V piatom kole IBU Cupu pokračovala obohraná pesnička. Ruskí pretekári boli znovu najhladnejší po úspechu, víťaznú šnúru im prekazila Coline Varcinová v šprinte a ukrajinská reprezentácia v štafetách. Naši pretekári nemajú za sebou úspešné podujatie.
 
 
Ruskí muži nezvyknú pred seba nikoho púšťať 
 
V talianskom stredisku Ridnaum sa odohrala klasická kombinácia pretekov šprint a stíhačka, ktoré doplnila miešaná štafeta. V individuálnych disciplínach dostala ruská zostava na pódium až deväť biatlonistov, z čoho vyťažili tri víťazstvá.
 
Ich dominancia sa najlepšie prejavila v mužskom šprinte, kde vybojovala všetky miesta na bedni. Všetci traja ruskí zástupcovia strieľali čisto a na trati bol najrýchlejší Anton Babikov. Zaujímavosťou je, že 24-ročný pretekár vybehol na štart ako prvý a v cieli pred seba nikoho nepustil. Babikov v tomto stredisku vyhral šprint a stíhačku aj v tohtoročnom druhom kole IBU Cupu. "Na trati a strelnici som sa cítil veľmi dobre. Išiel som rýchlo celý čas, preto môžem byť spokojný s mojím výsledkom a výkonom. Minulé kolo IBU Cupu som musel vynechať, pretože som veľa trénoval počas Vianoc. Počas oficiálneho tréningu som si privodil menšie zranenie, doktor povedal, aby som odpočíval a na šprint nenastúpil. Ale ja som nechcel zostať bez pretekania takú dlhú dobu, a to dopadlo výborne."
 
Na druhom mieste finišoval Alexej Slepov, pre ktorého to bola prvá účasť v tomto pohári v ročníku. Predtým vždy štartoval v SP. Tretí Matvej Jelisejev dosiahol už šieste pódium v tejto sezóne v IBU Cupe. 
 
V stíhačke boli medzi vedúcimi pretekári len malé rozdiely, triumf nakoniec ukoristil najskúsenejší z ruských borcov, Alexej Slepov. O víťazstvo sa naťahoval s Babikovom, obidvaja minuli na záverečnej streľbe jeden terč, ale Slepov bol v poslednom kole na lyžiach silnejší. "Preteky som si užil. Som spokojný s mojou streľbou, ale nemôžem to povedať o fyzickej kondícii. Anton je silný športovec a má dobrú formu, ale ja som dokázal udržať svoju rýchlosť počas celých pretekov."
 
Anton Babikov tak vybojoval druhé miesto a v celkovom poradí IBU Cupu mu patrí rovnaká priečka. Na čele klasifikácie sa udržuje Matvej Jelisejev, ktorý v stíhačke obsadil štvrtú priečku. Medzi ruských borcov sa tu vtesnal nórsky pretekár Sjastad Christiansen.
 
 
Program 5. kola IBU Cupu 2015/16 (nahradil Duszniki-Zdrój)
 
Ridnaun 14.01. štvrtok 10:00   SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Ridnaun 14.01. štvrtok 13:00   SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Ridnaun 16.01. sobota 10:00   PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
 
Ridnaun 16.01. sobota 12:30   PU stíhacie preteky žien na 10 km
 
Ridnaun 17.01. nedeľa 11:00   MR miešaná štafeta 2x 6 km + 2x 7,5 km
 
 
Varcinová a ukrajinská zostava prekvapili ruskú ekipu
 
Aj v ženskom šprinte sa snažili udávať tempo ruské pretekárky, ale vďaka čistej streľbe im uchmatla víťazstvo Coline Varcinová z Francúzska. Minuloročná majsterka Európy v tejto disciplíne dosiahla najlepší výsledok v sezóne, ktorý ju veľmi povzbudil, pretože ho dosiahla v silnej konkurencii. "Cítim sa veľmi šťastná. Nečakala som, že budem pretekať na takejto úrovni. Minulý týždeň bol pre mňa veľmi ťažký, ani teraz sa necítim najlepšie. Nedívala som sa, proti komu jazdím, ale sústredila som sa len na svoj výkon."
 
Druhá v poradí Olga Jakušovová predviedla najlepší bežecký čas, ale nezvíťazila kvôli jednej streleckej chybe. Na tretie miesto sa dostala Svetlana Sleptsovová, ktorá pódium ubránila len o jednu sekundu pred Nadin Horchlerovou.
 
Stíhacie preteky sľubovali drámu, ktorú nakoniec vyriešila rýchla na lyžiach Svetlana Sleptsovová, ktorá sa dostala na prvú priečku pred Horchlerovou a Narcinovou. Všetky tri biatlonistky minuli dva terče, ale ruská zástupkyňa predviedla suverénny výkon v bežeckej časti. "Boli to pre mňa ťažšie preteky ako šprint. Som spokojná s víťazstvom, ale neteší ma streľba v ľahu. V stoji som však bola dobrá, preto som vyhrala. Po poslednej streľbe som si skontrolovala, ako si počínajú moje súperky, aby som sa vedela na trati zariadiť." Sleptsovová sa po tomto triumfe dostal na druhé miesto v klasifikácii IBU Cupu. Stíhacie preteky vôbec nevyšli Jakušovovej, ktorá minula až päť terčov.
 
V zmiešaných štafetách bolo veľkým prekvapením, že sa z víťazstva netešila ruská reprezentácia. Kvalitná zostava doplatila na slabšiu streľbu, ktorú "zaklincoval" na záverečnej položke Anton Babikov, ktorý musel vybehnúť na jedno trestné kolo. Ruský tím tak stratil svoje dovtedajšie vedenie, pretože ukrajinská zostava strieľala veľmi dobre, musela dobíjať len štyri náboje. Víťaznú bodku sa pretekmi dal Artem Pryma, ktorý výborne využil ponúknutú šancu. "Keď som čakal na štarte, vedel som, ako sa darí našim ženám v Ruhpoldingu a že aj my máme šancu na dobrý výsledok. Inšpirovalo ma to. Na záverečnej streľbe som sa nenechal rozptýliť. Potom som vedel, aký mám náskok, preto som mohol v pokoji doraziť do cieľa." Na pódium sa dostala aj nórska zostava.     
 
 
video v clanku ikonkaVideo štadióna v Ridnaune
 
 
 
Slovákom sa bez viacerých pretekárov nedarilo
 
Vo štvrtkových rýchlostných pretekoch sa objavili šiesti biatlonisti spod Tatier. Boli to dôležité preteky, pretože slúžili ako nominácia do stíhacích pretekov. Naši ich ale nezvládli. Nebodoval nikto, najvyššie skončili Michal Šíma a Natália Prekopová - na 46., resp. 47. mieste. Michal minul iba jediný terč, Natália dva na stojke. Ostatní sa nedostali do Top 60 najmä kvôli slabučkému bežeckému výkonu, ktorý je však starou klasikou a dobre vedia, že tento hendikep sa dá čiastočne potlačiť jedine presnou muškou. Tentoraz však ani jeden zo štvorice Kubaliak, Lonský, Majdišová, Hôrčiková nedokázal urobiť menej ako dve chyby. S čistým štítom by mohli v stíhačke štartovať všetci.
 
V sobotu si teda spomínaná štvorka dala pauzu. Natália Prekopová sa v stredisku s vysokou nadmorskou výškou, kde sa jej zle beháva, opäť trápila. Nedokázala sa výrazne posunúť napriek tomu, že na strelnici urobila iba tri chyby, čo je hrateľná bilancia. Posunula sa síce na 40. miesto, no to bolo iba o sedem pretekárok, pri ktorých svietilo DNS a v šprinte skončili pred Natáliou.
 
Tréneri z Obertilliachu napokon do Ridnaunu na stíhačku neposlali Michala Šímu. "Prvé dni v roku sme mali ťažký tréningový kemp v Pokljuke, tam som sa snažil naplno pracovať na zlepšení výkonu, ale nachladol som tam. To sa ťahalo dlhšie a aj keď som už teraz zdravotne fit, forma nie je ani na úrovni tej decembrovej. Tréneri rozhodli, že v tomto kole pôjdem iba šprint a budem sa dávať dokopy pred dvoma kolami SP za morom," povedal nám 23-ročný člen VŠC Dukla. V 7. a 8. kole Svetového pohára v Canmore nastúpi štvorica Matej Kazár, Miroslav Matiaško, Michal Šíma a Michal Kubaliak. K tomu sa, samozrejme, dostaneme a podrobne rozoberieme v nasledujúcich článkoch.
 
V záverečnej mix štafete sme nezopakovali pekné 10. miesto z tohto istého strediska v decembri. Majdišovej s Kubaliakom citeľne chýbala dvojica I. Fialková - Šíma. S Prekopovou a Lonským obsadili 15. miesto. Natália mala na prvom úseku trochu prekvapujúco problémy so streľbou. Dobíjala až päťkrát a viac ako minúta a trištvrte na strelnici ju zosunuli na nepeknú 14. pozíciu. Ostatní tak stratili pocit kontaktných pretekov a jazdili poväčšine sami. Alžbete sa podarilo odstrieľať čisto, no Michal odkrúžil jedno trestné kolo. Na trati ale najviac zaostal Henrich, už Kubaliaková strata 1:07 bola nepríjemná, ale Lonského 2:21 je jednoducho veľa. Za nami skončili iba tri družstvá, ktoré už organizátori nepustili do posledného okruhu.
 
Z našich biatlonistov sa v piatom kole IBU Cupu nepredstavila Martina Chrapánová a iba jediný štart zaznamenal Michal Šíma. Taktiež sa ako citeľná ukázala absencia Ivony Fialkovej, ktorá nomináciu do svetového pohára v Ruhpoldingu hlavne bežeckým výkonom jasne potvrdila. 5. kolo bolo teda zo slovenského pohľadu najhoršie. Ukázalo tiež, že nemáme ďalších pretekárov, ktorí by dokázali pár absencií nahradiť a absolvovať medzinárodné preteky.
 
Do Arberu, dejiska 6. kola IBU Cupu, ktorý sa nachádza na nemecko-českých hraniciach, už Šíma s Kubaliakom nepocestujú a ostanú sa pripravovať po boku Kazára s Matiaškom v Obertilliachu. Štartovať tam bude iba Henrich Lonský. Ženy by sa mali predstaviť v plnom zložení, ale potvrdí alebo vyvráti nám to ešte večer Anna Murínová, s ktorou máme dohodnutý telefonát.