Na kontinentálny šampionát sa najlepšie pripravila Chloe Chevalierová, ktorá vybojovala tri najcennejšie kovy, v mužskej časti sa dostali dvakrát na pódium Loginov a Anev. Slováci získali tri umiestnenia v najlepšej desiatke.
 
 
Loginov to na ME jednoducho vie
 
V mužských vytrvalostných pretekoch podal svoj zďaleka najlepší výkon v sezóne Felix Leitner, rakúsky biatlonista vytiahol svoju najlepšiu streľbu v tom najlepšom čase a vybojoval životný výsledok. Aj keď minul jeden terč na poslednej položke, oproti súperom, ktorí takisto netrafili jeden výstrel, bol na trati jasne rýchlejší. Jedným z nich bol Tomáš Krupčík a aj on vybojoval svoju prvú medailu na takomto vysokom fóre. Český reprezentant sa dobre pripravil na ME, okrem striebornej medaily sa objavil v Top 10 aj v nasledujúcich dvoch súťažiach. Tretie miesto vo vytrvalostných pretekoch ukoristil Philipp Horn, čo bola jediná radosť nemeckej zostavy v mužských disciplínach.
 
V šprinte predviedol výborný výkon Andrejs Rastorgujevs, ktorý síce nesklopil jeden terč na ležke, ale na lyžiach bol veľmi rýchly, a to mu zaručilo druhý titul na ME v kariére. Lotyšský pretekár bol taký spokojný so svojím výsledkom, že na stíhačku ani nenastúpil. V rýchlostných pretekoch bol jeho zdatným konkurentom Alexander Loginov, ktorý takisto minul jeden výstrel, ale ruský borec startil v cieli päť sekúnd. Loginov si všetko vynahradil v stíhačke, po veľmi rýchlom behu vybojoval ôsmu zlatú medailu z majstrovstiev Európy. A keďže sa dostal na stupne víťazov aj v zmiešanej štafete, napodobnil tak svoju medailovú žatvu z ostatného šampionátu.
 
Dobrý súťažný blok má za sebou Krasimir Anev, ktorý vybojoval v šprinte bronz a v stíhacích pretekoch sa posunul ešte o jednu pozíciu vyššie. A aj vo vytrvalostných pretekoch patril medzi najlepších. Jevgenij Garaničev doplatil na zlú streľbu v šprinte, ale v stíhačke predviedol výborný výkon, posunul sa o šestnásť pozícii a získal bronzovú medailu. Nedarilo sa nórskym biatlonistom, ktorí dominujú v IBU Cupe, dve štvrté miesta ich nemohli uspokojiť. A viac sa čakalo aj od francúzskej zostavy, ktorú viedli Simon Fourcade a Emilien Jacquelin.
 
 
Priebežné poradie IBU Cupu mužov po ME
1. CHRISTIANSEN Vetle 424
2. GJESBAKK Fredrik 399
3. PAŠČENKO Petr 367
4. GJERMUNDSHAUG Vegard 330
5. CLAUDE Fabien 287
6. DUMONT Clement 274
7. LATYPOV Eduard 266
8. NENSETER Aslak 265
9. RÖRVIK Fredrik 257
10. KRISTEJN Lukáš 254
38. OTČENÁŠ Martin 107
48. KAZÁR Matej 84
85. BARTKO Šimon 34
104. ŠÍMA Michal 20
113. HASILLA Tomáš 16
131. KUBALIAK Michal 5
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Chevalierová ukázala persektívu
 
Medzi ženami bola hlavnou hrdinkou šampionátu 22-ročná Chloe Chevalierová. Francúzska reprezentantka najskôr dominovala vo vytrvalostných pretekoch, kde netrafila hneď na prvej položke jeden výstrel, ale ani to jej nezabránilo v ťažení za prvou zlatou medailou v kariére. V šprinte ju porazila iba Irina Varvynetsová, Chevalierová už doplatila na jednu streleckú nepresnosť, ale v tomto smere podala stopercentný výkon v stíhacích pretekoch, kde ukrajinskej súperke odplatila prehru. Talentovaná francúzska biatlonistka sa pripravila výborne na ME, v doterajšom priebehu sezóny sa objavila na stupňoch víťazov iba raz, v Osrblí v šprinte skončila druhá. Uvidíme, či po tomto úspechu bude dostávať viac príležitostí vo SP.
 
Jeden titul a jednu striebornú medailu uchmatla Irina Varvynetsová. Ukrajinskej pretekárke sa veľmi nedarilo vo svetovom pohári, ale do Ridnaunu prišla veľmi dobre nachystaná a zviedla dva pekné súboje so Chevalierovou. Z domácich pretekárok sa najviac ukázala Alexia Runggaldierová, ktorá sa dostala na druhé miesto vo vytrvalostných pretekoch. Ako inak, po bezchybnej streľbe. A v šprinte a stíhačke vybojovala pozíciu v Top 10 skúsená Karin Oberhofferová.  
 
Najlepšie výkony v ročníku predvádzala ruská biatlonistka Victoria Slivková, ktorá najskôr získala bronzovú medailu vo vytrvalostných pretekoch a potom bojovala o rovnakú pozíciu aj v šprinte, ale v tesnom súboji ju porazila japonská reprezentantka Fuyuko Tachizaki. Aj pre Tachizaki to bol životný výsledok a pekným výkonom sa prezentovala aj v stíhačke, kde finišovala na šiestom mieste. V stíhacích pretekoch umocnila francúzsku radosť Julia Simonová, ktorá predviedla perfektný posun o 26 pozícii a zahatala cestu Paulíny Fialkovej na pódium.
 
 
Priebežné poradie IBU Cupu žien po ME
1. KAIŠEVA Uliana 404
2. HORCHLER Nadine 398
3. CHEVALIER Chloe 380
4. HORCHLER Karolin 370
5. ŽURAVOK Julia 280
6. ZAGORUIKO Anastasia 280
7. BRUN-LIE Thekla 264
8. ABRAMOVA Olga 260
9. LATUILLIERE Enora 253
10. KUMMER Luise 248
65. FIALKOVÁ Paulína 54
79. FIALKOVÁ Ivona 40
104. MAJDIŠOVÁ Alžbeta 19
116. POLIAKOVÁ Terézia 10
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Slováci s lepšími ME ako vlani, no väčšina z nich spokojná neodchádzala
 
Často píšeme, že Slováci odchádzajú z toho ktorého podujatia so zmiešanými pocitmi a platí to aj tentoraz. Ani jednému to ideálne nevyšlo a aj keď sa jeden štart podaril, druhý nie. Tradične sme mali aj pretekárov, ktorí sklamali a priebeh sezóny nevylepšili. Oproti vlaňajšiemu kontinentálnemu šampionátu v Duszniki-Zdrój sme ale dopadli lepšie. Vtedy sa žiadnemu pretekárovi nepodarilo dostať na malé pódium ani splniť podmienku na dotáciu od ministerstva. Zaznamenali sme v najlepšej dvadsiatke 10., 13., 15. a 19. miesto s tromi rôznymi pretekármi. Tentoraz to bolo pozitívnejšie so 4., 5., 10. a 18. miestom od štyroch Slovákov pri veľmi podobnej konkurencii, u mužov ešte širšej.
 
Najviac sa čakalo od sesterského dua Fialkových, pretože bolo zjavné, že v bežeckej časti budú viac než konkurencieschopné. Od Paulíny bola v Ridanne rýchlejšia iba Ruska Mironová (deviata zo šprintu v Hochfilzene), pre ktorú to bol vrchol sezóny, pretože sa kvôli zlej streľbe nedostala do nominácie na OH, no celú sezónu beháva ako najrýchlejšie Rusky.
 
Paulína logicky nemala nižšie ako medailové ambície, ale v šprinte zbabrala streľbu. Trénerka jej vyčítala premotivovanosť i to, že sa pred strelnicou dostatočne nevydýchala. V ležke strhla dve rany. Tesne jej nepadli ani dve v stoji. Druhý "bežák" jej preto nepomohol k lepšiemu ako tridsiatemu miestu. Jej strata ale nebola veľká (1:15), a tak ju Murínová s Bajčičákom presvedčili, aby si zlepšila náladu v obľúbenej stíhačke. Faktorom bol aj dobrý výsledok Ivony, ktorý prinútil ženskú časť ostať v Taliansku o deň dlhšie. Nechala sa presvedčiť a s čistou mysľou predviedla výborné preteky. Minula iba raz v stoji a zdolala 22 biatlonistiek (štyri pretekárky pred ňou neštartovali). Štvrtým miestom sa nie len ona, ale aj jej tím dobre naladil pred vrcholom sezóny. V takejto forme má v Pjongčangu šancu na výborné výsledky a varovný prst z piatka by mal byť pre nich veľmi dobrým ponaučením, že treba byť stále na zemi i v strehu a ku všetkým detailom pristupovať zodpovedne.
 
 
fialkova 18 ostersund stoji slavik
Paulína Fialková (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Ivona Fialková už otvára trojčlennú skupinu našich biatlonistov, ktorým jeden štart vyšiel, ale druhý nie. V rýchlostných pretekoch vybojovala desiate miesto aj napriek dvom chybám. Medaila jej ušla kvôli poslednému výstrelu. Z výsledku aj svojho výkonu sa veľmi tešila a zdalo sa, že sa aj ona po nevydarených častiach sezóny výborne naladí a na všetko zlé zabudne. Prišla však stíhačka, kde v ležkách nezdolala kritické posledné rany a stojky boli úplne rozhádzané. Päť chýb na nich ju logicky demotivovali i zosunuli v poradí až do cieľa prišla na 32. pozícii. Pred sebou majú s trénerkou necelé dva týždne, aby stabilizovali streľbu, no keďže podľa Murínovej Ivona v tréningoch nuluje, iba preteky ju psychicky ničia, budú to mať veľmi ťažké. Tlak na prvej OH je obrovský. Budeme im držať palce, aby niečo zázračné vymysleli. Jasným pozitívom je bežecký výkon. Vlani bola na tomto podujatí v šprinte Ivona trinásta najrýchlejšia, teraz už tretia a vtedy boli ME pre ňu ešte dôležitejšie, keďže už vedela, že šprint na MS nebude môcť ísť. Medzi-sezónny posun je zjavný.
 
V mužskej časti zažil vydarenú stredu Martin Otčenáš, ktorému sa podarilo vytrvalostné preteky zvládnuť náramne dobre. Bol to už štvrtý deň sezóny, v ktorom mu sadlo takmer všetko (u neho je to rekord), aj keď hra na keby bolo keby sa dá hrať vždy, keď vám vo výsledkoch nesvieti nula. Bežal i strieľal výborne, jeho otcovi a kolegom sa podarili rýchle lyže. Piatym miestom posunul kariérne maximum na podujatí takéhoto rangu a veľmi pozitívne je, že získal aj ďalšie financie pre manželku, ktorá s ním bude môcť cestovať na viac sústredení i pretekov a je zjavným kľúčom jeho streleckého úspechu, hoci na trati viac-menej stagnuje. Nepodarený šprint so štyrmi chybami ho z miery nevyhodil, iba potvrdil, že biatlon je nevyspytateľný a je veľmi ťažké zopakovať špičkový výkon. Pikoškou je, že tento šprint mu pokazil perfektnú streleckú bilanciu v IBU Cupe, keďže pred štartom mal až 92 % úspešnosť (37/40).
 
 
otcenas 18 osrblie trat 2 br
Martin Otčenáš (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Matej Kazár absolvoval ešte v stredu v Obertilliachu štvorhodinový vytrvalostný tréning, takže bolo zjavné, že to v disciplíne so slangovým názvom "šprint" nebude na trati ružové, no prinesie ovocie neskôr. Aj preto ho vyššie ako na osemnáste miesto nepustil bežecký výkon, hoci streľba 0+1 bola na šprint v poriadku. Veľmi si veril na strelnici, v tejto štatistike v piatok i sobotu vyčnieval. Žiaľ, v stíhacích pretekoch neprišiel vytúžený posun vyššie i napriek tomu, že to tak dlho vyzeralo. Po troch položkách sa pohyboval na začiatku druhej desiatky s výborným skóre 1+0+0, no riskol to na záverečnej stojke a po troch chybách padol na 23. pozíciu. Škoda. Až na jednu výnimku v Ruhpoldingu stále platí to isté - preteky nekazí, neodstreľuje sa, no priehršť dobrých či priemerných výsledkov pretekára nemotivuje tak ako úspechy. Snáď sa k nim ešte dostane.
 
Medzičlánkom medzi úspešnými a neúspešnými Slovákmi bol Šimon Bartko. Bežecký výkon dostal na kariérne maximá a bol veľmi konzistentný. 16., 14. a 15. čas na trati sú dobrým prísľubom pred OH, no sám pomenoval fakt, že streľba sa akoby vrátila o rok-dva dozadu. V Ridanne mal veľmi slabučkú úspešnosť 64 % (32/50), s ktorou v najvyššej lige nebude mať najmenšiu šancu. Musí sa teda z toho otriasť a vrátiť aspoň tam, kde bol pred ME. Kľúčovým dňom bude pre neho 11. február. Tam nutne potrebuje nuly. Tešiť ho môže aspoň to, že ako prvým rokom muž nemal až tak prísne stanovené sezónne ciele a už ich prakticky splnil. Nemusí teda nikam cestovať v strese.
 
 
bartko 18 ridnaun trat slaba
Šimon Bartko na ME v Ridnaune (© Biatlon-Info.sk)
 
 
Ostatní Slováci dopadli zle a musia mať hlavy v smútku. Z piatich Slovákov v stredu a šiestich v piatok bodoval vždy iba jeden, a to je žalostný fakt. Ešte ako tak dopadla Európa pre Michala Šímu, o ktorého mali tréneri mierny strach, ale vytrvalostné preteky so 42. miestom zvládol dôstojne. Škoda, že v šprinte minul až tri rany, z toho dve posledné. Mohol si pokojne odjazdiť stíhačku. Na OH ale je pripravený, bolo už aj horšie. To sa už ale nedá povedať o Tomášovi Hasillovi, ktorému skrátka nejde streľba. Nebola tu žiadna trojka, ale tri položky s dvomi minelami boli cez čiaru. Najmä v šprinte sa chcel chytiť, no prepálil úvodné kolo a pohroma prišla na strelnici. Prežíva najhoršie obdobie za posledné dva roky. Nutne potrebuje ísť psychicky hore. Pomohol by akýkoľvek výsledok. Terézia Poliaková, Alžbeta Majdišová a Michal Kubaliak pokračovali v sezónnom trende. Ich jedinou šancou je trafiť sa. Najmä Michalovi sme na strelnici verili, ale nebol to jeho týždeň a možno má po sezóne. SZB ešte nevynieslo definitívny ortieľ k posledným dvom kolám IBU pohára v Rusku.
 
Po každom kole IBU Cupu sledujeme aj poradie v rebríčku národov, pretože mužov je stále dostatok na to, aby mohli nastúpiť štyria, resp. na ME aj viac ako štyria. Nachádzame sa na veľmi dobrej 12. priečke dokonca aj napriek tomu, že sme vynechali až päť miešaných štafiet. Ak by sme mali o pretekára-dvoch viac, bez problémov by sme sa dostali do Top 10 a vybojovali ďalšie miesto i odmenu od IBU. Vyzerá to ale tak, že ženy prvý raz vypadnú z Top 20. Sú na 19. pozícii tesne pred Číňankami, Rumunkami a Američankami. Už tento piatok budeme chýbať v Martelle. Paradoxom je, že v tejto sezóne už bodovalo v pretekoch IBU pohára historicky najviac Slovákov - až desať. Všetci vekom elitní reprezentanti okrem Kuzminovej.
 
 
fotogaleria ikonkaUmiestnenia a štatistiky Slovákov na ME (© Biatlon-Info.sk)