Od piatku do nedele sa bude súťažiť aj na slovenskej pôde. V Osrblí totiž prebehne štvrté kolo IBU pohára. V priebežných nomináciách sa nachádzajú aj také mená ako Erik Lesser, Fredrik Gjesbakk, Karoline Knottenová alebo Veronika Vítková. My postavíme až osem pretekárov v juniorskom veku a dokonca jednu dorastenku. Prekvapenie prišli v stredu podvečer, keď sa IBU rozhodla, že IBU pohár v Osrblí ostane aj pre nasledujúci týždeň.

Počas druhého januárového týždňa sa biatlonisti nepredstavia iba v nemeckom Oberhofe. Na svoje si prídu aj slovenskí fanúšikovia, ktorí v Osrblí budú môcť sledovať štvrté kolo kontinentálneho pohára. Zúčastniť by sa ho malo až 37 národných zoskupení z celého sveta, nemali by chýbať medzi nimi ani čínsky a americký výber, či dokonca svojich reprezentantov k nám vyslala aj mongolská federácia. Program štvrtého kola IBU pohára pozostáva z dvoch súťažných dní, v piatok pretekári a pretekárky absolvujú skrátené vytrvalostné preteky, ženy na 12,5 kilometra, muži na 15 kilometrov, a nedeľu si zmerajú sily v šprintoch.
 
 
osrblie 19 zozadu daleko sta
Osrblie počas vlaňajších MSJaK (© Igor Stančík / SZB)
 

U mužov by mal chýbať priebežný líder, v priebežnej nominácii figuruje aj Lesser

Kvôli nevýrazným výsledkom medzi elitou nemeckí tréneri urobili menšie rošády vo svojich tímoch. Za výsledky v prvom trimestri si vyslúžil pozvánku do A-tímu Lucas Fratzcher, ktorý by tak mal dostať možnosť predviesť sa proti najlepším biatlonistom sveta na domácej scéne. Namiesto neho by sa mal v Osrblí ukázať Erik Lesser, ktorému vystúpenia v úvodných troch kolách Svetového pohára vôbec nevyšli. Na body si siahol iba raz, napriek tomu by mal patriť k ozdobám podujatia na Slovensku. Ďalšími známymi tvárami v nemeckom tábore by mali byť Roman Rees a Philipp Navrath, posledný menovaný vyhral stíhačku v úvodnom kole IBU pohára.

Najsilnejší výber k nám, aspoň na papieri, by mali poslať Nóri. Fredrik Gjesbakk aktuálne okupuje druhú pozíciu v priebežnom hodnotení IBU Cupu, vo štvrtom kole má veľkú šancu dostať sa do vedenia. Na prvé miesto momentálne stráca 55 bodov. Gjesbakk v tejto sezóne vyhral šprint v Sjusjoene, v stíhačke bol druhý a rovnako druhé miesto vybojoval aj v šprinte v Ridanne. Tieto výkony mu vyslúžili pozvánku do A-tímu na podujatie v Annecy, lenže vo Francúzsku mu rýchlostné preteky nevyšli. Trikrát sa ocitol na stupňoch víťazov aj Haavard Bogetveit, momentálne tretí muž v hodnotení kontinentálneho pohára. Nórske kombinézy by si mali obliecť ešte Endre Strömsheim, Aleksander Fjeld Andersen, Sivert Bakken alebo Sindre Pettersen.  
 
 
bakken 19 detail sta
Sivert Bakken (© Igor Stančík / SZB)
 

Ani ďalší pretekári z najlepšej desiatky priebežného hodnotenia IBU pohára by nemali vynechať podujatie v Osrblí. Pozíciu najlepšieho Francúza v druhej lige by mal obhajovať Martin Perrillat Bottonet, ktorému sa zvykne dariť v kratších disciplínach. Jeho najlepším výsledkom v tejto sezóne je tretie miesto zo super šprintu z Ridanny. Po prvýkrát v sezóne by sa chcel na stupne víťazov pozrieť Said Chalili, ktorý však dosahuje lepšie výsledky v kontaktných pretekoch, ktoré sa vo štvrtom kole nepôjdu. Rovnakú ambíciu bude mať aj jeho krajan Kirill Streltsov. To Sergej Semenov vyhral skrátený individuál v Obertilliach, takže u nás bude obhajovať aktuálne prvé miesto v tejto disciplíne.

Lídrom českého tímu v mužskej časti by mal byť Adam Václavík, ktorý túto sezónu už pravidelne nastupuje medzi biatlonovou elitou. Už dvakrát si siahol na body. Na skúsenosť ukázať sa medzi špičkou stále čaká Alexander Povarnitsyn, ktorý mal pomalší rozbeh do sezóny, ale postupne jeho forma narastá. Jeho posledný individuálny štart mu vyniesol štvrté miesto. Na slovenskej pôde by sa mali predstaviť aj známe tváre z juniorskej kategórie. V priebežnej nominácii sú také mená ako Alex Cisar, ktorý vlani v Osrblí na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie vyhral šprint a aj stíhačku. Areál v Brezne preto veľmi dobré pozná. Vlani u nás štartoval aj Sebastien Stalder, lenže jemu sa na Slovensku príliš nedarilo a zo šampionátu odchádzal bez medaily. Teraz by mohol zložiť reparát.  
 
 
Priebežné poradie IBU pohára pred Osrblím
1. FRATZSCHER Lucas 331 0
2. GJESBAKK Fredrik 276 -55
3. BOGETVEIT Haavard 253 -78
4. NAWRATH Philipp 251 -80
5. PERRILLAT Martin 248 -83
6. CHALILI Said 235 -96
7. SEMENOV Sergij 199 -132
8. STRELCOV Kirill 199 -132
9. STRÖMSHEIM Endre 187 -144
10. ANDERSEN Aleksander 180 -151
66. BALOGA Matej 20 -311
73. ŠIMA Michal 15 -316
 
Zobraziť kompletné poradie
 

Tiež medzi ženami ohlásili štart známe tváre, Starychová by štartovať nemala

Rovnako ako medzi mužmi, tak aj medzi ženami by mala vynechať podujatie v Osrblí aktuálna líderka kontinentálneho pohára. Irina Starychová tak s veľkou pravdepodobnosťou príde o svoju pozíciu, pretože jej najväčšie vyzývateľky, a zároveň krajanky, by sa v Brezne mali ukázať. Jekaterina Glazyrina by s veľkou pohodou mala zmazať manko 13 bodov, ktoré momentálne má, veď v tejto sezóne iba dvakrát chýbala v Top 10. Na Slovensku by dokonca mohla vybojovať prvé víťazstvo v aktuálnom ročníku IBU Cupu. Naň si už siahla Anastasija Poršneva v Ridanne. Jej výkony sú však ako na hojdačke, často má problém so streľbou. Oveľa vyrovnanejšie výkony predvádza Polina Ševnina, ruský tím by u nás mali reprezentovať aj Natália Gerbulovová, Irina Kazakevičová alebo Tamara Voronina, ktorá však už pravidelne nastupuje vo Svetovom pohári, takže nad jej štartom u nás visí otáznik.    

Prevažne mladé pretekárky k nám vyslali nórski tréneri. V ich priebežnej nominácii môžeme nájsť Karoline Knottenovú, ktorá celý prvý trimester strávila medzi elitou a vo všetkých pretekoch bodovala. Tiež Thekla Brun-Lieová zatiaľ štartovala prevažne vo Svetovom pohári a aj ona medzi najlepšími pravidelne zbiera body. Obe pretekárky tak možno nakoniec do Osrblia nepocestujú, keďže v priebežnej nominácii Nórska figuruje až osem biatlonistiek. To Karoline Erdalová, ktorá na možnosť štartovať medzi biatlonovou smotánkou v tejto sezóne čaká, by v Osrblí chýbať nemala a mala by byť ozdobou nórskeho výberu. Totiž v druhej lige sa jej darí a v priebežnom hodnotení IBU Cupu jej patrí štvrté miesto. Z víťazstva sa tešila na domácej pôde v Sjusjoene v šprinte, v Brezne štartovala pred tromi rokmi. Spomenúť treba aj Synnoeve Solemdalovú, ktorú tiež môžeme nájsť v priebežnej nominácii.  
 
 
mlada norka
Mladé Nórky cez Osrblie zabojujú o SP (© Igor Stančík / SZB)
 

Druhá severská krajina, Švédsko, by k nám mala vyslať dve ostrieľané pretekárky. Ingela Anderssonová sa poriadne zviditeľnila v druhom kole v Ridanne prvým miestom v super šprinte, Elisabeth Högbergová zas v Sjusjoene, kde vyhrala stíhačku. Odvtedy pôsobila iba vo Svetovom pohári, kde však nenaplnila veľké očakávania. Z vysoko postavených žien v hodnotení IBU pohára by sa mali v Osrblí predstaviť aj Anastasija Merkušina, ktorá sa už trikrát dostala na stupne víťazov a Oľga Abramovová, ktorej sa zas darilo v druhej polovici prvého trimestra. Zvučné mená ponúka aj nemecká nominácia, štartovať u nás by mali Karolin Horchlerová a Anna Weidelová, obe už v tomto roku naskočili do pretekov v rámci Svetového pohára. Dopĺňať by ich mali Maren Hammerschmidtová, Juliane Frühwirtová a najmä Stefanie Schererová, víťazka zatiaľ jediného individuálu v sezóne.

Tiež v priebežných nomináciách ostatných reprezentácii nájdeme známe mená. Za českú stranu by mala pretekať Veronika Vítková, ktorá od podujatia v Östersunde nikde nesúťažila. Z ďalších mien treba spomenúť veľmi skúsenú Magdalénu Gwizdoňovú, ktorá už po Hochfilzene sa rozhodla oddychovať a v Osrblí by sa mohla pokúsiť reštartovať nie príliš vydarenú sezónu, alebo Aitu Gasparinovú, aj keď aj ona v poslednom období už múti vodu medzi najlepšími, a múti ju dobre. Francúzsko by mali reprezentovať mladé biatlonistky ako Lou Jeanmonnotová, ktorá sa túto sezónu trochu bežecky hľadá, a Gilonne Guigonnatová, ktorá naopak ešte hľadá svoju streleckú tvár. 
 
 
Priebežné poradie IBU pohára pred Osrblím
1. STARYCH Irina 326 0
2. GLAZYRINA Jekaterina 313 -13
3. PORSHNEVA Anastasiia 274 -52
4. ERDAL Karoline 232 -94
5. ŠEVNINA Polina 226 -100
6. MERKUŠINA Anastasija 224 -102
7. MAGNUSSON Anna 204 -122
8. SKOTTHEIM Johanna 191 -135
9. GERBULOVA Natalia 182 -144
10. ABRAMOVA Olga 173 -153
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Domáci budú chcieť zúžitkovať znalosti prostredia, pre väčšinu to bude zážitok
 
Slovensko ako usporiadateľská krajina môže výnimočne postaviť až po šesť mužov aj žien v skrátených vytrvalostných aj rýchlostných pretekoch. Toľko pretekárov však v elitnej kategórii nemáme, veď po odrátaní ľudí v A-tíme, ktorí odcestovali do Oberhofu ostali iba Aneta Smerčiaková s Matejom Balogom. Domácu katastrofu ale našťastie zaplnia juniori. Toto kolo IBU pohára je vhodne umiestnené v kalendári IBU, teda môže slúžiť ako príprava pre mládež pred MS na prelome januára a februára. Naše nádeje zároveň dostanú veľkú príležitosť v seniorskej súťaži a porovnajú si, ako sú na tom v najlepšej konkurencii ich života.
 
Na IBU pohár sa nominovali tí, ktorí najlepšie zvládli nominačky na MS. Pre Tomáša Sklenárika to bude tretie kolo v živote, Henrietu Horvátovú druhé. Ostatných sedem dievčat a chlapcov zažije v takejto konkurencii premiéru. Aj ich skúsenosti sú ale rozdielne. Zatiaľ čo Júlia Machyniaková, Mária Remeňová, Lukáš Ottinger a Samuel Hubač už štartovali na množstve medzinárodných pretekov (ale v mládežníckych kategóriách), Peter Golian nastúpil iba na vlaňajšie MS kadetov doma. Úplná premiéra čaká na Luciu Michaličkovú, ktorá sa zatiaľ nikam nedokázala nominovať, takže pre ňu je to tento týždeň absolútny vrchol zatiaľ veľmi krátkej biatlonovej kariéry. No a na poslednú chvíľu sa dostala do nominácie na IBU pohár kadetka Barbora Horniaková, ktorá nahradila chorú Zuzanu Remeňovú. Bonbónikom je štart Mateja Kazára, ktorý je o 14-18 rokov starší ako všetci ostatní. Narodil sa v roku 1983 a kolegovia v tíme sú oproti nemu biatlonovými bažantmi. Veď sú to ročníky 1997 (2x), 1999 (5x), 2000 (3x) a 2001 (1x).
 
 
ITF 8267
Mária Remeňová (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Matej sa cez víkend rozlúči s bohatou kariérou, veď to budú jeho medzinárodné štarty s číslami 286 a 287. Už na konci minulej zimy avizoval, že biatlon robil celý život a určite s ním nesekne na dobro. Ak mu to povinnosti dovolia, plánuje štartovať na Viessmann pohároch a ak dá ruku na srdce, poškuľoval aj po tomto IBU pohári. Dobre vedel, že miesteniek bude až šesť. No keď sa SZB rozhodlo dať možnosť juniorom, netlačil sa. Napokon mu však zodpovedný tréner na IBU Cupy Lukáš Daubner miesto ponúkol. Bolo to kvôli tomu, že okrem Balogu máme iba štyroch použiteľných juniorov, teda predsa jedna pozícia ostala. Organizátori to napokon spojilli aj s oficiálnou rozlúčku s pretekárom, ktorý absolvoval až pätnásť sezón vo svetovom pohári. "Počas leta som sa pripravoval na letné MS v cross-country Trénoval som každodenne. Neskôr ma kamarát Pavol Schlank oslovil, či by som šiel  zime diaľkové behy na bežkách. Pripravoval som sa teda na ne, no a biatlon, to je, samozrejme, moja srdcovka. Zabehol som si v sobotu s mužmi preteky a po nich ma Lukáš oslovil, či by som nešiel tento IBU pohár. A tak som tu, tešim sa," povedal nám Matej.
 
Pred rokom by bez problémov atakoval Top 20, no po ukončení profesionálnej prípravy sa jeho umiestnenia tipovať dajú len ťažko. Nejaký ten bod by možno ešte chytiť mohol. Na Top 20 teda má z mladej zostavy iba Matej Baloga. Ak sa mu podarí zachovať bežecký progres z Obertilliachu a vyvaruje sa chybám v stoji, ktoré ho dlhodobo trápia. Opäť chce silno zabúchať na dvere prvého tímu. Potom je tu široká plejáda mladých pretekárov, ktorí by sa za výbornej konštalácie hviezd mohli dostať do prvej polovice výsledkovej listiny, niekde okolo 50. miesta a zabojovať aj o kvótu na preteky SP. Najťažšie to bude pre tých, ktorí sa trápia na strelnici (Michaličková, prípadne Horniaková) a na trati (Hubač a hlavne Golian). Z formy sa zdala byť aj Smerčiaková. Vzhľadom na širokú plejádu duší však dúfajme, že bude platiť staré klišé a niektorá motyka vystrelí. Mládeži zahralo do karát skrátenie vytrvalostných pretekov, pretože nebudú musieť bojovať s najdlhšou traťou ich života, ale ostanú na juniorských vzdialenostiach 12,5 km a 15 km.
 
 
ITF 6960
Matej Baloga (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Osrblím počas posledných dní kolovali informácie o tom, že veľké problémy so snehom majú i Poliaci, ktorí chceli v Duszniki-Zdrój zorganizovať piate kolo IBU pohára budúci týždeň. IBU napokon v stredu podvečer rozhodla, že bude musieť tamojšie kolo presunúť inam. Osrblie sa núkalo ako logická možnosť a napokon sa tak aj stalo. Druhá liga tu teda ostane o týždeň dlhšie, ale oproti pôvodnému plánu sa súťaže o jeden deň posunú. V stredu budú na programe miešané štafety, v piatok šprinty a sobotu stíhačky. Určite už ale nepostavíme toľko mladých pretekárov, pretože už v stredu odchádzajú na záverečnú prípravu pred MS.
 
 
Program 4. kola IBU pohára v Osrblí
 
Brezno-Osrblie 10.01. piatok 10:15 SI skr. vytrval. preteky žien na 12,5 km
  Smerčiaková ?., Horvátová ?., Michaličková ?., J. Machyniaková ?., M. Remeňová ?., Horniaková ?.
 
Brezno-Osrblie 10.01. piatok 13:45 SI skr. vytrval. preteky mužov na 15 km
  Kazár ?., Baloga ?., Sklenárik ?., Ottinger ?., Hubač ?., Golian ?.
 
Brezno-Osrblie 12.01. nedeľa 11:00 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  Smerčiaková ?., Horvátová ?., Michaličková ?., J. Machyniaková ?., M. Remeňová ?., Horniaková ?.
 
Brezno-Osrblie 12.01. nedeľa 14:00 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  Kazár ?., Baloga ?., Sklenárik ?., Ottinger ?., Hubač ?., Golian ?.
 
 
clovek ikonkaSlováci vo 4. kole IBU Cupu v Osrblí
 
smerciakova aneta   horvatova henrieta   Lucia Michaličková   machyniakova julia
             
remenova maria   horniakova barbora   baloga matej   sklenarik tomas
             
ottinger lukas   Samuel Hubač   golian peter   profil