Po piatom kole IBU Cupu zostali na najvyšších priečkach priebežného poradia Gjessbakk a Kaiševová. Vo vytrvalostných pretekoch sa presadili skúsení biatlonisti, v šprintoch dominovali nórski reprezentanti a s účinkovaním v Arberi boli veľmi spokojní aj naši zástupcovia.
 
 
Arber potvrdil silnú mužskú konkurenciu
 
V nemeckom stredisku sa objavili druhýkrát v ponuke vytrvalostné preteky a v mužskej časti to hneď využil skúsený Jean Guillaume Beatrix, ktorý si po minulotýždňovom vzore Simona Fourcada takisto vyskúšal preteky v IBU Cupe. Ani on nemá za sebou vydarenú sezónu, ale triumf vo vytrvalostných pretekoch mu môže pomôcť, Na strelnici urobil len jednu chybu a vďaka lepšiemu behu odsunul na druhé miesto Petra Pačšenka, ktorý rovnako minul iba jeden výstrel. Ruský borec vybojoval prvé pódium v ročníku a to isté platilo aj o Vladimirovi Čepelinovi, ktorý v tejto disciplíne získal najlepší výsledok v ročníku.      
 
Jean Guillaume Beatrix už nebol taký úspešný v šprinte, kde obsadil len devätnáste miesto, v rýchlostných pretekoch sa presadili staré-známe mená. Veľmi tesný súboj troch čistých strelcov ovládol Sjastad Christiansen, ktorý v napínavej bitke odsunul za seba Emiliena Jacquelina a svojho krajana Fredrika Gjessbakka. Rozdiel medzi prvým a tretím v poradí činil len necelých päť sekúnd. Dobrým výkonom sa prezentoval český borec Adam Václavík, ktorý sa pripravil o stupne víťazov jednou chybou, pričom na víťaza stratil iba dvanásť sekúnd. Christiansen získal druhé víťazstvo v sezóne, Gjessbakk sa dostal na piate pódium, čo mu stačilo, aby sa udržal na vedúcej priečke v hodnotení IBU Cupu, ale len s malým náskokom pred dotieravými súpermi.
 
 
Priebežné poradie IBU Cupu mužov po 5. kole v Arberi
1. GJESBAKK Fredrik 325
2. GJERMUNDSHAUG Vegard 321
3. CHRISTIANSEN Vetle 318
4. PAŠČENKO Petr 304
5. CLAUDE Fabien 251
6. DUMONT Clement 251
7. LATYPOV Eduard 245
8. SLEPOV Alexej 245
9. NENSETER Aslak 229
10. RÖRVIK Fredrik 227
47. OTČENÁŠ Martin 67
63. KAZÁR Matej 43
77. BARTKO Šimon 30
91. ŠIMA Michal 20
104. HASILLA Tomáš 16
118. KUBALIAK Michal 5
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Medzi ženami chýbala na štarte Uliana Kaiševová, ktorá sa predstavila v Ruhpoldingu, ale táto absencia neohrozila jej pozíciu na čele priebežného poradia.  Vo vytrvalostných pretekoch uspela Nadine Horchlerová, ktorá musela čakať až na domáce publikum, aby sa jej podarilo vybojovať prvý triumf v ročníku. Nemecká pretekárka vybielila všetky položky, ale aj tak mala čo robiť, aby udržala vedúcu priečku, pretože Thekla Brun-Lie bežala lepšie a s jednou chybou za ňou zaostala iba jedenásť sekúnd. Tretiu priečku získala ďalšia nemecká reprezentantka, aj Anna Weidelová uspela po bezchybnej streľbe a prvýkrát v ročníku sa dostala medzi trojicu najlepších.
 
Aj v ženských rýchlostných pretekoch sme videli veľmi vyrovnaný súboj, prvých päť biatlonistiek delilo iba sedem sekúnd. Preto bolo zaujímavé, že na najvyšší stupienok sa dostala Hilde Fenneová, ktorá urobila až dve chyby na strelnici, čo bolo najviac zo všetkých záujemkýň na výhru. Nórska pretekárka zatiaľ nepredvádza v tomto ročníku želané výkony, ale v Arberi sa na ňu usmialo šťastie, lebo druhú v poradí Valeriu Vasnecovovú porazila len o dve desatiny sekundy. 20-ročná ruská pretekárka sa presadila čistou streľbou a bola blízko k veľkému triumfu a veľmi dobrý výkon predviedla aj ďalšia nádejná ruská pretekárka. Kristina Rezcová stratila v cieli šesť sekúnd a urobila jednu chybu na strelnici, bez tejto chyby na strelnici sa mohla dostať na najvyšší stupienok.  
 
 
Priebežné poradie IBU Cupu žien po 5. kole v Arberi
1. KAIŠEVA Uliana 404
2. HORCHLER Nadine 303
3. HORCHLER Karolin 272
4. BRUN-LIE Thekla 252
5. USLUGINA Irina 240
6. ŽURAVOK Julia 237
7. ABRAMOVA Olga 233
8. REZCOVA Kristina 232
9. ZAGORUIKO Anastasia 213
10. KUMMER Luise 210
91. MAJDIŠOVÁ Alžbeta 19
102. POLIAKOVÁ Terézia 10
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Slováci druhej vlny zažili najlepší týždeň v sezóne
 
Po Obertilliachu s Hasillom a Osrblí s Kazárom, Otčenášom i Poliakovou cestovalo naše B-čko po dlhšej dobe na IBU Cup s menším aj výkonnostne slabším kádrom. Bolo preto otázne, či sa niekto dostane k akémukoľvek výsledku. Napokon to dopadlo lepšie ako sa čakalo. Z piatich pretekárov si dvaja zlepšili kariérne maximá a dvaja sezónne. Iba na jedného "spadlo" všetko čo mohlo a odchádzal úplne sklamaný.
 
Úzka základňa našich špičkových biatlonistov predurčuje k tomu, že hierarchicky piaty či siedmy Slovák nemôže ani zďaleka stačiť siedmemu Nórovi či Nemcovi a v najdlhších vytrvalostných pretekoch strata na trati rapídne narastá. Jedinou šancou je lepšie strieľať. To sa dvojici Alžbeta Majdišová - Michal Kubaliak podarilo. Betka minula jediný terč a skončila 25. v novom kariérnom maxime, Mišo tri a bolo z toho 36. miesto. Hoci prvý raz po takmer štyroch rokoch bodoval, prirodzene, že si rodák z Brezna vyčítal aj tie tri rany. Keď ste už tak blízko veľkého výsledku... Hlavne sa obaja trápia na trati a výrazne im to kazí náladu. Ťažko na to sami hľadajú slová, no vzhľadom na to koľko pretekárov máme, potrebujeme ich. Ak nás občas takto potešia, je to len povzbudzujúce.
 
 
majdisova 18 osrblie strelnica 2 br
Alžbeta Majdišová na strelnici v Osrblí (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
V rýchlostných pretekoch prišla strelecká chvíľa Kubaliaka. Tretí raz v kariére sa na medzinárodnom podujatí nepomýlil a logicky do toho na trati dal všetko, no spadol, a to ho o druhé body za sebou pripravilo (44.). Byť mimo Top 40 s čistou streľbou je vždy veľmi nepríjemné. V tých istých pretekoch sa radoval z povzbudzujúceho výsledku aj Matej Baloga (49.). Junior, ktorý Arber nemal v pláne, vylepšil kariérne maximum o jedenásť miest aj napriek pádu v poslednom kilometri. Prvý raz v sezóne vybielil stojku, takže sa presvedčil, že sa to predsa len dá. Pýtali sme sa ho, čím to je, že sa takto zlepšil: "Za tú nulu na stojke som naozaj veľmi rád. Škoda toho pádu, ale taký je život biatlonistu. Bežalo sa mi dobre hoci trať už bola dosť rozbitá. K tomu zlepšeniu. Na začiatku sezóny som nebol tak rozjazdený na lyžiach a tie štarty v IBU Cupoch mi veľmi pomohli. Veď v tejto sezóne mám už o dva štarty viac ako vlani, a to ma ešte vrcholy len čakajú. Takže vnímam to tak, že vďaka týmto šanciam som sa posunul," vravel nám Prešovčan, ktorého od utorka v Osrblí čaká dvojtýždňová príprava na juniorské ME, kde vlani obsadil najlepšie 56. miesto. Teraz má určite naviac.
 
Dva vyrovnané výkony predviedla aj Matejova rovesníčka Veronika Machyniaková. Obe šesťdesiate miesta sú zatiaľ jej najlepšie v sezóne. Nie je to žiadna sláva, no v sobotu porazila aspoň osemnásť pretekárok v bežeckej stope a trochu zlepšila streleckú bilanciu, takže ak by sa dobre pripravila na ME, i v jej prípade by to snáď v Pokljuke nemuselo dopadnúť najhoršie. Sama dobre vie, že zaspať nemôže, pretože aj húževnaté kadetky na sebe pracujú a už trošku zhltli jej mladšiu sestru Júliu.
 
 
machyniakova 18 osrblie strelnica 2 br
Veronika Machyniaková v Osrblí (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Najhoršie dopadol Arber pre Michala Šímu, ktorý si také nevydarené podujatie už dlho nepamätá. Na trati sa mu šlo vyslovene hrozne a v šprinte dokonca spadol tak, že zlomil palice. Hoci v decembri takmer v každom štarte splnil kvótu na druhý trimester, po Vianociach sa mu to ešte nepodarilo. Aj preto ešte dostal tréner Gašperčík chrobáka do hlavy, či ho predsa len nepreženie do Anterselvy, aby si v šprinte zlepšil náladu a tú kvótu vybojoval, pretože v pretekoch SP na to stačí odstup do 150 bodov, no v IBU Cupe iba 125. Arber mu naozaj neprospel, pretože miestenku na OH mal a zrejme aj stále má v rukách, no ak by kvótu ani na ME nesplnil, čo sa ale nepredpokladá, bolo by veľmi otázne, či by do Pjongčangu cestoval.
 
Stále zle to vyzerá so ženami v rebríčku národov, kde nás postupne dobiehajú Rumunky s Bulharkami a blížime sa k chvostu Top 20. Navyše, miešané štafety v Ridnaune neabsolvujeme, na druhej strane Fialkové sa chystajú na šprint, ktorý nám pomôže. Je to ale jasný symbol nedostatku kvalitných slovenských pretekárok na medzinárodnej scéne. Muži sú naďalej na jedenástej pozícii a majú na konte o 700 bodov viac ako ženy.