Po Vianociach pokračoval aj program IBU Cupu. V Osrblí sme sledovali dominantné predstavenie jednej ženy, ktorá opanovala oba šprinty, a dramatický nórsko-francúzsky súboj v mužskej časti. V priebežnom poradí nastala zmena len u mužov, kde sa do čela dostal Frederik Gjesbakk. Medzi ženami si upevnila vedúce postavenie Uliana Kaiševa.
 
 
Na Slovensku zažiaril Fourcade a dvaja Nóri, Rusi tentoraz bez triumfu
 
Reštartovať sezónu po vianočnej prestávke v IBU Cupe sa rozhodlo niekoľko známych mien. Tým najvýraznejším a najúspešnejším bol Simon Fourcade, starší brat slávnejšieho Martina. Medzi jeho silné stránky už roky patrí kvalitná a rýchla streľba. Tú, ktorú predviedol v Osrblí by sa dala označiť ako čarostreľba. Veď počas celého víkendu sa o ňu mohol oprieť, z 20 terčíkov mu zostal visieť len jeden. Hlavne vďaka streleckému výkonu si na konto pripísal aj víťazstvo. Simon opanoval úvodný šprint, síce v cieli sa dlho triasol od strachu. Až po ňom totiž štartovali jeho najväčší vyzývatelia. Druhý Fredrik Gjesbakk absolvoval rýchlostné preteky až ako 74. v poradí a na prvého Francúza stratil len štyri sekundy. Nórsky biatlonista vynechal tretie kolo IBU Cupu, kedže sa objavil na podniku Svetového pohára a stratil tak vedúce postavenie v priebežnom hodnotení. Strieborná pozícia, ktorú vybojoval, mu na návrat na prvé miesto ešte nestačila. Tretí skončil bežecky najrýchlejší Vegard Gjermundshaug, ktorý aj napriek streleckému zaváhaniu stratil na Fourcada len desať sekúnd. 
 
 
zz 04
Sobotňajšie stupne víťazov (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
To, čo sa Gjermundshaugovi nepodarilo počas úvodného šprintu, dokázal v tom druhom. 25-ročný biatlonista znovu exceloval v bežeckej časti, kde pomaly pripomínal hurikán. Fanúšikovia pri trati museli dávať veľmi dobrý pozor, aby ho vôbec zachytili. Severanovi pri víťaznom ťažení prišli vhod chyby súperov, lebo aj on sám sa na strelnici dopustil jedného zaváhania. Vegard Gjermundshaug sa vďaka víťazstvu dostal do priebežného čela rýchlostných pretekov, o osem bodov. Dobrú formu na Slovensku potvrdil tiež Simon Fourcade. Francúz po víťazstve vydoloval ďalšie pódiové umiestnenie. Tentokrát si o jedno miesto pohoršil, ale celkovo musel byť so svojim vystúpením viac ako spokojný. Pre neho samotného bolo dôležité, že opäť okúsil ako chutia boje o najpoprednejšie miesta, síce sa jednalo len o kontinentálny pohár. Tretie miesto nakoniec patrilo ďalšiemu slávnemu menu. Florian Graf kedysi patril medzi najlepších nemeckých pretekárov, no vek sa odráža už aj na ňom. Graf tiež prišiel do Brezna s tým, že by si chcel napraviť chuť, keďže pred Vianocami si veľa oslnivých výsledkov nepripísal. Nemcovi sa darilo hlavne na strelnici, kde bol ako jeden z mála bezchybný. Základnú úlohu splnil aj Fredrik Gjesbakk. Ten prišiel na Slovensko s tým, že si chce zobrať späť požičané. Fredrikovi aj 12. miesto v druhom šprinte stačilo k tomu, aby sa dostal na prvé miesto v priebežnom hodnotení IBU Cupu.    
 
 
Priebežné poradie IBU Cupu mužov po 4. kole v Osrblí
1. GJESBAKK Fredrik 266
2. GJERMUNDSHAUG Vegard 264
3. CHRISTIANSEN Vetle 258
4. SLEPOV Alexej 222
5. NENSETER Aslak 222
6. PAŠČENKO Petr 219
7. LATYPOV Eduard 206
8. RÖRVIK Fredrik 193
9. DUMONT Clement 193
10. CLAUDE Fabien 181
38. OTČENÁŠ Martin 67
55. KAZÁR Matej 43
68. BARTKO Šimon 30
81. ŠÍMA Michal 20
94. HASILLA Tomáš 16
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Osrblie spoznalo svoju kráľovnú
 
Najlepšiu formu spomedzi všetkých biatlonistiek v rámci IBU Cupu mala pred Vianocami mladá Ruska Uliana Kaiševa. Tá si v aktuálnej sezóne pripisuje jedno víťazstvo za druhým a v rovnakom duchu pokračovala aj na slovenskej pôde. Uliana ukazuje, že patrí k najväčším talentom svetového biatlonu. Už úvodné vystúpenie v Osrblí dokázala premeniť v triumf. Podarilo sa jej skombinovať výborný strelecký výkon s tým bežeckým. Je priam neuveriteľné, že Kaiševová si už v tak mladom veku dokáže rozložiť sily, veď každý z troch okruhov absolvovala skoro v identickom čase. Zároveň zvláda súboj nervov, keď často pod tlakom dokáže predviesť parádnu šou na strelnici. Na druhom mieste do cieľa dobehla ďalšia nositeľká slávneho priezviska, Chloé Chevalierová. Mladšia sestra Anais rovnako ako prvá Ruska mala za sebou parádne rýchlostné preteky. Na strelnici sa vyvarovala chýb, len v jej prípade môžeme hovoriť ešte o taktickom nedozretí. Chloé v závere šprintu dochádzali sily a nakoniec jej na prvé miesto chýbalo takmer osem sekúnd. Veľkú bitku sme sledovali o tretie miesto. To vybojovala Kaia Nicolaisenová pred Karolin Horchlerovou o neuveriteľných šesť desatín sekundy. V pospech Nórky hovoril rýchlejší bežecký čas. 
 
 
kaiseva 18 osrblie strelnica br
Uliana Kaiševová na strelnici (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Upevniť si vedúce postavenie v celkovom poradí kontinentálneho pohára a zároveň aj v disciplíne šprint. Tak znela úloha pre Ulianu Kaiševovú pred nedeľňajšími pretekmi. Tentokrát štartovala už ako prvá, takže jej súperky vedeli, kde musia zabrať, aby ju mohli ponaháňať a poraziť. Podarilo sa im len to prvé, keďže Kaiševová opäť dokázala zvíťaziť. V cieli však mala náskok len sekundu a tri desatiny. Kráľovná okruhu pri Brezne znovu predviedla streľbu z ríše snov, no o víťazstvo musela bojovať tiež na trati. Spomedzi najvyššie postavených biatlonistiek predviedla najrýchlejší beh. 22-ročná reprezentatka Ruska tak zvýšila odstup na svoje prenasledovateľky nielen v celkovom hodnotení IBU Cupu, ale aj jej obľúbeného šprintu, v ktorom vyhrala po štvrtýkrát v sezóne. Druhá skončila ďalšia Ruska. Bola ňou Irina Uslugina, ktorej sa darilo najmä v úvodných dvoch kolách IBU Cupu. Usluginová hneď po Vianociach príliš neočarila. V prvom šprinte v Osrblí jej síce patrilo pekné ôsme miesto, no bežecky si prežila menšiu tragédiu. Práve v tejto časti sa chcela, a aj sa zlepšila pri svojom druhom pokuse. Irina nezvádzala boj len o prvé miesto, no tiež aj o to druhé, ktoré nakoniec vybojovala o tri desatiny sekundy. Tretia bola Karolin Horchlerová, ktorá tak oplatila tesnú porážku Kaiy Nicolaisenovej z prvého dielu osrblianských šprintov. Teraz bol rozdiel medzi Nemkou a Nórkou len desatina sekundy.   
 
 
Priebežné poradie IBU Cupu žien po 4. kole v Osrblí
1. KAIŠEVA Uliana 404
2. HORCHLER Karolin 272
3. USLUGINA Irina 240
4. ŽURAVOK Julia 237
5. HORCHLER Nadine 211
6. CHEVALIER Chloe 206
7. HÖGBERG Elisabeth 182
8. ZAGORUIKO Anastasia 180
9. GONTIER Nicole 177
10. ABRAMOVA Olga 176
86. POLIAKOVÁ Terézia 10
100. MAJDIŠOVÁ Alžbeta 3
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Otčenáš s Kazárom potvrdili predpoklady, Poliaková so zmiešanými pocitmi
 
Domáci IBU pohár bol zo slovenského pohľadu dôležitý v získaní potrebného sebavedomia najmä u pretekárov, ktorí pocestujú do Pjongčangu, a vždy tiež sledujeme, či sa neukáže niekto mladý, koho dobrý výsledok povzbudí do ďalšej ťažkej práce. Z tohto pohľadu bol uplynulý víkend pomerne úspešný. Tí, od ktorých sa niečo čakalo, nesklamali.
 
Najlepší výkon predviedol Martin Otčenáš, ktorý sa, zdá sa, stabilizoval v pozícii nášho najlepšieho strelca (kto by to bol povedal pred pár rokmi). Minul iba jeden terč, aj to ďalekou ranou po svojej chybe, teda môžeme povedať, že Annecy nebolo výstrelom do tmy, ale streleckú formu definitívne našiel. Ak sa bude takto prezentovať v nasledujúcich kolách SP, dostane sa k množstvu bodov. Tu to bolo piate a štrnáste miesto. Bežecky to tu nebolo optimálne, ale keď mu nebude robiť psychickú bariéru množstvo odkrúžených kôl v trestnom okruhu, pôjde aj táto zložka hore.
 
Matej Kazár si udržal sezónne status-quo. Nebolo to zlé (13. a 26. miesto), ale stále mu cestu k spokojnosti hatí streľba. Ležky mu na tréningoch idú náramne, no cez víkend v nich urobil tri chyby, čo je priveľa. Zatiaľ najlepší strelecký výkon podal v tých najmenej dôležitých pretekoch - Viessmann pohári medzi sviatkami. Aj jemu sa ale v Ruhpoldingu dá veriť, rýchlostné preteky by mu ale asi sedeli viac ako vytrvalostné.
 
 
kazar 18 osrblie strelnica 2 br
Matej Kazár na strelnici (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Terézia Poliaková môže byť spokojná na polovicu. Všetkých potešilo, že bola oba dni na trati živá. V nedeľu dostala svoj bežecký výkon na sedemnástu pozíciu aj napriek tomu, že mala v nohách takmer o kilometer viac ako najrýchlejšie súperky. Bolo to, samozrejme, dané aj domácou traťou, ale nebola to žiadna náhoda. Mementom ostal strelecký výkon. Už sa po sobote s bilanciou 0+2 zdalo, že je to v poriadku, no prišlo šesť chýb v nedeľu a frustrácia bola opäť na svete. Ani ju neteší, že má pred sebou v Ruhpoldingu 15 kilometrov, kde sa bude za chyby draho platiť. Sadol by jej šprint, kde by si mohla potvrdiť bežecké zlepšenie so stratou do dvoch minút.
 
Z mladých pretekárov potešil najmä Matej Baloga, ktorý síce zaznamenal dve šesťdesiate miesta, no bolo to posunutie životného maxima o dvadsať pozícií a konkurencia rozhodne nebola horšia ako napríklad v Lenzerheide. Splnil aj kvótu pre preteky SP, čo v tejto sezóne nečakal asi nikto a stal sa už siedmym našim mužom s ňou (ženy ju v tejto sezóne splnili iba štyri). Tešiť ho to môže o to viac, že tieto výsledky nevzišli po nejakých zázračných nulách, ale aj po dvoch, resp. troch chybách. Bežecky sa posunul do stredu poľa. Ak bude pokračovať v progrese, mohol by mať na ME a MS juniorov šancu.
 
 
baloga 18 osrblie trat 2 br
Matej Baloga na trati (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
U Alžbety Majdišovej, Veroniky Machyniakovej a Róberta Valentu to bolo trápenie. Nedostali sa z druhej polovice výsledkovej listiny. Najmä u Alžbety je to veľmi nepríjmené a opakuje sa to každým kolom IBU pohára. Ak chceme v budúcej sezóne jazdiť štafetu v pretekoch SP, potrebujeme ju, no obávame sa, že ostaneme pri mixoch. Ani Veronika nie je v optimálnej pohode, ale je o štyri roky mladšia, takže sa s ňou počíta ďalej. Nik lepší tu v jej veku nebehá. Ťažko povedať, či sa Róbert nominoval na ME juniorov, alebo ho zo zostavy vytlačí niektorý dorastenec. MS by mu ujsť nemali.
 
Naša reprezentácia o pár hodín odcestuje aj do dejiska piateho kola IBU pohára v nemeckom Arberi. Pôjde v Michal Šíma, Michal Kubaliak, Matej Baloga, Alžbeta Majdišová a Veronika Machyniaková. Vzhľadom na to, že ich tam vo štvrtok čakajú vytrvalostné preteky, bude to riadna nakladačka pre ich organizmy. V sobotu si snáď trochu zasúťažia v šprinte. Od Šímu sa očakáva pekný výsledok, ostatní môžu iba prekvapiť. Baloga sa už pred MEJ mal pripravovať doma, keďže doteraz absolvoval všetky kolá, ale tréneri sa ho napokon rozhodli aj na základe víkendových výsledkov predsa len vziať do Nemecka. Zaujímavosťou je, že našim chlapom sa tento rok v IBU pohári darí veľmi obstojne. Dokonca sme na 12. pozícii v rebríčku národov, čo je výrazný nadpriemer oproti minulosti.
 
 
majdisova 18 osrblie profil 2 br
Alžbeta Majdišová na trati (© BR pre Biatlon-Info.sk)
 
 
IBU pohár ako taký dopadol na domácej pôde dobre. Desiatky organizátorov pripravili regulárne trate, strelnica fungovala, diváci povzbudzovali. Všetko sa odohralo v peknej bielej krajine bez návalov blata či nejakých väčších nepríjemností. Bola to zároveň aj generálka pred MS juniorov a kadetov, ktoré sa u nás budú konať v budúcej sezóne.
 
"Boli sme od IBU pochválení za veľmi dobrú organizáciu podujatia. Podieľala sa na ňom zhruba stovka ľudí. S rozhodcami boli nad mieru spokojní, že takto môžu pracovať na akomkoľvek medzinárodnom podujatí aj toho najvyššieho rangu. Výborná bola atmosféra, ktorá je často na IBU pohároch slabučká, divácka kulisa malá, ale k nám prišlo zhruba tisíc ľudí, ktorí zaplnili priestory štadióna, boli aj popri trati a hlasno povzbudzovali aj s rapkáčmi, mali aj vlajky, šály atď. Tak ako sa na fanúšikov patrí, čo sa v tejto lige málokde vidí. Darí sa nám každý rok niečo zlepšiť, vynoviť, pridať, takže veríme, že sme dobrí hostitelia a tímy od nás každý rok odchádzajú s lepšími pocitmi. Ak by som mal pomenovať nejakú kuriozitku, tak v nedeľu ráno nám cez trať prebehol diviak, takže sme tie miesta museli vyčistiť a nahádzať nový sneh, ale to bola maličkosť. Neboli sme až takí nespokojní, že súťažný program máme iba dvojdňový, v pracovnom týždni by nemohli byť k dispozícii všetci dobrovoľníci, takže bolo to dobre tak ako bolo," zhodnotil víkend riaditeľ pretekov a bývalý mládežnícky reprezentant Michal Baka.
 
 
fotogaleria ikonkaNáš výber z IBU pohára (© BR pre Biatlon-Info.sk)