Českým usporiadateľom v Novom Měste na Moravě sa napriek náročným podmienkam podarilo zorganizovať štvrté kolo IBU Cupu. Vo Vysočina aréne boli znovu úspešní ruskí pretekári, ale tentoraz im dokázali sekundovať aj ostatní biatlonisti. Takisto Ivona Fialková tu zanechala veľmi dobrý dojem.
 
Počas víkendu boli pôvodne naplánované dve disciplíny, preteky jednotlivcov a šprint, ale kvôli nedostatku snehu organizátori pripravili len kratšiu trať, preto sa počas obidvoch dní odohrali rýchlostné preteky. Aj keď sa počas pretekov na trati usadila hmla, na preteky sa prišlo pozrieť niekoľko stovák fanúšikov.
   
 
Program 4. kola IBU Cupu s odkazmi na jednotlivé preteky
 
Nové Město n/M 09.01. sobota 10:00   IN rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Nové Město n/M 09.01. sobota 13:30   IN rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
Nové Město n/M 10.01. nedeľa 10:00   SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
 
Nové Město n/M 10.01. nedeľa 13:00   SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
 
 
 
Mladík Claude uchmatol ruským borcom jeden triumf
 
Prvý mužský šprint ukoristil francúzsky mladík Fabien Claude, ktorý jazdí prvý rok medzi seniormi. Dvojnásobný juniorský majster sveta urobil v stoji jednu chybu, rovnako ako jeho priamy konkurent v boji o víťazstvo Timofej Lapšin, ale Claude vďaka rýchlejšej streľbe preťal pásku ako prvý. Pre 21-ročného pretekára to bol veľmi povzbudzujúci výsledok. "Trať bola náročná, preto každý robil chyby. Trošku fúkalo, preto som rád, že som zvíťazil aj s jednou chybou. Na konci minulého roka som bol dobrý na lyžiach, ale nestrieľal som podľa mojich predstáv. Teraz som hrdý, že sa mi to podarilo."
 
Timofej Lapšin nadviazal na svoj výkon z Obertilliachu, kde naposledy vyhral rýchlostné preteky,  ale na najvyšší stupienok mu chýbalo viac šťastia. Na treťom mieste prišiel do cieľa bieloruský biatlonista Dmitrij Abašev, ktorý sa tešil z najväčšieho úspechu svojej kariéry. Tento 24-ročný pretekár potvrdil dobrú formu aj nasledujúci deň, keď obsadil piate miesto.
 
Aj v druhom šprinte patril medzi hlavných kandidátov Timofej Lapšin, ale aj tentoraz prehral súboj o prvú priečku o pár sekúnd. V nedeľu ho pokoril tímový kolega Petr Paščenko, pre ktorého to bol druhý triumf v tejto sezóne v IBU Cupe. Predtým bol úspešný v Idre. Lapšin bol na trati rýchlejší, ale Paščenko urobil na strelnici o jednu chybu menej, čo rozhodlo o jeho triumfe, ktorým mohol osláviť svoje 25. narodeniny. "Je to pre mňa pekný darček. Preteky sa vyvíjali takmer ideálne. Bol som rýchly, ale potom som urobil jednu chybu v stoji. Hmla komplikovala podmienky na trati. V sobotu som nebol na to pripravený, ale nakoniec som sa dokázal prispôsobiť."
 
O tretie miesto zviedli ostrý súboj dvaja nemeckí biatlonisti. Na pódium sa nakoniec dostal Johannes Kuhn, ktorý porazil Floriana Grafa o štyri desatiny sekundy, hoci absolvoval dva trestné okruhy, kým jeho kolega bol na strelnici bezchybný.
 
 
video v clanku ikonkaVideosumár šprintu mužov zo soboty
 
 
Medzi ženami rozhodovali maličkosti
 
V ženských pretekoch najskôr úradovala Oľga Jakušová, ktorá o svojom triumfe rozhodla na trati. Všetky tri biatlonistky na pódiu totiž urobili na strelnici jednu chybu, ale Jakušová sa presadila vďaka svojej rýchlosti. Pre 24-ročnú pretekárku je to prvý triumf v IBU cupe, predtým sa päť razy dostala na pódium. "V tejto sezóne som dlho čakala, kým som sa dostala na pódium, a hneď je to najvyššia pozícia. Predtým mi vždy niečo chýbalo, ale mám pocit, že momentálne sa uberám správnou cestou. Možno to bude tým, že som staršia, skúsenejšia a zodpovednejšie pristupujem k tréningovým povinnostiam."
 
Na druhej priečke skončila ruská reprezentantka Anastasia Zagoruiková, ktorá má bohaté skúsenosti s touto súťažou, a tretím miestom vyrovnala svoje kariérne maximum Celia Aymonierová. Až štvrtá v poradí Karolin Horchlerová trafila všetky terče, ale na vedúce pretekárky nestačila bežecky.
 
V druhom ženskom šprinte pretekárky strieľali lepšie, ale na lyžiach sa najlepšie cítila francúzska biatlonistka Anais Chevalierová, ktorá sa tešila z víťazstva. 22-ročná pretekárka predtým vybojovala druhé miesto v šprinte v Ridnaune a v talianskom stredisku sa tešila aj z triumfu v zmiešanej štafete jednotlivcov. "Veľmi sa teším, pretože predchádzajúci šprint mi veľmi nevyšiel. Som rada, že som trafila všetky terče. Trať bola síce ťažká, ale vyhovovala mi, keďže som vedela, že mám dobrú formu, aby som predviedla kvalitný výkon. Na IBU cup zvyčajne nechodí veľa divákov, preto je úžasné, že nás prišlo povzbudiť toľko ľudí." Na druhom mieste finišovala Jana Bondarová, ktorá vybojovala najlepší výsledok v sezóne, hneď za ňou prišla do cieľa skúsená Svetlana Sleptsová.  
 
 
video v clanku ikonkaVideosumár šprintu žien zo soboty
 
          
 
Ivone Fialkovej sa podaril krásny výsledok, ale ostatní Slováci sklamali
 
Pre naše oranžové farby začal program IBU Cupu v Novém Měste kariérnym maximom Ivony Fialkovej, ktorá ešte vylepšila veľmi dobrý bežecký výkon z Ridnaunu a keď k tomu pridala jedinú chybu, rezultovalo to v siedme miesto. O dve pozície prišla iba kvôli mierne pomalšej streľbe. "Som šťastná, že sa mi podarilo zladiť streľbu s behom a dokázala som, že to viem. Konečne! Treba si proste veriť. Už hneď ráno som sa cítila fajn, mala som dobré, ľahké nohy. Necítila som žiadny tlak. Mali sme dobré lyže. Všetko vyšlo podľa plánu a môžem byť spokojná," vravela nám vtedy 21-ročná pretekárka, ktorá zaznamenala šiesty najrýchlejší bežecký čas.
 
Na druhý deň sa jej ale nedarilo. Od úspešného výsledku ostala ďaleko (42. miesto). Pohoršila si v bežeckej časti a hlavne na strelnici urobila až tri chyby pri streľbe v stoji. "Je to presne o tom ako vravíme, že každý deň je iný. Už mi to tak skrátka nešlo. Pravdou tiež je, že s tromi chybami sa beží ťažšie ako s jednou. Na strelnici som strávila príliš veľa času a mrzia ma tiež tie tri chyby, boli tesné. Nešla som vo svojom rytme a urobila som chybu pri dýchaní."
 
 
fialkova i 2015 pokljuka jl
Ivona Fialková v aktuálnej sezóne (© Jakub Leščinský)
 
 
Na body, a to veľmi chudobné, sa dostala už iba Martina Chrapánová, ktorej zasa sobota vôbec nevyšla a so 42. bežeckým časom nemohla uvažovať nad návratom do prvej ligy. S doma minelami obsadila 47. miesto. V nedeľu chybovala ešte o jeden terč viac, ale o celú minútu bola rýchlejšia. Časť z toho bolo dané aj lepšími podmienkami. Od Fialkovej bola ale stále mierne pomalšia. Rýchlejšie však strieľala a tým dosiahla lepší výsledok - 39. miesto.
 
Alžbeta Majdišová s Andreou Hôrčikovou boli na Morave ako dvojičky. V sobotu netrafili štyri terče a putovali do ôsmej desiatky,  v nedeľu sa pomýlili iba raz v stoji, takže to bolo výsledkovo lepšie, ale kvôli veľmi slabému bežeckému výkonu jednoducho nemôžu mútiť vodu v prvej polovici výsledkovej listiny.
 
Muži si akoby preniesli syndróm Ruhpoldingu aj do IBU Cupu a fakt, že neobsadili lepšie ako 51. miesto je alarmujúci, rovnako bežecké výkony. V prvom šprinte bol s bilanciou 2+0 najlepší Michal Kubaliak na spomínanom mieste a Michal Šíma (2+0) s Henrichom Lonským (1+0) sa zaradili na 60., resp. 65. pozíciu. Na druhý deň bol 51. Šíma - tiež s dvoma chybami, ale mierne vylepšil bežeckú časť. Kubaliak spadol s troma minelami na 69. priečku tesne pred Lonského. V oboch dňoch bol z našich najpomalší René Bevelaqua, ktorý sa umiestnil až na rozhraní 100. miesta.
 
Slovenská reprezentácia absolvuje aj nasledujúce 5. kolo IBU Cupu v Ridnaune, ktorý nahradil poľský Duszniki-Zdrój. V tíme dôjde opäť k jednej zmene. Ivona Fialková sa presúva do Ruhpoldingu, z ktorého sa vracia do B-tímu Natália Prekopová.
 
 
V utorok o 14:00 budeme publikovať sumár 4. i preview 5. kola SP Ruhpoldingu aj s vyjadreniami Fialkovej, Gerekovej, Murínovej a Kazára...