Na svetovom šampionáte juniorov a kadetov sa v minulosti presadili mnohé hviezdy, od Oleho Einara Björndalena až po Lauru Dahlmeierovú. Svetovú elitu, ktorá je pred bránami svetového pohára či IBU Cupu, uvidíme tento týždeň v Osrblí. Absolvujú vytrvalostné, rýchlostné, stíhacie a štafetové preteky.
 
Zaregistrovalo sa 201 chlapcov a 178 dievčat. Piati štartovali na minulotýždňových elitných MS, a to Fín Tero Seppaelae, Slovinky Uruška Poje a Polona Klemenčič, Litovčanka Gabriele Lescinskaite a reprezentantka Grécka Maria Tsakiri. Ich výkony v Hochfilzene ale nemá zmysel analyzovať, nepresadili sa. Naopak, rovnako ako na juniorské MS, ani na Slovensko nepricestovala ôsma žena poradia SP Justine Braisazová, ktorá celú sezónu zarezáva v najvyššej lige, a tu by sotva našla konkurentku. Rovnako ako Švéd Sebastian Samuelsson medzi juniormi.
 
Prichádzajú sem všetci medailisti z ME v Novom Meste na Morave, teda aj Markéta Davidová, od ktorej sa tu čakajú najrýchlejšie bežecké časy a od budúcej sezóny plné nasadenie v SP, silné české trio Žemlička - Šantora - Procházka a ako vždy silní Rusi či Nemci. Budú tu ale aj pretekári, ktorí majú na svoj vek pomerne bohaté skúsenosti so svetovým pohárom. Či už je to Rakúšanka Julia Schweigerová, ktorá už v SP aj bodovala. Rovnako ako Bieloruska Hanna Solová alebo Francúzska Julia Simonová. Nóri majú silnú Ingrid Tandrevoldovú, ktorá vlani poriadne potrápila Fialkovú v Ťumeni. Zdá sa, že kategória junioriek bude kvalitná.
 
Rovnako ako niektoré trénerké zostavy, veď hlavnou trénerkou Talianiek je bývalá dlhoročná reprezentantka Michela Ponza, Slovinky má na starosti Andreja Mali, ktorá len v decembri ukončila kariéru. Mnohí si určite pamätáte na Bulharku Pavlinu Filipovú a bezosporu Rakúšana Friedricha Pintera. Tí všetci sa už transforovali do role trénerov.
 
A ešte jedna perlička v dorasteneckej kategórii. Do Osrblia zavítal aj 18-ročný Dag Sander Björndalen, synovec slávneho Oleho Einara, syn jeho staršieho brata Daga, ktorý si tiež vybojoval jednu medailu na MS. Uvidíme, ako sa mu bude dariť.
 
 
davidova charvatova 2017 ruhpolding csb slavik
Charvátová gratuluje Davidovej (vľavo) k prvej stíhačke v SP (© Český biatlon / Petr Slavík)
 
 
Prezidenta Slovenského zväzu biatlonu Tomáša Fuska sme sa pýtali na uplynulé týždne v Osrblí či kancelárii pri príprave MS: "Musím na začiatok povedať, že sme mali veľmi krátky čas na prípravu podujatia. IBU vyberá dejisko juniorského šampionátu dva roky dopredu. My sme to začali riešiť od 7. januára, teda aby sa to zorganizovalo na sto percent chcelo veľmi veľa práce, veď ani ja neviem, kde mi hlava stojí a to isto viacero ľudí. Našou výhodou, samozrejme, bol fakt, že sme organizovali IBU pohár, teda aj ten chceme vždy zvládnuť čo najlepšie, takže sme akoby nezačínali od nuly, ale viacero vecí už zúžitkovali tak ako boli, alebo ešte sa snažili vylepšiť. Výnimkou bolo pochopiteľne ubytovanie, ktoré sme potrebovali zarezervovať pre obrovské množstvo ľudí zo štyroch kategórií v čase školských prázdnin, takže to nám narobilo asi najväčšie problémy. Ale zvládli sme to."
 
A čo teda vylepšili oproti minulej sezóne či nedávnemu IBU Cupu? "Trate, strelnica aj naša budova sú pre takéto podujatia vysokým štandardom, veď by sme sa chceli pokúsiť získať späť A-licenciu. Snažili sme sa hlavne doladiť detaily pre fanúšikov aj televízny prenos, aby areál vyzeral čo najlepšie, samozrejme, zázraky sa nedejú na počkanie. Ale čo to sa nám podarilo. Z takých hmatateľných viditeľných vecí poviem, že sme ešte o päťsto divákov rozšírili tribúnu a objednali sme druhú veľkoplošnú tabuľu."
 
 
fusko ibu cup 2016 ocenenie
Tomáš Fusko (vpravo) vlani s Felixom Bitterlingom (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Program šampionátu
 
 
Do boja ide pätnásť našich nádejí, veľké oči však mať netreba
 
Aj Osrblie je jeden z faktorov, ktorý nás stále drží na biatlonovej mape a dva svetové šampionáty juniorov a kadetov v rýchlom slede (2017 a 2019) snáď budú pozitívnym prvkom pri boji s alarmujúcou dierou, ktorá sa na našom reprezentačnom poli vytvorila a po Pjongčangu nutne potrebujeme mať najmä nové dievčatá schopné v IBU pohári bojovať o kvótu na svetový pohár. Dovtedy žiadna iná pretekárka než tie, ktoré sú v zostave na tento šampionát, z neba nespadne. U chlapcov je situácia o niečo lepšia, teda kdesi na úrovni výrazu "zlá".
 
Najväčšie skúsenosti a aj výsledky na tomto fóre zaznamenal Šimon Bartko (1996), ktorý je takým pomyselným kapitánom nášho výberu. Bude to pre neho piaty a posledný svetový šampionát. V našej histórii sa pred ním až päťkrát na MSJaK objavili iba Matej Kazár a Ivona Fialková. Už viackrát sme spomínali jeho maximum, piate miesto z Presque Isle pred troma rokmi. Potom sa strelecky veľmi trápil až prišla aktuálna sezóna, kde sa zlepšil a okrem desiatich bodov v IBU pohári vybojoval aj 16. miesto (1+2) v šprinte na ME juniorov. "Samozrejme, že urobím všetko preto, aby som túto métu posunul, ale nechcem sa rozprávať o umiestneniach. Potrebujem pokoj, vyrovnanú hlavu a verím, že po dojazde do cieľa budem so svojím výkonom spokojný. Príprava v dejisku prebehla dobre, s chrbtom som už našťastie nemal problémy a na strelnici som mal celkom dobré tréningy. Samozrejme, našli sa aj horšie položky, ale nerobil som si z nich ťažkú hlavu. Teším sa." Aj tu by mal patriť do desiatky-pätnástky najrýchlejších pretekárov na trati, o výsledku teda rozhodne streľba.  
 
 
bartko msj 2015 minsk 2 jl
Šimon Bartko na MS pred dvoma rokmi (© Jakub Leščinský)
 
 
Na ME sme čakali výsledok aj od o rok mladšieho Mateja Balogu (1997), ktorý je o čosi pomalší ako Šimon, ale lepšie zvládal zastávky na strelnici. Vo Vysočina aréne ale zlyhal pri streľbe v stoji. To si už znova nemôže dovoliť. "Áno, samozrejme, že nemôžem dovoliť. Hneď po návrate domov sme sa na to vrhli a pilovali stojku, ako to len šlo priamo na súťažnej strelnici. Dúfam, že som to zvládol a mohol by som sa dostať niekam blízko najlepšej tridsiatky. To je taký asi reálny cieľ, no môže byť lepšie aj horšie. Dám do toho všetko," povedal nám Matej, ale pripomenul aj charakteristickú situáciu pre biedu slovenského biatlonu: "Bolo chybou, že sme nemali reprezentačného trénera juniorov hneď od začiatku sezóny. Teraz s novým trénerom (Peter Kazár, pracovať s juniormi začal dva týždne pred MS, pozn. red.) dobiehame veci, ktoré sme mali mať zvládnuté oveľa skôr a aktuálne by sme sa mali sústrediť na preteky, nie rozoberať techniku a spoznávať trénera." Bez pochýb správny názor...
 
Generálkou na MS boli pre chalanov vytrvalostné preteky vrámci Viessmann pohára pred deviatimi dňami. Tam ale obaja prepadli. Urobili sedem, resp. osem chýb. Dostal sa pred nich aj ďalší člen tímu pre šampionát Samuel Závalec (1997) a cez Bartka takmer aj Róbert Valenta (1997), teda výkonnostne naozaj slabší pretekári. Obaja nám priznali absolútne nevydarený deň, Šimon vraj nebol vo svojej koži a nedokázal sa skoncentrovať, Matej musel v priebehu pretekov meniť lyžu a tiež vypadol z koncentrácie. Verme, že sa to tento týždeň nezopakuje.
 
Medzi juniorkami budeme vyhľadávať tri oranžové kombinézy, keďže štvrtá juniorka na Slovensku prakticky neexistuje, resp. štyri áno, ale, žiaľ, v šprinte by zaostali minimálne o sedem, vo vytrvalostných pretekoch o pätnásť minút. Reprezentovať nás teda bude trio Anna Netíková, Veronika Machyniaková, Laura Chovanová. Prvé dve menované absolvovali sedem, resp. šesť štartov v IBU pohári, teda vedia, ako vyzerá väčší biatlon. Škoda, že sa absolútne nepresadili na ME (Veronika) ani Univerziáde (Anna).
 
Bolo zaujímavým rozhodnutím Annu Netíkovú (1996) poslať namiesto európskeho šampionátu do Kazachstanu a napokon sa to ani nevyplatilo. Okrem slabých výsledkov si odtiaľ priviezla aj chorobu: "Bohužiaľ, desať dní som bola odstavená a musela som sa liečiť. Bežecká forma je kúsok horšia, preto verím, že ma na MS podrží hlavne strelecká forma, ktorá je v poslednej dobe celkom dobrá, hlavne ležka. Musím to zvládnuť a vydať aj na trati zo seba všetko. Pokúsim sa čerpať silu aj z povzbudzovania ľudí pri trati, i využiť znalosť trate, teda domáce prostredie,". Anka pred sezónou doplatila na nedostatok financií a na snehu bola iba týždeň, čo je v porovnaní s jej súperkami žalostné.
 
 
netikova 2016 osrblie finis
Anna Netíková vlani v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Formu sa snažila vyladiť aj Veronika Machyniaková (1997), ktorá vlani debutovala na MS hneď 24. miestom medzi kadetkami a výkonnostný progres ukazovala aj na IBU pohároch, kde dostala šancu a vo všetkých prípadoch bola lepšia ako Netíková. Na Morave ale európsky šampionát nezvládla dobre. 47. a 74. miesto boli ozaj slabé. "To áno. Dúfam, že to dopadne lepšie. Povedala som si, že si ciele nedám, lebo by som mala o to väčší pocit, že veľmi chcem a práve vtedy to zväčša nevyjde. Už od minulého týždňa sme sa pripravovali tu v Osrblí, trate boli krásne upravené, ale najbližšie dni má pršať, hádam to nebude veľmi rozbité a hlboké, lebo to bude pre nás všetky trápenie. Najviac sa teším na prvé preteky - vytrvalostné. Dúfam, ze sa nám bude pri domácom publiku behať o to lepšie." Ani jej ale generálka na slovenskom pohári vôbec nevyšla.
 
Zostávajúcich osem biatlonistov budeme mať medzi dorastencami. Ani z nich nevytŕča žiadne horúce želiezko na úspech. V medzinárodnej konkurencii absolvovali málo pretekov a nechceli by sme medzi nimi dopredu robiť zbytočné rozdiely, ešte sme s nimi nekomunikovali a preto ich teraz ani nekontaktovali. Ak by sme predsa mali hľadať nejaké hmatateľné výsledky, čosi už ukázala Henrieta Horvátová (1999), ktorá sa do Top 30 dostala na vlaňajších MS a na minulotýždňovom EYOFe zaujala streleckou bilanciou 39/40 a dostala sa aj na 10. miesto. Fyzická pripravenosť síce u nej nie je na najvyššej úrovni, ale mohla by sa presadiť vo vytrvalostných či stíhacích pretekoch. Z chlapcov v Turecku skončil najvyššie Lukáš Ottinger (1999) na 12. a 14. mieste.
 
Tak ako Česi na ME pripravili svojim pretekárom nadštandardné podmienky a servis im robili ľudia z A-tímu, rovnaké to bude aj u nás. Rýchle lyže Slovákom pripraví elitná družina na čele s Dušanom Otčenášom a Lukášom Daubnerom. Alarmujúce však je, že náš tím nemá ani maséra, v ostatných reprezentáciách ich je spolu akreditovaných šestnásť, a to sa ešte mohli skryť aj pod inými funkciami.
 
Ako vidí slovenské šance na šampionáte Tomáš Fusko? "Je jasné, že pretekári sa nám zo dňa na deň nenarodia, zápasíme s nedostatkom kvalitných reprezentantov a žiadne zázraky čakať nemôžeme. Dali sme šancu pätnástim dievčatám a chlapcom, dúfame, že sa jej chopia a potešia nás, hoci útok na najvyššie méty čakať nemôžeme. Možno s výnimkou Šimona Bartka s Veronikou Machyniakovou, ktorí sa počas sezóny dopracovali k slušným výsledkom v IBU Cupe a talent nesporne majú, tak dúfame, že keď podajú kvalitný strelecký výkon, mohli by atakovať najlepšiu desiatku, aspoň dvadsiatku. Ale ostatní asi nie."
 
Prezident poskytol aj nasledovnú víziu: "Vzhľadom na to, že organizujeme tento šampionát aj v roku 2019, budeme dúfať, že tento týždeň motivuje našu mládež a aj my urobíme všetko preto, aby sme slovenský mládežnícky biatlon posunuli dopredu a majstrovstvá o dva roky nám vystavia vizitku, ako sme pracovali, či sa nám podarí postaviť kvalitnejšie výbery a výsledky sa zlepšia, teda sme sa odrazili od toho dna, kde sa teraz nachádzame."
 
Ak sa chcete prísť pozrieť na šampionát, vstupenky si môžete objednať cez sieť Ticketportal, o niečo drahšie budú priamo na mieste. Ak do Osrblia ísť nemôžete, RTVS vyrobí prenosy zo soboty (šprint juniorov naživo, juniorky záznam) a nedele (chlapci záznam, dievčatá naživo) na Dvojke. V sobotu večer o 20:30 a potom v noci z nedele na pondelok pôjdu záznamy aj na stanici Eurosport 2.
 
Z našej redakcie Biatlon-Info.sk bude v dejisku prítomná tradičná zostava Lukáš Timko - Jaroslav Maliňák, a to od štvrtka do nedele. Videá ako z IBU pohára tentoraz robiť nebudeme. Okrem tradičných textov teda prinesieme najmä vyjadrenia a fotografie.
 
 
Nominácia Slovenska na MS juniorov a kadetov 2017 v Osrblí
Juniori: Šimon Bartko (1996), Matej Baloga (1997), Samuel Závalec (1997), Róbert Valenta (1997), tréner Peter Kazár
Juniorky: Anna Netíková (1996), Veronika Machyniaková (1997), Laura Chovanová (1997), tréner Ján Šulej
Kadeti: Matej Lepeň (1998), Miroslav Pavlák (1998), Samuel Hubač (1999), Lukáš Ottinger (1999), tréner Peter Kazár
Kadetky: Tatiana Krnáčová (1998), Veronika Haidelmeierová (1999), Henrieta Horvátová (1999), Júlia Machyniaková (2000), tréner Jaroslav Kamenský
 
 
Na záver dodajme, že zo súčasných slovenských reprezentantov sa juniorským majstrom sveta stal Matej Kazár v roku 2004, o rok na to ho napodobnila Anastasia Kuzminová. Tesne pod medailovým stupeniekom, teda na štvrtom mieste, skončili Jana Gereková s Paulínou Fialkovou.