Na ME v Bielorusku môžeme sledovať zaujímavé súboje. To isté platí aj pri porovnávaní jednotlivých európskych šampionátov. V našej krátkej analýze sme sledovali ukazovatele z Minska a Ťumeňu.
 
Majstrovstvá Európy v bieloruskom Minsku označili niektoré médiá, hlavne domáce, za najatraktívnejšie v celej histórii. Je pravda, že do areálu Raubiči pricestovala zaujímavá zmeska pretekárov a pretekárok. Existuje veľmi veľa dôvodov, prečo tomu tak je. Jedným z tých najzásadnejších je fakt, že záver druhého trimestra vo Svetovom pohári prebehol na americkom kontinente. Niektorým biatlonistom sa nechcelo cestovať za more a vynechali preto akcie v Canmore a Salt Lake City. Zvolili radšej oddych a prípravu na MS, a práve v rámci nej sa rozhodli absolvovať ME. 
 
Atraktivita pretekov priamoúmerne súvisí s počtom zúčastnených biatlonistov, ktorí pravidelne nastupujú vo Svetovom pohári. Platí pravidlo, že čím viac elitných biatlonistov sa bude pretekať na niektorom podujatí, tým väčší počet fanúšikov bude mať o neho záujem. V našej krátkej analýze sme zistili, že do dnešného dňa v Minsku nastúpilo do akcie 201 pretekárov a pretekárok, konkrétnejšie 111 mužov a 90 žien. Z nich až 104 zúčastnených v tejto sezóne nakuklo do Svetového pohára. Vyjadrené percentom, 52 % aktuálne súťažiacich v Bielorusku v posledných troch mesiacoch nechýbalo na niektorom podniku, alebo všetkých, na ktorom súťažili najlepší biatlonisti a biatlonistky sveta.
 
 
bo tarjei 207 osrblie podium
Tarjei Bö (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Už podľa úvodnej štatistiky by sme mohli povedať, že európsky šampionát nie je najatraktívnejším v celej histórii, veď napríklad pred tromi rokmi v Ťumeni až 85 štartujúcich z celkového počtu 140 zúčastnených malo kontakt s najlepšou ligou. Keby sme to vyjadrili percentuálne, bolo by to presne 61 %, čo je o deväť percent viac ako v Minsku. Na druhú stranu treba povedať, že v Bielorusku len v úvodných dvoch dňoch štartovalo 201 mužov a žien, a to ešte nemusí byť konečné číslo, čo je o 61 súťažiach viac ako na ruskej pôde. Tiež číslo tých, ktorí v tomto roku štartovali v SP je vyššie ako v Ťumeni.
 
Minsku v porovnaní s Ťumeňom nahráva ešte jeden fakt. Na ďalekom Sibíri nezápolil pretekár, či pretekárka, ktorý v danom roku patril medzi Top 10 v celkovom hodnotení SP. V areály Raubichi môžeme obdivovať Hannu Öbergovú alebo Irinu Kryukovovú. Domáca hviezda momentálne drží ôsme miesto v boji o veľký krištáľový glóbus, Švédka deviate. Medzi mužmi zatiaľ absentuje biatlonista z Top 10, ale na ME prišiel niekdajší víťaz Svetového pohára, Tarjei Bö, ktorý keby nechýbal v Amerike a Kanade určite by okupoval pozície v najlepšej desiatke.
 
 
oberg 19 nmnm zo strelnice sta
Hanna Öbergová (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Zaujímavé porovnanie medzi Minskom a Ťumeňom je tiež v zisku bodov vo SP. Ak v Bielorusku zatiaľ štartovalo 104 pretekárov a pretekárok s kontaktom v prvej lige, bodovať medzi elitou sa podarilo 56 z nich. Celkovo tak spolu v tejto sezóne pozbierali 5 726 bodov, z toho ženy vydolovali 3013 punktov, muži 2713 bodov. Z tohto hľadiska môžeme vidieť, že ženská časť je nabitejšia ako mužská. Zároveň však treba dodať, že medzi ženami skoro tretinu bodov pozbierali Öbergová a Kryukovová. Pred tromi rokmi v Rusku súťažili muži a ženy, ktorí v tej dobe spoločne nazbierali 2636 bodov vo Svetovom pohári, čo je o 3090 bodov menej ako v tomto roku. Vtedy bola zaujímavejšia mužská časť, keďže na body to bolo 1708 verzus 928 v prospech mužského pokolenia.
 
Je veľmi ťažké zistiť, ktorý z európskych šampionátov bol vôbec tým najatraktívnejším. Museli by sme porovnávať veľa premenných, keďže v Bielorusku sledujeme už 26. pokračovanie. Do úvahy by sme museli zobrať aj fakt, že prvé ročníky neboli otvorené, súťažiť tak mohli len Európania, čo teraz neplatí. Kvôli krátkosti času naša analýza nemusí ukazovať čistú realitu, na jej základe však môžeme skonštatovať, že ME v Minsku sú najnabitejšie za posledné tri roky. Kvalita sa opäť o niečo zvýšila. Dávame tak za pravdu predovšetkým domácim médiám. Podujatie, ktoré veľké množstvo ľudí označuje za súboj druholigistov, sa určite oplatí sledovať. Žiadna druhotriedna akcia to totiž nie je.
 
Ťumeň sme si vybrali z dvoch dôvodov. Podľa nás v Rusku bola štartovka najnabitejšia, nechýbali v nej všetky domáce esá, ani hviezdy z okolitých krajín. Druhý dôvod je čisto praktický. Už pred  tromi rokmi sme urobili krátku analýzu európskeho šampionátu, teraz sme si pomohli svojimi zisteniami.