V uplynulých dvoch týždňoch sme nesledovali len slovenských biatlonistov v pretekoch SP, ale aj v IBU pohári a osem našich nádejí v IBU Cupe juniorov. Zaznamenali tam rôzne zaujímavé výsledky, a to štyri v Top 20, dve mix štafety v Top 10. Keďže sme museli spracovávať kvantum pretekov, neostal nám priestor na komunikáciu s aktérmi ani trénermi v Pokljuke (Slovinsko) a Martelli (Taliansko). Preto sme požiadali hlavného trénera juniorov a junioriek Petra Kazára o komplexné zhodnotenie jeho zverencov a požiadali ho aj o informácie k blízkej budúcnosti mládežníckej reprezentácie.
 
 
Prvé kolo juniorského IBU pohára sa konalo od 12. do 15. decembra v Pokljuke. Na jednotlivé štarty sa postavilo až 120 junioriek a 140 juniorov z 34 krajín a vo výsledkoch sa mohol prejaviť aj fakt, že niektorí boli rozlyžovaní viac, iní menej. Ak by sme si to prešli postupne, v úvodných vytrvalostných pretekoch podali pekné bežecké výkony. Stratu nad dve minúty mala Heňa a Mária a nad dve a pol minúty Julka. Zuzka mala stratu 3:08 min., ale na strelnici si pripísala iba tri chyby a ako prvá z našich dievčat obsadila bodované 29. miesto. Z chalanov boli dvaja na dobrej bežeckej strate Lukáš a Tomáš, ale kvôli priemernej streľbe nebodovali. Najbližšie k bodom bol Lukáš, ktorý obsadil 42. priečku. Samo mal veľmi peknú streľbu (1+0+0+1), ale počas jeho pretekov začalo husto snežiť a to sa negatívne prejavilo na jeho bežeckej strate. Podobné podmienky mal na trati aj náš najmladší pretekár Damián, ktorý sa v juniorskej premiére umiestnil na 99. pozícii.
 
Ďalej sme absolvovali rýchlostné preteky, v ktorých sa Heňa prejavila veľmi dobre a po bezchybnej streľbe dosiahla výborné trináste miesto. Všetky naše dievčatá predviedli pekné strelecké a bežecké výkony, ktoré im vo finále priniesli bodované umiestnenia (Mária 30., Zuzka 32., Julka 34.). Chalani, konkrétne Tomáš sa ako jediný z našich dokázal udržať na dobrej bežeckej strate do dvoch a pol minút za prvým a s tromi streleckými chybami obsadil 46. miesto. Ostatní boli viac vzadu. Lukáš netrafil dobré lyže a počas súťaže sa dosť sa trápil. Samo sa o lepší výsledok pripravil na strelnici v polohe stojmo. Potom prišli štafety. Mária výborne rozbehla single mix, Damián to zvládol až po stojku. Druhá časť už nebola ideálna ani pre jedného. 18. miesto nebolo pre nás ideálne. Veľká zmiešaná štafeta dopadla veľmi dobre. „Nekrúžili“ sme žiadne trestné kolo a mali sme iba päť dobíjaní. Najlepšia streľba zo všetkých štafiet. To potešilo a bol to veľmi pekný výkon od všetkých - Zuzky, Heni, ale aj juniorov Sama a Lukáša.
 
Zo zaujímavostí: V Pokljuke sú nové trate, ktoré pripravujú na MS v budúcej sezóne. Trať bola pripravená tri dni pred pretekmi. Z tohto dôvodu tam boli miesta, kde bolo treba spomaliť. V prvých vytrvalostných pretekoch bol v podstate každý úsek trate iný. Keď potom nasnežilo sa to vyrovnalo. Každopádne športovci to mali náročné, pretože sa museli vysporiadať s podmienkami na trati. Možno aj preto Lukáš ešte nevedel úplne optimálne súťažiť. Tomáš sa po ochorení vrátil s výkonnosťou na hranici bodovaných umiestení. Samovi šli streľby dobre, v bežeckej časti sa preukazoval viac-menej priemernejšie v porovnaní s ostatnými súpermi. Samo sa vlani na medzinárodné vrcholy kvôli ochoreniu nedostal, tak neviem posúdiť, či sa zlepšil alebo zhoršil. Oproti dievčatám Julka zaznamenala viditeľný progres vo všetkých oblastiach. Zuzka mala v príprave zdravotné problémy, takže v jej prípade dúfame, že ešte na trati zrýchli, ale streľba bola najmä v Pokljuke super.
 
Následne sme cestovali do Martellu. Bolo to iné prostredie, pretože sme prišli do vyššej nadmorskej výšky. Pretekalo sa v 1 700 metroch. Niektorí naši športovci získali skúsenosť aj na tréningových kempoch položených vyššie. To sa ukázalo na pekných výsledkoch. Bol to experiment, kto sa adaptuje a kto sa vysporiada s prostredím, ktoré nás čakalo. Trať možno nevyzerala na prvý pohľad ťažká, ale boli tam zákerné zákruty, esíčkovité zjazdy. Mladí biatlonisti to mali ťažké. Ďalší deň začalo aj snežiť.
 
Začalo to single mix štafetou, kde sme dosiahli oveľa lepší výsledok oproti Pokljuke. Julka s Damiánom mali iba polovičnú stratu. Julka bola na svojich úsekoch štvrtá a siedma najlepšia. To bolo výborné. Chcel by som ju pochváliť. Aj Damián sa trošku zlepšil. Nakoniec bolo z toho jedenáste miesto, takže pekný výkon. V mixe štyroch sme videli tiež pekný výkon od Márie a Lukáša. Zuzke so Samom to až tak ideálne nevyšlo, ale celkovo to bolo opäť ôsme miesto po diskvalifikácii Čechov. Už to nebol taký dobrý výkon ako v Pokljuke, ale stále dobré. Ešte by som spomenul, že v Pokljuke šli najskôr dievčatá, potom chlapci. Všetci na šesť kilometrov. Teraz sme šli chlapci - dievčatá a všetci na sedem a pol. To sú novinky, ktorými prekvapila IBU.
 
V šprinte sa dievčatá umiestnili dobre (Julka 16., Mária 17., Zuzka 38.) a bodovali. Julka 0+1, Mária 1+1 (keby ešte trošku lepšie bežala). Obe baby veľmi dobre. Zuzka sa najhoršie vysporiadavala s vyššou nadmorskou výškou. Nebola úplne fit a tak sme sa rozhodli nepostaviť ju do stíhačky. Chlapci bežali horšie. Lukáš 47., Samo 58., Damián 73. Pri chlapcoch sa nič zaujímavé nestalo, výrazný výkon nepredviedli. Aspoň sme mali v stíhačke dvoch chalanov. Výraznejšie sa neposunuli. Lukáš 44., Samo 57. Dievčatá štartovali vysoko a chceli prirodzene bojovať ešte o vyššie priečky, ale na to by museli perfektne strieľať, no to im nevyšlo. Júlia ale udržala pozíciu v TOP 20. Veľmi dobré. Mária po množstve trestných kôl bola 31. Počas oboch stíhačiek snežilo, takže si vyskúšali aj náročnejšie podmienky.
 
Aj napriek tomu, že máme vysoké ambície a výjazdy na juniorské IBU poháre boli zo strany SZB veľmi dobre zabezpečené, môžeme našim reprezentantom len ťažko niečo vyčítať. V medzinárodných súťažiach reprezentácií túto sezónu pracujeme z klubovej prípravy, so zabezpečením CTM SZB a v niektorých prípadoch aj s príspevkom NŠC. Avšak v prípade Tomáša aj TOP Tímu, ale bez rozpočtu mládežníckych RD to nie je dostatočné. Žiaľ reprezentácia bola zriadená až v októbri a toto bolo okrem nominačných pretekov naše prvé spoločné podujatie.
 
Som veľmi rád, že aj túto sezónu dokážeme konkurovať svetu. Najmä šprint v Pokljuke so štyrmi bodujúcimi juniorkami a Martell s dvomi v OP 20 zarezonoval. Verím, že aj pre juniorov budú tieto štarty prospešné a vezmú to ako prípravu na MS. Uzavrel by som to tak, že tieto dva týždne treba brať pozitívne, všetky juniorky v šprintoch bodovali. Štafety sa dvakrát umiestnili do TOP 8 a jedenásť a aj napriek tomu, že juniorom sa darilo menej aj oni predviedli dobré výkony v štafetách a ďalších čiastkových činnostiach v individuálnych súťažiach. Za príkladnú spoluprácu a nasadenie ďakujem všetkým zúčastneným športovcom, druhému trénerovi p. Jaroslavovi Kamenskému a aj servisnému technikovi Samuelovi Závalcovi.
 
 
Podrobné výsledky, popisy aj štatistiky všetkých pretekov nájdete v tejto sekcii...
 
 
Čo ďalej. Viessmann pohár medzi sviatkami bol bohužiaľ zrušený. SZB rozhodlo, že sa urobia nominačné preteky na MS v Lenzerheide (4. a 5. januára) v Osrblí. Už od 2. januára bude prebiehať príprava a mali by byť doma aj muži, takže sa mladí budú môcť stretnúť s našimi pretekármi vo SP. 7. januára odídu dorastenci na OH mládeže do Lausanne. Vedúcim výpravy a hlavným trénerom je Filip Kramla. Juniori budú pokračovať v príprave a 14 nominovaných na MS 15. januára pravdepodobne odcestuje na záverečnú prípravu do Obertilliachu. SZB rozhodlo nominovať po štyroch juniorov/ky a troch kadetov/tky, keďže takto sa jazdia štafety. Ešte by som doplnil, že Henrieta Horvátová, Júlia Machyniaková a Mária Remeňová svojimi umiestneniami do TOP 20 už splnili kritérium na účasť na MSJaK.
 
Priaznivci biatlonu určite vedia, že 10. a 12. januára sa v Osrblí koná IBU Cup. Na SZB sme už dávnejšie rozhodli, že juniori aj juniorky tu môžu štartovať. Nomináciu zverejníme čoskoro, dostane ju určite aj Biatlon-Info.sk, aby ste to mohli zverejniť na príslušných miestach. Prelína sa to, samozrejme, s Oberhofom, takže o tom sa rozhodne naraz. Tešíme sa na január a veríme, že nás čakajú úspešné YOG a MSJaK.