Osrblie v sobotu hostilo tretie kolo Viessmann pohára (rýchlostné preteky) a v nedeľu Majstrovstvá Slovenska vo vytrvalostných pretekoch. Konkurenciu vystužilo aj pár pretekárov z Poľska a Kanady, ktorí pricestovali na MS juniorov a kadetov v predstihu a trénujú v dejisku.
 
V sobotu sa z víťazstva v šprinte medzi mužmi tešil Poliak Marcin Piasecki, ktorý na základe lepšej streľby o 13 sekúnd zdolal Henricha Lonského. Na tretie miesto sa s väčším odstupom zaradil Peter Seifert. Ženskú kategóriu jasne ovládla Terézia Poliaková, ktorá prakticky nemusela trafiť ani jeden terč, aj tak by vyhrala pred Evou Lehotskou. Škoda, že nepreteká viac žien. Rovnako v kategórii 40+, kde šla Dana Bartalská-Niňajová sama. Medzi staršími mužmi bolo viac pretekárov a vyhrali Ľubomír Lepeň s Jánom Berčíkom.
 
Sledovali sme najmä juniorské a dorastenecké kategórie. Keďže medzi juniormi nenastúpili Bartko s Balogom, prvých šesť miest potupne získali Poliaci, ktorí si poradili s čisto strieľajúcim Samuelom Závalcom. Medzi juniorkami podľa očakávania jasne vyhrala Poľka Kamila Žuk, ktorá nastúpila už v siedmich pretekoch svetového pohára a v Novom Meste na ME získala bronz v šprinte. Na pódiu ju  doplnila Kanaďanka s ďalšou Poľskou. Veronike Machyniakovej sa naďalej nedarí, s jednou chybou stratila na Žukovú (2+1) až 1:13. Laura Chovanová s nulou dostala 2:14. Naša tretia reprezentantka Anna Netíková nenastúpila.
 
V dorasteneckej kategórii vyhral Moldavčan Christian Bocancea pred Pavlom Štrbom a Borisom Iglárom. Treba povedať, že naši reprezentanti dostali voľno a Lukáš Ottinger je na EYOFE. Rovnako ako dievčatá, ktoré ovládla pretekárka domáceho klubu Valaská-Osrblie Tatiana Krnáčová. Aj medzi mladšími dorastencami vyhral Moldavčan, no urobil iba jednu chybu a náš Dominik Petráň s piatimi chybami za ním zaostal iba o sedem sekúnd. Dokonca až prvých šesť Slovákov netrafilo päť terčov. Často vyrovnaný súboj Michaely Hubačovej so Zuzanou Remeňovou tentoraz na šesťkilometrovej trati vyhrala prvá menovaná, ktorá urobila iba jednu chybu, druhá päť.
 
V najstaršej žiackej kategórii sa do jedenástich sekúnd zmestili Matej Gregor, Juraj Vološin a Tobiáš Korečko. Medzi 12 a 13-ročnými chlapcami sa prvý raz v sezóne z víťazstva tešil Sebastian Ilavský pred Adamom Černákom a Martinom Maťkom. V tejto kategórii sa postavilo na štart rekordných 27 chlapcov. Najmladší žiaci nestrieľajú a preto už piaty raz v sezóne vyhral Sebastián Belicaj, ktorý je vždy najlepšie fyzicky pripravený a ešte v tejto sezóne nenašiel premožiteľa.
 
Naopak, premožiteľku našla Ema Kapustová, ktorá doteraz vyhrala všetky preteky Viessmann pohára v tejto sezóne, ale v sobotu sa postavila iba na bronzový stupienok za Viktóriu Forster a Veroniku Holmikovú. Prvý raz vyhrala aj Anna Donovalová, ktorá neurobila chybu a na trojkilometrovej trati odsunula dozadu Moniku Dodokovú s Ninou Oravcovou. Medzi najmladšími dievčatami je to vyrovnanejšie ako chlapcami, o triumfy sa delia Lea Mišunová, Ella Demianová a Alexandra Štempelová, v sobotu vystúpila na najvyšší stupienok Mišunová.
 
 
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov dorastu a dospelých z 11.02.2017
pdf ikona malaVýsledky rýchlostných pretekov žiakov z 11.02.2017
 
 

 
 
V nedeľu už Piasecki nemal šancu, pretože do vytrvalostných pretekov nastúpil náš reprezentant Michal Kubaliak, ktorý vyhral napriek tréningovému tempu, urobil iba jednu chybu. Dve Henrich Lonský, ktorý stratil na neho iba 54 sekúnd, teda nebol ďaleko od triumfu. Bronz vybojoval Norbert Gröne, ale až so stratou štyroch minút. Medzi ženami sa na štart nepostavila Poliaková ani Majdišová, a tak ostala Eva Lehotská sama, rovnako ako Dana Bartalská-Niňajová a víťazstvo zo soboty zopakoval aj mentor biatlonu vo Vyhniach Ľubomír Lepeň. Medzi pánmi 50+ sa Jánovi Murdzikovi podarilo zdolať Jána Berčíka.
 
V juniorskej kategórii sa už na štart postavili Bartko s Balogom, ale s domácou strelnicou si absolútne nepotykali a ich bežecká suverenita im nepomohla, Šimon urobil osem chýb, Matej sedem. Keďže sa im priratávala za každý nepresný výstrel minúta, pustili pred seba Poliaka Kaczynského a cenné skalpy konečne získal aj Samuel Závalec, ktorý sa tak stal majstrom SR. Striebro získal Baloga, bronz Bartko, ktorý len tak-tak odolal Róbertovi Valentovi. Ten sa možno aj vďaka tomuto výkonu môže tešiť na reprezentačný debut na MSJaK. Neúčasť Poliek využila Kanaďanka Moserová, zlato brala Veronika Machyniaková pred Laurou Chovanovou a Michaelou Maxovou, ktorej k bronzu stačila aj takmer 15-minútová strata na Machyniakovú. Netíková znova neštartovala.
 
Dorastenci už štartovali v silnejšom zložení a Matej Lepeň zdolal Moldavčana Bocancea. Bežecky takmer rovnako ako Lepeň na tom boli aj Miroslav Pavlák so Samuelom Hubačom, ale zradila ich streľba. Z kadetiek bola znova najrýchlejšia Tatiana Krnáčová, ale brala iba striebro, presnejšia bola Beáta Zelenčíková. Bronz brala Barborka Balogová. Haidelmeierová aj Horvátová sú na EYOFE, J. Machyniaková mala aj dnes voľno, Krnáčová si aspoň vybojovala účasť na MSJaK. U 16 a 17-ročných dorastencov ostal úplne bez medaily najrýchlejší Petráň, ktorý urobil až deväť chýb. Tešili sa Adam Jurena, Damián Cesnek a Jakub Zapletal. Michaela Hubačová od rovesníčok odskakuje najmä kvalitou streľby, a preto v nedeľu jasne vyhrala svoju kategóriu pred Anežkou Smarkoňovou a Barborou Horniakovou.
 
Žiakom sa vo vytrvalostných pretekoch predĺžili trate, ale ostali dve položky. Neuveriteľný súboj zviedli Juraj Vološin s Matejom Gregorom, ktorých delili v cieli iba dve desatiny sekundy a prehodili si miesta zo soboty. Prvé víťazstvo v sezóne si pripísal Matthias Schwarzbacher. Neurobil ani jednu chybu a o necelú sekundu zdolal Sebastiana Ilavského. Adam Černák skončil tretí. Prekvapenie sa nekonalo ani medzi najmladšími, kde titul získal Sebastián Belicaj pred Tobiášom Kováčikom a Markusom Sklenárikom.
 
U najstarších žiačiek (zvyčajne 8-9. ročník ZŠ) sa vrátila na trón Ema Kapustová, ktorá v nedeľu neurobila ani jednu chybu a nemala konkurenciu. Striebro si zavesila na krk Veronika Holmiková, bronz Lucia Šuchová. Dievčatá narodené v rokoch 2004 a 2005 zažili pekný bežecký súboj Kristíny Makovinyovej s Annou Donovalovou, ktoré zaznamenali dve nuly. Vyhrala ho prvá menovaná, ktorej sa darilo najmä pred troma týždňami na pretekoch v Banskej Bystrici. Bronz vybojovala líderka SP Monika Dodoková. V súboji na tri kilometre bez streľby si to rozdali najmladšie žiačky a Ella Demianová vrátila Lei Mišunovej porážku zo soboty. Lucia Letošová vybojovala bronz.
 
Zaujímavosťou je, že Demianová (ročník 2006) bežala na rovnakej trati zhodne rýchlo ako rovesník Belicaj. U starších sa už rozdiel medzi chlapcami a dievčatami ukazuje viac.
 
 
pdf ikona malaVýsledky vytrvalostných pretekov dorastu a dospelých z 12.02.2017
pdf ikona malaVýsledky vytrvalostných pretekov žiakov z 12.02.2017
 
 

 
 
Viacerí kadeti cez víkend nenastúpili, pretože už odlietali na ďalšiu akciu aktuálnej sezóny. Tento týždeň nás budú šiesti pretekári reprezentovať na Európskom olympijskom festivale mládeže v tureckom Erzurume, kde je mladšia dorastenecká kategória rátaná trochu inak ako v IBU a SZB, nastúpia tam ročníky 1999 a 2000. Oranžové kombinézy oblečú Lukáš Ottinger, Tomáš Sklenárik, Viktor Slezák, Henrieta Horvátová, Veronika Haidelmeierová a Mária Remeňová.
 
V utorok a stredu ich čakajú rýchlostné aj stíhacie preteky. V piatok miešaná štafeta. Naša výprava ale aktuálne zažíva nepríjemné chvíle, keďže časť batožiny ešte nedorazila a traja Slováci zatiaľ okrem iného nemajú svoje lyže a už zajtra štartujú.
 
 

 
 
Aj na základe výsledkov víkendových pretekov naša trénerská zostava podala príslušným orgánom SZB nominačný návrh na MS juniorov a kadetov (23-28. februára). Nominácia ešte nebola schválená, takže ju publikujeme bez záruky!
 
Juniori: Šimon Bartko, Matej Baloga, Samuel Závalec, Róbert Valenta
Juniorky: Anna Netíková, Veronika Machyniaková, Laura Chovanová
Kadeti: Lukáš Ottinger, Samuel Hubač, Miroslav Pavlák, Matej Lepeň
Kadetky: Veronika Haidelmeierová, Henrieta Horvátová, Júlia Machyniaková, Tatiana Krnáčová
Za juniorov a kadetov je zodpovedný Peter Kazár, juniorky Ján Šulej, ktorý s nimi chodil aj po IBU Cupoch, a za kadetky Jaroslav Kamenský. Ten je momentálne v Turecku.
 
 

 
 
V tejto sezóne sa ešte rozdajú tituly majstrov SR v rýchlostných pretekoch a masovom štarte, na rad prídu prvý marcový víkend rovnako v našom Národnom biatlonovom centre.