V druhej najcennejšej biatlonovej súťaži využila svoju širokú základňu ruská reprezentácia, v mužskom aj ženskom rebríčku obsadila prvá dve miesta. Zo slovenských pretekárov vybojovala najviac bodov Terézia Poliaková.
 
 
Úspech si nenechali vziať ruskí borci

z ibu cup vitazstvaMedzi mužmi sa tešil z celkového triumfu Alexej Volkov, ktorý sa v tomto ročníku zameral na úspech v IBU cupe. Počas celej sezóny predvádzal stabilné výkony, ale vybojoval len jedno víťazstvo v individuálnej disciplíne, a to v Osrblí. Jeho skúsenosti mu však vyniesli zlatú medailu zo svetového šampionátu v mužskej stíhačke a najcennejší kov získal aj na ME, kde sa presadil v zmiešanej štafete. Takže v tomto smere môže považovať svoju sezónu za úspešnú.

Veľké starosti mu však narobil navrátilec do biatlonového kolotoča Alexander Loginov, ktorý jazdil s veľkou chuťou, a v tejto súťaži vybojoval až šesť víťazstiev. Nebyť neskoršieho štartu do sezóny, 25-ročný jazdec by s veľkou pravdepodobnosťou zasadol na najvyšší stupienok. Potreboval by k tomu len jedny preteky. Loginov okrem toho predviedol výborný výkon na ME, kde ukoristil tri zlaté medaily a najcennejší kov uchmatol aj na MS v mužskej štafete.
 
 
loginov 2017 me strelnica malinak
Alexander Loginov na ME v Duszniki-Zdrój (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 

Na tretej priečke sa umiestnil Antonin Guigonnat, ktorý si v tomto ročníku pripísal jeden triumf. Francúzky pretekár nakoniec zvládol tesný súboj o pódium, na ktorý si robili zálusk aj Kristoffer SkjelvikEmilien Jacquelin. Zaujímavosťou bolo, že do Top 10 sa dostali len tri reprezentácie.
 
 
Konečné poradie IBU Cupu mužov v sezóne 2016/2017
1. VOLKOV Alexej 713
2. LOGINOV Alexander 705
3. GUIGONNAT Antonin 475
4. SKJELVIK Kristoffer 461
5. JACQUELIN Emilien 448
6. GJESBAKK Fredrik 393
7. BEGUE Aristide 368
8. FEMSTEINEVIK Martin 353
9. CHRISTIANSEN Sjastad 337
10. ŠOPIN Jurij 335
79. KAZÁR Matej 69
92. OTČENÁŠ Martin 50
107. BARTKO Šimon 33
112. HASILLA Tomáš 31
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Aj v ženskej časti sa dostali na najvyššie pozície dve ruské pretekárky a najväčšiu kvalitu ukázala Darja Virolaynenová. Tej sa podarilo vybojovať štyri víťazstvá a na konci ročníka si mohla dovoliť vynechať záverečné kolo IBU cupu a predstaviť sa vo svetovom pohári. Na európskom šampionáte získala zlatú medailu v single mix štafete.

Súboj o druhé miesto prebiehal až do záverečného kola a bola v ňom úspešná Anna Nikulinová. 25-ročná biatlonistka nevyhrala ani jedny preteky v individuálnej disciplíne, ale nakoniec sa predsa len presadila v štafete jednotlivcov v úplne poslednej súťaži IBU Cupu.
 
 
virolainen osrblie striela
Daria Virolaynenová v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 

Na pódium sa dostala aj Karoline Horchlerová. Nemecká reprezentantka takisto patrila medzi pretekárky s najstabilnejšou výkonnosťou a na konto jej pribudlo aj jedno víťazstvo. Aj na zvyšných miestach v najlepšej desiatke sa objavili prevažne ruské a nemecké biatlonistky, ktoré doplnili Enora Latuilliereová a česká zástupkyňa Lea Johanidesová.   
 
 
Konečné poradie IBU Cupu žien v sezóne 2016/2017
1. VIROLAYNEN Daria 684
2. NIKULINA Anna 591
3. HORCHLER Karolin 578
4. KAIŠEVA Uliana 471
5. SLIVKO Victoria 439
6. LATUILLIERE Enora 428
7. HORCHLER Nadine 347
8. STARYKH Irina 343
9. HERRMANN Denise 338
10. JOHANIDESOVÁ Lea 336
50. POLIAKOVÁ Terézia 122
59. GEREKOVÁ Janka 96
74. FIALKOVÁ Ivona 67
92. FIALKOVÁ Paulína 48
137. MAJDIŠOVÁ Alžbeta 11
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Naši bodovali najmä na ME a nastúpili všetci okrem Kuzminovej
 
Na tomto mieste nebudeme podrobne sumarizovať jednotlivých Slovákov, ktorí prevažnú časť sezóny strávili na IBU pohári. Všetkých reprezentantov budeme detailne analyzovať v sumári sezóny o dva týždne. Teraz sa naskytá možnosť na krátke výsledkové zhrnutie. Najlepší výsledok zaznamenala v tejto lige Paulína Fialková, ktorá sa ako jediná Slovenka v tejto sezóne dostala na pódium. Na domácom IBU Cupe v Osrblí sa ani raz nepomýlila a skončila tretia. Jej kolegyne Jana Gereková a Terézia Poliaková sa dostali na štvrté miesto. Prvá v Ridnaune a stíhacích pretekoch, druhá o týždeň neskôr v Obertilliachu po vytrvalostných, kde zostrelila prvý raz v pretekoch štyri nuly. Na malé pódium sa doma v Osrblí pozrel aj Matej Kazár. V stíhačke sa posunul na miesto číslo šesť. Do najlepšej desiatky sa dostala ešte Ivona Fialková na ME a tesne za ňou skončil v Poľsku aj trinásty Martin Otčenáš. Konkurencie schopné výsledky ešte zaznamenali aj 18. Šimon Bartko a 21. Tomáš Hasilla. Ostatní Slováci sa nepresadili. Bodovala ešte Alžbeta Majdišová, ale iba raz na 30. mieste.
 
Práve Alžbeta absolvovala najviac štartov - dvanásť, vrátane štafiet až šestnásť. Sekundovali jej Kubaliak s Kosztolányim s bilanciou 11 / 13.
 
Najvyššie v rebríčku tejto ligy skončila Terézia Poliaková, ktorá si v deviatich štartoch pripísala slušných 122 bodov napriek tomu, že až päť z deviatich podujatí vynechala. Ak by tu strávila celú sezónu, mohla by určite bojovať o 15-20. miesto v celkovom poradí. Ešte úctyhodnejšie sú bodové zisky ostatných Sloveniek, ktoré len dokázali, že do IBU Cupu nepatria, Jana Gereková nazbierala 95 bodov iba za tri štarty, niečo podobné platí u Mateja Kazára.
 
 
poliakova 2017 ruhpolding bi slavik
Terézia Poliaková počas tejto sezóny (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk)
 
 
Potom sme tu mali zmes pretekárov, ktorí sa trápili, ale aj s prihiadnutím na budúcnosť nášho biatlonu v nich potrebujeme vidieť potenciál, teda Majdišová, Kubaliak, Machyniaková, Šíma a s prižmúreným okom aj Kosztolányi, ktorý sa za jedenásť štartov dostal iba k 57. miestu. Najmä nula na konte bodov u dvojice Kubaliak - Šíma, hoci druhý menovaný nastúpil iba na štyri preteky, je alarmujúca, pretože práve oni musia nahradiť súčasnú staršiu generáciu v A-tíme.
 
Žiaľ, ukázalo sa, že Netíková a Lonský na medzinárodnú konkurenciu nemajú. Vzhľadom na to, že Anna určite ešte študuje a v ženskej reprezentácii pretekárky nie sú, priestor by ešte dostať mohla, domnievame sa ale, že Lonský ho už nedostane. Nahradiť by ho mohol Matej Baloga, u žien by to chcelo nejaké náborové preteky na začiatku sezóny a napríklad ich víťazku poslať sem. Minimálne behávať juniorské IBU poháre.
 
 
netikova 2017 msjak stupanie
Anna Netíková počas sezóny (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Zaujímavosťou je, že IBU Cupu sa zúčastnili všetci členovia reprezentácie okrem Anastasie Kuzminovej plus Filip Kramla, jej nečlen. Nepriaznivo však vyznieva fakt, že zatiaľ čo vlani súťažilo v tejto lige až 23 Slovákov, tento rok už iba 16, aj to možno niektorí naposledy. Aj to je znak, že náš biatlon nie je na tom zďaleka dobre.
 
V nasledujúcej sezóne sa uskutoční opäť osem kôl a k tomu Majstrovstvá Európy v Ridnaun Va Ridanna. Súťažiť sa bude v Beitostolene, Lenzerheide, Obertilliachu, Osrblí (tentoraz už prvý januárový víkend počas SP v Oberhofe, ktorý mnohí pretekári vynechajú), Arberi, Martelle a v závere sú zatiaľ v pláne dve ruské podujatia Uvat a Chanty-Mansijsk, kam Slováci s najväčšou pravdepodobnosťou nevycestujú.
 
 
Slováci v IBU Cupe 2016/2017 (individuálne štarty) - naj. výsledok
Alžbeta Majdišová (7 podujatí / 12 pretekov) 30. Beitostolen (šprint)
Michal Kubaliak (6 podujatí / 11 pretekov) 44. Obertilliach (individuál)
Ondrej Kosztolányi (7 podujatí / 11 pretekov) 57. Obertilliach (šprint)
Terézia Poliaková (4 podujatí / 9 pretekov) 4. Obertilliach (individuál)
Šimon Bartko (5 podujatí / 7 pretekov) 18. Otepää (šprint)
Anna Netíková (4 podujatí / 6 pretekov) 73. Obertilliach (šprint)
Veronika Machyniaková (3 podujatia / 5 pretekov) 45. Arber (individuál)
Henrich Lonský (3 podujatia / 5 pretekov) 86. Obertilliach (šprint)
Ivona Fialková (2 podujatia / 4 preteky) 10. Duszniki-Zdroj (stíhačka) - ME
Michal Šíma (2 podujatia / 4 preteky) 51. Otepää (šprint)
Janka Gereková (2 podujatia / 3 preteky) 4. Ridnaun (šprint)
Matej Kazár (2 podujatia / 3 preteky) 6. Brezno-Osrblie (stíhačka)
Tomáš Hasilla (1 podujatie / 3 preteky) 21. Duszniki-Zdroj (šprint) - ME
Martin Otčenáš (1 podujatie / 2 preteky) 13. Duszniki-Zdroj (šprint) - ME
Paulína Fialková (1 podujatie / 1 preteky) 3. Brezno-Osrblie (šprint)
Filip Kramla (1 podujatie / 1 preteky) 74. Brezno-Osrblie (šprint)