Národné biatlonové centrum v Osrblí hostilo svetový šampionát juniorov a kadetov vlani a čaká ho to aj v nasledujúcej sezóne. Medzitým sa mládežnícka elita ukáže už od zajtra v novom a obľúbenom areáli blízko juhoestónskej obce Otepää. Všetky kategórie si zmerajú sily v štafetových, vytrvalostných, rýchlostných a stíhacích pretekoch. Program sa už oproti pôvodného plánu menil, v dejisku panuje obrovská zima na hranici -20ºC, čo je podľa pravidiel IBU hraničné. Ohrozené sú najmä utorňajšie štafety juniorov.
 
Slovenský zväz biatlonu nominoval na toto podujatie dvanásťčlenný tím pretekárov. Štyri miesta ostali voľné, pretože situácia v našom biatlone je taká, aká je, teda v niektorých kategóriách nemáme biatlonistov, ktorí by výkonnostne stačili svetu, resp. vedeli sa zúčastniť pretekov bez strachu o boj iba o posledné pozície s exotickými športovcami. Dlhodobo je situácia nelichotivá v kategórii junioriek, prvý raz budeme mať na vrcholnom podujatí jedinú. Našťastie, tréner Jaroslav Kamenský si mohol vyberať až zo šiestich výkonnostne podobných kadetiek.
 
Najväčšie nádeje sa budú vkladať do juniora Mateja Balogu, ktorý v tejto sezóne absolvoval deväť štartov v IBU pohári a bežecky krásne rástol. Zároveň mu dlhodobo sedí streľba v ľahu, problémy má iba so stojkou, ktorá je ale často o náhode a s prispením šťastia sám vie, že bude mať šancu na popredný výsledok aj v Top 20. Otázna je jeho forma, pretože mesiac nesúťažil a na ME ho kvárila choroba. Dúfajme, že sa z toho dostal a zaznamená pekné výsledky. Bude to pre neho posledný štvrtý svetový a veľmi dôležitý šampionát, pretože už čoskoro ho čaká rozhodnutie, či pôjde na vysokú školu a ako naloží so svojou biatlonovou budúcnosťou, pretože na rozdiel od Bartka (vlaňajšia situácia) nie je členom VŠC Dukla a financie na jeho kariéru hľadali dosiaľ iba rodičia v spolupráci so zväzom. Vlani v Osrblí bolo jeho maximom 33. miesto v stíhacích pretekoch, kam sa posunul z 57. pozície po piatich chybách v šprinte.
 
 
baloga 18 osrblie strelnica br
Matej Baloga počas tejto sezóny (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Róbert Valenta so Samuelom Závalcom tiež štartovali aj vlani, no k žiadnemu výsledku sa nedostali. Valentovi ale bežecky dobre vyšiel európsky šampionát v úvode februára, takže ak zachová progres, ešte by to v mládežníckej kariére mohol "vykopnúť z bránkovej čiary". Bude ale potrebovať výbornú streľbu. Tá slušne ide Matejovi Lepeňovi, ktorý dosiahol vlani po Bartkovi najlepší výsledok na tomto šampionáte, a to sedemnáste miesto vo vytrvalostných pretekoch kadetov. Tento rok je už junior, no v sezóne sa mu aj kvôli zdravotným problémom vôbec nedarilo a nedostal sa ani do nominácie na ME. V poslednom Viessmann pohári sa ale vrátil na reprezentačnú výkonnosť. Práve v najdlhšej disciplíne by mohol mať šancu. Perličkou je, že okolnosti sa dokonca zbehli tak, že s najväčšou pravdepodobnosťou hneď po MS prvý raz odcestuje na seniorský IBU Cup do Uvatu a Chanty-Mansijsku, kde doplní Šímu s Kubaliakom.
 
Pravidelne pretekajúce juniorky sú na Slovensku tri, z toho jedna výkonnosť na medzinárodné súťaže nemá a druhá sa veľmi trápi a napokon sa tréneri rozhodli Lauru Chovanovú nechať doma. Do Estónska vycestovala iba Veronika Machyniaková, ktorá sa začala sľubne ukazovať v minulej sezóne, ale táto je pre ňu nočnou morou. Navyše, nemá ani dobré spomienky na vlaňajšie MSJaK, počas ktorých ochorela a ostala bez hmatateľného výsledku. Má na Top 30, možno aj viac, ale bude potrebovať zladiť streľbu s najlepším výkonom na trati v sezóne. Aj ju by mala následne čakať ťažká ruská misia s Poliakovou a Majdišovou.
 
 
machyniakova 18 osrblie trat br
Veronika Machyniaková počas sezóny (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Ani kategóriu kadetov neobsadíme v plnom zložení. Viktor Slezák ostal iba v roli necestujúceho náhradníka. Reprezentovať nás teda bude trojica narodená v roku 1999 Samuel Hubač, Lukáš Ottinger a Tomáš Sklenárik. Prvým dvom vlaňajší šampionát na domácej pôde vyšiel obstojne. Hubač obsadil 33. a 32. miesto, Ottinger 36., 22. a 29. pozíciu. Prvý menovaný sa však do nominácie na ME (pretekali tam juniori spolu s kadetmi) nedostal a ani na juniorských IBU pohároch v Obertilliachu a Ridnaune sa nejavil veľmi dobre. Nad ním teda visí veľký otáznik. Ottinger tiež nemá za sebou ideálnu zimu, výkonnostne sa akoby neposunul a domnievame sa, že zopakovanie vlaňajších výsledkov by bolo úspechom. Najväčšie šance by mal mať Sklenárik, ktorý sa v pretekoch pod hlavičkou IBU začal objavovať až v tejto sezóne a ukázal veľmi dobrú bežeckú pripravenosť. Problémy mu robí najmä streľba. Je otázne, kam sa zaradí, za ideálnych podmienok by mohol atakovať aj pozície okolo Top 15, ale ak bude kaziť streľbu ako v Pokljuke, bude od toho na míle vzdialený.
 
Iba medzi dorastenkami máme slabý odvar konkurencie, teda šesť dievčat by bolo schopných absolvovať takýto šampionát. Už na tretie MS sa chystá Henrieta Horvátová, ktorá z našich v medzinárodnej konkurencii dosahuje túto zimu najlepšie výsledky, no nie je to žiadne terno. Napríklad ME v Pokljuke jej vôbec strelecky nevyšli. Jej kamarátka a rovesníčka z Brezna Veronika Haidelmeierová obhajuje veľmi dobré výsledky z vlaňajška, kde obsadila 24. a 26. miesto. Na trati je však pomalá, bude to musieť zachrániť streľbou. Pokojne sa môžeme staviť, že z našich v Otepää presnejší nikto nebude, ale či to bude stačiť na výsledok, nevedno. Premiéru na veľkom podujatí IBU zažijú dvojičky Mária a Zuzana Remeňové. Biatlonistky ŽP Šport Podbrezová sú narodené v roku 2000 a jedným z ich cieľov bude určite prekonať skúsenejšie kolegyne v reprezentácii. Papierové prognózy hovoria o tom, že Mária by mala byť zo Sloveniek najrýchlejšia, no zároveň najhoršie a najdlhšie strieľajúca. Zuzane zasa terčíky padajú, ale na trati nemá formu ako sestra. Platí však, že máme štyri vyrovnané pretekárky a ktorákoľvek sa môže dopracovať k výsledku v Top 30, dúfajme, že aj Top 20. Čierného Petra si vybrala Júlia Machyniaková, ktorá má za sebou už jedenásť rôznych štartov na IBU podujatiach, no v tejto sezóne sa jej nedarí. No a doma ostala aj Barbora Horniaková, ktorá všetky tieto súperky zdolala pri poslednom štarte v Slovenskom pohári a fyzicky by im stačila. Narodila sa však v roku 2001, a tak si na príležitosť počká do budúcej zimy.
 
 
Nominácia Slovenska na MS juniorov a kadetov 2018 v Otepää
 
juniori: Matej Baloga, Róbert Valenta, Samuel Závalec (3x 1997), Matej Lepeň (1998)
juniorka: Veronika Machyniaková (1997)
kadeti: Samuel Hubač (1999), Lukáš Ottinger (1999), Tomáš Sklenárik (1999)
kadetky: Veronika Haidelmeierová (1999), Henrieta Horvátová (1999),
Mária Remeňová (2000), Zuzana Remeňová (2000)
 
 
Program MS juniorov a kadetov 2018 v Otepää
Otepää 26.02. pondel. 10:00 IN vytrvalostné preteky kadetiek
 
Otepää 26.02. pondel. 13:00 IN vytrvalostné preteky kadetov
 
Otepää 27.02. utorok 10:00 RL štafetové preteky junioriek
 
Otepää 27.02. utorok 13:00 RL štafetové preteky juniorov
 
Otepää 28.02. streda 10:00 RL štafetové preteky kadetiek
 
Otepää 28.02. streda 13:00 RL štafetové preteky kadetov
 
Otepää 01.03. štvrtok 10:00 IN vytrvalostné preteky junioriek
 
Otepää 01.03. štvrtok 13:00 IN vytrvalostné preteky juniorov
 
Otepää 02.03. piatok 10:00 SP rýchlostné preteky kadetiek
 
Otepää 02.03. piatok 13:00 SP rýchlostné preteky kadetov
 
Otepää 03.03. sobota 10:00 SP rýchlostné preteky junioriek
 
Otepää 03.03. sobota 13:00 SP rýchlostné preteky juniorov
 
Otepää 04.03. nedeľa 10:00 PU stíhacie preteky kadetiek
 
Otepää 04.03. nedeľa 11:00 PU stíhacie preteky kadetov
 
Otepää 04.03. nedeľa 13:15 PU stíhacie preteky junioriek
 
Otepää 04.03. nedeľa 14:20 PU stíhacie preteky juniorov