Vrchol sezóny pre juniorov a kadetov už klope na dvere. Prebiehať bude v Lenzerheide, a to celý budúci týždeň. Celkovo bude v hre šestnásť zlatých medailí, osem pre každú vekovú kategóriu.
 
 
vyber 06
Ilustračný záber z minulých MSJaK (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Medzi juniormi môžu v tejto sezóne štartovať pretekári, ktorí sa narodili v rokoch 1998, 1999 a 2000, takže v Lenzerheide bude chýbať väčšina minuloročných medailistov. Hviezdou svetového šampionátu by mal byť Niklas Hartweg, ktorý vedie priebežné poradie juniorského IBU pohára a bude na domácej pôde, takže si trate bol vyskúšať už niekoľkokrát, trénoval na nich celý rok a môže mať veľkú výhodu na svojej strane. Jeho najväčšími vyzývateľmi by mali byť francúzski pretekári, a to Sebastien Mahon, Guillaume Desmus a Thomas Briffaz. Ambície nórskeho táboru by mal hájiť Sivert Bakken, tiež jeden z adeptov na zisk niektorého zlata. Tým druhým by mohol byť Filip Andersen. Do užšej skupiny favoritov by mali patriť tiež Tim Grotian a Michail Pervušin. Medzi juniormi by mal štartovať aj Alex Cisar, minuloročná hviezda svetového šampionátu, kedy však ešte súťažil za kadetov.

Slovincov jeho odchod od kadetov mrzieť nemusí, pretože túto sezóny by mal byť vlajkonosičom ich tímu v tejto vekovej kategórii Lovro Planko, ktorý už túto sezónu súťažil medzi mužmi v kontinentálnom pohári, a hanbu si neurobil. Ďalšou ich alternatívou by mal byť Matic Repnik. Iné ako zlaté ambície nebudú mať Trym Gerhardsen, nórsky biatlonista, ktorý už v minulom roku ukázal, že doplnky na krku v podobe metálov nosí rád. Lídrom ďalšej severskej krajiny, Švédska, by mal byť Oscar Andersson. Medailové ambície môžu mať aj naši susedia, pretože Poliak Marcin Zawol v juniorskom IBU pohári vie byť konkurencieschopný aj proti juniorom, tiež na olympiáde mládeže zbieral veľké úspechy. Ďalším silným poľským kadetom by mohol byť Jan Gunka. Za Česko by mali nastúpiť Jonáš Mareček, najvyššie postavený kadet v priebežnom hodnotení juniorského IBU pohára, ale tiež Ondřej Mánek.   
 
 
kollner 20 osrblie finis radost
Hans Köllner bude reprezentovať Nemecko (© Igor Stančík / SZB)
 

U junioriek môže štartovať zopár dievčat, ktoré už brázdia snehy svetového pohára. Zúčastniť sa programu v Lenzerheide by mohla Elvira Öbergová, v prípade jej účasti by bola najväčšou favoritkou na zisk všetkých zlatých medailí. Z dievčat, ktoré by sa mohli predstaviť vo Švajčiarsku treba vyzdvihnúť ešte Milenu Todorovú, ktorú tiež už pravidelne nastupuje medzi biatlonovou elitou, alebo tri francúzske reprezentantky, menovite Lou Jeanmonnotovú, Camille Benedovú a Gilonne Guigonnatovú, ktoré pravidelne naskakujú do bojov v IBU pohári. Kontakt s najlepšími v tejto sezóne už má aj Samuela Comolaová, ktorá by mala byť hviezdou talianskeho výberu. Vyzvať vyššie spomenuté dievčatá budú chcieť Amy Basergaová, hviezda juniorského IBU pohára a ďalšie tváre juniorských pretekov. Napríklad Lisa Maria Sparková a Paula Botetová. Ukázať by sa mohli ešte Jekaterina Bechová a Marte Möllerová, úspešné medailistky z minulého roka, ešte v mladšej kategórii.

Medzi kadetkami môžu štartovať dievčatá, ktoré sa narodili v rokoch 2001, 2002, 2003 a 2004. Šancu uspieť budú mať najmä tie najstaršie. Už vlani sa vo veľmi dobrom svetle prezentovala Ukaleq Astri Slettemarková, ktorá by mohla nájsť najväčšiu súperku v Žive Klemenčičovej. Medzi tri veľké favoritky treba priradiť aj Dáriu Gembičku, ktorá vie porážať aj o dosť staršie dievčatá, juniorky. Hlavne tieto tri kadetky by mali mútiť vodu v boji o zlato a ostatné cenné kovy. Získať minimálne jeden z nich by chcela Lea Meierová, aspoň tréneri domácej reprezentácie budú v to dúfať, z Talianok najväčšie šance na úspech by mala mať Rebecca Passlerová. Vlani žiarili ešte dve kadetky, konkrétne Heidi Nikkinenová a Maren Bakkenová, ktoré by nemali chýbať ani v Lenzerheide. Nikkinenová naposledy súťažili u nás v Osrblí medzi dospelými ženami, v stíhačke obsadila na kadetku výborné 33. miesto. Bakkenová od minuloročného šampionátu súťažila iba v domácom pohári, takže sa vôbec neporovnávala so súperkami z inej krajiny ako Nórska, na čo môže doplatiť. To francúzske ambície by mala hájiť predovšetkým Chloe Benedová
 
 
vyber 06
Ilustračný záber z minulých MSJaK (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Naši pretekári majú na čo nadväzovať
 
Náš mladý tím cestuje do Švajčiarska s ambíciami opäť atakovať najlepšiu desiatku a presadiť sa s čo najväčším počtom pretekárov. Potrebujeme ukázať, že máme talenty, ktoré sú pripravené zabojovať o svetový pohár, no nielen to. Vzhľadom na výsledky nášho A-tímu nutne potrebujeme aj ľudí, ktorí majú potenciál prinášať nášmu biatlonu lepšie výsledky. Nutné je povedať, že zatiaľ v našom tíme nemáme taký talent, ktorý by bol toho zárukou. Nemôžeme od našich nádejí čakať atak medailových pozícií tak ako to kedysi bolo u Kuzminovej či Kazára, ktorí sa stali majstrami sveta. P. Fialková bola štvrtá. V Top 10 sa na MSJaK objavili všetci naši súčasní reprezentanti okrem V. Machyniakovej (bola jedenásta) a Otčenáša, no ten bol v tom čase bežcom na lyžiach. Aj tu vidíme, že do veľkého biatlonu sa dokážu dostať iba ľudia v Top 10.
 
Pripomeňme si výsledky našich pretekárov na vlaňajších MS v Osrblí, kde sme nasadili plné stavy, teda 16 nádejí. Najlepší výsledok dosiahla Zuzana Remeňová, ktorej sa podarilo v rýchlostných pretekoch kadetiek obsadiť desiatu priečku po dvoch nulách. V stíhačke klesla na 17. priečku. Tú obsadil aj Lukáš Ottinger v tej istej disciplíne. Ďalší junior Tomáš Sklenárik bol 19. v šprinte. Najmladšia pretekárka Ema Kapustová sa dostala k 21. miestu. Zasa najskúsenejšia Veronika Machyniaková bola vo vytrvalostných pretekoch 22. To je všetko z umiestnení v Top 25. Potešili tiež dve naše štafety. Kadetky (2x Remeňová, Horniaková) obsadili desiatu priečku, no najmä sme si mohli ceniť desiatu priečku juniorov, u ktorých je konkurencia najtvrdšia. Podarilo sa to kvartetu Ottinger, Baloga, Sklenárik, Lepeň. Pamätné sú najmä výkony Balogu so Sklenárikom. Obaja znížili našu stratu na čelo.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie motiv oh
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Spomedzi našich juniorov sa presadiť môže takmer každý
 
Väčší dôraz sa, pochopiteľne, musí klásť na juniorskú kategóriu, ktorá je bližšie k veľkému biatlonu. Treba povedať, že konkurencia sa tu z roka na rok zvyšuje. Biatlon sa globalizuje, stúpa jeho popularita vo svete a IBU ešte aj pred minulou sezónou rozšírila túto kategóriu z dvoch na tri roky. To znamená, že cennejší je už aj výsledok v druhej desiatke. No prirodzene musí byť cieľom každého pretekára dostať sa do Top 10.
 
Spomedzi Slovákov majú túto šancu najmä stabilní strelci, ktorí dokážu podať konkurencieschopný výkon aj na trati. Reč je najmä o Henriete Horvátovej a Lukášovi Ottingerovi, ktorí v tejto zime ukázali náznaky výbornej formy. Obaja bodovali vo veľkom IBU pohári, Heňa sa v juniorskom dokázala dostať k 13. priečke, v elitnom k 22. Už menej stabilné je to u Márie Remeňovej, Júlie Machyniakovej a Tomáša Sklenárika, no aj oni môžu bez problémov atakovať vysoké priečky. Mária s Júliou sú dokonca ešte len prvý rok v tejto kategórii. Menšie zdravotné patálie riešila počas sezóny Zuzana Remeňová, u ktorej bude trochu otázny bežecký výkon, ale robí všetko pre to, aby bola v pondelok už fyzicky fit. Na streľbu sa môže spoľahnúť. Rovnako ako Samuel Hubač, ktorý cíti šancu vo vytrvalostných pretekoch, no zatiaľ nemôže mať prehnané ambície. Možno Top 30, v šprinte Top 40. Najslabším článkom juniorskej kategórie bude mladý Peter Golian, ktorý na trati nevládze konkurovať svetu a je symbolom slabšej slovenskej konkurencie. No iste chceme postaviť štafetu, kde potrebujeme štyroch. Minimálne tento úsek preto bude pre nás krízový. Naopak, najväčšie šance budeme mať u junioriek, kde si môžeme veriť na Top 10. Prvý raz sa pôjde štafeta až na štyri úseky, teda sa dá očakávať väčší rozdiel medzi krajinami aj menší počet štartujúcich.
 
 
sklenarik 20 osrblie pohlad sta
Henrieta Horvátová by mohla nájsť výsledok (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Aj medzi dorastencami máme svoje želiazka, súťaží sa aj o top tím
 
V mladšej kategórii budeme mať na štarte troch chlapcov a tri dievčatá, keďže takto sa jazdia štafety. U kadetov sa očakáva veľký rozdiel medzi dievčatami a chlapcami. Zatiaľ čo dve dievčatá už dosiahli rôzne medzinárodné úspechy - 8. miesta na EYOF (Barbora Horniaková) a YOG (Ema Kapustová), chlapci na elitu vo svojej kategórii nestačia. Matej Gregor sa na mládežníckej OH dostal aspoň k priečkam v polovici štartovej listiny, čo by mohla byť aj méta pre Sáru Pacerovú, no Damián Cesnek a Adam Koštial sú otázni. Streľba je u nich ešte nevyrovnaná a bežecky nie sú na tom v porovnaní so svetom najlepšie. Spoliehať sa teda budeme na duo Barbora - Ema. Prvá vyniká najmä na trati, druhá na strelnici. Uvidíme, či sa im podarí ideálne zladiť obe zložky. V tom prípade môžu atakovať výsledok v Top 10-15. Ak sa Sáre podarí dostať z menšej choroby, budeme ju potrebovať v štafete, kde majú aj kadetky šancu na veľmi pekný výsledok.
 
Mládež má o motiváciu postarané aj vďaka tomu, že ministerstvo školstva za veľké výsledky ponúka finančné odmeny, ktoré môžu výrazne pomôcť v ich príprave. Za výsledok do 10. miesta sa pretekár dostane do tzv. top tímu a zažili to už aj dva naše talenty z tohto tímu. Tomáš Sklenárik za 5. miesto na MS kadetov 2018 a Zuzana Remeňová za vlaňajšie 10. miesto tiež v dorasteneckej kategórii. Ema Kapustová si to už vybojovala v tejto sezóne za OH mládeže. Rovnako si financie vie získať aj štafeta za výsledok v najlepšej desiatke. Je veľmi dôležité, aby sa niekomu podarilo získať finančné prostriedky. Ak by sa naši vrátili zo Švajčiarska bez nich, bola by to škoda, hoci sa získavajú veľmi ťažko.
 
 
sklenarik 20 osrblie pohlad sta
Tomáš Sklenárik (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Polovica nášho tímu dejisko pozná, konečne máme aj maséra
 
Lenzerheide je na biatlonovej mape novým strediskom. Doteraz sa tu konali iba dve medzinárodné akcie. IBU Cup v sezóne 17/18, ktorý si títo naši mladí pretekári nemôžu pamätať, a minulý rok úvodné kolo juniorského IBU pohára. Tam už štartovala časť nášho tímu. Dokonca presne polovica nejde do úplne neznámeho prostredia. Konkrétne Sklenárik, Ottinger, Hubač, Horvátová, Macyhniaková, M. Remeňová aj Horniaková, ktorá nám švajčiarske stredisko opísala ako veľmi pekné s ideálnymi traťami aj kľudnou strelnicou. Program je totožný ako vlani v Osrblí, teda nepárne súťažné dni šampionátu patria kadetom, párne juniorom. Všetko začne už túto nedeľu vytrvalostnými pretekmi. Pokračovať sa bude štafetami, dňom voľna, rýchlostnými pretekmi a stíhačkami, ktorými program vyvrholí v nedeľu 2. februára.
 
Náš tím v dejisku šampionátu bude viesť Peter Kazár. Druhým trénerom je Jaroslav Kamenský. Zrušili sa streleckí tréneri. Všetkých 14 biatlonistov vedú len dvaja. Majú rozdelené tréningové skupiny po siedmich pretekároch. Aktuálne sú ešte všetci v Obertilliachu na poslednej príprave. Na ceste do Švajčiarska sa k tímu pripoja aj traja servismani a konečne i masér, čo sa v minulosti nedialo, no je úplným štandardom v zabezpečenejších reprezentáciách. S trénerom Kazárom sme sa tesne pred vydaním článku rozprávali, aby nám povedal základné informácie o našom tíme či popísal ciele. Skrátený zostrih tohto rozhovoru si môžete vypočuť.
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie Petra Kazára
 
 
Program MS juniorov a kadetov
1 ostersund program
 
Lenzerheide 26.01. nedeľa 11:00 IN vytrvalostné preteky kadetov
  Cesnek ?., Gregor ?., Koštial ?.
 
Lenzerheide 26.01. nedeľa 14:00 IN vytrvalostné preteky kadetiek
  Horniaková ?., Kapustová ?., Pacerová ?.
 
Lenzerheide 27.01. pondel. 11:00 IN vytrvalostné preteky juniorov
  Hubač ?., Ottinger ?., Sklenárik ?., Golian ?.
 
Lenzerheide 27.01. pondel. 14:00 IN vytrvalostné preteky junioriek
  Horvátová, J. Machyniaková ?., M. Remeňová ?., Z. Remeňová ?.
 
Lenzerheide 28.01. utorok 11:00 RL štafetové preteky kadetov
  Slovensko (?, ?, ?)
 
Lenzerheide 28.01. utorok 14:00 RL štafetové preteky kadetiek
  Slovensko (?, ?, ?)
 
Lenzerheide 29.01. streda 11:00 RL štafetové preteky juniorov
  Slovensko (?, ?, ?, ?)
 
Lenzerheide 29.01. streda 14:00 RL štafetové preteky junioriek
  Slovensko (?, ?, ?, ?)
 
Lenzerheide 31.01. piatok 11:00 SP rýchlostné preteky kadetov
  Cesnek ?., Gregor ?., Koštial ?.
 
Lenzerheide 31.01. piatok 14:00 SP rýchlostné preteky kadetiek
  Horniaková ?., Kapustová ?., Pacerová ?.
 
Lenzerheide 01.02. sobota 11:00 SP rýchlostné preteky juniorov
  Hubač ?., Ottinger ?., Sklenárik ?., Golian ?.
 
Lenzerheide 01.02. sobota 14:00 SP rýchlostné preteky junioriek
  Horvátová, J. Machyniaková ?., M. Remeňová ?., Z. Remeňová ?.
 
Lenzerheide 02.02. nedeľa 11:00 PU stíhacie preteky juniorov
 
Lenzerheide 02.02. nedeľa 12:00 PU stíhacie preteky junioriek
 
Lenzerheide 02.02. nedeľa 14:15 PU stíhacie preteky kadetov
 
Lenzerheide 02.02. nedeľa 15:20 PU stíhacie preteky kadetiek
 
 
Nominácia Slovenska na MS juniorov a kadetov 2020 v Lenzerheide
 
horvatova henrieta   remenova maria   remenova zuzana   machyniakova julia
             
ottinger lukas   sklenarik tomas   hubac samuel   golian peter
             
horniakova barbora   KAPUSTOVÁ Ema   Sára Pacerová    
             
gregor matej   Damián Cesnek   Adam Koštial