Pozornosť "gaučových" fanúšikov biatlonu síce smerovala cez víkend do Pjongčangu, no naša biatlonová obec bola v tom čase na Majstrovstvách Slovenska v Osrblí. Všetky kategórie tu štartovali v rýchlostných a vytrvalostných pretekoch. Pre mužov i ženy A to bol v sobotu iba klasický šprint Viessmann pohára, keďže MSR majú v tejto disciplíne na pláne 3. marca.
 
Medzi mužmi si v sobotu jasný triumf vybojoval jediný reprezentant, ktorý necestoval do Kórei Michal Kubaliak. Nepotrápili ho Dávid Panyik ani Henrich Lonský, víťaz predchádzajúcich dvoch pretekov bez pretekárov A tímu Filip Kramla stratil až päť a pol minúty. Ešte suverénnejšie si "až" so štyrmi ženami poradila Andrea Hôrčiková. V starších kategóriách sa na najvyšší stupienok dostali Radovan Cienik, tesne Ján Murdzik a Katarína Kaliská. Vo všetkých kategóriách štartovali minimálne traja pretekári, takže sa mohli majstrovské tituly pekne udeliť.
 
 
kubaliak 18 ridnaun trat slaba
Ilustračná fotografia Michala Kubaliaka (© Biatlon-Info.sk)
 
 
Vzhľadom na to, že sa blížia MSJaK, v kategórii juniorov mali chlapci poslednú šancu zaujať Mareka Matiaška. Pri neúčasti Balogu sa podarilo triumfovať Matejovi Lepeňovi. Urobil jednu chybu a o 25 sekúnd zdolal Róberta Valentu (0+2). Predpokladáme, že si tak Matej zaistil štart v Otepää. V dueli o posledné miesto Závalec - Pavlák bol lepší prvý menovaný, ale bežecky to bolo slabé u oboch. Junioriek sa zišlo až neuveriteľných sedem. Jednoznačný titul majsterky Slovenska si vybojovala Veronika Machyniaková, ktorá bola virtuálne o vyše dve minúty rýchlejšia ako Hôrčíková. Laura Chovanová zasa zle strieľala, ale aj tak bola zo Sloveniek jasne druhá najlepšia, takže do Estónska zrejme pôjdu iba oni dve.
 
Medzi dorastencami prvý raz v sezóne, a práve na MSR, prehral súboj o triumf Tomáš Sklenárik, ktorého o osem sekúnd vďaka lepšej streľbe zdolal reprezentačný i klubový kolega Lukáš Ottinger. Oprávnenosť miesta v aute do Otepää potvrdil Samuel Hubač tretím miestom, no za ním to už bolo slabé. V kategórii dorasteniek sa na prvom mieste objavila Henrieta Horvátová pred Veronikou Haidelmeierovou a tentoraz mierne lepší bežecký výkon ako Veronika dosiahla Júlia Machyniaková. Neštartovali však sestry Remeňové.
 
Mladší dorast tretí raz v sezóne ovládol Matej Gregor napriek trom chybám na ležke. Bruno Matovič tentoraz nemal svoj deň. Ema Kapustová zastavila kolotoč štyroch rôznych víťaziek medzi mladšími kadetkami a suverénne získala titul majsterky Slovenska pred Hubačovou a Holmikovou.
 
Žiacke kategórie mali medzi časom svoju dvojicu pretekov posledný januárový víkend v Banskej Bystrici. Z ľudsko-kapacitných dôvodov sme sa tomu nevenovali. Žiadne prekvapenia sa tam neodohrali a väčšiu triumfov si pripísali suverénni lídri svojich ročníkov. Túto sobotu sa majstrom Slovenska v rýchlostných pretekoch stal Adam Černák, ktorý chyby takmer nerobí, takže sa v tejto sezóne nedá poraziť. Podobne ako Matthias Schwarzbacher, ktorého Maxim Mejtský zdolal iba raz, ale dnes sa mu to tesne nepodarilo. Veľmi tesné to bolo medzi Markusom Sklenárikom a Martinom Tripšanským v najmladšej konkurencii, prvý menovaný vyhral o dve sekundy.
 
Medzi 14 a 15-ročnými žiačkami si titul majsterky Slovenska v rýchlostných pretekoch vybojovala bezchybná Barbora Skačanová, ktorá vyhrala aj dvakrát v Banskej Bystrici. Tentoraz sa jej to podarilo iba o jedinú sekundu, keď zdolala Sáru Pacerovú, ktorá urobila na ležke osudnú chybu. Status neporaziteľnosti v tejto sezóne ostal Nine Oravcovej, ktorá raz minula a krátko sa v cieli obávala o svoj titul, no Lea Mišunová napokon zaostala o desať sekúnd. V najmladšej kategórii bez streľby vyhrala Adela Liptaiová, bol to jej tretí triumf v sezóne, vždy sa radovala iba v prvý deň dvojbloku.
 
 
 
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov dorastu a dospelých z 10.2.2018
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov žiakov z 10.2.2018
 
 

 
 
V nedeľu prišli na rad náročnejšie vytrvalostné preteky. Organizačný tím pripravil aj štvorkilometrovú trať a suverénne najlepšie nohy tu mal Michal Kubaliak, ktorý minul iba dva terče na poslednej stojke a porazil dvojicu Kramla - Panyik o šesť minút. U žien podobne jasne vyhrala športovo-organizačná administrátorka SZB Andrea Hôrčíková. V starších kategóriách si to tí najlepší muži vymenili a majstrovské tituly odniesli aj Pavol Horniak s Jánom Berčíkom. Tradične aj Katarína Kaliská.
 
U juniorov prekvapili slabým streleckým výkonom Valenta s Lepeňom a hoci mal Valenta jasne najrýchlejší bežecký čas, na pódium sa nedostal. Titul si odniesol Samuel Závalec, ktorý minul iba raz a o tri a pol minúty zdolal Miroslava Pavláka s piatimi minelami. Samuel si tak možno vybojoval miestenku na MSJaK. U junioriek k žiadnym šokom nedošlo, Veronika Machyniaková konkurenciu nemá.
 
Na "trón" dorastencov sa vrátil Tomáš Sklenárik. Minul až šesť terčov, čo by mu zrejme na Ottingera nestačilo, no ten neštartoval. Hubač bol opäť druhý, no stále to vyzerá tak, že v Estónsku nebudeme mať koho štvrtého postaviť. Kadetky už nastúpili v plnom zbroji a piatim babám bojujúcim o reprezentačný dres prvý raz v sezóne vypálila rybník ostaršená Barbora Horniaková, ktorá sa s piatimi chybami pomerne trafila a na trati bola rýchla ako tretia Horvátová, cez ktorú sa dostala ešte Haidelmeierová. Od báb sa čakal trochu lepší strelecký výkon. Najrýchlejšia na trati bola opäť Mária Remeňová, ale so streľbou má naďalej veľké problémy. Jaroslav Kamenský bude musieť zo šiestich dievčat vybrať štyri na MS. Všetci budú na to zvedaví...
 
U mladších dorastencov na stojkách zlyhal Matej Gregor a pustil pred seba Adama Koštiala s Brunom Matovičom. Pre Adama to bolo prvé víťazstvo v tejto kategórii, a hneď na MSR. Medzi dievčatami iba raz chybovala Ema Kapustová, takže mierne rýchlejšia Michaela Hubačová nemala šancu.
 
Adam Černák ostal po nedeli jediným nezdolaným chlapcom v žiackych kategóriách v tejto sezóne. Nerobí chyby, takže nedáva šancu súperom. Iba o 22 sekúnd na šesťkilometrovej trati zaostal sobotňajším úspechom sestry namotivovaný Peter Fialka. U 12 a 13-ročných žiakov sa konečne dočkal Martin Maťko, ktorý na férovku po rovnakej streľbe zdolal Schwarzbachera s Mejtským. Bez streľby je to u najmladších nudné, pretože najlepší fyzický výkon stále podáva Markus Sklenárik. U najstaších žiačok vyhrala Barbora Skačanová pred Sárou Pacerovou o chlp, a to doslova, o 0,1-sekundy. Sáre skrátka na MSR nebolo súdené vyhrať, Barbora bola presnejšia. Šiesty triumf zo šiestich možných si v tejto sezóne odniesla Nina Oravcová a posledným menom s titulom majsterky SR je Adela Liptaiová.
 
 
 
 

 
 
Sezóna v Osrblí vyvrcholí prvý marcový víkend rýchlostnými pretekmi a následne v nedeľu pretekmi s hromadným štartom, kde sa ešte rozdajú tituly.