Európsky šampionát je v našom športe zvláštnym vrcholom sezóny. Zatiaľ čo väčšina olympijských odvetví má majstrovstvá starého kontinentu na piedestáli hneď pod svetovým šampionátom a býva plne obsadený i sledovaný verejnosťou, v biatlone či cyklistike to tak nie je a na majstrovstvá Európy necestuje kompletná špička iba jej niektorí jednotlivci z rôznych dôvodov.
 
 
Najväčším lákadlom Björndalen
 
Nielen v mužskej časti ale na celom šampionáte bude hlavnou osobnosťou Ole Einar Björndalen, ktorý promptne zareagoval na svoju absenciu na olympijských hrách. Legendárny pretekár dosiahol všetko, čo sa dá získať v biatlone, ale medaila z majstrovstiev Európy mu predsa len chýba, preto má pred sebou nečakane zaujímavú výzvu.
 
 
bjorndalen 18 hochfilzen zjazd slavik
Ole Einar Björndalen (© Petr Slavík, Český biatlon)
 

Silných konkurentov dostane v ruskej zostave, Garaničev, Volkov či Malyško sú biatlonistami, ktorí toho veľa odjazdili vo svetovom pohári, a aj keď sa im v tejto sezóne príliš nedarilo, nepochybujeme, že svoju formu načasovali veľmi presne. A zdravú konkurenciu v ruskej reprezentácii budú dopĺňať Paščenko a Latypov, ktorí budú mať takisto medailové ambície.

Na štarte nebudú chýbať ani nórski pretekári, ktorí kraľujú v hodnotení IBU Cupu. Gjessbakk, Gjermundshaug a Christiansen budú chcieť potvrdiť tohtoročnú dobrú výkonnosť a ich hlavná pozornosť smeruje najmä na rýchlostné a kontaktné preteky. Vo francúzskej zostave sa môžeme tešiť na Simona Fourcada, ktorý sa naladil triumfom v šprinte v Osrblí a teraz chce byť úspešný aj na ME. V zostave ho dopĺňajú Jean Beatrix a Emilien Jacquelin, ktorý v ostatnom čase preteká vo veľmi dobrej forme, takže aj francúzska reprezentácia by mala bojovať o najvyššie priečky. Zdravú konkurenciu rozšíria Anev a Bailey,  ktorí sa potrebujú naladiť úspešným výsledkom. 
      
 
fourcade s 18 osrblie strelnica br
Simon Fourcade na strelnici (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 

Medzi ženami bude chcieť potvrdiť svoju výbornú formu z IBU Cupu Uliana Kaiševová, ktorá v tejto sezóne získala už päť výhier. Konkurovať jej budú sestry Horchlerové, pre ktoré je európsky šampionát vrcholom celého ročníka, preto budú veľmi sklamané, ak sa im nepodarí získať medailu. Na domácom štadióne bude chcieť vytiahnuť svoje tromfy Alexia Runggaldierová, ktorá síce doteraz bojovala so zdravotnými problémami, ale talianski priaznivci jej dodajú energiu.

Na podujatí sa predstaví aj Nadežda Skardinová, ktorá ako výborná strelkyňa vyhrala vytrvalostné preteky v prvom kole SP  a v Ridnaune bude patriť medzi najviac sledované biatlonistky. Na dobrú streľbu sa bude spoliehať aj Susan Dunkleeová, ktorá v tejto sezóne zatiaľ vybojovala len dve miesta v najlepšej desiatke vo svetovom pohári, ale jej forma by mala začať kulminovať práve teraz.
 
 
horchler podium antholz slavik
Pamätný triumf Nadine Horchlerovej v SP (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Naši s Paulínou Fialkovou ako horúcou kandidátkou na medailu
 
Slováci nastúpia v Ridnaune so širokým výberom, reprezentovať nás bude až desať športovcov, teda naša kompletná reprezentácia okrem Anastasie Kuzminovej. V rýchlostných pretekoch dokonca naši muži naplno využijú zvýšenú kvótu a nastúpia šiesti, čo sa stane na takomto fóre prvý raz. Jednotliví Slováci ale zďaleka neabsolvujú kompletný program. V nedeľňajších miešaných štafetách zastúpenie mať nebudeme, keďže v piatok a sobotu sa vo dvoch várkach naši budú presúvať na Slovensko. Čaká ich program pred odletom na OH. V prípade postupu do stíhacích pretekov absolvujú všetky tri individuálne disciplíny Majdišová, Šíma, Kubaliak a Bartko, možno ešte Hasilla a ostatní piati sa rozhodnú podľa výsledkov rýchlostných pretekov.
 
Najväčšie nádeje sa vkladajú do Paulíny Fialkovej, ktorá je v tejto forme schopná stať sa majsterkou Európy. Blízko k tomu bola už pred dvoma rokmi v Ťumeni odkiaľ si odniesla striebornú medailu v pretekoch s hromadným štartom, kde ale urobila až tri chyby. Tento týždeň nastúpi v rýchlostných pretekoch a s trénermi sa potom rozhodnú, či absolvuje aj stíhacie. Paulína sa dostala do správnej pohody po výborných výsledkoch v Anterselve a horšie časy mohli byť rýchlo zabudnuté. "Áno, bolo to vydarené obdobie. Síce cez sviatky mala menší výpadok kvôli tej operácii, ale dala si ruku dokopy a keď už mohla strieľať aj ležky, hneď sa chytila. V Obertilliachu sme jednoducho psychicky pookriali a hoci to ešte v Ruhpoldingu nebolo ideálne, rovnako ako vlani sa chytila v Anterselve," komentuje Anna Murínová. Po stíhačke a najmä masovom štarte sa ale sťažovala na kŕče v bruchu, ktoré ste vlani chceli vyriešiť a doteraz sa zdalo, že sa to podarilo, či? "No, problém bol, že aj napriek tomu, že absolvovala veľa všelijakých vyšetrení, nič nezistili. Dlho sa to neozvalo a zrazu keď sa jej podarili výsledky, prišlo to znova. Premýšľame teda, čo za tým je, veď je nemysliteľné, žeby ju to brzdilo na OH. Skúsime si dať pozor na to, aby sa pred pretekmi viac najedla a uvidíme. Snáď sa to už neobjaví."
 
 
fialkova 18 ruhpolding stafeta slavik
Paulína Fialková (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Ivona Fialková sa zasa dostala k slušnému desiatemu miestu na vlaňajších ME v Poľsku, kde jej sestra neštartovala. Aj ona sa už na trati oproti prvému trimestru výkonnostne posunula a mohla by bez problémov konkurovať rýchlym súperkám. Zradná je u nej streľba, najmä v stoji. Trénerka to vysvetľuje nasledovne: "V Annecy sa jej ozvali problémy s chrbtom a akosi sa to ťahá. Je to pre pretekára veľmi nepríjemné. Nemôže sa ideálne postaviť na stojke a potom prichádzajú chyby. Tie tam biatlonista spraví aj v stopercentnom stave, nie to ešte takto limitovaný. Hádam sa nám to podarí vyriešiť do OH, stále na tom pracujeme."
 
Terézii Poliakovej to nejde na trati ani strelnici, a tak sa spolu s trénerkou rozhodli pre zmenu a vytrvalostné preteky neabsolvuje. Pred troma rokmi skončila v tejto disciplíne senzačne šiesta. Šancu dostane v šprinte, kde by mohla byť dobre oddýchnutá a využiť to. Celý individuálny program teda absolvuje iba Alžbeta Majdišová, ktorá pocestuje na OH iba ako náhradníčka pre štafetu.
 
"Samozrejme, že sa chceme dobre naladiť na OH a pre naše pretekárky je to veľmi dobrá šanca vybojovať si či už zmluvy na budúcu sezónu, alebo aj extra financie za umiestnenie. Ak by sme boli úspešní, mohli by sme vo väčšom kľude cestovať cez polovicu planéty na vrchol vrcholov, a to by mohla byť veľmi dobrá psychická výhoda," pripomína Murínová.
 
 
majdisova 18 osrblie strat 2 br
Alžbeta Majdišová v Osrblí (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Aj chlapi majú veľkú šancu zabojovať o zmluvy i financie navyše
 
Muži sa na tomto fóre k medailám nedostali, no pamätáme si výborný výkon Mateja Kazára s Martinom Otčenášom v ťumenskej miešanej štafete, kde spolu s Gerekovou a P. Fialkovou získali strieborné medaily. Martin prehral tesný súboj s Garaničevom na cieľovej páske. Matej sa vtedy dostal k siedmemu miestu v stíhacích pretekoch po pamätných štyroch nulách a posune o 21 miest. Tomáš Hasilla bol zasa piaty na ME v Bansku, v Otepää sa aj spolu s Otčenášom dostali do druhej desiatky. Michalovi Šímovi zasa strelecky vyšlo ME pred štyrmi rokmi na Morave. V posledných rokoch sa vždy aj niektorému z našich chlapov podarilo zaznamenať pekný výsledok. Určite majú šancu aj tentokrát.
 
Už ste čítali, že rýchlostné preteky absolvujú všetci šiesti elitní reprezentanti, mladí pôjdu celý program a Kazár, Otčenáš i Hasilla sa po šprinte rozhodnú, či do stíhačky nastúpia alebo nie. Bude to na základe výsledku. Keby mali vyrážať príliš zozadu, radšej pošetria sily na OH. Pokračuje Milan Gašperčík: "Moja vízia bola jasná - traja mladší absolvujú celý program, traja starší, od ktorých sa čakajú výsledky aj na OH, šprint a podľa výsledkov zrejme aj stíhacie preteky. Takto sme sa s chalanmi dohodli už pred sezónou. Po vydarených vytrvalostných pretekoch v Ruhpoldingu mi ale Maťo Kazár v aute povedal, či by ich nemohol ísť aj na ME. Ozval sa tiež Tomáš, že by si ich skúsil aj on. Nebol som z toho nadšený z viacerých dôvodov. Pamätáme si vlani aký bol na túto disciplínu Maťo natešený a napokon skončil vzadu. Presvedčil som ho ale, aby sa zameral na šprint. Tomáš si však potrebuje ďalej skúšať streľbu a fyzicky je na tom najlepšie, tak pôjde do toho. Napokon sa rozhodol nastúpiť ešte aj Martin." A ako vníma tréner ten Tomášov boj so strelnicou? V Anterselve už udržal bilanciu na jedna chyba / položka, no bol tam jeden skrat s tromi minelami. "Veď práve. V tej stíhačke to bolo veľmi nepríjemné. A musím povedať, že stále existujú aj tréningové položky, kde má problémy. Je to strašne ťažký boj, ktorý sa prakticky nedá vyhrať, lebo psychika robí svoje, môžeme len čo najviac obmedziť tie výbuchy."
 
 
otcenas 18 anterselva zjazd slavik
Martin Otčenáš (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Trochu osobitným prípadom je Michal Šíma, ktorý sa nachádza v neľahkej situácii. Ako jediný ešte nesplnil kvótu na OH a keď dostal možnosť dobre sa naladiť na IBU Cupe v Arberi, hneď v prvom kole šprintu veľmi tvrdo spadol. Na konci zjazdu ho v miernej zákrute vynieslo a šiel na zem tak ako už dávno nie. "Vošiel som do hlbšieho snehu, ale najprv to nevyzeralo dramaticky, len zrazu v jednom momente som sa váľal. Odniesol si to hlavne pravý bok, mierne som poškodil aj pušku. Palice som zlomil obe. Dva dni som potom nemohol ležať na pravej strane," vysvetľoval nám. Milan Gašperčík mal po jeho príchode do Obertilliachu strach či je v poriadku: "Prvé dni len ležal, lebo mal bolesti hlavy aj zvracal. Niektoré tréningy zvládal veľmi ťažko, mali sme podozrenie, či nemal aj menší otras mozgu, lebo nevyzeral dobre. Postupne sa to zlepšovalo, ale nie som úplne presvedčený o tom, že už je to ten správny Michal," doplnil tréner.
 
Prvý raz na vrcholnom podujatí nastúpi v jedných pretekoch šesť Slovákov. Minimálne štatisticky tak rastie šanca na úspech niektorého z nich. "Fú.., no hádam to tak bude. Sám som zvedavý, lebo je to posledný test pred OH, nevieme presne odhadnúť konkurenciu a sú to už zároveň veľmi dôležité štarty, lebo naši pretekári by mohli dostať v prípade výborného výsledku finančnú podporu od ministerstva na ďalšie dva roky a rovnako im ide o zmluvy na Dukle. Navyše, bolo by dobré pozitívne sa naladiť pred OH. Dúfame v to," uzavrel náš rozhovor Gašperčík. Doplňme, že až na mierne otázneho Šímu sú všetci reprezentanti v poriadku a pre dvojicu Michal Kubaliak - Šimon Bartko to budú prvé elitné ME v kariére. Michal sa pred tým do nominácii nezmestil a vlani tesne pred ME ochorel. Vzhľadom na to, že nebude cestovať na OH to bude pre neho jasný vrchol sezóny a možno aj posledné medzinárodné štarty, keďže naši na IBU Cup do Martellu nepocestujú a ruská dvojica kôl Uvat - Chanty-Mansijsk je s veľkým otáznikom.
 
Nesmieme zabúdať, že Matej Kazár, a trochu aj Martin Otčenáš, sa pohrávajú s myšlienkou ukončenia kariéry teda i výsledok na tomto podujatí, či už veľmi pozitívny alebo negatívny, môže hrať určitú rolu pri ich rozhodovaní sa o budúcnosti. Dôležitým faktorom je ten, že ministerstvo školstva ponúka pretekárom do ôsmeho miesta na ME extra financie na ďalšiu dvojročnú prípravu, takže to bude méta pre všetkých našich biatlonistov v Ridnaune. Práve prípadný zisk tejto podpory by mohol byť motiváciou aj pre Kazára či Otčenáša. Zatiaľ je isté aspoň to, že štarty v Pjongčangu nebudú ich posledné vo svetovej konkurencii. Obaja plánujú aj tretí trimester.
 
 
Program Majstrovstiev Európy 2018 aj s rozpisom Slovákov
Ridnaun 24.01. streda 10:00 IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
  Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Michal Šíma, Michal Kubaliak, Šimon Bartko
 
Ridnaun 24.01. streda 13:30 IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
  Alžbeta Majdišová
 
Ridnaun 26.01. piatok 11:00 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  M. Kazár, M. Otčenáš, T. Hasilla, M. Šíma, M. Kubaliak, Š. Bartko
 
Ridnaun 26.01. piatok 14:00 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  Terézia Poliaková, Paulína Fialková, Alžbeta Majdišová, Ivona Fialková
 
Ridnaun 27.01. sobota 13:00 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
  podľa výsledkov šprintu
 
Ridnaun 27.01. sobota 15:00 PU stíhacie preteky žien na 10 km
  podľa výsledkov šprintu
 
Ridnaun 28.01. nedeľa 13:00 MR miešaná štafeta 2x 6 km + 2x 7,5 km
  Slovensko štartovať nebude
 
Ridnaun 28.01. nedeľa 15:00 SR single miešaná štafeta (1 ž. + 1 m.)
  Slovensko štartovať nebude