Po IBU pohári sa v Osrblí konajú už len domáce súťaže. Dve kolá Viessmann pohára v polovici februára vystriedali Majstrovstvá Slovenska v rýchlostných a vytrvalostných pretekoch všetkých kategórií.
 
Samozrejme, elitné kategórie žien aj mužov sa uskutočnili bez reprezentantov, ktorí súťažili v talianskych Alpách na MS aj IBU pohári. No maximálnu účasť sme mali medzi juniormi, kde sa dievčatá aj chlapci chceli kvalifikovať na záverečnú medzinárodnú "Tour" Arber + Hochfilzen. Kolo organizoval Klub Biatlonu Predajná.
 
Majstrom Slovenska v kategórii mužov 23-39 rokov sa suverénne stal Matej Kazár, keď o vyše tri minúty zdolal Maďara Lágera a štyri Norberta Gröneho. Bronz si pripísal až piaty pretekár Lukáš Olejár, keďže nastúpili aj Moldavčania. Ženy nastúpili len dve. Rýchlejšia bola Eva Lehotská, ktorá zdolala Lauru Chovanovú. Majsterkou Slovenska sa stala aj Katarína Kaliská a Ján Berčík. V prostrednej mužskej kategórii zdolal Radovan Cienik Ľuboslava Palgutu vďaka lepšej streľbe.
 
V kategórii juniorov to už bol aj boj o miestenky na IBU Cup a ME, no konkurencia je tu slabá, takže prekvapenia sa nekonali. Majstrom Slovenska sa stal Tomáš Sklenárik pred Samuelom Hubačom. Bronz získal Peter Golian, ktorému sa podarilo získať skalp Lukáš Ottingera, pretože mu absolútne nevyšla streľba a trafil len polovicu terčov. Súboj o medzinárodný záver sezóny ale skončil podľa predpokledov a Cesnek ani Lepeň "klasickú štvorku" neohrozili.
 
Oveľa vyrovnanejšie je to medzi juniorkami, kde má účasť na ME istú Ema Kapustová a o tri miesta sa rozohral veľký boj. V sobotu bola najúspešnejšia Mária Remeňová s jednou chybou, no poriadne jej dýchala na krk Lucia Michaličková, ktorá sa už chce dostať na veľké podujatie a hoci urobila až tri chyby, zaostala len o pätnásť sekúnd. Tesne za ňou klasifikovali Henrietu Horvátovú s jednou chybou. Čierny Peter tak ostal v rukách Zuzany Remeňovej, ktorej vôbec nevyšla ležka, a tiež Júlie Machyniakovej, ktorej zasa stojka. V cieli mali väčší odstup, no ešte to chceli zvrátiť v nedeľu.
 
V staršom doraste prvý raz triumfoval, a hneď na MSR, Matej Horniak. Brat známejšej Barbory na jeho pomery urobil len štyri chyby a najrýchlejší beh mu stačil na triumf. No len osem sekúnd zaostal Matej Badáň a bronz získal Matej Gregor. Všetci traja pomerne vyrovnane bežali. Medzi dorastenkami neštartovala Kapustová a strelecké zaváhania Pacerovej s Horniakovou využila Tatiana Sivčáková, ktorá bude na tento titul majsterky SR určite hrdá. Neurobila ani jednu chybu. Striebro získala Veronika Holmiková a aj tretia bola pretekárka, ktorá nenastupuje na medzinárodné súťaže Janka Graňáková.
 
Kategóriu mladšieho dorastu ovládol Adam Černák, ktorý si poradil s lepšie bežiacim, ale horšie strieľajúcim Brunom Melicherom a po tretiu priečku si prišiel Sebastian Ilavský. Žiadne prekvapenie sa teda nekonalo. U dievčat je konkurencia početne menšia, no pokračoval veľmi tesný súboj Anny Donovalovej s Kristínou Makovínyovou. Obe urobili dve chyby a prvá menovaná vyhrala len o šesť desatím sekundy.  Už s väčším odstupom ich na pódiu doplnila Nina Uhliarová.
 
 
 
 
Štartovalo aj 143 žiakov, podobne ako v prvom kole Viessmann pohára sa na štart postavili aj prípravkári. Medzi najstaršími v peknej konkurencii 25 chlapcov si titul majstra SR vybojoval Martin Cienik pred kolegom Martinom Maťkom. Obaja využili zaváhania tradičných súperov. Najrýchlejší bol totiž na trati Matthias Schwarzbacher, ale urobil až štyri chyby a ostala mu bronzová priečka. Maxim Mejtský okrem zlej streľby neodbehol trestné kolo, takže vypadol z boja o čelo. U dievčat došlo k prekvapeniu, keď sa po veľmi tesnom súboji tešili tie, ktoré často na najvyšších priečkach nie sú. Triumfovala síce Alžbeta Garguláková, ktorá už raz vyhrala, no za ňou boli Veronika Michalechová a Rebeka Tothová. Dostali sa pred favorizovanejšie duo Demianová - Mišunová.
 
V prostrednej kategórii to bola opäť záležitosť Markusa Sklenárika, ale za klobúk si určite nedá fakt, že ho tesne porazil Maďar Holló. Striebro putovalo do Vyhní zásluhou Samuela Štefanku a bronz bral Ján Adamov. Aj medzi 12-13-ročnými divčatami bola najvyššie cudzinka, kokrétne Češka Plevová, a tak titul mal mierne horšiu príchuť pre Dominiku Patrášovú, ktorej spoločnosť na pódiu robili po totálne tesnom súboji Sára Sedliaková so Cheryl Chládekovou.
 
Najmladší žiaci už nestrieľali, a tak bol najrýchlejší v bežeckej stope už tradične Ján Kováč a za ním to bolo veľmi tesné. Martin Pančík bol druhý, Peter Lešo tretí. Žiadne prekvapenie sa nekonalo ani u dievčat, keď triumfovala Radoslava Cieniková pred Anetou Vašicovou a Elou Póčovou. No a podľa predpokladov to dopadlo aj v prípravke, kde vyhral osemročný Andrej Gajdošovci. U dievčat iba sedemročná Alica Beraxová.
 
 
 
 


 
IBU vždy aspoň jeden deň pred aj po vytrvalostných pretekoch udeľuje pretekárom pauzu, no na Majstrovstvstvách Slovenska nastúpili pretekári na najťažšiu disciplínu hneď na druhý deň po šprinte. To bolo pre menej výkonných biatlonistov náročné a ukázali sa aj väčšie rozdiely ako zvyčajne.
 
V kategórii mužov A sa čakal jednoznačný triumf Mateja Kazára a aj si v cieli myslel, že získal titul, ale napokon bol diskvalifikovaný za vybočenie od vyznačenej trate. Škoda tejto udalosti, pretože bol jasne najlepší. Na prvej priečke tak klasifikovali Moldavca Magazjeva. Za ním boli dvaja Maďari a až štvrtý jediný Slovák Norbert Gröne. Veľmi smutný pohľad na výsledkovú listinu. Rovnako aj u žien, kde štartovala len Laura Chovanová. Zapretekali si aspoň ženy B. Zlato získala Katarína Kaliská pred Danou Bartalskou-Niňajovou. Marína Tripšanská už zaostala o sedem minút. U mužov sa zo zlata potešil Radovan Cienik, ktorý tesne zdolal Ľuboslava Palgutu a bronz si na krk zavesil Viliam Trizna. V najstaršej kategórii sa prekvapenie nekonalo a vyhral Eduard Kostelník, no len o 28 sekúnd pred Jánom Berčíkom, ktorého teda delil od zlata jeden výstrel. Tretí bol Ján Murdzik.
 
Juniori opäť bojovali o európsky šampionát a znova bol najlepší Tomáš Sklenárik. Podaril sa mu najlepší strelecký výsledok sezóny, keď sa pomýlil len raz, a to je na štvorpoložkové preteky výborná bilancia. Po slabšej sobote sa späť vrátil Lukáš Ottinger, ktorý urobil len dve chyby a zaostal o 57 sekúnd. Bronz bral Samuel Hubač, ktorý už mal väčší odstup kvôli piatim chybám. No a na MEJ sa kvalifikoval aj Peter Golian zo štvrtej priečky.
 
Veľká bitka to bola medzi juniorkami a vďaka výbornej streľbe zvíťazila Júlia Machyniaková, ktorá sa tak razom kvalifikovala na MEJ, kde už mala istý štart Ema Kapustová. Veľmi dobrú formu potvrdila Mária Remeňová. S troma chybami brala bezpečné druhé miesto a aj ona pocestuje do Arberu a Hochfilzenu. No ostalo už len jedno miesto, a to získala Lucia Michaličková. Bolo to na základe sobotňajších pretekov, lebo v nedeľu šesťkrát minula a ostala štvrtá. Ani dve bronzové umiestnenia tak nepomohli Henriete Horvátovej, ktorej ostal v rukách čierny Peter. Doplatila na obrovskú vyrovnanosť junioriek. Otázkou teda bude, či ju prezídium pošle na veľké ME. No a bez medzinárodného podujatia v závere sezóny ostane Zuzana Remeňová, ktorá v nedeľu výborne bežala, ale nevyšli jej stojky.
 
V dorasteneckej kategórii málokto tipoval, že opäť vyhrá Matej Horniak, ktorému to strelecky nezvykne ísť ideálne. Urobil síce až sedem chýb, ale súperi sa mýlili tiež a zdolal Mateja Gregora o 15 sekúnd. Veľmi blízko ku prekvapeniu bol Filip Bury, ktorý vzal bronz, no na víťaza stratil len 20 sekúnd. Medzi dorastenkami štartovala oddýchnutá Ema Kapustová a súperkám nedala šancu. Urobila len dve chyby na úvodnej položke, potom už žiadnu. Vyhrala o dve minúty pred Jankou Graňákovou a Sárou Pacerovou. Barbore Horniakovej to znova nevyšlo na strelnici a hoci bola najrýchlejšia na trati, skončila až siedma.
 
Mladší dorast opäť ovládol Adam Černák. Využil vyrovnanú streľbu. Najrýchlejší Bruno Melicher sa musel zmieriť so striebrom. Potom nasledovala obrovská diera a Ľubomír Pastrnák. U dievčat znova jednoznačne vyhrala Kristína Makovínyová pred Annou Donovalovou a Barborou Kováčikovou.
 
 
Najstarší žiaci šli šesťkilometrovú trať a strieľali už len dvakrát. Najlepší bežecký výkon nevyužil Maxim Mejtský. O dve sekundy ho zdolal Martin Cienik s lepšou streľbou. Len o ďalšiu sekundu bol pomalší Michal Adamov. Neurobil ani jednu chybu. Matthiasovi Schwarzbacherovi tento štart nevyšil, minul až sedemkrát a skončil ôsmy. Z 26 žiačok obsadili prvé priečky veľmi vyrovnané pretekárky. Triumfovať sa podarilo Rebeke Tothovej, šesť sekúnd za ňou klasifikovali Ellu Demianovú. Bronz získala Nina Škarvadová.
 
Meno Markusa Sklenárika píšeme ako víťaza po každých pretekoch 12-13-ročných. V nedeľu opäť nenašiel premožiteľa. Zdolal aj Maďara Hollóa. Za ním boli Ján Levčák a bronzový Samuel Štefanka. U dievčat si prišla po ďalšiu zlatú medailu Dominika Patrášová. Bola najrýchlejšia aj najpresnejšia. Striebro brala Xénia Uhliarová a bronz Ema Beraxová.
 
U desaťročných sa už nestrieľalo a opäť si to o najvyššiu priečku pobili Martin Pančík s Jánom Kováčikom. Tentoraz ich delili len dve sekundy. Bronz bral Maroš Pančík. Na troch kilometroch bola spomedzi dievčat najrýchlejšia Radoslava Cieniková pred Nellou Štulajterovou a Anetou Vašicovou.
 
Súťažili aj prípravkári a opäť dopadli tak ako vždy. No Andreja Gajdošovciho takmer zaskočil Tadeáš Tkáč, ktorý zaostal len o jedinú sekundu. Tretí bol Jerguš Kazár. Štvrtý triumf v sezóne si pripísala Alica Beraxová. Za ňou dobehli Amálka Adamová a Veronika Muránska.

 

 
 
V našom Národnom biatlonovom centre sezóna vyvrcholí na prelome februára a marca. 29. februára sa budú jazdiť rýchlostné preteky a v nedeľu 1. marca sa odbehnú aj majstrovstvá SR v pretekoch s hromadným štartom. Toto kolo bude organizovať miestny klub Valaská-Osrblie.