Európsky šampionát juniorov privítala slovinská Pokljuka. Od stredy do nedele si tu zmerali svoje sily pretekári narodení v rokoch 1997 až 2000, samozrejme s prevahou skôr narodených. Podujatie prinieslo typickú ruskú medailovú žatvu. Z ôsmich disciplín získali zlato až v šiestich. Vyhoreli iba v single mix štafete, kde skončili až na siedmom mieste, a v ženských vytrvalostných pretekoch triumfovala bezchybná Rakúšanka Steinerová. Bol to šampionát Igora Malinovskeho (2x zlato v indiv. disciplínach), Saida Chaliliho (zlato a striebro), Poliny Ševninovej (zlato a striebro) či Valerie Vasnecovej (zlato a bronz). Všetci majú šancu vystužiť už aj tak silnú ruskú reprezentáciu. Koniec-koncov, Malinovskij s Vasnecovou už majú popredné výsledky aj z IBU pohára.
 
Rusi vybojovali spolu desať medailí, na druhom mieste v počte medailí skončili Francúzi, ale iba s tromi bronzmi. Najmä chlapci boli veľmi rýchli na trati, no brzdila ich streľba. Ukrajina získala dva cenné kovy. Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Švédsko, Bielorusko, Česko a prekvapujúco aj Fínsko, Slovinsko i Poľsko sa radovali raz. Z popredných krajín do Slovinska tradične nepricestovali Nemci so Švédmi.
 
 
malinovskij 2017 osrblie jaro
Igor Malinovskij pred rokom v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Prvý z vrcholov Slovákom nevyšiel, šanca na reparát príde o necelý mesiac
 
Naši tréneri vzali do Pokljuky ôsmich pretekárov, čo sa v minulosti nestávalo vždy, už to je pozitívny fakt. No faktom tiež je, že sa nepresadili. Mix štafety, ktoré tu boli prvý raz, zvládli naši obstojne, siahali na Top 10, no napokon o tieto pozície prišli. Ale individuálnym maximom bolo iba 32. miesto Mateja Balogu, a to je najslabší výsledok na tomto podujatí za posledné desaťročie.
 
Kvôli príliš veľkej pracovnej vyťaženosti a nedostatku času venovať sa tomuto podujatiu sme trénerov ani pretekárov nekontaktovali, takže nepoznáme celé zákulisie, a preto by nebolo korektné nad jednotlivými menami vynášať podrobné súdy. Iba v piatich vetách zhrnieme ich výkony, ktoré sme na tomto podujatí logicky museli porovnávať so svetom.
 
Matej Baloga, 1997 (32., DNF): Veľmi dobrý bežecký výkon v štafete aj vytrvalostných pretekoch. Prekvapil menšími problémami na ležkách, no stojky ho pripravili o výsledky. Pred víkendom ochorel. Sám vie, že určite má na Top 20. Tréneri A-tímu s ním jednoznačne rátajú do budúcnosti.
 
Veronika Machyniaková, 1997 (40., 49., 54.): Nezlepšila imidž zlej sezóny. Necíti sa dobre na trati, trápi sa. Mala pred sezónou možnosť okúsiť aj metódy Bajčičáka, no organizmus zjavne protestuje. Slabší výkon na trati stiahol dole aj streľbu, medzisezónne sa neposunula. Slovenský biatlon ju ale teraz potrebuje, snáď prekvapí v Otepää.
 
Henrieta Horvátová, 1999 (52., 57., 49.): Bežecký výkon na úrovni Machyniakovej sme tak trochu čakali, vzhľadom na jej vek ju nemožno zatratiť. Ale nerozumeli sme toľkým chybám, keďže strieľať vie lepšie. Všetkých päť terčov zostrelila iba na posledných troch stojkách. Po schopných výkonoch v Ridanne sme čakali lepší výsledok. Snáď sa jej vydarí MS po očistení junioriek.
 
Lukáš Ottinger, 1999 (47., 71.): Zdá sa, že sa bežecky medzisezónne nedokázal posunúť. Chcel si pomôcť streľbou, no v stoji minul až osem terčov, a to je pre pretekára jeho typu neprijateľné. V Osrblí sa mu na strelnici darí, no keď prišiel do neznámeho prostredia a vyššej výšky, prognózy spadli.
 
Tomáš Sklenárik, 1999 (57., 75.): Potvrdil na svoj vek veľmi dobrú fyzickú pripravenosť zhruba na úrovni Bartka v jeho veku. Potenciál je u neho zjavný. Už v štafete bežal dobre, vo vytrvalostných pretekoch výborne. V sobotu už šiel výkonnostne dole a na strelnici to celé pokazil. Medzi kadetmi na MS má veľkú šancu na výsledok. Musí motyka vystreliť na strelnici.
 
Róbert Valenta, 1997 (46., 83.): Róbert nás v minulosti takmer nikde nereprezentoval, ale dostal šancu na MSJaK v Osrblí a zrejme ho to motivovalo. Na trati sa veľmi výrazne posunul, hoci jeden individuál leto nerobí. Budeme zvedaví na MS. Každý mu určite praje, aby nečakane zvýšil konkurenciu v našom tíme.
 
Veronika Haidelmeierová, 1999 (56., 70.): V sezóne vyniká presnou streľbou a potvrdila to aj tu. V štafete i šprinte minula iba raz, no v najdôležitejších vytrvalostných pretekoch prišli štyri chyby. Bohužiaľ, na trati jej to nejde, za Henrietou v minulosti tak nezaostávala. Vďaka streľbe zrejme o nomináciu na MS nepríde.
 
Laura Chovanová, 1997 (72., 83.): Laure sa aj kvôli zdravotným problémom vôbec nedarí. Je pomalá i nepresná (tu napríklad netrafila až päť zo šiestich prvých výstrelov) a prakticky iba predlžuje svoj biatlonový reprezentačný exodus. Keďže nemáme žiadne juniorky, súťažiť bude určite aj v Estónsku.
 
 
Svetový šampionát sa koná od 26. februára do 4. marca v estónskom Otepää. Tam sú juniori s kadetmi rozdelení a postaviť môžeme po štyroch pretekároch, teda spolu šestnásť. S najväčšou pravdepodobnosťou pocestujú všetci ôsmi biatlonisti z Pokljuky, ku ktorým sa pridajú štyria chlapci a zrejme sestry Remeňové ku kadetkám. V kategórii junioriek ďalšie pretekárky nemáme, nepredpokladáme, že by šancu dostala Lucia Repková. Z juniorov ju zrejme dostane Lepeň a asi jeden z dvojice Pavlák - Závalec. Medzi kadetmi sa na súpisku núkajú Hubač so Slezákom.