hrôze na trati bol až 38. Ako to má vyzerať, ukázal v Hochfilzene, kde bol v šprinte 27. a stíhačke 32. Jasne to vyzeralo na životnú sezónu. No potom už prišiel iba jeden skvelý výkon, a to v Oberhofe, keď si v stíhacích pretekoch polepšil z 54. na 34. pozíciu. Pomýlil sa iba dvakrát. No to bol jeho posledný bodový zápis. Na MS obsadil 54., 51. a 56. miesto. V štafetách sa ani tento rok nevyhol trestnému kolu, našťastie iba jednému. Ideálne mu vyšla len jedna, hneď prvá, kde ani raz nedobíjal a rýchly bol aj na trati. Odkrútil si až sedem štadiet, spolu s Hasillom je to najviac zo Slovákov v tejto sezóne.
 
 
otcenas 19 ms trat detail
Martin Otčenáš (© Igor Stančík / SZB)
 
 
V streleckých štatistikách to bola veľmi zvláštna sezóna, pretože prišiel o parádnu ležkovú stabilitu, keď z 87,2 % padol na 77,4 %. No zasa v stoji to bolo u neho kariérne maximum so 77 %. Hlavne strata pohody na ležkách je nepríjemná. Martinovi po sezóne veľmi do reči nebolo. "Ťažko sa mi to hodnotí, z tejto sezóny si prakticky nič pozitívne neodnášam. To, čo bolo dobré alebo zlé a čo treba zmeniť, čo robiť a nerobiť, by bolo vhodné predebatovať a prejednať s ľuďmi, ktorí sú zodpovední - teda v tíme. Uvidíme, čo bude ďalej," krátko nám povedal popradský rodák. Aj keď si Martin nesplnil predsezónne ciele sám pred sebou ani zamestnávateľom, za vlaňajšiu piatu pozíciu na ME ešte má finančný bonus z ministerstva, tak verme, že sa to na žiadnej úrovni nezlomí a bude pokračovať ďalej.
 
 
body martin 18 19
 
 
rebricek sp martin 18 19
 
 
strelba martin 18 19
 
 
 
Hasilla sa po zbabranej minulej sezóne posunul, ale zatiaľ to nedotiahol
 
Ak by ani v tejto zime Tomáš Hasilla nebodoval a mal také problémy so streľbou ako vlani, možno by už flintu hodil do žita. Našťastie, prišlo k pomerne výraznému progresu, aj keď pre 92. miesto v celkovom hodnotení SP sa určite biatlon nerobí. Najprv čísla. Pri streľbe v ľahu sa zlepšil z o 68,9 % na 80,3 %, v stoji zo 65,0 % na 70,6 %. V priemernej hodnote straty na desať kilometrov zaznamenal posun z 1:32 na 1:23 aj napriek totálnemu úpadku formy v závere. Konečne bodoval. Podarilo sa mu to dvakrát, pri najlepšom výkone sezóny, keď sa v stíhačke v Anterselve posunul zo 47. na 33. miesto. Môže ho veľmi mrzieť, že predtým v šprinte urobil až dve chyby. No a v živej pamäti ešte máme bezchybné rýchlostné preteky na MS v Östersunde, kde však veľmi pomaly bežal.
 
 
hasilla 19 ms strelnica
Tomáš Hasilla (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Tomáš sezónu odštartoval bežeckými výkonmi v šiestej desiatke. Spolu s Bartkom bol najvyrovnanejší. Po vianočnej prestávke sa ale dostal ku svojmu kariérnemu a aj celosezónnemu mužskému maximu v šprinte, keď mal v Oberhofe 32. bežecký čas so stratou iba 1:15 na suverénneho Böa. Tu však totálne pokazil streľbu, keď minul až päťkrát. Šancu tak v Ruhpoldingu nedostal. Následne v Anterselve prišiel 38. bežák a dokonca v tých spomínaných stíhacích pretekoch 23. beh, kde na 12,5 km stratil iba 47 sekúnd. To bola parádna jazda. Bohužiaľ, potom už jeho forma šla dole a nič zásadné sa mu nepodarilo. Na januárovej forme sa ale dá stavať. Ak by sa mu podarilo ešte dostať do takejto formy a pokračoval strelecký progres, mohol by siahať na vysoké méty.
 
"Ja som pred sezónou veril, že sa posuniem. Prišiel nový tréner, nové metódy, skúsenosti. O čosi lepšie som strieľal a hlavne som sa nadýchol v druhom trimestri, kde mi stúpala bežecká forma a tam už sa dalo dosahovať skvelé výsledky. No prišiel s tým aj tlak, už som veľmi chcel a nepadalo to. Tam som bol bežecky na vrchole a potom to už šlo dole. Keď som to strelecky zvládol v šprinte na MS, nedarilo sa mi na trati. To ma veľmi štve, lebo v januári by som s dvoma nulami bol bez problémov v Top 20. Teší ma, že som sa konečne chytil v štafetách. Málo som dobíjal, určite najmenej v celej kariére. No zasa na MS som predsa len musel odkrúžiť jedno kolo. Príliš som riskoval. Mrzia ma skratové položky. Znova ich nebolo málo a odpálil som si viacero pretekov. Po minuloročných problémoch so zbraňou som už s ňou viac zžitý, ale v niektorých krízových situáciách počas pretekov nereagujem správne. Verím, že som v tejto sezóne ukázal dobrý smer, ale zamestnávateľ bude mať konečné slovo, že ako ďalej," zhodnotil lepšie i horšie momenty biatlonista z Hronca.
 
 
hasilla 19 ms trat
Tomáš Hasilla (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Dúfajme, že nedôjde ku krízovej situácii a Dukla nebude premýšľať nad jeho prepustením. Z našich mužov je asi v najhoršej situácii, pretože Kazár už je teda z hry von, Otčenáš by mal byť v ochrannej zóne za výsledok na ME a Bartko je zasa mladý. Šima nie je plateným športovcom na VŠC.
 
 
 
body tomas 18 19
 
 
rebricek sp tomas 18 19
 
 
strelba tomas 18 19
 
 
Po rokoch stagnácie sa Šima dostal k lepším výsledkom, ale stále je to málo
 
Michal Šima mal za sebou štyri sezóny, v ktorých sa hrozne trápil. Iba jediný raz v kariére sa dostal do stíhacích pretekov. Vlani úplne stagnoval, najlepším výsledkom bolo u neho až 68. miesto. Aj keď sa v niečom posunul, niečo ďalšie zhoršil. V tomto duchu sa viedla aj táto sezóna, pretože posunul beh i streľbu v stoji, ale zasa zhoršil sa v ľahu. Ale predsa len to bol jeho najlepší rok, a to z viacerých dôvodov. V pretekoch SP zaznamenal až štyri výsledky v Top 60, dvakrát sa predstavil v stíhacích pretekoch a dosiahol až päť výsledkov, ktoré sa zaradili medzi jeho desať najlepších v najvyššej lige. A to už má za sebou 32 individuálnych štartov. Treba však pripomenúť aj negatívny rekord. Michal už predstihol Prekopovú a je Slovákom s najväčším počtom štartov v pretekoch SP bez bodu. Snáď to už v budúcej zime prelomí.
 
 
sima 19 nastrel hmla sta
Michal Šima (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Darilo sa mu, keď dokázal strieľať 1+0 v šprinte, najprv v Anterselve a tak aj Osle. V kombinácii so stíhačkami to boli tieto umiestnenia: 50., 51., 51. a 52. Dokonca štartoval iba v troch šprintoch, teda iba raz nepostúpil. Ďalšími pozitívami sú slušné výsledky v IBU pohári, kde sa mu v minulosti darilo iba sporadicky. Teraz bodoval v piatich z ôsmich štartov. Predviedol aj jednu skvelú a dalšiu dobrú stíhačku. Pamätná je najmä tá v Ridanne, kde sa z 37. pozície posunul na 18. Smeroval dokonca až do Top 10, ale urobil dve chyby na záverečnej položke. Mal 17. bežecký čas. Prvý raz v kariére sa presadil na ME. Bodoval vo všetkých pretekoch, maximom bola 22. pozícia. No a tretím dobrým signálom boli jeho úvodné úseky štafiet, kde sa dokázal pekne pretekať so súpermi, dokonca mal 7., 10. aj 12. bežák. No najmä odovzdával aj ôsmy či desiaty. Žiaľ, pokazil to práve v tej najdôležitejšej na MS.
 
 
sima 19 oslo zjazd
Michal Šima (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Po dvoch pozitívnych odsekoch však treba dodať, že všetky posuny i výsledky sú nedostatočné na to, aby mohol rok hodnotiť ako vydarený. Opäť nedosiahol na body, nesplnil ani kritériá na to, aby sa stal plateným športovcom na Dukle, a tak bude opäť zamestnaný na zväze. Aspoň u neho nie sú pochybnosti o pokračovaní v kariére. "Každý chce mať čo najlepšie výsledky a aj keď som ešte napríklad nedosiahol na body, cítil som sa lepšie na trati a urobil aj lepšie výsledky ako v minulosti. Chcel by som v tom pokračovať a vyvarovať sa aj hlúpych chýb na strelnici. Mnoho rán som v dôsledku pretekového tlaku strhol a pripravil sa o výsledky. Musím to akoby brať menej vážne a tváriť sa, že som na tréningu. Tesí ma, že som sa posunul na trati a priblížil ku našim chalanom, často aj bežal to, čo oni. To sa v minulosti povedať nedalo. Nebola to ideálna sezóna, veď dostať sa do stíhačky nemôže byť kariérnou métou. Ale beriem túto zimu ako motivačnú, že už som bol blízko a veľmi by som chcel v tej ďalšej už bodovať i pomáhať štafetám tak, aby som nekrúžil trestné kolá. Sadli mi tréningové metódy nových trénerov a veľmi by som bol rád, aby s nami pokračovali. Za necelý rok spolupráce sa nedá všetko ukázať. Je to dlhodobá záležitosť," povedal nám.
 
 
strelba michal 18 19
 
 
Rýchla nádej znova stroskotala na strelnici, Bartkovi nepomohla ani choroba
 
Veľa sa očakávalo od Šimona Bartka, ktorý do najvyššej ligy vletel bežeckými výkonmi ako žiaden iný Slovák. Mužom i ženám zvyčajne roky trvalo, kým sa dostali k strate minúty a pol na najlepšieho. Alebo sa im to nepodarilo nikdy. Šimon to dokázal za pár prvých štartov. No boril sa so streleckými problémami. Tie sa s ním ťahajú celý biatlonový život a v tejto sezóne to nebolo lepšie. Vo svetovom pohári mu ostali čísla iba niečo nad 60-percentami. V A-tíme ho práve držali bežecké výkony, mal 42. či 38. čas na trati. No kazil položku za položkou. Prakticky ho nemalo zmysel nasadiť na štvorpoložkové preteky. Pokazil aj štafetu v Hochfilzene, kde odkrúžil až tri trestné kolá a už sa do kvarteta nedostal. Až po novom roku konečne znížil počet chýb v šprintoch aspoň na dve a premiérovo sa ukázal v stíhacích pretekoch, no už mal zdravotné problémy, a tie ho odstavili od zvyšku sezóny. Po dlhej pauze mu opäť strelecky nevyšli ME a aspoň nejaké výsledky prišli v poslednom kole IBU pohára, kde obsadil 27. a 20. miesto.
 
 
bartko 19 nmnm po pretekoch sta
Šimon Bartko (© Igor Stančík / SZB)
 
 
"Veľmi som sklamaný z tejto sezóny. Prakticky nie je čo hodnotiť. Čakal som progres, boli také signály, že by to mohlo byť dobré. Aj na začiatku mi to celkom dobre šlo na trati, ale vôbec mi nevychádzala streľba. Keď som v januári v šprintoch znížil počet chýb aspoň na dva, už som cítil zdravotné problémy a bol som pomalý na trati. Po dlhej pauze som chcel uspieť na ME, ale tam zasa prišlo veľa chýb a bolo to zlé. Aspoň na konci v Martelli to už nebolo vyslovene hrozné, dobre som si zapretekal v tom masse, no už bol koniec. Veľmi ma to mrzí. Samozrejme, budem sa snaziť pracovať na sebe ďalej," povedal nám Šimon. Dúfajme, že mu časté neúspechy neuberú z motivácie a v ďalšej zime bude dariť viac, pretože už tento rok by mal končiť štúdium a po jeho skončení je každý na menšej či väčšej životnej križovatke.
 
 
Slovenskí muži sa z biatlonovej scény určite nevytratia
 
Z mladých pretekárov sa ukázali viacerí, Matej Baloga má akúsi fóbiu z vrcholných podujatí a opäť ostal bez výsledku na MSJ aj MEJ, ale opäť sa mierne priblížil ku starším kolegom z reprezentácie. Najlepším výsledkom bola piata pozícia z jediných pretekov, kde mu vyšla streľba - v šprinte juniorského IBU pohára. Vo veľkom IBU Cupe sa opäť raz nedostal na body, ale až v štyroch štartoch splnil kvótu na SP. Keďže ukončil juniorskú kariéru, je prirodzené, aby sa zaradil k A-tímu. Je však otázne, či budú na neho financie. Je to v určitom zmysle kľúčový pretekár najbližšej budúcnosti. Je dôležité, aby ostal pri biatlone a už konečne dostal profesionálnejší tréningový prístup, lebo tu boli obrovské rezervy.
 
 
spolocna juniori
Reprezentácia juniorov s trénerom Gašperčíkom (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Veľmi slušné výsledky v juniorskej kategórii ukázali vôbec prvoročáci Lukáš Ottinger aj Tomáš Sklenárik. Prvý zazamenal viac uchopiteľných výsledkov v juniorskej lige - 17., 19., 19., 26. i dve dobré štafety. Bol mužským prekvapením sezóny a ako rýchly aj presný strelec má časť predpokladov na kariéru splnenú. Druhý odbehol jednu parádnu štafetu a pridal 19. a 24. miesto. No už štartoval aj na veľkom IBU Cupe, kde s troma chybami v šprinte vypálil na 51. pozíciu a už aj on splnil kvótu. Škoda, že v závere sezóny ochorel. Vzhľadom na popredné výsledky z minulosti ale je našim veľkým prísľubom. Očakáva sa, že podbrezovská dvojička sa spolu s Balogom a ešte ďalším juniorom Matejom Lepeňom bude striedať na IBU pohároch, kde sme vypadli z Top 20 a máme iba tri miestenky. O bezprostrednú budúcnosť mužského biatlonu sa obávať nemusíme. Aj bez Kazára má momentálne splnenú kvótu sedem pretekárov, pretože za výsledky na MSJ udelila IBU právo štartu aj Ottingerovi.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria výsledkov Slovákov vo SP (chronologicky)