Domáca biatlonová sezóna vyvrcholila minulý víkend v Osrblí, kde sa stretli všetky kategórie v rýchlostných pretekoch a pretekoch s hromadným štartom v rámci Viessmann pohára. V nedeľu to boli zároveň Majstrovstvá SR. Oba dni sme videli súťažiť aj pár členov A-tímu.
 
Na štart šprintu mužov sa postavili štyria elitní muži Otčenáš, Hasilla, Šíma aj Kubaliak, takže mal to byť zaujímavý boj o prvenstvo, ale dráma sa nekonala. Martin Otčenáš zvíťazil suverénne. Urobil jednu chybu. Šíma s Hasillom dve a stratili až 1:43, resp. 2:09. Jediný raz v sezóne sa doma ukázali aj sestry Fialkové. Bolo to od nich sympatické gesto, že sa chcú ukázať aj domácemu publiku a takto si zatrénovať. Zvíťazila Paulína, pretože Ivona na stojke netrafila ani jeden terč, a to, samozrejme, vytvorilo obrovský časový rozdiel. V starších kategóriách sa tešili Pavol Horniak, Ján Murdzik a Katarína Kaliská.
 
Kategórie juniorov a dorastencov boli ochudobnené o reprezentantov na MS, takže si len plníme spravodajskú povinnosť vymenovaním víťazov, a to Miroslava Pavláka, Laury Chovanovej, Júlie Machyniakovej a Dominika Petráňa. Medzi mladším dorastom sa prvý raz v sezóne radoval Damián Cesnek, ktorý využil množstvo chýb súperov. Forma odišla aj Kapustovej a radovala sa Veronika Holmiková.
 
U najstarších žiakov opäť nenašiel premožiteľa Adam Černák, ale už mal na mále. Matej Horniak totiž minul o jeden terč viac a stratil iba deväť sekúnd. V ďalšom súboji Matthiasa Schwarzbachera s Martinom Maťkom sa radoval prvý menovaný a opäť rozhodovali sekundičky, konkrétne dve, v najmladšej kategórii bez streľby, kde Markus Sklenárik porazil Martina Tripšanského. Medzi dievčatami sa podarilo sériu štyroch triumfov Skačanovej zastaviť Sáre Pacerovej, ktorá sa radovala iba v úvode sezóny. Nina Oravcová medzi 12-13-ročnými premožiteľku opäť nenašla. Zmena ale nastala na tróne medzi najmladšími dievčatami. Barbora Kvášová sa dostala k vôbec prvému biatlonovému víťazstvu.
 
 
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov dorastu a dospelých z 3.3.2018
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov žiakov z 3.3.2018
 
 

 
 
V nedeľu sa rozdávali majstrovské tituly nie len pre A-tím, ale všetkých. Preteky s hromadným štartom boli atraktívne. Už sa ich ale z tých najväčších mien zúčastnili iba Matej Kazár s Michalom Kubaliakom. Ani medzi nimi to ale žiadna dráma nebola, keďže Matej s bilanciou 0+0+0+1 nadelil Michalovi až štyri a pol minúty. Žena v kategórii 22-39 neštartovala ani jedna. Triumfy si ešte rozdelili Katarína Kaliská, Radovan Cienik a Ján Murdzik.
 
U juniorov a dorastencov to bola opäť druhá liga. Na najvyššom stupni sme videli Miroslava Pavláka, Lauru Chovanovú, Júliu Machyniakovú a tentoraz Viktora Slezáka. Všetci triumfovali s obrovským náskokom. Barboru Horniakovú pre tento víkend vrátili do kategórie, kam patrí, a tak sa v nedeľu dopracovala k titulu majsterky SR v hromadnom štarte maladších kadetiek. Medzi chlapcami sa už všetko vrátilo do normálu triumfom Mateja Gregora, ktorý vyhral aj celkové poradie. Podrobnejšie sumarizovať tieto kategórie v rámci tejto zimy nemá veľký zmysel, pretože viackrát boli ochudobnené o reprezentantov.
 
Jednoznačným kráľom 14-15-ročných žiakov sa stal Adam Černák, ktorý celú sezónu k prvej pozícii nikoho nepustil. Navyše, v tejto kategóri ostane aj v budúcej sezóne, takže uvidíme, či bude takýmto hegemónom aj naďalej. Aj Matthias Schwarzbacher ukončil úspešnú sezónu triumfom, a to šiestym. Iba z jedného triumfu sa radovali Maxim Mejtský a Martin Maťko. V samom závere sezóny sa ešte vypäl k výbornému výkonu Martin Tripšanský, ktorý medzi najmladšími porazil Markusa Sklenárika a podarilo sa mu to iba druhý raz v sezóne po šiestich triumfoch Markusa. Ten, samozrejme, získal celkový triumf.
 
U dievčat to bol celú sezónu pekný súboj Sáry Pacerovej s Barborou Skačanovou. V nedeľu Sára o štyri sekundy zdolala svoju súperku a upravila konečnú sezónnu bilanciu na 4:4, keď ovládla prvý aj posledný víkend. Obe sa o rok presunú už do dorastu. Do ich kategórie sa presunie Nina Oravcová, ktorá vyhrala všetkých osem štartov u 12-13-ročných. Na desaťmetrovú vzdialenosť strieľa veľmi dobre. Najširšiu plejádu víťaziek sme zaznamenali u najmladších dievčat, kde si posledný i celkový triumf pripísala Adela Liptaiová, no počas sezóny sa dostali k triumfom aj Lucie Plevová, Lenka Repáková a Barbora Kvášová.