Náš biatlonový areál uzavrel sezónu 4. a 5. marca Majstrovstvami SR v pravej chvíli, pretože aj na strednom Slovensku už jarné počasie vytláča to zimné a sneh organizátorom mizol pred očami. Trate boli ešte pripravené z MS, ale podmienky už boli veľmi ťažké. Pretekári si zmerali sily v rýchlostných pretekoch a aj tých s hromadným štartom, kde mali aspoň všetci rovnaké podmienky.
 
Medzi mužmi v sobotu triumfoval Henrich Lonský, ktorý sa v IBU Cupoch túto zimu trápil, ale v tejto konkurencii sa mu pretekalo lepšie. S dvoma chybami zdolal rovnako strieľajúceho Norberta Gröneho. Výraznejšie stratil bronzový Juraj Valenta. V ženách tituly rozdať nemohli, pretože sa boja zúčastnilo primálo pretekárok. Zaujímavosťou je, že Andrea Hôrčiková mala horší čas ako dve juniorky. Tradičný súboj Kaliská - Bartalská-Niňajová dopadol lepšie pre prvú menovanú. Tituly si ešte pripísali Pavol Horniak aj Ján Berčík.
 
V rýchlostných pretekoch nastúpili iba dvaja juniori, keďže tí zo svetového šampionátu z rôznych dôvodov v Osrblí prítomní neboli. Róbert Valenta bol jasne lepší ako Adam Krbila. Starší dorastenci sa už predstavili v kompletnom zložení z MS aj zásluhou dobrej streľby vyhral Matej Lepeň pred Hubačom a Sklenárikom. Medzi mladšími sa presadil Viktor Slezák, ktorý nás repezentoval na EYOFe.
 
Z popredných junioriek nastúpila iba Laura Chovanová a hravo si podarila s Michaelou Maxovou aj Marcelou Luptovskou. Staršie dorastenky štartovali v najsilnejšom zložení a najmladšia Júlia Machyniaková až o obrovské tri minúty porazila duo Veronika Haidelmeierová - Henrieta Horvátová. Medzi mladšími kadetkami sa z medailí tešili u Remeňovcov, Mária brala zlato, Zuzana bronz a medzi ne sa vklínila Barbora Horniaková.
 
 
3
Laura Chovanová na MSJaK (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
V závere sezóny sa Matejovi Gregorovi darí a aj v sobotu porazil tradičných rivalov Juraja Vološina a Bruna Matoviča, ktorí ho doplnili na pódiu kategórie najstarších žiakov. Medzi strednými prvý raz v sezóne vyhral Peter Fialka. Bratovi našich hviezd pomohla nula na konte chýb a zdolal tak horšie strieľajúce duo Adam Černák - Matthias Schwarzbacher. Na dvojkilometrovej trati najmladšej kategórie znova triumfoval Sebastián Belicaj z Brezy, hoci Markus Sklenárik zaostal iba o tri sekundy, no ani tentoraz ho nezdolal.
 
U starších žiačok sa z prvého víťazstva tešila Lucia Šuchová, ktorá o necelé dve sekundy zdolala Zuzanu Doležalovú. Tradične vyrovnaný súboj Moniky Dodokovej s Kristínou Makovínyovou dopadol v sobotu lepšie pre prvú menovanú a prekvapenie sa nekonalo ani medzi najmladšími a Elle Demianovej zavesili na krk zlatú medailu.
 
 
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov dorastu a dospelých zo 04.03.2017
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov žiakov zo 04.03.2017
 
 

 
 
Sezóna skončila pretekmi s hromadným štartom, teda atraktívnymi kontaktnými pretekmi, no Filip Kramla prišiel o kontakt s Henrichom Lonským už po druhej ležke a pretekár ŠKP BB si po výbornej bilancii 1+0+0+0 prišiel po jasné zlato. Na pódiu spomínanú dvojicu doplnil Norbert Gröne. Ako cez sobotňajší kopírák skončili ostatné kategórie Pavol Horniak, Ján Berčík a Katarína Kaliská boli najrýchlejší, Andrea Hôrčiková sa nemala s kým porovnať.
 
Prakticky to isté platí aj pre juniora Róberta Valentu. Dorastenci zo svetového šampionátu sa pekne zoradili za seba. Zlato si napriek trom minelám na záverečnej stojke vybojoval Lukáš Ottinger pred Matejom lepeňom, ktorý s ním polovicu pretekov hral vyrovnanú partiu, ale odstrelil sa na stojkách ešte viac. Bronz bral Samuel Hubač. Na 7,5-kilometrovej trati si Viktor Slezák znova jasne poradil so súpermi.
 
 
8
Lukáš Ottinger na MSJaK (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Laura Chovanová tiež bez problémov zopakovala sobotňajší triumf. U kadetiek sa situácia vymenila a Henrieta Horvátová vrátila Júlii Machyniakovej jasnú porážku z predošlého dňa, Haidelmeierová zrejme kvôli chorobe nenastúpila. Dvojičky Remeňové sa akoby dohodli, že chcú iné medaily ako v sobotu a tentoraz vyhrala u mladších kadetiek Zuzana pred Máriou. Ani tentoraz sa vôbec nedarilo zvyčajne konkurencie schopnej Hubačovej.
 
Aj ďalší pekný súboj medzi najstaršími žiakmi vyhral Matej Gregor, ktorý sa tešil zo štvrtého triumfu v sezóne, Bruno Matovič za ním zaostal iba o sedem sekúnd. 12 a 13-roční žiaci už v nedeľu strieľali lepšie a Adam Černák, Sebastian Ilavský aj Matthias Schwarzbecher sa jasne dostali cez Petra Fialku, ktorý dal všetko do šprintu. Ani v ôsmom štarte v sezóne nedal Sebastián Belicaj šancu konkurencii a suverénne ovládol najmladšiu kategóriu, kde sa nestrieľa.
 
V kategórii najstarších žiačok sa najprv zdalo, že všetko bude vyhrávať Ema Kapustová, ale záver sezóny jej nevyšiel a na najvyšší stupienok postupne pustila Forsterovú, Šuchovú a v nedeľu aj Barbaru Skačanovú. Veľký súboj Kristíny Makovínyovej s Monikou Dodokovou o víťazstvá medzi strednými žiačkami bol pred záverečným dňom sezóny vyrovnaný, ale Monika si v nedeľu nepotykala so vzduchovkou a Kristína upravila stav na konečných 4:3. Rovnakým pomerom skončil aj bežecký súboj medzi Ellou Demianovou a Leou Mišunovou. Tá už viedla 3:1, ale záver sezóny jej nevyšiel a Ella to zdrcujúcim finišom otočila.
 
 
pdf ikona malaVýsledky pretekov s hromadným štartom dorastu a dospelých z 05.03.2017
pdf ikona malaVýsledky pretekov s hromadným štartom žiakov z 05.03.2017